LPG KABLO

Starex Alçaltma yöntemi

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 12 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Dıy Sahibi: salih_karali
    Konu Linki: https://www.hyundaiclubtr.com/33069-starex-alcaltma-usulu-geri-donusebilir.html

Bildiniz gbi starex ve bircok ticari arac onde yay sistemi yoktur sadece amortisor ve torksiyon denilen sistem vardir onun icin on tarafi indirip kaldirmak basittir
    Resimde gördüğünüz torksiyon cubugu aracin orta alt kısmında yer alir bir ucuda on salincak sistemine gder
    Resimde görünen civata yi gevsetince aracin onu alcalir sikinca yukselir ve tahmini 2.cm gibi gevsettik ve kontra civatasiyla geri sıktik arac ilk basta 3.5 cm alcaldi ve biraz yol yapip araci esnetince 4.5 cm alcalmis oldu
    Gelelim arka tarafa starex te ve cogu arkadan itisli minibuslerde makas bağlantısı dingilin altinda dir
    Yani araci alcaltmak icin dingille makasin arasina ne kalinlikta takoz koyarsaniz okadar alcalir
    Ben alemiyyum 15×8cm kalinlikta 5 cm takoz aldim[​IMG]ve arka tarafa için makasciya gittim (onceki baska marka aracimda da bu sekilde yaptirmistim 4 sene kullandim bir sıkıntı yasamadim ) makasciya tarif ettim zate dah önce de yapmis hemen anladı makası ve saplama civatalarini soktuk [​IMG][​IMG]
    Sokulmusken makas burclarinida degistirelim dedim [​IMG]makas saplama civatalarinin 5 cm daha uzununu aldim
    Sonra makasin ve dingilin ustunde olan pimlerin oturscagi yerleri alemiyyum takozlara deldik[​IMG][​IMG]
    Ve toplandi[​IMG][​IMG]bu arada aracin altida cok pişmiş :)
    Ve islem tamam
    Takoz yapmadanda alcaltilir makas preslettirerek ve eksilterek ama geri dönüşüm de maliyet li olur dye ben bu yolu tercih ediyorum
    Eski haline cevirmek istesek civatalari sok takozu al eski civatarari geri tak okadar
    Ve ilk hali arka
    [​IMG]alcaltilmis hali 5 cm[​IMG]
    Bu da aracin su anki hali[​IMG][​IMG]

__tepetaklak ile gönderildi :)

Baok25, Halil, emrex ve 2 kişi daha bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş