LPG KABLO

Tucson Alma Aşamasındayım, Yorum Lazım

'Tucson Forum - Club' forumunda TolgaB. tarafından 17 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Şu an aktif olarak 2013 eco lpg model olan civic kullanıyorum. Kendi ölçülerime göre araçtan memnunum. Ancak yıllardır bir suv hayalim var. Hep ya erteledim ya da maddi olarak risk almadığım için vazgeçtim. Şu an da çok erişebilecek güçte değilim ama artık yaş 40 oldu. Sağlıkla kaç yıl araç kullanabilirim bilmiyorum. Gözü karartıp kredi felan girişeceğim gibi duruyor.

Kafamda bir kaç model vardı, bunlara tek tek gidip baktım, ve eleye eleye en son elimde tek Tucson alternatifi kaldı. Öncelikle burada hangi modele baktığımı ve neden eklediğimi yazacağım, sonra da alternatif fikirlerinizi merak ediyorum. Son olarak da tercih etmeyi düşündüğüm motor donanım hakkında fikirlerinize ihtiyacım var.

Yola biraz da bu segmentin klasiği olan qashqai ile çıktım. Olmazsa olmazın otomatik vites. Gönlümden geçen motor ise dizel olunca zaten kısıtlı bütçe delik deşik oldu. Eh ayda ortalama 1000-1400 km arası yapınca dizelden vazgeçebilirim diye düşündüm.

Otomatik qashqai ye baktım. 1,2 motor kağıt üzerinde iyi, hem de vergi avantajı var, dizelde edemeyeceğim karın bir kısmı vergiden çıkar dedim kendİ kendime. Ama aracı yakından görünce iç mekan biraz kötü geldi bana, dışı hoş ama içi, dışı gibi cezbedici değil. Yıllarca Renault kullandım, ve o sert,tıkırtılı plastiği biliyorum. Qashqai içinde bu havayı gördüm, gerçekten Nissan artık bir Uzakdoğu markası gibi değil sanırım, bildiğiniz reno. Bir de benim için bütçe önemli. 1,2 cc cvt vites için visia donanıma 91 bin dediler. Ama visia donanım çok boş geldi. Ha bir de unutmadan, cvt şanzıman da bana çok güven vermedi, arıza çıkarma konusu gözümü korkuttu. Aynı bayide Kadjar da vardı, ama qashqai bana en azından dışardan iyi görünmüştü, kadjar ise dışından bile cezbetmedi beni, bir de fiyat olarak daha pahalı idi. Detaya girmeden kadjar da elendi özetle

Mazda cx3 hem dizel hem klasik otomatik hem de 4*4 olması ile radarıma girmişti. Ayrıca tipi de çok hoşuma gidiyordu. Hele o ateş kırmızısı yok mu.. İçine binince de malzeme kalitesi ve iç mekanı tatmin etti. Ama burada da benim sorunum boyutta çıktı. Cx3 b segment bir suv. Yani Juke, captur...vs boyutunda. Ve bu segmenti ben istemiyorum, ve bu sınıf için ücret de çok tabi. Hani cx5 olsa süper diyecem ama o da fiyat olarak uçmuş. Özetle üzülerek de olsa eledim. 100 küsür bin verip b sınıf bir araca binmek zoruma giderdi.

Ford Kuga, makyajdan sonra gözüme yakışıklı gelmişti. Ayrıca dizel ve otomatiği görece ekonomik bir fiyat ile veriliyordu. İşte lansman fiyatı...vb gibi kandırmacalar ile... ancak bayide kuga yoktu, yakından bakamadım. Test aracının anahtarı pazar günü yokmuş, test aracına bile bakamadım. Fiyat, ödeme koşullarında hiç birşey yaramazlarmış. İnternet Sitesinde ne yazarsa oymuş. Takasa araba için fiyat bile vermeyip siz satın dediler. Tamam takas işi çok mantıklı olmayabilir ama en azından bir teklif yap, aracını pazarla birşey yap dimi. Yok. Ford, bildiğiniz vw ukalası gibi birşey olmuş. Bayi ilgisizliği yüzünden kuga da gitti. Ama Mazda kadar üzülmedim kugayı elediğime.

Sportage aklıma düştü, ama Yen'i kasanın ön görünüşü beni bitirdi. Zevk meselesi ama ben hiç sevmedim. Keşke bir önceki ön yüze şimdiki arka görünüşü ekleselerdi. Gidip incelemeden eledim

Ateca ve kodiaq, öncelikle doğuş grubuna gıcığım, para vermek istemem. İkincisi dsg şanzıman gözümü korkutuyor. Hadi ben yine dikkat ederim, trafikte dur kalkta ama aracı eşim de kullanacak. Ki misal kendisinin tam durmadan p vitese, ya da r vitese attırıp eski accentimizi ağlatmışlığı çoktur. Dur kalk tarifte şanzımanı ısıtmamalı anlatamam ben eşime. Bu hanıma dsg verirsem vay halime.... ha bir de alternatif donanım ve motor seçeneklerinde çok da ekonomik değil.

Crv, tipi, içi dışı hoş ama çok pahalı, çok. Tiguan da hoş ama hem ateca ve kodiaq da dediklerime bir de daha fazla bütçeyi ekleyin. Duster...... lafı bile olmaz, geçiniz...

Ben aslında Tucson modelini ix35 in yerine gelen değil de onun bir büyüğü gibi düşünmüştüm. Hani qashqai-xtrail, tiguan-tuareg ( yok bu biraz fazla), kadjar- koleos gibi düşünün. Ama sonra internetten inceleyince ix35 in Halefi olduğunu anladım, tipi zaten çok seksi. Ona bir laf edemem. Dışında uzun uzun seyrediyorum. İçine girince de beni fazlası ile ikna etti doğrusu. Donanımı da en baz da bile gayet tatminkar. 91 binlik bomboş qashqai den biraz pahalı. Ama tabi gdi motorlusu. Yani qashqai deki turbo motor olunca çok da adil bir karşılaşma değil. İşte tam da bu aşamada size sormak isterim bu aracın atmosferik tork konvertorlü versiyonu beni üzer mi. Civic den zaten alıştım bu kombinasyona . Ve Civic bana yetiyor performans olarak. Bu araç da yaklaşık olarak Civic kadar bir performans ya da biraz daha az performans verir. Ayrıca bir süre sonra lpg de düşüneceğim. Ki turbo modelde lpg daha meşakkatli olur gibime geliyor.

Style gdi otomatik olana bütçem yetiyor, ama motor konusunda emin olamıyorum

Sonuç olarak

1-suv olarak ne önerirsiniz, benim anlatmaya çalıştığım mantık, sizce doğru mu
    2- gdi motorlu Tucson , benim tipte bir kullanıcıyı üzer mi. Zorlayıp t-gdi mi alsam. Ve dahi style donanım için fikirleriniz neler

Teşekkürler, başınızı ağrıttım. Ama forum olunca insanın yazası geliyor.

iPad'imden gönderildi

joy_ride, yvz, YasinD. ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Yazınızı okuyunca kendimden alıntılar gördüm. Tercihim tucson dan yana olur benimde ve direk lpg ile başlarım bende başlarsam eğer.

Şanzıman tam otomatik değil diye hatırlıyorum ben ama eminde değilim. Dct şanzıman olursa yakıt daha makul olur fakat eşiniz arabayı hırpalarsa eğer tam otomatik daha iyi bir seçenek olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TolgaB. bunu beğendi.
  3. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tgdi olanlar 7 ileri dct şanzıman. Atmosferik gdi ler ise tork konvertorlü tam otomatik 6 ileri diye biliyorum ben. Yanlışsam düzeltin lütfen

4. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    T-gdi olanlar cift kavrama 7 ileri, diğerleri tork kanvertörlü 6 ileri. Baktığınız araçların Kuga hariç hepsini zamanında çok gezdim. Cx3'ü ilk gördüğümde tamam aradıgımız bu dedim, dizel otomatik 4x4 ama küçük. Qashqai'ye ilk bindiğimde bu araba Nissan degil Renault demiştim.
    Imkan varsa elbette T-gdi almak çok daha tatminkar olacaktır.
    Gdi motorun sizin için yeterli olup olamayacağına deneyip karar vermelisiniz. Bu kararı kısa bir test sürüşü ile vermemelisiniz.

TolgaB. bunu beğendi.
  5. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Test sürüşü zaten çok fikir vermez. Artık test sürüşünden fikir alacak tecrübeyi geçtik çok şükür. Dediğiniz gibi daha uzun süreli ve mümkünse her ikisini kullanmak gerek ama bu da şu şartlarda imkansız.
    132 hp ilk atmosferik motorun performans ve tüketiminin benim araca yakın olacağını düşünüyorum tabi Tucson daha ağır totalde. Civic ile benzinde şehir içinde 10 lt civarı geziyorum, uzun yolda 6 lt kere kadar düşürebiliyorum. Özellikle şehir içi için lpg olmasa fena bir tüketim var. Bundan dolayı Tucson da da lpg dönüşümü düşünüyorum en kısa sürede, eğer alırsam.
    Diğer yandan gerek teknoloji gerekse performans olarak tabii ki tgdi. Bu su götürmez bir gerçek. Ama işte bütçe meselesi. Haddizatında style donanım da çok içime sinmiyor, hayaller en az elite donanım ama o zama fiyat iyice ulaşılmaz oluyor.
    Hyundai bayi benim aracıma henüz takas için fiyat vermedi, ben bu arada malum siteye ilan girdim, bakalım,görecez. Sonuçta cepte para oldu mu daha net hareket edilir.

6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Araç alırken takas çoğu zaman zarar bana göre. Çok komik rakamlar veriliyor

tkoroglu ve TolgaB. bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    dediklerinizi okuyunca gerçekten en uygun tucson gibi.

aynı altyapıyı kullanan sportage'a da bakın bence. belki aynı fiyata birkaç donanım anlatırsınız.

TolgaB. ve VVadam bunu beğendi.
  8. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    2 yıl T-Gdi 178 HP lik Dct 7 ileri çift kavramalı Tuscon kullandım. Atmosferik motor ile kıyaslanamaz. Yolda bilimum markalara kök söktürüyor. Ancak yakıt olarak ortalama şehir içi 10-10,5 lt ile dolaşıyor. Şehirlerarası 9 lt ye düşürebildim. Konfor, güç mükemmel. LPG siz bence binilmez. Buda benim fikrim. Hakknızda hayırlısı.

TolgaB. bunu beğendi.
  9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, tgdi almadığına pişman olan çok fazla kullanıcımız var. 4x2 daha az yakıyor ama kalkışlarda 4x4 kadar keyifli değil. Yinede iyi bir alternatif.

TolgaB., VVadam ve Burak&Buse bunu beğendi.
  10. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tucson çok iyi bir araba tipide hepsinden güzel yerinizde olsam seçeneklerin hepsini silerim TGDİ bir tucson alırım yazdığınız cx3 ler atexalar vsvs bunların hepsi tucsonun yavrusu gibi duruyor bence

TolgaB. bunu beğendi.
  11. VVadam

VVadam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    402
    Ad Soyad:
    Yusuf Bey
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Opel
    Hocam yazdıklarınız tamamen piyasayı özetlemiş ve harfiyen de katılıyorum. Zaman zaman arkadaşlarımıza da bakıyoruz ve geçen yıl bir arkadaşım sıfır Tucson aldı.Hicbir sorun yasamadi. Tucson-Sportage mantıklı seçim olur zaten başka da seçenek yok. Keşke Tucson veya sportagede de 1.5dCi gibi bir motor olsaydı o zaman sanirim hiç kimse başka suva bakmazdı. :) Sosyal medyadaki (face) araç gruplarinda güncel yakıt değerlerini paylaşıyorlar. Benzinde bile çok aşırı bir tüketim görmedim. Sorun yaşayan kullanıcı sayısı az ve sorun yaşandığında direk tespit ediliyor. Zaten civicten hemen hemen benzer motor kullandığınız için size bir sorun teşkil etmez bence. Hem uzun ömürlü de.. Sizin için en hayırlısı olur İnşallah

jarrah87 ve TolgaB. bunu beğendi.
  12. VVadam

VVadam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    402
    Ad Soyad:
    Yusuf Bey
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Opel
    Kaldı ki tucsonun benzinli motoru mazdadan veya qqdan fazla yaksa dahi olası bir problemde (Allah hepimizi korusun ama) parça fiyatindan ötürü zaten yine aynı yere geliyor. :)

TolgaB. bunu beğendi.
  13. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tgdi için yaklaşık 10 bin tl daha yüksekte bir fiyat verildi. Kredinin içine yedirilip alınabilir. Gerek motor teknolojisi gerekse dct şanzımanın etkisi ile gdi den daha az yakar sanırım. Ve tabii ki saha çok kaçar.

Ancak kafamı kurcalayan iki soru var. Birincisi katalog verilerine göre tgdi ve dct ikilisi, gdi ve otomatik ikilisine göre karma tüketimde sadece 0,3 lt/100km daha az yakıyor. Kataloga göre bakarsak çok büyük bir fark yok tüketimde. Ancak performans gerçekten etkileyici biçimde tgdi lehine. Benim için performans tabii ki önemli ama ilk sırada değil, yani gdi nin gidişi çok da ölü değilse yine bile iş görebilir mi? Gdi performansı çok mu kötü? İkinci lpg mevzuu, ki bu daha önemli. Honda da lpg kullanıyorum ve hiç sıkıntı yaşamadım, tabi bunda fabrika lpg olmasının da etkisi büyük, ama bilirsiniz bazı markaların lpg ile arası iyidir. Yanılıyor olabilirim, lütfen düzeltin ama sanki tgdi alıp lpg takarsam sorun yaşama ihtimalim daha çok olurmuş gibi geliyor, ne dersiniz. Gdi motor lpg de tgdi ye göre daha sorunsuz ve uygulaması kolaydır denilebilir mi? Yoksa her ikisi de genel olarak sorun çıkartır mı?

14. VVadam

VVadam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    402
    Ad Soyad:
    Yusuf Bey
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Opel
    • İlk olarak hocam kesinlikle gitmiyor denemez. Hani şahsım adına konuşmam gerekirse çok janti, uçan kaçan bir arabam olmadı. 1.6 LPG 1.5 dizel 2.0 atmosferik vs kullandım. Ve geçen yıl arkadasima sıfır aldığımız Tucson GDI nin performansı bana gayet yeterli geldi..
    Hani biraz göreceli insanin tatmin olup olmaması ile ilgili.1.6 lpgli Civic kullanmışsınız sizi memnun eder diye düşünüyorum. Ama İlla ki turbolu araçlar farkli. Örneğin geçende 1.2 TSI polo benim 1.6 105 bglik astrayi kalkışta 3 boy attı. Sonradan kesildi ama illa ki seri hızlanıyor. Ama bu durumun epey dezavantajları da var.
    • LPG işine gelirsek GDI için lpgyi baya baya yapıyorlar artık. Velhasıl T-GDI için henüz kesin yorum ben duymadım. Zor bir ikilem :)

TolgaB. bunu beğendi.
  15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Lpg ile rahat etmek isterseniz gdi tavsiye ederim. Turbo sıkıntısıda ileride yaşanmaz diye düşünüyorum. Şuan dizel otomatik aracımı değiştirirsem eğer benzinli bir araca geçmek istiyorum. Belki turbo benzinli olabilir

TolgaB. bunu beğendi.
  16. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    O paraları verip 0 araç alinacaksa insan ister istemez zaman zaman performans da bekliyor araçtan. Ben sizin yeriniz de olsam biraz daha Limit arttırıp tgdi alırdım.

17. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Honda HR-V lere baktınız mı ? Onlarda gayet güzel duruyor.

Tucson ların yakıtı biraz fazla gibi sanırım, şu Hyundai neden 1.6 crdi motoru şu arabaya koymaz anlamıyorum.

TolgaB. bunu beğendi.
  18. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Az önce baktım hrv. Açıkçası bir Honda kullanıcısı olarak utandım. Konu araç değil, bayinin ilgisizliği. Sanki aracı satmamak için sözleşmişler. VW grup un ukala satışçıları Honda ya mı gelmiş nedir. Sinir oldum çıktım.

Bu arada, hrv b segment suv. Benzinli ve otomatik. Lpg uygulamasında garanti bozuluyor ( Civic gibi değil yani) hadi bu önemli değil de, 119 bin fiyat verdiler. Aynı segmentte dizel otomatik ve 4*4 cx3 için 123 bin denilirken bu hrv yi kim alır gerçekten merak ediyorum. Ben zaten b segment suv için 100 küsur lütfen paralara çıkmam o ayrı. Ama not aldım, bu hrv bu fiyat ile kaç adet satacak gerçekten merak ediyorum. Ayrıca satış temsilcisi kılıklı uyuz, fiyatlar sabittir indirim yok dedi. Onunifadesine göre hareket edersem bu araç 119 binden satılacak yani....yerseniz.

Yolumun üstünde Subaru vardı. Xv baktım. 114 bin tl fiyat ile karşıma çıktı. 4*4 olması ve bu konuda iyi bir imajı olması iyi. Donanım da gayet yeterli, style donanım Tucson kadar dolu. Ama sürekli 4 çeker olması, boxer motorun lpg uyumu konusundaki soru işaretlerim, 114 hp lik motor.... aracı lpg siz kullanırsam tüketim çok olur gibi geliyor. Ki zaten 114 bin lere çıkıyor isem, elite donanım tgdi lere ulaşabiliyorum nerdeyse. Subaru daki tucsonunun elite donanıma yakın araç ise 124 bin oluyor.

Hadi bir an için tüketim önemli değil dedim, lpg yapmadım diyelim. Biri 114 hp turbosuz bir araç sürekli dört çeker. Diğeri ise turbolu akıllı dört çeker ve 177 hp. Üstelik 5 bin daha ucuz yaklaşık. Özetle Subaru, marka olarak gözümde iyi bir imaj çizse de f/p olarak bakınca xv modeli çok mantıklı gelmedi bana.

Hala Tucson diyorum, ama işte gdi mi, tgdi mi onu düşünüyorum özetle

Halil ve VVadam bunu beğendi.
  19. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @TolgaB. : Öncelikle HyundaiClubTR'ye hoşgeldiniz. Alternatifleri çeşitli açılardan ele almışsınız; çoğunda sizinle hemfikir sayılırım. Bütçenizi aştığından dolayı elediğiniz Mazda ve Honda konusunda da sizinle aynı fikirde düşünüyorum. Yani imkanım olsa onlara öncelik verirdim muhtemelen.
    Diğer saydıklarınıza gelince; 2015 Benzinli Sportage ve 2015 Dizel Qashqai ailemde aktif olarak kullanılan iki araç. Dizel olanı (beğenmediğimiz röno motoruyla) hem az yakıyor hem de 4x2 olmasına karşın çok daha performanslı. Araç yüklüyken aynı hacim ve denk motora sahip birçok otomobille "kapıştığım" oldu. Çoğunda üzmemiştir beni. Öteki araç, hem benzinli hem de LPG'deyken rampa tırmanması, hızlanma tepkisiyle filan tam bir işkence oluyor sürücü için.

Tucson'a gelince; piyasada makyaj olarak en beğendiğim iki SUV'dan birisidir.
    İmkanınız varsa CRDI veya T-GDI alın derim. Bütçenize uymuyorsa atmosferik benzinliler arasından yine Tucson'u tavsiye ederim. Çünkü çok daha estetik ve dikkat çekici duruyor.

MSC ve VVadam bunu beğendi.
  20. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Valla tercih sizin tabi, ben yolda gözüme çarptığında beğendiğim için Honda Hrv dedim, bence B segment suv lardan da daha büyük (juke, captur, cx3 le kıyaslarsak) araba büyük yani, tiguandan ufak değildir.

Bu Sayfayı Paylaş