LPG KABLO

Sonata Nf Dpf Arızası ?

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda xx10urxx tarafından 21 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. xx10urxx

xx10urxx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Onur Altan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Arkadaşlar 2008 model dizel otomatik sonata sahibiyim. Cmt İstanbul'dan Bolu'ya doğru giderken otobanda bi mola verdim. Sonrasında aracıma bindiğimde motor arıza lambası yandı. Arabanın gidişinde vs bi sorun yok hararet normaldi. Rahat edemeyip Bolu sanayiye girdim. Orda bi kia ustası bulup aracı bilgisayara bağlattım.Usta aracın dizel partikül filtresinin dolduğunu Euro 5 motorlarda bunun normal olup biraz yüksek devirde gitmemi tavsiye ederek arızayı sildi. Bende aracımı manuel'e alarak yaklaşık 3.000 devir ve üzeri 15 km kadar aracı kullandım. Sonrasında tekrar otomatiğe aldım şuan itibariyle arıza vs yok. Sizce dtf temizlenmeli mi yoksa bu şekilde devam mı etmeliyim. Bu arada araç uzun yolda 7 litrenin altına inmiyor ki hızım 120-140 arası hep

2. tayfunc

tayfunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    TAYFUN CANAKCI
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba, ayni sorunu DPF olan bircok arkadas mutlaka yasayacak. Korkulacak bir durum degil zira benimde basima geldi.
    Temizletmenizde fayda var cunku tikaniklik durumuna gore zararli gazlar filtrelenemediginden atim saglanamiyor ve motora zarar vermeye kadar gidiyormus. Bostanci oto sanayide karadeniz egzoz servisi var, Mehmet usta. Ustayla birlikte soktuk temizledik anlatarak gayet keyifliydi. 400TL' ye temizlettim, temizletecek olursaniz soda ile temizlememelerine dikkat edin. Ustamin soyledigine gore soda egzoz icersinde tuglalarin kurumasina ve catlamasina sebep oluyormus.
    Yuksek devirde gidip zararli gazlarin atilim isini ben bir turlu beceremedim, sonrada dedigim gibi temizlettim.

3. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bence

sonatada dpf çok rahat yerde iptal edin rahat edin derim.

istediginiz zaman gene eksozcuya giderek yerine taktırabilirsiniz.

tabi yazılımdanda iptali şart.

serdar ve murat beyler konuyu görürse yazarlar.

4. tayfunc

tayfunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    TAYFUN CANAKCI
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    DPF iptalinde bildiginiz uzre tum zararli gazlar disa atimi olacak. Yakit sarfiyatiniz artacaktir diye dusunuyorum cok emin degilim, son olarak siyah duman atim olacaktir cogunlukla.
    Banada soylediler iptal edelim abi rahat edersin diye ama yukarda siraladiklarimi dusundukce temizletmeyi tercih ettim.

5. xx10urxx

xx10urxx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Onur Altan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet temizliktense iptal ve yazılım daha mantıklı görünüyor bence de

6. xx10urxx

xx10urxx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Onur Altan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Peki temizlik sonrası nasıl oldu araç rahatladı mı yada yakıt azaldı mı ?

7. tayfunc

tayfunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    TAYFUN CANAKCI
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yakitta azalim oldu. Temizlik oncesi 14-15 gordum sehir icersinde. Temizlik sonrasinda 12-12.5 arasi. Birde EGR' yi temizletmem ya da degistirmem gerek, arac ariza kodu olarak onu soyluyor.
    Umarim onuda temizlettikten sonra 10-10.5 degerlerine duserim.

8. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ecu zaten en az yakıt ve zehirli gaz salımına ayarlı.tıkalı dpf zaten zehirli gazı temizlemiyorki.
    dpf-egr iptali yakıtı arttırmaz,yakıtı düşürür.çalışma prensibini çözseniz anlarsınız.
    sağlıklı crdi duman atmaz.

dpf sizce nekadar temizlenebilir ki.yanlış anlamayın boşa para bence.

deza bunu beğendi.
  9. tayfunc

tayfunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    TAYFUN CANAKCI
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dogrusunuzdur belki. Ancak soyle birsey var dfp' i tikayan bildigimiz kurum. O kurumun aritimi islemine dpf temizligi diyorlar.
    Acikcasi yakit artimini suna baglayarak soyleyebilirim, ford mondeo aracim vardi. Katalitik konvertor iptali yaptigimda yakit sarfiyati artmisti. Katalitik konvertor' un dizel araclardaki karsiligi DPF diye biliyorum. Buna bagli olarak iptali durumunda yakit sarfiyatini arttirabilir diyorum. Yuksunmezseniz calisma mantigini ogrenmek isterim.

Bosa para konusuna soyle katiliyorum, melet sure icersinde gene doluyor gene doluyor :)

10. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    kabaca,dilim döndügünce anlatayım.
    eksoz borusu içindeki filtre
    kullandıgınız yakıt,kullanım şekliniz,kullandıgınız yağ,trafik durumu.herşey tıkanma durumunu belirler.araç belli sürelerde jenerasyon yapar(dpf deki ısıyı arttırmak için eksoz gazına yakıt bırakır)belki taksilerde görmüşsünüzdür sadece dpf yi söktürüp yazılımdan iptal etmedikleri için beyaz kokulu,böcek ilaçlama gibi duman atarlar.aslende böcek ilacıdır :p
    dpf tıkanırsa perf.düşer.yakıt artar.egt yükselir.sonucu daha vahim olabilir.
    uzun yol yapıyorsanız 2000-2500 devir aralıgında 75-85 km hızlarda sabit 20-25dk. kullanarak birazda olsa dpf yi rahatlatabilirsiniz.ama iptalindeki gibi bir rahatlama hiçbir zaman olmaz.

egr.de gene emisyon kuralları yüzünden eksoz gazını belli devirlerde emmeye göndererek emisyonu düşürmeye çalışır.buda zamanla tıkanan egr-tıkanan emme ve kalitesiz hava yakıt karışımıdır.

murat arkadaşımızında crdi sonatası vardı.dpf yi sökmesi konusunda baya ısrar etmiştim.şuan yazılımla beraber baya sağlıklı kullanıyor.birde işin en güzel yanı sonatada dpf sökümü çok rahat ve zahmetsiz.

çok kez kat-dpf-egr-pvc iptal etmiş biri olarak diyorum ki.
    perf.artar-yakıt düşer-motor daha sağlıklı çalışır.

gerisi size kalmış :)

deza bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş