LPG KABLO

Sürekli Tekrar Eden Benzin Pompası Sorunu

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda Mesut tarafından 14 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar

Forumda kalabalık yapmamak için konuyu açmadan önce inanın birçok benzerini okudum ama aynı sorunla ilgili yazı bulamadığım için buraya açtım. Umarım çözülür ve başka birinin işinede yarar. Araç ilk çalıştırışta zorluk çıkarıyordu. Başta bir 1-2 marş ile çalışıyordu önemsemedim derken 4-5 marşa kadar çıktı. Kime sorduysam depo içi benzin pompasını değiştir dediler. Orjinali pahalı dedi ustam. Kendini usta zanneden desem daha doğru olur ama yinede ben iyi niyetli yazayım…. Yan sanayisi var dedi 100 liraya değiştirdi. 5 dk geçmedi aynı sorunu yine yaptı. 2-3 marşta anca çalışıyor ve titreme ile çalışıyor. Derken bu pompa arızalı dedi aynısından bir daha değişim yaptı yine aynı… benzin filitresini değiştirdi yine aynı … 50 tl ye benzin katkı maddesi verdi kesin çözülür dedi işe yaramadı. En sonunda bana dediği şu; Bu yan sanayi pompanın gücü yetmiyor orijinal takılacak oda pahalı dedi… aramızdaki geçen diyaloglar uzun ama o tarafına hiç girmeyeyim…orijinal pompayı aldım. Sadece elektrik motorunu çünkü şamandıra ve diğer aksamlarında sorun yok. pompanın sökülüp takılmasını görmekten uzmanlaştığım için sanayiye gitmeden anlayan bir arkadaşla orijinal pompanın değişimini kendimiz yaptık. çok kolay öyle ustaların abarttığı kadar değil… Fakat yine değişmedi, en son bir arkadaş dedi eğer tüm bunları yaptıysan benzin enjeksiyon sistemini temizlettir bunu özel yapan yerler var dedi. Çünkü arızayı son noktaya kadar getirmişsin zaten dedi.aracı kullanırken rampada duzde veya cekisinde en ufak bir sıkıntı yok ne benzin ne lpg de. ama ne oluyorsa ilk calıstırırken sarsıntılı ve 2-3 seferde calısıyor…benzin pompasının devreye girme sesi ve çalışmasında bir sorun yok ama ne yaptıysak olmadı. Kafam karıştı iyice. Bu sorun için ne yapmam gerekli bilgilerinizi aktarabilirseniz çok sevinirim. Veya antalyada tavsiye edebileceğiniz bir yer…Teşekkür ederim.

2. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Araba isindiktan sonra calustirinca ayni sorun varmi yoksa sadece soguk calistirmadami oluyor

Mesut bunu beğendi.
  3. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Aynı sorunları admire varken bizde yaşamıştık hemen benzin pompası diyorlar değiştiriyorsun sorun aynen devam ediyor sonra yok temizleyici vs. diyorlar sorun yine devam ediyor bu sefer enjektör vs. demeye başlıyorlar. Bizim sorun herhalde böyle devam edecekti ama Allahtan bilgisayara bağlattık arabanın bakım yapılırken akü kutup başını söktükleri için araba programları sıfırlamış yeniden program atınca düzelmişti bence sizde bir bilgisayara bağlatın yoksa kendini usta sanan ustalarımız ( iyi olanları tenzih ederim.) arabanın bütün parçalarını değiştirmeye başlarlar.

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk

Mesut bunu beğendi.
  4. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Evet fark etmiyor soguk çalıştırmada veya sıcakken her seferinde yapıyor. 2. veya 3.marşta sarsıntı olmadan ancak çalışıyor.

5. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bu gidişle bizimkide sizin çözüm bulduğunuz yol gibi olacak sanırım... en son bi enjeksiyon temizliği kaldı yaptırmadığım... başkada değişecek bi şey bırakmadılar zaten. toplamda 3 sefer pompa takıldı en sonda orjinalini taktık yine aynı oldu.

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    benzin pompası ile alakası yok gibi 2-3 marşta çalışmasının, ya immobilizer okumuyor ya ateşlemede sıkıntı var akü bile ömrünü doldurmuş ve zayıf olabilir. Benzin pompası bozulsa gazlarken silkeler hoplar fakir karışımla çalışır stop edecekmiş gibi olur gaz yemez bu problemler 3-5 marşta zor çalışması beraberinde varmıydı? yoksa sadece ilk çalışmada mı problem vardı?

Lpg li otomobillerde depoda yakıt pompasının sürekli çalışıp çekvalften geri dönen benzin tarafından ekstradan hafif bir zorlanma olduğu için soğuması gerek bunun için depoda benzin olması gerekli benzin olmazsa kuru çalışan pompa düzeneği ısınıp yanıyor. Depoda benzin yoksa çok az varsa en az çeyrek depo doldurmadan lpg li otomobille yola çıkmak pompayı bozar, yan sanayi pompalar yeterli yakıt rayı basıncına ulaştıramadığı için performansa ve yürüyen çalışan aksama direk etki eden her parça gibi ilk aşamada ve daima orjinal tercih edilmelidir.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/accent-benzin-pompasi-yanmiis.21209/

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/benzin-pompasi-sorunu-arabanin-ilk-marsta-calismamasi.21325/

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/benzin-pompasi.6366/

Mesut bunu beğendi.
  7. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:

Tam açıklamam gerekirse şöyle, motor sıcak veya soguk olsun bu fark etmiyor. 1-2 marşta araba sadece sallıyor. 3.marşta benzin gelip gelmediği kararsız bir şekilde vuruntulu olarak çalışıyor. ama devamında 10 seferde marşa bassam hiç bir sorun olmadan bir seferde alıyor. İşin ilginç tarafı aradan 5 dk geçsin tüm bu yazdıklarım sil baştan oluyor hepsini bir daha yaşıyorum. 3 tane ayrı usta baktı. zaten hepsine veridğim ücret-parça paraları-işçilik derken konya yolu hesabı oldu resmen.... bu arada bana biraz pahalıya maloldu ama benzin pompasının söküm takımında uzman oldum onların sayesinde oda ayrı konu tabi. Depoda yarıdan aşağı kesinlikle düşürmüyorum benzini. Belki 3-5 sefer ceyrek altına inmiştir ama oda çok nadir.

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yolda giderken sıkıntı varmı? gazlarken isteksiz silkelemeli hızlanma gibi, rölantide titretip stop etme gibi, benzin filtresine baktınızmı?

Mesut bunu beğendi.
  9. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Sürüş esnasında rampa-düz-şehir içi hiç fark etmiyor sıkıtı yok. rölantide bekleme oda normal. benzin filitresini değiştirdim evet. artık tüm bunlardan sonra gözüm epey korkmaya başladı zaten bir ton masraf oldu heralde elektronik sistemle alakalı bir durum bilmiyorum... sadece en son yaptırmadıgım enjeksiyon temizligi kaldı.

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yakıt sistemi ile alakalı bir problem yok gibi duruyor o zaman. Elektronikten de olmayabilir, rölantide stop etmeden yada motor devri 400-500 devir gibi farklarla dalgalanmıyorsa, benzinde giderken gazı tam kökleyince pürüzsüz hızlanabiliyorsa devrini alabiliyorsa buji, buji kablosu, indüksiyon bobini, enjektör, benzin pompası gibi parçalarda problem olmadığı manasına gelir. Çalışırmış gibi yapıp çalışmak istemiyorsa yada göstergede sarı anahtar simgesi yanıyorsa immobilizerden olma olasılığıda kalmıyor.

O zaman geriye kalan şu sadece ilk marşta problem var? bu durumda benim merak ettiğim eğer bir voltmetre avometre falan varsa yakınlarda biryerlerde akünüzün voltajı ve amperini motor soğukken uzun süre çalışmamış iken bir ölçün 10-10,5 volt çıkacak gibi bir his var içimde, yavaş eskiyerek ömrünü çok yavaş biçimde sonlandırma niyetinde olan bir akünün belirtilerine benziyor gibi, marşa basılınca başka yerlere lazım olan elektrik kalmıyor sanki ama bunun elektronik olarak yada beyin olarak bir problemi yoktur muhtemelen akü eskidir. Mesela marşa basarken marş motoru çılgınca tırrr diye seri biçimde mi dönüyor? yoksa gıv gıv biçiminde çok yavaş olmayan biraz ağır bir dönme ve 2-3 saniye sonra marş alma gibi mi oluyor? marş motorunun çevirme kuvvetini kastediyorum.

Öte yandan çalışmadığı tuttuğu zamanda iyi bir oto elektrikçiden bulunacak OBD cihazı bağlanıp hata kodu aranabilir eğer krank mili yada ekzantrik sensörü gibi parçalar naz yapıyorsa ECU nun kayıt alma ihtimali var cihaza bağlandığında kodlar çıkabilir.

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    İlk kontagı çevirince benzin pompası bir süre basınç yapmak için benzin basarya sanki onu yapmıyor ve hortumdaki benzini geri kaçırıyor gibi. İnşallah iyi bir usta bulur önce inceler sonra tamir eder.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut ve Yusuf bunu beğendi.
  12. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Araç lpg'li mi ?

Bence hiçbir şey alıp takmadan önce akü kutup başını 1 gece sökülü bekletin... Ayarlar bi sıfırlansın... Tekrar etmezse ne ala, ederse direk servise gidip varsa hata kodunu okutun...

Mesut bunu beğendi.
  13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Lpg enjektorunden yada regulatorun vakum hattindan manifolta gaz sizarsa arac gec calisir. Lpg siz kullanip deneyin 1-2 gun.

Mesut ve emrex bunu beğendi.
  14. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    hocam araç marşa bastığınızda aküden voltaj alıp marşa verir benzin pompası pompalar bujiler ateşleme yapar ve çalışır
    ilk olarak akünün gücü yetmeyebilir veya kutup başını gevşetirseniz aynı bu sorunu yaşarsınız kontrol etmelisiniz başka akü denemelisiniz
    2. olarak marş dönerken biraz dönüyor sonrasında yavaşlıyor geri dönderiyor böyle bi durum sözkonusu ise marş motoru sıkıyordur sıktıgı ve döndüremediği için aküye yüklenir bu durumda araç kolay kolay çalışmaz.bunu denemek istiyorsan ilk marşı ver çalışmadı mı yokuş aşagı vurdur 2 tak bak çalışıyormu

bilgisayara bağlatıp hata kodur varmı öğrenmeniz lazım, hata kodu yoksa üstte dediğim yerleri kontrol edmeniz lazım

Mesut bunu beğendi.
  15. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @Murat abinin dediği aklıma geldi benimde sanki hava yapıyor, hortumdaki benzin geri gidiyor, üst üste bir kaç kez kontağı açıp kapatıp sonunda çalıştırmayı denemek lazım.

Mesut bunu beğendi.
  16. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Akü olayı ilk başta benimde aklıma takılmıştı ama 2 yıl oldu değiştireli. Fakat yinede sizin dediğinizi yapıp bi voltajını ölçeceğim bakalım boşta kaç volt gösterecek. Marş motorunda marşa basma anında herhangi bir istenmeyen ses veya arıza lambası felan yanmıyor. Benzini bitmiş bir arabayı çalıştırmayı denersinizde çalışmazya aynı o ses. üçünü marşta ise vuruntulu bir şekilde çalışıyor.. 3 usta baktı hepsi ayrı bişey dedi sonuç değişmedi. Yarın ilk işim sabah erkenden şu enjeksiyon temizliği olayını yaptırmak duruma görede sizlere bilgi vereceğim burdan. Artık Allah tan hayırlısı.

inşallah çok sağolun. böyle giderse ben hangi arabadan soğuduysam direk sattım hiç düşünmeden buda gidici gibi gözüküyor. ...Aslında gösterdiğim ustaların bir çoğu çözümünü buluyordur fakat hali hazırda para döküyoruz ne gerek varki hemen yapmaya?... İnşallah mesleğinde helalinden para kazanan ustalardan birgün de benim karşıma çıkar.

Bu yönetem hiç aklıma gelmedi. Yarın için olmazsa bir de bunu deniyeceğim sağolun. bu arada araç lpg li evet.

