10 Kasım LPG KABLO

Sonata 2.0 Crdi 2011 Otomatik Şanzıman Yağı Seviyesi Nasıl Kontrol Edilmeli...

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 12 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Arkadaşlar tekrar merhaba;
    Daha önce açtığım konuda bahsettiğim otomatik şanzıman yağımı yanlış yağ koyulması sebebiyle son bir kez daha 9 ocak günü değiştirdim. Bundan sonra inşallah en az 60-70 bin km değiştirmeyeceğim.
    Bu mesajımda sizden öğrenmek istediğim şu; otomatik şanzıman yağ seviyemin doğru olduğunu tam anlamıyla anlamam için kontrolünü nasıl yapmalıyım? 9 ocak günü değiştirirken usta alttan bütün yağı saldı, akması duruncaya kadar yaklaşık 45 dakika bekledik. Sonra tıpasını kapatıp yaklaşık 3,8 lt. daha ekledi ve seviyesine bakıp tamam dedi. Usta kontrol ederken bazen geri vitese taktırıyor ama ben kontrol çubuğunda "kontrol için aracınızın motoru sıcak, vitesiniz boşta ve araç düz bir zeminde rolantide çalışır durumda olduğundan emin olun" yazdığını gördüm. Diyeceğim o ki usta kontrol ettiğinde yağ seviyesi HOT çizgisinde görünüyordu ama bugün ben motor sıcakken kendim kontrol ettiğimde seviyesini bilemedim. Yağ lekeleri çok yüksekti, yani HOT çizgisinin üzerinde de yağlar vardı. Çubuğu silip tekrar denedim ama sonuç aynı :-(. Sonra aracı park ettim 5 dakika sonra "bütün vitesleri tek tek gezip en son N de bırakıp" tekrar kontrol etmek geldi aklıma. O zamanda yağ çubuğunun en ucunda 3-4 mm lik bir yağ gördüm, daha yukarısında yağ görünmüyordu. İyice kafam karıştı, sizden bu konuda yardım rica ediyorum. Tam anlamıyla rahat edebileceğim otomatik yağ seviyesini nasıl belirleyebilirim. Lütfen yardım edin, şimdiden teşekkürler.

2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Bu konu hakkında sevgili forum arkadaşları biraz bıktırdım galiba :). 24 saatten fazla oldu hiç kimse cevap yazmadı. :-(

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bende ustam geri viteste bakıyordu diye hatırlıyorum. Ancak kendim haftalık kontrolde araç stop halinde ve düz yerde iken bakarım. Şahsen kendi kontrolümde hot çizgisinde görmesem yağ eklerdim.

4. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Bosaltımda, eksılen cıkarılan yag mıktarı kadar yag konur
    Cıkan yag