LPG KABLO

Sübaplardan Gelen Ses, lifter sesi

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda koray2907 tarafından 18 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. sparkle

sparkle Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mehmet sakız
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Evet tam olarak aynen öle.halk dilinde mutasyona ugramış bi olay..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
  2. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Hocam sorununuz gecmis cok sukur. Bize de ustanizi tavsiye edebilir misinizi lutfen. Ben iticileri orjinaliyle degistirdim. Castrol Magnetic 10 40 yagi da koydurdum fakat ses kesilmedi. Arac isinana kadar o ses devam ediyor:( Bu konuda cozume ulasabilenler lutfen bizlere de tavsiyede bulunsunlar. Herkese tesekkur ederim.

3. nico02

nico02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bendede aynı sorun vardı sübap iticileri değişdi ses kesilmedi arabanın motoru açıldı piston segmanlarında ki kırık pimlerden yaptığı çıktı ortay araba şuan servisde gelişimelerden bilgi veririm

4. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    valla ben motor yağını değiştirirken bundan koydurdum.. sesi kesti.. tevsiye ederim arkadaşlar..!!!!

5. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    s.a. arkadaşlar bu konuyu uzun zamandan beri takip ediyorum.çünkü aynı sıkıntı benim araçtada var.havalar ısınmaya başlayınca lifterlerde ses yapmaya başlıyor.Koray beyin motor yağına katmış olduğu economizerin sesi kesmesinin sebebi yağın vizkozitesini artırdığından dolayımıdır.sesli çalışan liftetrlere 15w/40 motor yağı kullansak sesi keser mi. yada hiç deneyeniz var mı.

6. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bende sübap sesi yaşadığımda birazcık kalın yağ koyarak sorunu çözdüm.

10/40W yağ koydum. +Yeni original yağ filtresi olması çok önemli..

Yeni original filtre almazsanız sadece yağ çözüm olmaz.

10/40W yağ ve yeni yağ filtresi ile 15-20 dakika yüksek devir kullandım ve ses olayı bitti.

7. muro_60

muro_60 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    murat önder
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    arızan sıbop fıncanları 8 adet var ıyı bır usta bulursan tek olarak degıştırebılırsın sabahları motor sogukken daha fazla ses cıkartır ama yınede yagını kontrol ettır sonra degıştır

8. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.araç 16 valf,yağ olarak 10w/40 kullanıyorum,orjinal filtreyide servisten alıyorum ayrıca ses kışın hiç mi hiç olmuyor hava sıcaklığı 15 C üzerine çıkmaya başladığı zaman 1500 ile 2000 devir arası oluyor.benim tespitim 15C hava sıcaklığında motorunda ısınmasıyla yağ inceliyor ve lifterlerde tutunamıyor.aracı stop edince yağ kartele hemen süzülüyor. bu arada aracım 115 500 km de. 70 000 km iken bor katkısı kullanmıştım ve ses o zaman başladı.dediğim gibi kışın ne motor soğukken nede sıcakken ses yok. ama havalar ısınmaya başlayınca yağın ince geldiğini düşünüyorum.tespitlerim bunlar siz ne düşünüyorsunuz

9. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    bu arada aracımı bu sesten dolayı iki farklı şehirdeki hyundai servisine götürdüm.iki servis ustasıda açıp bakmalıyız cevabını verdi.

10. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam tam soracaktım, sen yazmışsın. Benimde dediğim gibi bor koyduktan sonra bu ses sıcakta başladı.

Dediğimi yap, yüksek ihtimal geçecek.

Eski yağı ve filtreyi çıkar at;

10/40W yağ+yeni orijinal filtre koy, sonra 15-20 dakika yüksek devir turla

11. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Salih bey,yüksek devir diye tabir ettiğiniz 4000-5000 arasımı yada daha yüksek mi.buradaki amaç yağ basıncını artırıp lifterlerin yağla dolmasını mı sağlamak.aklıma bir de şu geliyor.aracı park ettikten sonra motordaki bütün yağ kartere zaten süzülüyor yani lifterlerin içindeki yağ tekrar boşalıyor.aslında lifter içinde bir miktar yağ kalması gerekmiyormu.araç tamir kataloğunu internetten buldum ve inceledim.sesli çalışan lifterlede uygun yağ kullanılmadığı yağın ince geldiğinden lifterlerin ses yapacağı yazıyor.kullanım klavuzunun son sayfasında araçta kullanılak yağ viskoziteleri verilmiş.-7 ve üzeri sıcaklıkta 20w/50 bile kullanılabilir yazıyor.şimdi kullandığım 10w/40 kışın hiç proplem çıkarmaz iken yaz geldiğinde niçin ses yapıyordur.

12. fatihurhan

fatihurhan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    merhaba ben de bu sesten muzdaribim 1500-2000 devirler arası şıkırtı geliyor en son gm mara yağ koymustum ondan sonra ses yapmaya başladı 5000 km kullandıktan sonra yağı castrol magnetec 10/40 ile değiştirdim orjinal filtre ile. şu an eskiye oranla daha az ses geliyor tamamen kesilmiş değil sanayide iticilerin 25 lira olduğu söylendi set halinde değişiyormuş aracı kurcalatmak istemiyorum ancak seste rahatsız ediyor....

13. rundll32

rundll32 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    192
    Ad Soyad:
    OnuR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Honda
    aynı sorunu yaşayan ne kadar çok kişi varmış.itiraf ediyorum benim arabamdada aynı sorun var:) özellikle motor sogukken daha çok hissediliyor.bende gösterdim tamircime lifterden geldiğini ama bu kadar sesin sorun olmayacagını söyledi.lifterler iyice özelliğini kaybettiği zaman sesin sürekli ve yogun olarak geldiğini o zamana kadar değişmesinin gerekmediğini söyledi.bana mantıklı geldi açıkçası motoru elletmekte istemiyorumn.o yüzden bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.yağ olarak castrol magnatec 10/40w kullanıyorum tam sentetik.
    not:birde yağ değişimi yaklaştıgı zaman sesde ciddi bir artış olabilir.sonucta yag özelliği kaybetmeye başlayıp vizkozitesi bozulur.bu sorunu daha yogun yasayan arkadaşar bende 10.000 km değilde 7000 km de de yağlarını değiştirip sorunlarına geçici çözüm bulabilirler.saygılar

14. dincercolak

dincercolak Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    Dinçer ÇOLAK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    aynı ses benim benzinli era da olmuştu. servis egzantrik zinciri değişecek dedi, değişti ve araç normale döndü.

15. ademdlby

ademdlby Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    bu subablardan gelen ses bende de var arkadaşlar. Bu sorun rolantiye etki eder mi? Benim rolantide 0-1000 devir arasında devamlı dalgalanma titreyerek çalışma titreyerek kalkma gibi sorunlar var. bi de gazdan ayağının çekince yığılma gaza bastığında irkilerek hareket etme var.

16. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Subaplar yağ basıncı ile otomatik çalışmakta olup Eğer filtre orijinal olmazsa, yağ normalden fazla kalın yada ince olursa bu ses gelir.
    Zararı varmı ? Sorunun parçasını bulup çözmediğinizde ses kalıcı olur. İsterseniz bu şekilde kullanabilir, yada subapları değiştirebilrisiniz.

12 veya 16 supap Gerekirse başka eklentiler de değişim yapılır.

En hızlı çözüm. SES yapmaya başlamış ise Kullandığınız yağ numarası ve kullandığınız yağ filtresinin ORİJİNAL olup olmadığını sorgulayınız.

17. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    önceki yorumlarıma bi bak, bi yağ kullandım, onu tavsiye ederim.. sesi kesiyor

ademdlby bunu beğendi.
  18. SinnerWithGod

SinnerWithGod Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    daha öncede yazdım yine yazıyorum......hyundailerin 1 numaraları yağı MOBİL'dir....
    kendi aracımda lifter sesini bir türlü kesemedim...sonra motor içi temizleyici katkı ile motoru temizledikten sonra mobil kullandım 2.5 senedir lifter nedir unuttum gitti......birde yağın ömrü motora girince 1 yıldır!!!!!!!! bende 10 bin km yapmadım diye 2 sene aynı yağda kullanmayın aracınızı!!!!! elinizden geldiği kadar 7-8 bin kmde değiştirirseniz hiç sorun yaşamazsınız...

dipnot olarak tabiki iyice tıkanmış lifterler için temizlikle para etmez değişecek.

19. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    :)havalar ısındı ve lifter sesi hortladı.benim tespitim lifterler iki şekilde ses yapıyor.1.motor yağının zamanında değiştirilmemesi sonucu yağdaki kurum ve pisliklerin lifterlerdeki yağ kanalını yada girişini tıkayarak yağın girişini engellemesi 2. ise lifter içinde yağın tutunamaması hemen kartele süzülüp akması(benim aractaki büyük ihtimalle bu). birinci proplemin çözümünü yukarıda birçok arkadaş yazmış hepsine çok tş.ikinci proplemi bende çözemedim henüz. çözen varsa bilgilendirise Allah razı olsun diyeceğim:)

20. ademdlby

ademdlby Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Asıl sorunum ses değil aslında diğer saydığım nedenler... aracın hemen hemen bütün sensörlerine bakıldı.. bakılmadık yeri kalmadı diyebilirim.. hatta başka bi araçtan denemelik taktık sorun olabilecek parçaları ama nafile.. 3-4 depo benzinde bindim belki kurum vardır diye yok o da fayda etmedi.

Bu Sayfayı Paylaş