10 Kasım LPG KABLO

Sonata Nf 2011 2.0 Crdi Bazı Sorularım Var Arkadaşlar...

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 6 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    [​IMG] Biraz uzun bir yazı olacak, sabırla okuyup bilgi verenlere şimdiden teşekkür ederim.

1 -Aracıma en son Liqui Moly Top Tec 4200 5w/30 yağ kullandım. 7000 km oldu ve ben şimdiden diğer bakımda hangi yağı kullanacağımı düşünmeye başladım. Bu konuda sizden yardım bekliyorum. Resimdeki listede yağ sitesinin bana aracım için önerdiği tüm ACEA C3 onaylı yağları var ve bunların arasından ben aracım için en uygun en faydalı olanı seçmek istiyorum. Son kullandığım Top Tec 4200 genelde alman araçları için öneriliyor. Aralarında ki Molygen ise hem Acea C3 onaylı hemde tavsiye listesinde Hyundai/Kia var. Sanırım diğerleri için değilde bu ikisine yoğunlaşmak doğrusu, siz ne dersiniz? Yeşil ambalajlı olan Molygen benim aracıma en uygunu mu? Yada Sonata'nın kullanım kılavuzunda önerdiği gibi Shell Helix yağı mı kullansam bilemedim. Bu konuda biraz takıntılıyım. Top Tec 4200'ü şuan aracımda kullanıyorum, çok bir fark göremedim, sorunda yok. Ben motoru daha sessiz çalıştıran, motoru daha rahat devirlendiren, ömrünü uzatan, sıcakta ve soğukta en iyi motor koruması sağlayan bir yağ varsa onu bulmak istiyorum. Daha önce Motul, Castrol Edge, Mobil 1 ESP denedim. Özellikle Mobil 1 ESP motoru çok gürültülü çalıştırdı. 1000 km oldu olmadı hemen tekrar Castrol'e dönmüştüm. Şimdide Top Tec 4200 kullanıyorum ama şu Molygen'e çok takıldım, sanırım bir daha ki değişimde onu deneyeceğim. Sizler de görüş belirtirseniz minnettar olurum.

2-Sonata 2.0 CDRi 150 hp Nf kasaların motorunda triger kayışı var mı yoksa zincirli mi? Bu konuda kafa karışıklığı yaşıyorum. Triger kayış değişimi yapılıyor mu yoksa zincirli olduğu için böyle bir bakım takvimi aracım için yok mu? Ustalardan yorum rica ediyorum.

3-Aracım sabah ilk çalıştırıp 30 saniye bekleyip yola çıktıktan sonra yolda hafif yavaşlama sonucunda vitesi 4'den 3'e ve 3'den 2'ye aldığında bazen hafif bazende biraz sert şekilde sarsılıyor ama şanzıman ısınınca bu sorun kayboluyor, bu normal mi? Araç şuan 207 bin km'de. Bu çok kafama takılıyor. Aynı zamanda yine soğukken trafik ışığında durduğumda vitesi N'ye alırken yine hafif sarsılıyor. Bu dediğimde sıcak iken olmuyor yani şanzıman ısınınca ışıklarda vitesi boşa aldığımda bahsettiğim sarsılma %90 yok oluyor, şanzıman sıcakken çok çok hafif bazende hiç hissettirmiyor bu sarsıntıyı. Ayrıca yüksek süratte gaza yüklenirsem vites düşürürse bahsettiğim gibi sarsılma oluyor bazen. Aşırı rahatsız etmiyor ama nedenini bilmek istiyorum. Şanzımanım kapsamlı bir revizyon mu istiyor dersiniz? Yoksa bahsettiğim sorunların hepsi H-Matic'ler için normal mi? Şanzıman yağını yakın zamanda değiştirdik. Hatta tork konvertöründeki yağı alamadığımız için kısa aralıklarla 2-3 kez değiştirdik yağı. En son Castrol Transmax Z koyduk, atf sp3 onayı mevcut. Tek sorun yağ değişiminde seviyeyi tutturmak zor oluyor. Kendim şanzıman yağ kontrolü yaptığımda bazen HOT çizgisinde görünmüyor bazende görünüyor. Yağ kontrolünü şanzıman sıcakken düz bir yerde önce bütün vites kademelerini tek tek dolaştıktan sonra boşta bırakarak bakıyorum. O esnada bazen yağ HOT çizgisinde oluyor bazende aşağısında oluyor. Tam olması gerektiği gibi mi bir türlü emin olamıyorum. :-(

4-Klima temizliği olarak YouTube'da hava kanallarına köpük sıkarak yapanları görüyorum. Aracın ikinci sahibiyim ve 3 yıldır bende. Daha önce kapsamlı bir klima temizliği yapıldı mı bilmiyorum. En kapsamlı klima temizliği nasıl ve nerede yaptırılır? Sonax'ta ozon ile dezenfeksiyon ve bu bahsettiğim köpüklü temizlik yapıyorlar, önerir misiniz? Ben klimanın temizlenebilir bütün ve en derin noktalarının da temizlenmesini istiyorum, bunu nasıl sağlayabilirim? Klimanın evaporatör kısmınında temizliğini yaptırmak istiyorum, bu nasıl mümkün olur ve gerekli mi?

Sanırım bu kadar yeter ve hatta fazla bile oldu :). Anlayışınıza sığınıp cevaplarınızı merakla bekliyorum.

suleymanozer ve Burak&Buse bunu beğendi.
  2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, çok mu uzattım? :).
    Kimseden ses yok.

3. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Klima için bence köpük yeter li,şanzıman yağını değiştiğinizi bu konuda hassas davrandığınızı biliyorum, daha önce bahsettigin sorunlar yoktu yağ değişiminden sonra çıktı ise yağ fazla olabilir, sadece tahmin...

adgny bunu beğendi.
  4. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tiriger dizel ler de kayışlı, değişim periyodu nu bilmiyorum, servise sorabilirsiniz, motor yağından memnunsanız aynısından devam edin, her seferinde marka değiştirmek iyi değildir diye düşünüyorum.

adgny bunu beğendi.
  5. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Cevap için teşekkür ederim. Hiç kimse yazmayacak diye çok korktum :)
    Şanzıman yağının seviyesinin tam olduğunu bir türlü anlayamıyorum. Ustalarda tam bişey demiyorlar sanki. Konya'da ki yetkili servislerde pek tatmin edici değil açıkcası :-(.
    Klima konusunda dediğiniz gibi; köpük temizliği yaptıracağım, fark olur diye düşünüyorum.

suleymanozer bunu beğendi.
  6. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Eski aracımda denedim çok fark oluyor klima da , bunda bir koku yok belki seneye denerim, şanzıman da ki sorun yağ değişiminden sonra mı çıktı ?

7. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Trigeri bana hep zincirli diyorlar?? Anlamadım gitti?
    Motor yağından memnunum ama sanki aynı markanın aracıma daha uygun olanı Molygen diye düşünüp değiştireceğim. Bakalım artık, daha 3-4 bin km var.

8. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sanki daha önce de bu soğuk iken hafif sarsıntı durumu vardı tam hatırlamıyorum. Bazı sabahlar ısınıncaya kadar belirgin yapıyor, bazı sabahlarda çok hafif yapıyor. Yağ değişiminden sonra oldu diyemem. Sizde Sonata kullanıyorsunuz sanırım, sizin araçta var mı bu bahsettiğim durum?

9. Dundar

Dundar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Emrah Dündar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bildiğim kadarı ile dizel motorlarda triger kayışlı benzinli motorlarda zincirli. Triger değişimi tarihini bilmiyorsanız devirdaim ile birlikte değiştirin. Servise hangi sorunla giderseniz gidin ama triger koptu diye gitmeyin

adgny bunu beğendi.
  10. Dundar

Dundar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Emrah Dündar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu arada yan sanayi triger kayışları ile orjinali arasında et kalınlığı farkı var mümkünse orjinal set halinde değiştirmelisiniz

adgny ve suleymanozer bunu beğendi.
  11. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Benim aracım benzinli ama şanzıman aynı, şanzıman ile ilgili hiç bir sıkıntım yok çok şükür, sıcak, soguk geçişlerde herhangi bir sorun yok, bir yerde okumuştum şanzıman yağı fazla ise sorun oluyor diye, onun için yazdım size..

12. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Aracınız kaç model? Km'si kaç? Sizde soğukken bu sarsıntı kesinlikle yok yani öyle mi?

13. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
  14. suleymanozer