Bunuda deniyeceğim sağolun. zaten artık excel tablosu hazırlayacağım yakında yapılan ve henüz denenmemiş çözümler diye. :)

ikinci yazdığınız sorun yok ama ilk yazdığınız madde için bir daha kontrol ettireceğim. aslında oda tamam ama ne olur ne olmaz.

Bir kaç seferde denedim yazdığınızı fakat değişme olmadı. bekledim aç-kapa yaptım felan.. sonra denemelerimde yine aynısı oldu.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Haziran 2015
    Unicorn bunu beğendi.
  17. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    bence akü yeterli şarj olmuyor aküyü ölçtürün .

Mesut bunu beğendi.
  18. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    bi tanıdığımın getzinde de aynı şekilde geç marş problemi vardı lpg enjektörlerinden gaz sızıntısı çıkmıştı. lpg kesicisinin fişini kesip 2-3 gün benzinde kullanıp deneyebilirsiniz.

Mesut bunu beğendi.
  19. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Daha önce arkadaşlarda yazmıştı sağolsun. Sizinde dediğiniz gibi şimdi aküyüde ölçtüm geldim. akü test cihazım yok ama avo metre ile ölçtüm oda yaklaşık bir sonuç verecektir diye düşünüyorum. Bitik olan akülerde 10-11 volt civarı gösterdiğini biliyorum. Ben ölçtüğümde 12,5 - 12,7 değerlerini ölçtüm. Son durum itibari ile elektronik sistemden kaynaklı gibi gözüküyor artık ateşleme mi? yoksa enjeksiyonlardan mı bilmiyorum. bugün pazar olduğu için oda kaldı birşey yaptıramıyorum. Yarım ilk işim enjeksiyonları ölçtürmek oda olmadı artık bende bilmiyorum Allah tan hayırlısı artık...

Mürsel bey sizin paylaşımlarınızı çok okumuştum forumda önceden sağolun. artık inanın hangi çözümü deniyeceğimi bende şaşırdım. Burda hyundai den anlayan bir usta bulamadım. Dediğinizide deniyeceğim.

Arkadaşlar son durum itibari ile yarın hangisi üzerinde yoğunlaşacağımı bilmiyorum. cevap yazan arkadaşların hepsi sağolsunlar bilgilerini aktardılar. Ama son durum itibari ile yapılanları özetlemek istiyorum fakat sonuç yine aynı buna göre yarın bi yol izlemem gerekiyor.

1-benzin pompası orjinali ile değişti sorun yok.
    2-benzin filitresi değişti.
    3-akü ölçüldü boşta 12,5-12,7 v gösteriyor ( 2 yıllık aküydü zaten ) akü iyi
    4-rampada-düzde-şehir içi veya sıkışıtırmada herhangi bir yıgılma veya problem yok.
    5-araç lpg li lpg de de sıkıntı yok. herhangi bir arıza lambası yanmıyor.
    6-rölantide çalışırken ve devir saatinde tüm hersey normal olması gerektiği gibi.
    7-klima açıyorum yükleniyorum benzinde yine sorun yok. ( acaba motoru sıkıstırınca yine aynı seyi giderken yapacakmı diye )
    8-marş basmalarında marş motorundan herhangi bir inilti veya sıyırma seside gelmiyor.
    9-bujiler hava filitreleri hepsi yeni değişti.

son durum itibari ile motor soguk veya sıcak fark etmiyor her çalıştırmada aynı sorunu yapıyor. ilk 1-2 marş sanki benzin hiç yokmuş gibi ses yapıyor. 3'te veya 4'te vuruntulu bir şekilde ancak çalışıyor. sanki heran benzin kesilecek duracak gibi. arkadaşların belirttiği gibi ya 1-2 gün sürekli benzinde binip bir deniyeceğim yada enjeksiyon temizliği dedikleri olayı yaptırsam acaba ne kadar verim alırım onu bilmiyorum. son durum bu.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Haziran 2015
    mursel_balci bunu beğendi.
  20. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    lpg düğmesine basılı tutup direk lpgde çalıştırınca durum ne oluyor? onu hiç denediniz mi?

Bu Sayfayı Paylaş