LPG KABLO

Tamponun Piano Black Kısmında Soyulma

'Ioniq Forum - Club' forumunda Cnd tarafından 30 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. Cnd

Cnd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Çağatay Nusret Dal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Arkadaşlar merhabalar

Son araba yıkama sonrasında sağ farın aşağısında olan piyano black tampon kısmı ve yine aynı şekilde arka tamponun piyano black boyalı bir kısmında kenardan başlayan soyulmalar gördüm. Bugün servise götürdüm onlar da tamponu söküp yine boyayacağız, piyano black boyası biraz ince atılmış dedi.Ben de istemedim ama açıkçası 7 aylık büyük oranda çok memnun kaldığım İoniq konusunda biraz canım sıkıldı. Sizlerde var mı acaba. Bir de tampon sökülmeden görüntüyü de bozmadan ne yapılabilir?Teşekkür ederim...

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    modifiyeci dükkanlarına gidilip istenilen parçalara istenilen renkte parlak mat vs. siyah gri beyaz vs. karbonfiber yada orjinal rengi gibi piano black kaplama yaptırılır ve problem geçici olarak kaplamalar soyulana kadar çözülür bir daha kolay kolay da kazınmaz ama bunun kötü tarafı kaplanırken yine far tampon ızgara söküyorlar, kaplama kalitesine göre en dandik olanı 2 sene yada kaliteli olanları 6-7 sene ve daha fazla bile dayanır.

piyasada fiyatları epeyce yüksek olan kalem tipi airbrush seti ve küçük kompresör alıp far tampon vs. maskeleme yapıp rüzgarsız toz barındırmayan ortamda çok küçük püskürtmeler yaparak yetkili servisten yada arabanın kendi piano black boyasından bu işlemde kullanmak üzere alınma boyayı airbrush ta kullanarak lokal yada komple boyamak ve en son yüzeyi su zımparası ile iyice pürüzsüz hale getirip sonrasında devir ayarlı matkap ucuna bağlanan küçük silindir sünger ile detay parçayı diğer bölümlere cila haresi bulaştırmadan pasta cila yapıp en son wax ile el ile uygulanan koruma cilası yapılabilir ve bu şekilde hiçbir parçayı sökmeden boyanabilmesini sağlar, çok ince kalınlıkta ve kibar yapılı orjinale çok yakın bir boya tabakası elde edilir, ancak bununla bu kadar iş ve masrafla kimse uğraşmaz ve bunu belki de kendiniz yapmanız lazım o da oldukça zor zanaattir. Yaptırmak için belki bulabilirseniz detailing işiyle uğraşan kişiler ile görüşüp anlaşmanız gerekir.

Basınçlı su tabancası ile yıkarken çok uzaktan tutun, yeni arabanın güneşten sertleşmemiş yumuşak taze boyasına fırça kesinlikle sürmeyin yakın mesafeden su tabancası tutmayın ve tutturmayın otomatik yıkamaya kesinlikle girmeyin hatta bez ile bile kurulamayın köpükledikten sonra su ile durulayıp bırakın. Otomotivde son yıllarda birçok yeni modelde çevreyi ve işçiyi koruma amaçlı su bazlı sentetik boyalar kullanılmaya başlandı bendeki honda civic fabrika orjinal boyası olarak komple su bazlı sentetik boya ile boyalı, ve tırnakla bile kazınabiliyor, yıkatırken mecburen başında bekleyip bilgilendirme yapıp tarif ediyorum ve çok az yıkıyorum tozlu geziyorum.

Solvent bazlı eski nesil boyalar çok daha dayanıklı idiler ancak içerdikleri zehir miktarı su bazlı sentetik boyaya göre oldukça fazla.

3. Cnd

Cnd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Çağatay Nusret Dal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim . Benim merak ettiğim benzer bir durumu yaşayan var mı acaba?

4. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    1.5 sene oldu bende öyle bir durum yok iç dış yıkamada yaptırırım ama güneşte beklemişse yıkatmam ve yıkatıp,kuruduktan belli süre dinlendikten sonra alırım.Dışarda durduğu için arabalarımız ne olursa olsun böyle şeylerle karşılaşılabilir.Bence bin bir türlü olay gelebilir en basiti güneşten etkilenmesidir.Örneğin;jaguar bir arabanın güneş yansımasından kapısı yamulmuştu,ne diyebiliriz ki şimdi araba kötü desen olmaz,saç inceymiş desen olmaz tamamen doğal etkenler :D Soğuk,sıcak etkileri..Geçmiş olsun..

Bu Sayfayı Paylaş