LPG KABLO

Sonata Atesleme modülü..?

'Sonata Forum - Club' forumunda speedy2452 tarafından 13 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Selamlar. Aracimin sorununu kimse cozemedigi icin kurumsal bi firmaya basvurmak zorunda kaldım ucretin biraz yuksek çıkacağını bile bile zaten ona sok tak parası ver buna iscilik parasi ver hic bisey cozulmedigi halde masraf yapmaktan yoruldum. Izmirde bornova Bosch Car servise Otolab a gittim daha doğrusu cekici ile gitti arac. Calismadi en sonunda yolda giderken elektrik kesiliyordu zaten. Aracin sorununun atesleme bobinine baglanan ( emme manifoldunun hemen altında) bi atesleme modulu 5 fisli bir soket parça. Parcacilarin hic birinde yok baska sehirlerde dahil ya yetkili servisten sifir yada saglam bir cikma alinacak. 550 tl ye on kapora yatirmak sartiyla 20 gun sonra yetkili servis getiriyor. Antalyada bir cikmacidan siparişi verdik garantili olarak eger parça saglam değilse iade edilecek. 300tlye anlastik en son. Aracimin sorunu isindigi zaman ne kadar gaz verirsen ver tik diyip kesiliiyordu ve calismiyordu. Soguyunca calisiyor fakat isindigi zaman tekrar gidiyordu. Isinip stop etmeden yuksek suratlere ulasabilirsen yine etmiyor fakat şehir icinde gezerken stop edip kaliyor ve cok nadir calisiuordu genelde çalışmıyordu dusuk devirlerde silkeleme ve 1vites 2.500 devirde yigilip tekliyor ve tekrar firliyordu. Daha önce boyle bisey basina gelen oldumu. İnşallah ariza dogru parcadandir yoksa gercekten masraflarim hep bosa gidiyor. Bu parca ile sıkıntı yasayan oldumu daha once? Yardimlariniz icin tesekkurederim parca pazartesi elimde olacak ve takilacak sonucunu yazarim buraya.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, triger sentesi kontrol edildi mi acaba?

3. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Sente kaçıkmış kontrol edildi geçen hafta yapıldı ama bu dediklerime pek bi yararı olmadı.

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kim duzeltti senteyi?

5. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bi hyundai cı tamirci

6. ozgur3895

ozgur3895 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    özgür özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    kardeşim o sorun krank pozisyon sensörü orijinal parça ile değiştir sorun kalmaz

7. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    2,500 devirde yigilma sorunu mu krank sensorunden yapiyor kesin mi usta inan yaptigim masraf arabanin parasini yariladi nerdeyse

8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bana sente hatalı gibi geliyor hala. Krank mili pozisyon sensörü ateşleme zamanını karıştırmaya sebep olabilir ama ilk çalışmada da hata vermesi gerek diye düşünüyorum.

Denemekte fayda var. İletim hızı yavaşlamış yada belirli devir üstünü okuyamıyor olabilir

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrex ve speedy2452 bunu beğendi.
  9. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Atesleme modulu bugun geliyor takicaz bakalim neler degisecek neler degismeycek. Olmassa bi tanidigimda var sonata 96 ayni onun krank sensorunu takip denemekte fayda olabilir. Ama o arac otomatik benimki manuel bi fark yoktur sanirsam krank pozisyon sensoru ile arasında.200 lira almislardi sente ayarina eger tuttramadilarsa goturup kafasina vurmak lazim..

10. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Modeller aynı ise sensörler de aynı olması lazım

11. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Taktik modülü yine ayni sorun devam isininca kesiliyor bi daha calismiyor, modulden degilmis demekki, bobinden diyor şimdi de usta 1ay oldu alali 2,500lira masraf yaptim daha binemedim arabaya hurda parasına ver gec diyor seytan :(

12. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Merhaba. öncelikle geçmiş olsun . malesef bu araçlardan anlamıyanlar çok fazla kurcalayıp deneme yanılma yöntemiyle sorun giderdiği için biraz pahalıya geliyor.
    şunu söyliyeyim ateşleme modülünden sizin bahsettiğiniz arızayı yapmaz . zaten 94-98 sonatalarda iki adet ateşleme modülü vardır. ikisi de emme manifoldunun arka alt tarafında kalır. birinci 1. ve 4 pistonun diğer ikinci modül ise 2.ve 3 . pistonların ateşlemesinden sorumludur. herhangi biri bozuk olsa araç stop etmez 2 silindirle çalışmaya devam eder.tekler düzensiz çalışır ama çalışmaya devam eder. ateşleme modülü çok pahalı ve bulunması zor yani açıkcası 300 tl çıkmasını bulduysanız iyi valla :)
    birinci ihtimal olarak sente problemi aklıma geliyor.
    ikinci ihtimal olarak bobin geliyor bi arkadaşımda olmuştu bobin çatlamış ısınınca kopukluk yapıp ateşlemeyi kesiyordu yan snayi bobini 80 tl ye almıştık.
    araç cihaza bağlandımı ? ne sonuç veriyor?
    ölçü aleti kullanmayı biliyorsanız bobini araç stop ettiğinde ölçerek arızanın bobinden olup olmadığını bulabilirsiniz. akşam notlarımdan bakıp bobinin primer ve sekonder sargı omajlarını yazarım buraya.
    bu arada otomatik ve manuel farketmiyor motorlar sensörler aynı.arkadaşınızın 96 sonatasından parça aktararak öğrenebilirsiniz. ama krank sensöründen olma ihtimali çok düşük çünkü ateşlemeyide düzgün yapmaması lazım aynı yerden okuyor sensör çünkü. bir ufak ihtimalde tesisatta bir problem olabilir ısınınca kablolardan biri temas etmiyor olabilir . siz bi mail adresi verin ben size elektrik ve sensörlerle ilgili döküman yollarım ölçerek arıza tespiti yaparsınz. geçmiş olsun tekrardan kolay gelsin :)

sonatım51 bunu beğendi.
  13. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    turkhan_94@hotmail.com Tesekkur ederim abi ilginiz için. Kore mali bir bobin ciftli (tek tekte satiliyormus) garanti olsun diye) aldik aksam uzeri yarin takilacak. 220 tlye aldim ciftli bobini.Cihaza baglandiginda sadece havaakis metre arizasi vermis. Yarin takilcak bobin bakalim gelismeleri yazicam buraya ilginiz için cok tesekkur ederim tekrardan bugün 20 gün icinde 4 . cekicisini gördü araba :) o inat ediyor yurumicem diye ben inat ediyorum yürütucem diye bakalim kim kazanacak :)

<<bülent>> bunu beğendi.
  14. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    çiftli bobin dediğin nasıl oluyor onu anlamadım? bu araçta bir adet ateşleme bobini var oda emme manifoldunun arkasında yan durur üzerinde 4 tane delik var buji kablolarının durduğu yanlış bi parça söz konusu olmasın?
    bu arada maili gönderdim bi bak istersen bi kaç da ipucu verdim :)

15. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3

Evet emme manifoldunun arkasında. Aldığım ürün ve aracımdan çıkan bobin bu resimdekiyle birebir aynı .Çift dediğim ise 2 solda 2 sağda fiş var. 2 si 1 çift yapıyor . 4 ü 2 çift. İsteyene soldaki yada sağdaki tek satılabiliyormuş ben garanti olsun diye 2 sinide aldım. Bakıyorum maile :)

16. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Evett abiler aracimin isininca stopedip bi daha calismama sorunu bobindenmis. 220 tlye kore mali bobin aldım taktik ve sorun çözüldü. Ilginize tesekkurler

<<bülent>> ve MSC bunu beğendi.
  17. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Geçmiş olsun :) yukarıda da yazmıştım basit bir ölçüm le sorun bulunabilirdi ama ustalarımız malum ölçü aleti kullanmayı bile bilmiyor. İnşallah bir daha problem yaşamazsınız :) ateşleme modülünü geri iade etmediyseniz saklayın altın gibi değerleniyor benden söylemesi :)

shadow_ bunu beğendi.
  18. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Geçmiş olsun...
    Arızayı bulamayan ve gereksiz yere senden para alan adamların yanına gidip ya paranı iste yada size hakkımı helal etmiyorum de...

emrex bunu beğendi.
  19. speedy2452

speedy2452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Abiler hayal kırıklığı maalesef :( 10-15 km sorunsuz gidince sorunum düzeldi sanmistim. Aksam giderken yine hareket alinde stop etti 10 dk calismadi sonra calisti cektim kenari soguttum. Eve getirdi cat pat kapiya yanasirken stop etti calismadi bi daha yarim yamalak parkederken kaldi calismadi bi daha neyse.Buu sabah yine calistirmaya calistim yok calismiyor 2-3 dk aralikla 5-6 sn denedim calismadi ondan sonrada mars kaydirmaya basladi ilk bi iki kere vurup VUUUUIII diye turbo sesi gibi otmeye başladı. Mars felan cok kucuk bi sorun ateslemenin yaninda ne yapacagimi şaşırdım cekiciye verecek 1 liram kalmadi 20 gunde 465 lira cekiciye para verdim. Nasil cozum bulucam bu ateslemeyi kesmeye bilemiyorum. Kac tamirci gördü elektrikçi gördü sundan diyen yok. Atesleme modulu denendi sorun ondan degil bobin degisti ondan degil bujiler degisti ondan degil. Geriye bir tek krank pozisyon sensoru ve beyin mi kaliyor? Zaten 3.000 masraf yaptim. Ya bunlarida yapinca olmazsa? Cok üzdü bu araç beni. Hastaneden donerken stop etti ya giderken etseydi Allah korusun acil biseyde olabilirdi.

20. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Böyle konuları mesajları okuyunca çok moralim bozuluyor. :(

shadow_, speedy2452 ve emrex bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş