LPG KABLO

Spin Avcılık Hobim

'Sohbet-2' forumunda GRAFTT tarafından 28 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çocukluğumdan beri balık avlama merakımla beraber kendimce avcılık yapardım ama şimdi biraz daha prof daha bilgili biçimde Spin yani at/çek avcılığı yapıyorum. Spin avcılığına başlayıda 2 yıl oldu.

Not : 40 cm altı levrekleri ( İspendek ) suya geri iade etmekteyim.

İlk spin avcılığa başladığımdaki konum
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/yeni-hobim-artik-beslemiyorum-avliyorum.23360/

Aradan geçen 2 yılın ardından ise şimdiki halim :)

Öncelikle Makinalarımdan başlayayım ; Aslında Surf ve beklemeli avlar içinde ayrıca 2 makinam daha var ama spin avcılıktan konuyu devam ettirdiğim için onlara değinmek istemedim.

Okum Revenger Pro 40

Bu makinayı bilerek aldım çünkü teknede çapari ile avlarımda kullanıcam. Tek rulmanlı olmasını özellikle istedim. Çünkü misina klavuzunda rulman olunca deniz suyuna makinayı düşürünce çalışmaz hale gelebiliyor. Bazı hobidaşlar bu makinayı spin avda kullanıyor, ama ben tavsiye etmem insanı hobiden soğutur.
    Ucuz yollu bir makina içine gress bile sürmemişler pek :) Markasına aldanıp kaliteli olduğunu sanmayın. Sarılı olan misina Sufix 0.35 mm Surf.

Daiwa CrossFire 3000 BI

Ençok kullandığım spin makinam diyebilirim. Kalite ve fiyat olarak bile rakiplerinden çok öte. Kolu katlanır olması kayalık ve engebeli yerlerde olası hasarların önüne geçmiş oluyor. Üzerinde sarılı olan misina Trabucco ( Made In Japan ) 0.25 mm Super Iso.

Yapısı itibariyle sert bir misina esnemesi yok, en ufak bir yosunu bile kamıştan hissettiriyor.

Daiwa Megaforce 3000 A

Spin avcılıkta benim en büyük kozum diyebilirim, Ama bu makinamı kullanmaya kıyamadığım için her ava götürmüyorum açıkcası :) Drag gücü olsun, üzerindeki rulman sayısı olsun gerçekten güzel.

Üzerinde sarılı olan misina Trabucco ( Made In Japan ) 0.25 mm Super Elite.

Uzak atım, beklemeli avlar için kullandığım misinlarım.

Dip Not :
    Sormak istediğiniz yada öğrenmek istediğiniz şey olursa sorabilirsiniz.

2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle spin kamışım 2 adet var, ilk spin kamışım teleskopik 10-30 gr atarlı DAM Onlier marka. Bu kamışı nedense çok çok sevdim, pahalı birşey değil 50 lira civarında.
    Şu anda bu kamışın üretimi yok arkadaşlar daha önceden stoğuna alan mağazalardan tedarik edebiliyoruz. DAM kamışımı Trabzon'da bırakmak zorunda kaldım, uçağa almadıklarından ötürü.

Spro Manhatten 30 2.70 mt 10-30 gr atarlı teleskopik orta sertlikte kamışım. Rakibi ve emsali olan Shimano ve Okuma'dan kalite olarak daha iyi bulduğum için bu kamışı tercih ettim.

Sırada ise rapala ve sahtelerim için olan çanta ve kutularım. Av esnasında boynuma asıp sahil boyu ilerleyebiliyorum. Küçük çantamda tam tamına 24 adet sahte rapala, makas, bıçak taşıyabiliyorum. İstersem 10-15 adet daha silikon sığdırabilirim. Büyük çantam ise tahmin ettiğimden çok daha fazla malzemeyi alabiliyor. Av esnasında telefon vb eşyalarımı ona koyup rahatça at/çek yapabiliyorumda :)

50 adetin üzerinde rapala ve elimde mevcut tüm silikon sahteleri bu çantama rahatlıkla sığıyor

Av Esnasında boyuma asıp yanımdan hiç ayırmadığım çantam. Aslında günlük kullanım amaçlı bir çanta olmasına rağmen rapala kutularım sığdığı için arkadaşımdan alıp bu amaçlı kullanıyorum

MSC bunu beğendi.
  3. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sıra geldi silikon sahtelerime :) İlk etapta silikon sahtelere pek haz etmezdim ama bir anda gönlümü kaptırdım diyebilirim.

Silikon yemde olmazsa olmazların başında Ragot Raglou gelir. Hem fiyatı çok caziptir hemde çok güzel işler çıkarır. Fiyatları 1.5 lira ila 3.5 lira arasında değişir. Ben ilk zamanda bu kadar para verilmez diye imitasyonlarını aldım malesef kuyruk sallaması yapmadıkları için hepsini attım.

Özel seri silikonlarım, kendinden ağırlıklılardır.

Bu sahtelerim biraz pahalı seri ama parasının hakkını veriyorlar gerçektende.

Şimdi gelelim yeni rapala sahtelerime. Biraz koleksiyon tadında sayıları olsada levrek ve diğer avcı balıklar için iyi iş çıkaran sahteleri seçtim diyebilirim.

Kendo Haryu 125 serisi. Bu sahtelerle çok çok iyi verim aldığım için aynı seriden farklı renk kodlarından edindim.

Fortuna Salti FS-106 serisi. Rapala markasının bir nevi imitasyonu diyebiliriz, güzel işler çıkarıyor. Daha ufak boylu zarganlar bile atlıyor :)

Fortuna Salti ( Remixon ) marka diğer sahtelerim.

Silstar 6808, Fortuna Salt FS83, Delande, Protackle Sahtelerim

Strike Pro marka sahtelerim

Ryobi Ve Daiwa marka sahtelerim. Ryobi marka sahteleri netten sipariş verdim akıllılar farklı renk göndereceklerine aynı renkte göndermişler.

Fortuna salti ve Pelican marka su üstü sahtelerim.

Not : Sahte rapalalarım içinde sadece bir tanei 9 cm boyundadır diğer tümü 12 ila 13 cm arasında boylardadır. Ağırlıklı olarak levrek avına gittiğim için bazen öyle oluyor ki sahteden daha ufak levrekler ( İspendek ) sahteye atlıyor. Benim levrek avında amacım 40 cm üstü levrek yakalamak. 1 Ay önce Trabzondaki levrek avımda 38 cm boyunda levrek yakaladım cılız ve 40 cm altı olduğu için hemen suya iade ettim.

Spin avcılığı asla bol balık yakalamak anlamına gelmez arkadaşlar, temiz hava, stress atma ve spor olarak düşünmelisiniz. Eğer sabrınız yoksa amacınız bol balık yakalamak ise Spin avcılığı asla size göre değildir.

bykadir ve MSC bunu beğendi.
  4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Resimdeki sahteler ise siparişimle beni mağazada bekleyen sahteler. Silstar 6808 serisi. Bu sahteler İma markasının Sasuke imitasyonu diyebiliriz, Atışı, erimi ve yüzüşü harika. Eğer gerçeğini almak isterseniz adeti 60 liradan aşağı değildir, ama bunların adeti 12-15 lira civarı ;)

Sahte ve silikon olarak fazlasıyla stok yaptım arkadaşlar. Şimdi ise boğazdan kurşun arkası avlarım için 6-8 cm arası minik rapala sahteleri alıcam onlarıda aldığımda işlem tamam olacak. He bu arada çapari ile avlanmada yapıyorum, 100'lü köstek alıp kendim bedenlere bağlarım, hazır takımlar istediğim gibi olmuyor ne yazıkki hemde bedenne kullandığım misinam daha sağlam olduğu için 120-150 gr kurşunlarla atışta tereddüt etmemiş oluyorum.

Herkese RASTGELE

MSC bunu beğendi.
  5. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Maaşallah iyi sahte koleksiyonu yapmışsınız. Bende at çek avcılığı yapıyorum ama daha yakalayamadım. Lrf ye de başladım. Cinnetic marka makina ve kamış(0.5-7 gr) atarlı. Lrf için silikonlar edindim. Spin için de savage gear sandeel silikon çeşitleri sahte balık çeşitlerim var.Ama balık yok:(yaz sezonu iyice açılsıın bakalım duruma belki güzel bir balık yakalarım. Rastgele.

