LPG KABLO

Sübaplardan Gelen Ses, lifter sesi

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda koray2907 tarafından 18 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. ajan_c

ajan_c Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benim aracımdada bu ses var. Havalar soğuyunca dahada belli etmeye başladı doğrusu. Fakat son 1 haftadıraracımda performans düşüşü gaz+benzin yememe gibi durumlar oluştu. örneğin 4. viteste normal giderken gaz pedalına bastığım halde tepkisiz bişekildebayılmaya başlıyor sonravites 2. vites seviyesine düşünce kendini birden topluyor, sanki yakıtı kesip sonradan tekrar alıyor.Araba rölantide ikende duracakmış gibi sarsıntılı çalışmaya başlıyor ve gaz verdikçe kendini toparlıyor. Dediğim gibi bunu hem gazda hemde benzinde yapıyor. geçen hafta bujileri, hava flitresini ve map sensörünüdeğiştim en çokta ondan sonra yapmaya başladı(buji kaploları daha 2 aylık). Fakat Bunları değişmeden öncede 1-2 defa yaptığını hatırlıyorum. Sübablardan olduğunu düşünüyorum fakat emin değilim. Başkabir sebebi olabilirmi acaba.
    Aracım 110.000 km de hiç sübabları değiştimi bilmiyorum!

Yağınıda3 ay önce değiştiğimi belirtmek stiyorum (15W-40). Yağ değişiminden 1 ay sonra yağın heman kirlendiğinidebelirtmek isterim.
    Düzenleyen : ajan_c

2. ajan_c

ajan_c Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

az önce forumdan bulduğum buji kablolarının takılış sıralamasına baktım. benim araçta 4-1-2-3 sırası ile takılmış olduğunu gördüm;
    bende 1-4-3-2 yaptım ve bir deneme sürüşü yaptım. şimdilik sıkıntıgörünmüyor gibi . ama akşam yaklaşık 10-15 km yol yapınca görücez artık...

3. unbreakable

unbreakable Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar aracıma 10.000 bakımında yağ değişiminden önce motor içi temizlik sıvısı döktürdüm ve 15 dk çalıştı. Birde 2 lt temiz yağ döküp öyle çalıştırdık. Yani durulama yaptık. Sonra Castrol Magnatech(kendim aldım) 10-40 yağ koyduk. İlk 1-2 ay biraz düzelmiş gibiydi ama şu an 5 dk hidrolik itici sesi geliyor, ısınınca tamamen ses kesiliyor. Bu işlemler öncesinde ses sürekli geliyordu. Hatta 750 km yol yaptım kesintisiz ses hala ilk şiddetinde idi. Şimdi bu sesle ilgili olarak tecrübem , yağ markası ve kalınlığı çok önemli. Bence Castrol Magnatech veya Edge 10-40 bu sesi en aza indiriyor.

4. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gifdoğrudur

5. Smyrna

Smyrna Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aynı ses bende de mevcut bu ara soğuklardan diye tahmin ediyorum. babam geçenlerde sibop sıkıştırıyor dedi ki zaten onun farkına varmamak imkansız ama sibop rahatladığında ısındığında araba şakır şukur sesler devam, lifterleri bi kontrol ettireceğim bu hafta içinde ve muhtemelen düzelecek... bir gelişme olursa yazacağım...

6. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    beklerizhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gifmerak ett,m bende

7. Smyrna

Smyrna Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    olayin bu haddeye kadar gelen kısmını servis ve bakım maceraları bölümüne çiziktirdim :D bi oku bak yuh diyeceksin...

8. ajan_c

ajan_c Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benim araçtaki şıkırdama sesini komple sübab iticilerini değiştirerek hallettim. Hatta usta 2 tane sübabında yandığını onunuda değiştirdiğini söyledi. Araba okadar sessizleştiki eski dizel vari çalışmadan eser kalmadı...! Sübab itecek takımını 180 tl ye aldım (tanesi 15 tl) ama takımı komple değiştirmenizi tavsiye ederim.
    Arabası şıkırdayanlara para basınca geçiyor anlayacağınız https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

9. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    merhaba arkadaşlar,
    aynı sorun benim admiredede vardı..araç 79 000 km .kullandığım yağ castrol magnetik 10w/40.işin ilginç olanı lifter sesi yazın geliyordu.araç 2000 devirde ayağımı gaz dan çekince dışarıdan fark edilecek şekilde duyuluyordu.son 2-3 aydır ses kendiliğinden kesildi.hiç bir işlem yaptırmadım.acaba diyorum kış mevsimi girince soğuktan dolayı motordaki yağ biraz olsun kalınlaştıda mı ses kesildi bilmiyorum.yağ değişimi yapmadım.içindeki yağ 8000km oldu.yada km bağlı olarak yağmı kalınlaştı sesi kesti.10/40 yağ ince mi geldi yazın 15/40 kullansam olurmu diye düşünüyorum. aklıma bir ihtimalde almış olduğum castrol magnett 10/40 acaba çakmamıydı gibi sorularda geliyor.

10. Smyrna

Smyrna Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    dostum yakıtta artış varmıydı bu sorunları yaşarken ?

11. ajan_c

ajan_c Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

bu sorun varken vesorun giderildikten sonra ki kıyas anlamında soruyorsanız hiç dikkat etmedim.

12. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    yakıtta azalma ve çekiş artması oldu mu

13. ajan_c

ajan_c Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

yakıtta pek azalma olduğunu söyleyemem ama çekişte fark etti tabi. ama dediğim gibi 2 tanede sübab değişti onlarda etkili olabilir çekişe. sonuçta normal bir durum değil. ses varsa değişin bence.

14. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    hmm.. çok saol verdiğin bilgiler içinhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

15. Smyrna

Smyrna Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bendeki sorun daha farkli citki... iki eksantrik mil arasındaki teması saglayan bir zincir var. zincirden geliyor ses. bu hafta bakacaklar...

16. Smyrna

Smyrna Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu arada lifter olayını bir subap çı ve iki tamirciye sordum. çok önemli bir olay olmadığını dile getirdiler...

17. yıldırım02

yıldırım02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aracımda aynı ses uzun süredir vardı. Motor ısınınca kesiliyordu ve kullandığım yağ da castrol magnatec idi.Son yağ değişimimde rastgele deneme amaçlı kullandığım motorsilk in 10w40 yağı ile ses kendiliğinden kesildi.Şu an ses yok. Daha sonraları ne olur bilemem ama bir deneyin derim.

18. usta şöför

usta şöför Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    denemekte fayda var sağolasın bende bor pover koymayı düşünüyorum
    Düzenleyen : usta şöför

19. kry05

kry05 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bende de aynı problem vardı bugün iticiler degisti ..ses kesildi ama yolda gelirken tekrar basladı ..ne yapılması gerek tesekkürler..

20. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    yağ durumu nasıl

Bu Sayfayı Paylaş