LPG KABLO

Sonata 2.0 Crdi 2011 Model Aracın Soğutma Sıvısını Tamamen Değiştirmek...?

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 3 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Mutlu pazarlar arkadaşlar. Dün aracımın soğutma sisteminde bulunan bütün sıvının "tamamını" boşaltıp, sistemi temizleyip, içine kendim %50 %50 oranında saf su ve orjinal antifriz karışımı ile doldurmak istedim. İşleme akşam saat 6'da başladık. Usta önce radyatördeki tıpayı söktü ve 1 saat kadar tamamen akmasını bekledik. Akış durunca çıkan sıvıyı ölçtük tam 5 lt olduğunu tespit ettik. Soğutma sistemindeki sıvının tamamını boşaltmak için usta kalorifer hortumu olduğunu söylediği hortumu sökerek içine hava verdi ve bir miktar daha sıvı aktı, o sıvının hacmini ölçme şansımız olmadı. Bu işlemden sonra sistemin tamamının boşaldığını düşünerek yeni karışıma başladık. Kullanım kılavuzunda soğutma sıvı hacminin 8,8 lt olduğu yazdığı için ben o kadar dolum yapacağımızı düşündüm. Önce %50 antifriz için 4,4 lt orjinal glikol esaslı antifriz döktük. Sonra saf su dolumuna geçtik ama sistem 0,8 lt kadar daha su aldıktan sonra doldu. Araç devir daim yapsın diye yaklaşık 50 km yol yaptık, geri döndüğümüzde 0,2 lt daha saf su koyduk ve rolantide çalıştırmaya devam ettik. Yani dün akşam toplamda 4,4 lt antifiriz ve 1 lt saf su ile toplamda 5,5 lt kadar sıvıyla sistemin dolduğunu tespit ettim. Ben 8,8 lt ile dolmasını bekliyordum :-(. Şuan araçta antifriz oranı yarı yarıya dan fazla :(. Bu sabah araç soğukken kontrol ettiğimde yedek depo seviyesi düşmüş, bi 0,2 lt kadar daha saf su döktüm ve boşaltmadan sonra toplam eklediğim yeni sıvı karışımı antifriz 4,4 lt ve saf su 1,2 lt olmak kaydıyla 5,6 lt kadar oldu. Yani kullanım kılavuzunda yazana göre 3,2 lt az aldı. bu 3,2 lt bizim motordan alamadığımız saf olmayan çeşme suyu mu? Sistemdeki suyu tamamen nasıl tahliye edebiliriz? Şuanda ne yapmam gerek? Sıvının dolmuş olması demek 8,8 lt'ye tamamlandı demek mi yoksa o kadar yer hava ile dolu mu demek? Yardımcı olan arkadaşlara minnettar olurum. :(

2. yahunickbulamadim

yahunickbulamadim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    MURAT ERSOZLU
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    çok fazla bildiğimden değil ama bende gecen sene aynı senin gibi yarı antifiriz yarı su ile yaptık usta biraz dolaş gel dedi dolaştım geldim bisey eksilmedi sonra yolda eve giderken lokur lokur ses geldiğin söyledim koyduğumuz antifirizi de komple akıttı rezil etti gittim yine antifiriz aldım yine doldurduk ne oldu anlamadım ama bir öncekinden daha fazla su koydu şimdi oldu dedi hakkatende olmuştu 1 2 gün dikkat bir yerler patlar filan hararet yaptırma dedi ama hiç bir şeyde olmadi tahmin yürütüyorum sanırım i8c8ndeki suyu komple boşaltımda bir yerlede hava kalıyor sendede aynısı olmuş gibi

adgny bunu beğendi.
  3. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Bu tarz soğutma sistemi değişikliklerinde içindeki sıvıyı komple boşaltma sanırım mümkün değildir. Dolum yapıldıktan sonra ilk bir hafta (aracı her gün kulananlar) araca binmeden radyatör kapağından kontrol etmek gerekir. Ayrıca yedek su kabı eksildiyse tamamlayın.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adgny bunu beğendi.
  4. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Evet sanırım bende de aynısı oldu. Dediğin gibi, bende de birkaç defa akşam su sesi geldi, sanki su bi yerden bi yere akıyor gibi şakır şukur su sesi geldi birkaç sefer. Benim esas istediğim soğutma sisteminde hiç çeşme suyu kalmamasıydı, yani tamamen saf su ile antifriz karışımı istiyordum ama sanırım bunu başaramadık :(. İçine döktüğümüz orjinal antifrizde 3 litresi 100₺, sıradan değil, heba etmek istemiyorum. Sizin araçta mı Sonata?

5. yahunickbulamadim

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    MURAT ERSOZLU
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    admira , benimde ilk aldığım antifiriz iyisiydi usta dökünce mecburen 40 tl lik mavi antifiriz aldım dökülen yeşildi gerçi geçen sene kış olmadı bu senede idare eder diye tahmin ediyorum devirdaym deposu masmavi halen

6. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Suyun hepsini boşaltamıyoruz. Başka yöntemler deneyen de var.

7. yahunickbulamadim

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    MURAT ERSOZLU
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    2. gittiğimde bunu yaptı usta bütün aldığım o antifiriz döküldü bunu yapıncada ama suni anladım ilk antifiriz içini temizledi demekki 2. ye koydugumuz halen tertemiz

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Benim eski aracın suyunu lpg regülatöründen boşaltmıştık. Radyatör kapağından sürekli su ekledik. Termostat sökülüydü. Kalorifer sıcak konumdaydı.

9. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, benim sorum değişimi nasıl yapacağımız değil, nasıl tamamen boşaltıp içine %50 saf su ve %50 antifriz karıştıracağımızı soruyorum. Yani sistemde hiç mineralli su olmasın, su olarak tamamen saf su olsun istiyorum. Devir daim için şebeke suyundan hortumla suyu araca vermek gerekiyor, orada sistemde kalan şebeke suyunu tamamen atmak gerek. Ben; sistem tamamen boş olsun, biz istediğimiz karışımla dolduralım istiyorum, bu meretin suyunu tamamen boşaltmanın bir yolu yok mu? Kullanım kılavuzunda ki gibi 8,8 lt sıvıyı içine alsın istiyorum. İçine o kadar almadığına göre tamamen boşalmamış demektir, doğru mu?

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sizin radyatörde kapak var mı?

11. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Olmaz mı :), ne yapayım?

12. kostantin

kostantin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Smile
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    @adgny
    Bence bir sıkıntı olmaz zaten 2 senede bir yenilemek gerekiyor bence. ama benim gibi biraz takıntılı isen,
    Kendin değiştir hocam en temizi.

Bana kırmızı antifriz koydular 19 gün öyle gezdim sonra değiştirmeye karar verdim.
    Tam 4 defa su doldurup boşalttım.
    Koyduğum suyu artıma cihazından aldım :) Çünkü 20 25litre su harcamisimdir. Bir de suya para vermim dedim
    5 seferde yeşil antifriz koydum.

Bu ilk çıkan su
    resimag.com/i/9ef87b4b9ab

2.bosaltmasa çıkan su
    resimag.com/i/9c16a2f73a7

4.bosaltmada çıkan su
    resimag.com/i/4b0357bbfb6

Bundan sonra antifriz koydum.
    4 litre 60 tlye mal oldu bana. 3 lt kullandım. 1 lt duruyor.
    Usta hayatta böyle uğraşmaz.
    Onlara göre hiçbir şey olmaz. Antifriz aldığım alpet bayisi kırmızı varsa karıştırma abi dedi. O istasyonu tebrik ederim gerçekten.

Son düzenleme: 3 Kasım 2019
    adgny ve ai_torcuk bunu beğendi.
  13. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Zamanında çok çektim antifiriz değişkliğinden. 1 hafta boyunca sabahları ve akşamları kontrol edin bolca. Yaşı yüksek araçlarda kesin patlak veriyor bir yerden.

koreci bunu beğendi.
  14. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İnan bana benim usta uğraşır, ustam da benim gibi, atölyesi benim kendi mekanım gibi. Zaten benim işi akşamdan sonra yapar, gece 1’e kadar uğraştığımız oldu, hiç gocunmaz. O yüzden tam anlamıyla boşaltmak istiyorum ama başaramadık sanırım, çünkü sadece 5,5 lt sıvı ekledik ve ağzına kadar doldu. Yedek depoda da seviye Max da. Bir arkadaşında belirttiği gibi ara ara motor bölümünden su sesi geliyor. Bu, suyun yerleştiği ve zamanla 3-3,5lt daha ekleyebileceğim anlamına mı geliyor? Bilemiyorum. Tek istediğim soğutma sistemimde yarı yarıya karışım olsun ve bir damla bile saf su dışında su olmasın.

15. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sistemin içinde kalan kısım Çeşme suyu diye takılmışsın ama o antifiriz ve senin koyduğun saf su ile karıştı, yani; sorun yok,seviyesine dikkat et, güle güle kullan.

adgny ve ai_torcuk bunu beğendi.
  16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Merhaba, çok titiz bir kullanıcı olduğunuz paylaşımlarınızdan belli oluyor. @kostantin detaylı açıklama yapmış zaten.
    Buna ek olarak;
    Siz illaki soğutma sisteminde sadece saf su olsun istiyorsanız bu mümkün ancak çok fazla miktarda saf su harcarsınız. Sizin yaptığınız değişimde eski suyun büyük bir kısmı sistemden çıkarılmış zaten. Bunun miktarını dahada azaltmak isterseniz bir kez daha radyatörü alttan boşaltırsınız ve dışarıda hazırlamış olduğunuz su+antifriz karışımını eklersiniz. Sistemde çok az miktarda kalacak olan eski suyun bir sorun yaratmayacağını düşünüyorum.

Ayrıca %50-50 yi tutturmak için şunu deneyebilirsiniz, dışarıda 1 litre kadar yarı yarıya karışımı yapın. Bu karışımı ustalardaki antifriz ölçen aletle ölçün. Okuduğunuz derecenin aynısını radyatörden alacağınız örnekle karşılaştırın. Mevcut duruma göre saf su ya da antifriz eklersiniz.

Ayrıca bu tip soğutma sistemi temizliği ya da sıvı değişimlerinde bence termostatın sökülmesi gerekiyor. Böylece sürekli motorun ısınmasını beklemenize gerek kalmıyor. Böylece sistem içindeki sıvı sizin kontrolünüz altında oluyor. Bu şekilde istediğiniz hortumu gevşeterek yavaş yavaş su aktıkça sizde radyatör kapağından saf su ekleyerek sistemi temizlemiş oluyorsunuz.
    Birde unutmadan kalorifer sistemi de sıcak konumda olmalı ki radyatör peteğinde eski sıvı kalmasın.

kostantin ve adgny bunu beğendi.
  17. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Merhaba.
    Evet oldukça titizim, keşke bu kadar titiz olmasam diyorum ama elimde değil, bu işlerle uğraşmaktan zevk alıyorum. Bazen forumda ki arkadaşları sıktığımı bile düşünüyorum. Neyse, idare edin artık :).
    Siz benim ne istediğimi anlamışsınız. Tamamen ikna olmuş şekilde soğutma sistemimde %50 saf su %50 antifriz olsun istiyorum. Bunu sağlamak için çok fazla saf su harcayacak olmam önemli değil, çok pahalı bişey değil zaten saf su, 30 lt'si 50 tl.
    Siz anlatınca kafamda bişey tasarladım. Doğru ise onaylamanızı rica ediyorum;

1-ilk olarak mümkün olduğunca sistemde bulunan bütün sıvıyı boşaltalım, yani radyatörden tamamen aktıralım, sonra hava tutulabilen yerden hava tutup çıkarabildiğimiz kadar soğutma sıvısının dışarı çıkaralım.

2-sistemde hala eski sıvı kaldığını varsayarak (yaklaşık 3 lt) soğutma sistemini tamamen saf su ile dolduralım. Bu işlemi yaparken de eklediğimiz saf su hacmini takip edelim. Tamamen dolduğunda araçla içinde sadece saf su varken biraz yol yapıp devir daim yapmasını sağlayalım.

3-Geldikten sonra aracın soğumasını bekleyip yine sistemdeki bütün sıvıyı tahliye edelim. Böylelikle alamadığımız sıvı %99 oranda saf su olarak kalacaktır değil mi?

4-En son olarak ta sisteme, bütün sistemin tam kapasitesi olan 8,8 litrenin %50'si olan 4.4 lt orjinal antifiriz koyup üzerine yine saf su koyup olması gereken seviyeye getirip işlemi tamamlayalım.

Böylelikle sistemde sıvı kalsa bile bu kalan sıvının saf su olmasını garanti etmiş oluruz değil mi? Üzerini de 4,4 lt antifriz koyup yine saf su ile tamamladık mı istediğim tam olarak gerçekleşmiş oluyor değil mi?

Yine biraz uzun oldu :). Teyidinizi rica ederim.

suleymanozer ve ai_torcuk bunu beğendi.
  18. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Uygundur.

19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    motorun içinde kör delikler var, motor bloğu sökülmeden komple boşaltmak çok zor. ayrıca gereksiz, titizliğiniz sadece yorulmanıza sebep olur.

gogo46 ve sipartacus bunu beğendi.
  20. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu şekilde yapılan video lar var YouTube da var,gayet te iyi olur, ama bana sorarsan gereksiz olur, zaten yenilemişsin, kışı böyle geçirip yaza girişte yapabilirsin.
    Orijinal antifriz hangisi Ahmet ?

adgny bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş