LPG KABLO

Su Fokurdatma

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda mumins tarafından 30 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    arkadaslar merhaba 99 model yumurta kasa aracimda su fokurdama problemi yaklasik 2 yildir var ozellikle yaz aylarinda .dun aracimi yag degisimine goturdum ve serviste usta kaputu acar acmaz ayni durumu gordu hortumlarin cok sertlestigini soyledi ve hemen conta yakmis , uzun yola gitme falan yorumlar yapti .acikcasi 2 yildir ayni durumun olmasi nedeniyle ustaya pek inanasim gelmedi.hararet yukseldiginde fanda devreye giriyor.bu fokurdamanin baska sebebi olamazmi.?

2. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    :) aracınız da metal conta olmasa idi şimdiye motoru kucaklamıştınız. Bu şekilde araç nasıl kullanılır? Bende bunu bir türlü anlamadım gitti. Neticede araç hayvan gibi su kaynatıyor ve uzunca bir süre de bu şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

BAGKUR, Asel Kaan Efe ve Murat bunu beğendi.
  3. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    contami yakmis yani , hava yapma veya radyatorle ilgili bir durum olabilirmi.su eksiltmede yapmiyor araba sadece rampada dur kalk biraz trafikte bu fokurdama oluyor.bazen fokurdama olsa dahi hararet normal seviyesinde oluyor.

Son düzenleme: 30 Haziran 2016
  4. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Kronik bir durum mu? Bilemiyorum... Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar daha net cevap verebilir sanki. Ama bu durum çözülmesi gerek bence bu şekilde bariz sıkıntı.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    problem olabilir tabi ama problemin sebebi contami kesin acaba sonucta bu hem masrafli is hemde motorun acilmasi demek. fikir almakta fayda oldugunu dusundum baska servisede goturmeyi dusunuyorum araci. tecrubeli arkadaslarimiz nasil yorumlayacaklar bakalim.

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    şuna dikkat edin. aracı stop ederken fan çalışır vaziyette ise fokurdatır. ancak fanın durmasını bekleyip sonra stop ederseniz fokurdatmaması gerekiyor.
    benim aracımda durum bu şekilde.

7. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hararet normal oldugu icin fan devreye girmiyor ancak fokurdama devam ediyor.fan ise hararet gostergesi yariyi gectigi zaman devreye giriyor.

8. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    biyerlerde tıkanıklık veya hararet müşüründe problem olabilir

mumins bunu beğendi.
  9. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Kronik değil yumurta kasam ile full bagaj full insan eriyen asfaltta bayır çıktım bana ısın demedi.

Bu tarz bir arıza ASLA bekletilmemeli. Termostat müşürüne bakın ve devirdaim pompasını kontrol edin sonrasında da radyatör kontrolü. Bunları sökerek kontrol edin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    içinde antifiriz olmayan soğutma suyu 100*C de kaynar içinde antifiriz olan soğutma suyu 140*C de kaynar:) soğutma suyunda antifiriz varmı? su eksiltme problemi vardı da sürekli su ilavesi mi yaptınız? bu durumda mantık olarak bakarsak; termostat, devirdaim pompası, radyatör, hortumlar hepsi sağlam bile olsa antifiriz olmayan soğutma suyu kullanılırsa bütün araçlar su fokurdatır, yazın soğutma suyu 100*C yi sıklıkla geçer. Kaynayan su basınç yapar illa ki hortumları sertleştirir.

Asel Kaan Efe ve sonatım51 bunu beğendi.
  11. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    tavsiyeleriniz icin tesekkurler tamircinin dedigi direk conta yanik tespiti bana supheli gelmisti zaten .tavsiyelerinizi uygulayacagim.

12. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Genlesme kabindaki suyu eksilttikce biz oraya normal su koyduk antifirizde ozelligini kaybetmis olabilir .o zaman ben once radyatordeki suyu bosaltayim yeni yazlik antifiriz alayim suyu yenileyeyim.

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Evet, şu olay benim başıma gelse aynen öyle yapardım. Neticeyi yazarsınız yine.

14. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar sürücü arkadaşların dikkat etmediği bir konu var oda devri daim pompası ben her triger değişimi yaptırdığım da pompa değişimi yaptırırım. Belli bir zaman sonra pompa içinde olan kelebek kanatları tükeniyor ve araç gerekli devri daimi yapamıyor birde lpg varsa bu devir daha da düşüyor lpg olunca pompa ister istemez daha da bir zorlamaya başlıyor ve daha kısa zaman içinde tükeniyor.

15. karaköse

karaköse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    113
    Ad Soyad:
    Recep Karaköse
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    s.a. kardeş senin bahsettiğin konu benim aractada oluyordu 1998 gls yumurta kasa. Tam servise bakıma gıttıgımdede aynısı olunca ustaya gösterdim anında bana söylediği gizli haralet yapmış dedi. Bi bakıma girdi 350 Tl masrafla çıktımdı. Sonra belli bir süre olmadı ama bu yaz tekrar olmaya basladı. Ben aracı stop etmeden önce fana bakıyordum artık çalışıyorsa bkliyordum durmasını aynısını sanada tavsiye ederim. Uzul yolda hiç belli etmiyor ama şehir içinde biraz zorlayınca fan anında çalışmaya başlıyor.

16. byhax

byhax Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    ahmet camurdas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Merhaba bendede 1996 yumurta kasa var aynisini yapiyor daha çözen olmadi

17. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaslar konuyla ilgili bugun tamirciye gittim sorun cozuldu gozukuyor ancak kafam cok karisti .oncelikle yapilanlari anlatayim .
    termostat degisti,antifiriz degisti( akabinde radyatordeki zayif noktalardan sizinti basladigi icin radyator komple degisti. ) ancak asil problemin radyator fanindan oldugu bu sirada tespit edildi.yillardir hararet gostergesi yariyi gectikten sonra acan fan, bugun itibariyle hararet gostergesi normal yerindeykende devreye girmeye basladi ve olmasi gereken bu oldugunu yeni ogrendim.sonuc olarak fanin duzenli calismamasi nedeniyle su kaynatmisiz radyatore zarar vermisiz gozukuyor..

18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam okuduğunuz yorumlardan etkilenip " conta ihtimalini "devre dışı bırakmış gibisiniz ancak araçlar farklı da olsa , geçmişte bir 131 şahinim vardı bir Temmuz ayında Mersin'den Kayseri'ye giderken Toroslara tırmanınca araç çekişten düştü ve baktım foku fokur kaynıyor , sabırla Niğdeye kadar vardım , eadyatör kapağı çerçevesi yanından kaçırıyormuş ve çıkan su anında buharlaşıyormuş neyse (lehim yapıldı Niğde sanayi de bir alem iş bilen usta bile bulamadık ) yola çıktım , araç yolda yine kesildi baktım fokurduyor , Kayseride iyi bir usta buldum ve dedi radyatördeki deliği lehim yapamamışlar ve bu arada cıntayı da yemişsiniz ve her ikisi de yapıldı ve huzura kavuştuk ve 6 ay sonra o aracı satmıştım , siz de önce iyi bir ustaya götürüp önce contaya bakıtın bir de aracınızda yaz kış antifrizli su kullanın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. byhax

byhax Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    ahmet camurdas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Arkadaşlar şu fokurdatma olayı çözüldü ilk önce uzun süredir degistirmedigim anti frizi döktüm radyatörü tazyikli hortumla 3 defa yikadim ondan sonra tipasini kapatıp radyatörü su doldurdum yaklaşık yarım çalışırdım termostat açıp devir daim yapincaya kadar motoru çalıştirdım motoru stop edip soğumasını bekledikten sonra tekrar radyatörü boşaltım tazyikli su ve hortumla tekrar saf su gelene kadar yikadim genişleme kabini sokup içini yikadim tekrar taktim yerine alt tipayi kapatıp antifrizini koydum arabayı calistirdim tekrar termostat açıp devir daim yaptıktan sonra eksilen genişleme kabındaki antifrizzi de tamamladim yarım günümü aldi ama değdi artık fokurdatma ve hararet sorunu kalmadı ....

20. zekibir

zekibir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    zekeriya aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    arkadaşlar bende 2001 Accent var aynı sorun bende de vardı hem suyu fokurdatıyor ve eksiltiyordu bir keresinde uzun yolda
    hararet yaptırıyordum az daha sorunun radyatör kapağından kaynaklandığını anladık değiştirdikten sonra sorun çözüldü bunu da aklınızda bulunsun diye yazayım dedim.

ByAcar68 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş