LPG KABLO

Tucson 1.6 Tgdi 4x4 Aracıma Marjet Sıvı Sistem Taktırdım Sonuç??

'Tucson Forum - Club' forumunda kankiii tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. kankiii

kankiii Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    99
    Ad Soyad:
    oğuzhan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Merhaba arkadaşlar..

Forumda bilen bilir daha önce 2011 model elantra prime paket aracım vardı onu satınca Tucsona geçiş yaptım.

aracı 8 ay kadar bir süre benzinde kullandım malum benzin fiyatları aldı başını gidiyo tucsonunda hatrı sayılır bir yakıt değerleri var neyse uzatmadan sıvı sistem taktırmaya karar verdim derinlemesine bir araştırma yaptım prins ve brc markalarından 10.000 tl bandında fiyat aldım ki bu bana çok çok pahallı geldi mümkün değil taktırmazdım amorte süresi benim kullanımımda çok uzun sürerdi , nette araştırmalarım sonucunda yerli malı olan marjet sıvı sistem üzerinde yoğunlaştım 4300 tl nakit 4700 tl taksitli fiyat aldım fiyat diğer markalara nazaran çok cazip geldi kullanıcı yorumlarını okudum takan bayii ile dakikalarca telefonda bilgi aldım sistemle ilgili ilk çıktığı günden bugüne bayağı iyileştirmeler olduğunu söyledi sonuçta kapadım gözümü taktırdım lpg li yaklaşık 1000 km yol yaptım şu ana kadar çekişte performansta güç kaybı hissetmedim rahatsız edici pompa sesi felanda yok sadece sabahları ilk marşta 2-3 saniye marş uzaması var buda her zaman olmuyor diğer markalardada marş uzaması sorunlarını çokça okudum petrolden alınan gazın kalitesi yada bar değerleri marş uzamasına doğrudan etki ediyor haberiniz olsun bu tecrübe ile sabit şimdilik sıkıntı yaşamadım inşallahda ileriki zamanlarda sorun olmaz.

Tucson araçlarına sıvı sistem lpg taktıracak arkadaşlara naçizane tavsiyem şudur ..!

Çareyi uzaklarda aramasınlar taktıracakları markaya karar vermeleri halinde en yakın bayii neredeyse orada taktırsınlar bu sistemlerde montajdan sonra öyle kafa karıştırıcı tecrübe isteyen bir gaz ayarlama şekli yok kit hazır bir şekilde geliyor ve nasıl montaj yapması gerektiği bilgisi üretici firma tarafından veriliyor burada ustaya düşen tek şey montajda hata yapmaması temiz işçilik çıkarması kabloları düzgün çekmesi vs.vs. e bunu da yapamıyacaksa dükkanı kapatıp gitsin. Bu arada arkadaşlar gaz dolum yerinin depo kapağında olma şartı yok ben o açıdan aracımda fazladan delik açtırmadım lpg dolum ağzını altta uygun sırıtmayacak biryere yerleştirdik.çokta iyi oldu bana göre , aparat tak çıkar uğraşamam ben, hem aparata bulaşan gaz kokusu bagaja felan siner hiç hoş olmaz.

Kafanıza takılan soru olursa yanıtlamaya çalışırım selametlee…

umutd07 bunu beğendi.
  2. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Öncelikle hayırlı olsun

Sıvı sistem mi, yoksa obd mi karar veremiyorum. Yıllık ortalama 12-13 bin km yol yapıyorum, sıvı sisteme göre bakım / ayar derdi ve tüketimi fazla olsa da (malum sıvı sistem ilk çalşırtımıda bile lpg lidir, öbüründe bir miktar benzin tüketimi var) daha ucuz olması beni cezbediyor. Bir de sanki sıvı sisteme göre daha sağlıklı gibi sanki. Ama teknik olarak birşey diyemem benim algım bu.

Siz sıvı sistemi neden tercih ettiniz? Yıllık tahmini km biz kaç? Şu an tüketim kaç lt (lpg/100 km) bir de marjet diğerlerinin neredeyse yarısı? Bu fark neden acaba?

Bir de kendi acizane görüşüm? Marka kadar usta da önemlidir bence. Yani kapıdan geçtiğim bir yere çok elletmek istemem. Daha önce denenmiş, aracı tanıyan, mümkünse aynı araca uygulama yapmış bir ustayı tercih ederim

Aracım Tucson gdi.

Teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

sunyy2003 bunu beğendi.
  3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hayırlı olsun büyük cesaret inşallah sıkıntı çıkmaz diğer arkadaslarada yol açılmış olur...

emrex bunu beğendi.
  4. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. Benim aracımda sportage GDI ben 2. El aldım 42.000 km ve şu sıralar 50.000 i devirmek üzereyim sıfır benzin tüketimi ile insanın kafası rahat oluyor. Bende brc ldi var sıvı sistem üzerinde vardı aracı aldıgımda. Şahsen ben brc ye kılım ve başka marka bakardım ama 2. El olunca itiraz da etmedim. Bu zamana kadar 2 kere marş a basıp çalışmadığı oldu birinde emin değilim ama birinde şehirler arası bir yerden eşim almış lpg ben ona bahane buldum. Ayrıca gdi ve t-gdi motorlarda sıvı sistem lpg yüzünden bazen geç çalışma nadir de olsa olabiliyor.

Açıkçası marjet in ucuz olması hoşuma gitti. İleride t-gdi bir tucson alırsak neden olmasın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yakıtı düşürmek isteyen arkadaşlara bir ufak tecrübemi iletmek istiyorum. Aracım Hyundai Tucson 2015 T-Gdi 4x4 Elite Plus. Yılbaşında satın aldım ve ahlakını yeni öğreniyorum. Tabi herkes araçlarını ve lastik basıncı vs bilgilerin farkında ama benim Tucson gibi büyük araçlar için ne kadar önemli olduğunu şu şekilde anladım ve paylaşmak istedim;

Lastik basıncını önemseyip bakmadığım için soğuk halde 32 olan lastik havalarım daha soğuk havada 30 olarak çalışmaya başlıyordu ve şehir dışı (Ankara-Konya) 10l/km şehir içi 13l/100km ortalama ile bir depoyu yedikten sonra lastik havalarını 37psi yaptım soğukken 36psi ve ısınınca (yine soğuk havada) 38psi olarak çalışıyorlar. Tüketim şehiriçi 8,5l ve şehirdışı 7l/100km olarak değişti. Konya-Aksaray arasındaki toplam 147km yolu 7l ortalama ile bitirdim hızım cruise control ile sabit 110km/saat. Yol süresince birkaç kez ufak eğimli rampa tırmanırken tüketim 0.2l arttı ama ortalamada 7l ile bitirdim. Yolculuk -4/-1 derece soğukta gece gerçekleşti. Yolculuk başlangıcının 20l gibi olduğunu düşününce aracımın bu ortalama için 4-5l seviyesini gördüğünü söyleyebiliriz. Zaten forumda 80-90km gibi hızlarda 3.7l/100km ortalama yapılmasına ait video var.

7. kankiii

kankiii Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    99
    Ad Soyad:
    oğuzhan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    size katılıyorum ... lastik hava basıncının az olması yakıt sarfiyatını artıracaktır bu basit bir fizik kanunu havası az lastik sürtünmeyi arttıracak ve dolayısıyla motor lastikleri çevirmek için daha fazla güç sarf edecek buda yakıtı doğrudan etkileyecek

ozdemirh bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    1000km kullanip tavsiyede bulunmak ne kadar dogru cok tartisilir.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrex ve ozdemirh bunu beğendi.
  9. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben lastik basıncının o kadar etkili olmasını beklemiyorum Açıkçası

emrex ve ozdemirh bunu beğendi.
  10. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yazdığım gibi herkes aracını ve lastiğini gayet iyi biliyor amacım tavsiyede bulunmak değil yanlış anlamayınız. Tecrübe paylaşımı için yazdım. Benim gibi Lpg taktırma konusunda kararsız olanlar için paylaşıyorum.

Şu an aynı ortalama devam ediyor. Kar yağışının geçmesini bekledim üstat. Buzlu yol kar yağışlı 4 çeker 10l, kar yağışı durduğunda şehir içi otomatik viteste 7.3l ortalamayı gördüm ama hız saatte 60-70km. Bir yerlerde park ederken ve karlı alanda giriş çıkış yapılınca ortalama 8.5l. Günlük işe gidip geliyorum Sanayi bölgesi şehir dışında aşırı fırtına ve tipi oluyor. Sabah soğuk araçla veya akşam çıkışta bir takım yerlere gidip gelirken verilerdir. Servise uğrayıp lastikleri indirmeli miyim diye sordum iş yapmamak için olsa gerek doğru hava bu değiştirmeyin dediler ama yakıt tüketimini göze alıp uzun sürecek kar yağışında indirilebilir diye düşünüyorum. Zaman içinde yine yazarım. Özellikle sıvı sistemin de buna yakın yakacağına inanıyorum. Taktıracak arkadaşlar benzer değerleri lpg fiyatı ile düşünüp karar verebilir.

Manuel olarak kullanınca vites değişimlerini unutabiliyorum arabayı bağırtmamak adına uzun uzun denemedim.

Son düzenleme: 27 Ocak 2018
  11. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben daha çok arabanın ilk anda bir tutukluğu olduğunu sandım. Servis araçları geri çağırıp arka kol taşıyıcıyı değiştiriyor. Daha önce başka araca baktırırken uyarmışlardı ben de götürüp değiştirttim. Bu arada servise lastik havalarını ayarlamalarını söyledim çünkü çoğu zaman petrollerdeki makine veya lastikçiler yanlış hava basıyor. Bu yüzden bakıldığını düşünüp ekranda lastik havalarını kontrol etmek yerine aracın rodaj devrinde motorun açılmadığını düşünüyordum yanılmışım. Tabi ben halen forumdaki videodaki 3.7km ortalamayı göremedim:)

12. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Konya’da yaşayan biri olarak bir diğer tecrübemi paylaşmayı da konu gereği uygun buldum. Sıvı sistem fiyatları yüksek ve Konya’da en iyi tavsiye Prins olup Euro’ya bağlı fiyatı değişince atiker bayilerine de sordum. Sıralı Sistemi 2.400₺ ye takıyorlar ve ama yoğunluk ama malzeme bilemediğim bir sebepten 2 günde takıyorlar. Sizi bilmiyorum ama iş yüzünden ben başında duramam. Bu da 170bin tl değerinde bir arabayı tanımadığın ustaya 48 saat emanet etmek demek! Açıkçası bunu kabul etmem mümkün değil motora müdahale eden bir ustanın arabamdan istediği parçayı arızalı başkasıyla değiştirecek zaman ve imkana sahip olması fikri pek bana uygun değil. Atiker taktırmış olan varsa yaşadığı deneyimi paylaşırsa yol gösterici olabilir tabi.

13. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @ozdemirh Adamın niyeti bozuksa, isterse 10dkda o parçayı söker, 170binlik aracınızı sakın gözünüzün önünden ayırmayın emi ne olur ne olmaz.

14. aykut27

aykut27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    aykut şeref
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Sıvı lpgde işin piri pirns,brc,zavoli, vialle ve icomdur, ben 2 yıl prins kullandım marş uzaması vardı 0w30 yağ ile çözdüm olayı cok rahat calısmakta marjete gelince maraşta üretiliyor dnasını Biliyorum ne kadar arge yapılsada uzamayı gideremediler baya müşteri kaybettiler, tek sorunu uzama sorunu,

ozdemirh bunu beğendi.
  15. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Amacım kimseyi suçlamak değildi kusura bakmayın. Herkesin bir bütçesi var ben aracı alabilmek için epey uğraştım her bozulanı hemen değiştirebilecek lükse sahip olmadığım için kıymetli geliyor ondan. Yoksa herkesin arabası değerlidir.

Yorumunuzla ilgili olarak herkese kaputu açtırmıyorum öyle olunca gözümün önünde tutmak gerekmiyor:)

Tabi herkes oto faresi değil ama naçizane ben geçmişte sigortadan yapılan arabaların bazı sigorta dolandırıcılıklarına şahit oldum.

sipartacus bunu beğendi.
  16. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Üstat açıkçası ben otomotiv sektöründe çok yetenekli ve AR-GE merkezi olan bir firmada çalışıyorum. 20 yıldır aralıksız otomotiv işindeyim diğer sektörleri evime aldığım beyaz eşyadan tanıyorum. Her sektörde aynı olmayabilir ama elektronik ve otomotivde bizim firmalarımızın AR-GE faaliyeti sonuçsuz bir deneme yanılma harcamasından başka şey değil. Elin hızla ilerlemesi bizim vakit kullanma anlayışımız ve proje kabiliyetsizliğimizden kaynaklanıyor. Dünyanın en ileri teknolojisini satın alsan bir sorunun kök nedenini etraflıca düşünemeyen ve vakit kullanmayı bilmeyen, ucuza çalıştırılıp kendi işi dışında işlere sürülen mühendislerden çözüm çıkmaz. Muhtemelen sistemlerdeki sıkıntılara çözüm bir Türk firmasından gelemeyecek ne yazık ki:(

Halil ve ai_torcuk bunu beğendi.
  17. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Lafim size degil lutfen yanlis anlamayin
    Aslinda ulkemizdeki klasik bir sorun....
    Araci alirken 170 bin tl oldugunu biliyordunuz
    Ulkemizdeki benzin fiyati ve politikasini biliyordunuz
    Aracinizin yakitinin fazla oldugunu da biliyordunuz
    Taktirdiginiz sistemi arastirip bulmadan once, diger sistemlerin 10 bin civari oldugunu biliyordunuz
    Yani sonucta her seyi bilerek bu araci aldiniz
    Ama 170 bin tl lik araca bile keyifle binemiyordunuz yakiti cok diye...
    5 bin tl fark icin araci riske atiyorsunuz
    Eeee ne anladim bu isten

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozdemirh ve ai_torcuk bunu beğendi.
  18. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    şu an likit sistemlerin tamamında yüksek basınç pompasına 2. bir giriş için delik açılıyor. sistemin en hassas parçası üstelik, masrş uzaması v.s. tabii ki çözemeyecekler.

ozdemirh bunu beğendi.
  19. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

Tabi herkesin keyfi bilir bu konuyu o yüzden ben başkaları adına cevaplayamam. Kendim lpg taktırma niyetlisi değilim ama niyetli olanı da aracı bu paraya aldın niye benzinle kullanmıyorsun diye suçlayamam. Ortada daha uygun bir yakıt türü var ve kullanmak herkesin hakkı. Ben de bir alternatif olarak aklımda tutuyorum sadece. Ama taktırma ve kullanımdaki riske kesinlikle katılıyorum.

20. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hayırlı olsun öncesi ve sonrası yakıt değerlerinizi paylaşırmısınız?

Bu Sayfayı Paylaş