GRAFTT bunu beğendi.
  6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkürler, forum içinde spin hobisi yapanları bilmek mutluluk verici gerçektende. Elimde olan sahtelerin sayısı kadar alıpta arkadaşlara hediye edip verdiklerimde vardır. Bazı sahtelerin atımı, erimi ve aksiyonunu beğenmediğim için elimden çıkardım. Lrf avına bende ufaktan merak salmış durumdayım şu anda. Gerekli silikonlardan alıp bir kenara koymak istiyorum. Zaten Lrf için olan silikonlar öyle aman aman pahalıda olmuyor :)

Dediğiniz gibi ne hikmetse bu yıl balıklar biraz nazlılar galiba. Yıl başından Mart ayına kadar gitmediğimiz yer kalmadı ama ne yazıkki istediğim balık olan levrek alamadık. Enson Trabzona mayıs ayının ilk haftası gittiğimde bir tane levrek aldım kendimin belirlediği limitin altında olduğu için suya iade ettim tekrar.

Sahtelerimin içinde en iyi verimi Kendo Hayru 125 serisiyle alıyorum diyebilirim, sizede öneririm.

Haryu 125 serisi ile tuttuğum son levreğim

mgk19 ve Muzzyy bunu beğendi.
  7. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Dikkat ediyorum da levrek tutanların çoğu balığı çakıllı denizde tutuyor. Benim avlandığım yerlerde bu tarz yerler yok. Ama balık için her yolu deniyorum olta ile olmazsa zıpkın devreye girer;)

8. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Size bu konuda katılıyorum, genelde su içeresinde büyük kayaların olduğu yada dibi çakıl olan kıyılardan levreği ya yakalıyorum yada çok fazla takip alıyorum. Diğer konumda yakaladıpım levrekleri ise zemini ve sahili ince kum fakar kıyıya palelel atıp deniz içinde bol kayalar olan yerlerden balığı aldım.

Trabzon'da deniz çok berrak olduğu zamanlarda ise yüksek yerlerden denizi gözlemleme yaparım. Levrek nerelerde dolanıyor nerelerde yuvalanıyor ne yapıyor ne ediyor diye :) Genel olarak gözlemlerimin sonucunda levrek açık kumluk sularda pek dolanmıyor, sadece gel geç yapıyor sürüler halinde. Ama dibi mıcırlı ve kayalıklı alanlarda sürüler halinde yem aranıyorlar.

Diğer unsur ise yakaladığım tüm levrekleri deniz aşırı dalgalı ve suyun berraklığı puslu hava gibi bulanık olduğunda avladım.

mgk19 bunu beğendi.
  9. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Kurt bulanık havayı sever misali. Cam gibi suda verim pek olmuyor. Bir diğer etmende dalga. 2 hafta önce yazlığa gidip at çek yaptım sıfır dalga ve cam gibi suda 50 cm civarı turna yemi kıyıya kadar takip edip dönüyor. 2-3 kere aynı olay oldu sonra vazgeçtim. Dalga ve bulanık su şart gibi. Zamanında gitmekte gerek. Sabah gün doğmadan ve akşam gün batımı.

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dediklerinize katılıyorum, bende dediğiniz şartlar altında yani cam gibi suda çok fazla takipler alıyorum. Hatta sahtenin 10-30 cm ardından levrek takip ediyor ama yeme atlamıyor. Su çok berrak olduğu günlerde geceleri at/çek yapıyorum, belki karanlıkta kandırırım diye ama malesef keratalar kanmıyor :) Bu yaz yine aynı şartlar altında avlanma yapıcam eğer sonuç yine aynı olursa, suyun bulanık ve dalgalı olduğu anlarda spin avcılığa ağırlık vericem.

11. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Biz denizi düzgün bulduğumuzda hep balığa çıkardık. Demekki yanlış yapıyormuşuz. Az çalkantılı suda daha iyi verim alınıyor.

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet arkadaşlar son yazımda dediğim gibi yeni gelecek sahtelerimi bugün gitip aldım. Hatta biraz daha fazlasını aldım diyebilirim :) Silstar 6808 Sinking modeli sahteleri çok başarılı buluyorum Hatta İma Sasuke modeline çok yakın imitasyonu denilebilirde. Orjinali 60-70 lira bunlar 15 lira :)

mgk19 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş