LPG KABLO

Sonata 2.0 Crdi 2011 Bakımlarında Orjinal Yerine Mann Marka Filtreler Kullanılır Mı?

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 29 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Tekrar merhaba arkadaşlar.
    Bugün daha önce "Polen Filtresi Değişimi" konusunda bahsettiğim Mann Filter marka CUK2362 Aktif Karbon Polen Filtresi ürünüm elime ulaştı. Bugün takacağım.
    Size esas sormak istediğim Bu Mann Filter markasının aracıma uygun Hava ve Yağ filtreleri var. Üstelik yetkili servis orjinallerine göre yarı fiyatına. Bu konuda titizim ama Mann filtrede oldukça kaliteli bildiğim kadarıyla. Mazot filtresini hep orjinal kullanırım diye düşünürken zaten Mann sitesinde aracım için önerilen bir yakıt filtresi çıkmadı ama hava ve yağ filtresi çıkıyor. Bir daha ki bakımda bu filtreleri kullansam yanlış mı yapmış olurum? Yarı fiyatına olması etkileyici. Örnek vermek gerekirse bugün aldığım CUK2362 model Mann Filter marka karbonlu iç mekan filtresi kdv dahil 61 TL. Yetkili serviste karbonlu olmayan orjinal iç mekan filtresi kdv dahil 175 TL. gördüğünüz gibi fark büyük. Bu fark kadar kalite farkı var mı sizce?

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Turbolu motorda yan sanayi hava filtresinde olası bir delinme yada motora toz partikülü kaçması durumunda turbonun türbin pallerini çizebilir bozabilir. Yan sanayi yağ filtresinin geçirgenliği bilinmez otomatik subap iticilerini bozuyorsa turbonun türbin milini yağlaması konusunda filtrenin ne etki yapacağı belirsiz

Ancak polen filtresini servisten pahalıya orjinal full kağıt filtre almak yerine yan sanayi olan güzellerinden plastik çerçeveli karbonlu filtreler var orjinalden sanki daha bile güzel ve ucuz, en azından problem çıkartırsa masrafı az, gerçi polen filtresi en fazla zamanla yırtılırsa delinirse kabin peteklerini toza bular o da çok sıkıntı değil yan sanayi diye yırtılacağından değil orjinali de patlayıp çatlıyor.

İsterseniz orjinal hava filtrelerinin birçoğunda olmayan yanmazlık özelliği taşıyan hava filtreleri de var sanırım mann filtrede vardı yolda öndeki araçtan sigara izmariti atmışlar birisinin arabası yanmış bu yüzden hava filtresi süpürge gibi içine çekmiş.

Yada yıkanabilir K&N kutu içi filtreler var bunları bir kere alırsınız yıkanarak temizlenerek defalarca kullanılıyor işin güzel tarafı ayda bir bile yıkanır böylece her daim temiz ve güzel hava çeker motor sıklıkla kontrol edilirse yırtılma delinme olmadığı sürece içeriye toz kaçırıp turbo ya zarar vermez herhalde.

<<bülent>> ve adgny bunu beğendi.
  3. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Dediğiniz gibi; yan sanayi kaliteli polen filtresi orjinalinden bile iyi görünüyor. Hava ve yağ filtrelerinde risk alıp takmayın mı demek istediniz? Bende yan sanayi bakım ürünleri kullanmayı sevmem ama söz konusu mann filtre olunca bi denesem mi acaba demekten kendimi alamadım.

erenuzel41 bunu beğendi.
  4. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Yağ filtresi konusunda kesinlikle orijinal kullanmanızı tavsiye ederim. Hava filtresine gelince yine orijinal K&N kutu içi filtre de olur.

Hyundai Sonata 2.4 NF

<<bülent>> ve erenuzel41 bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Aynen öyle demek istedim:)

Kesinlikle aynı fikirdeyim:)

adgny bunu beğendi.
  6. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Görüşleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Aynen dediğiniz gibi yapacağım. :)

7. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    BMW'nin, Mercedes'in orjinal yağ, hava, polen, mazot, benzin filtreleri OEM BMW logoluların hepsinde MANN yazmakta. Diğer oem ama ikinci kalite olarak mahle var.

Yıllardır kullanan birisi olarak tavsiyem, alın ve arkanıza bakmayın.

<<bülent>> bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Sevra ablanın sayesinde Volkswagen yetkili servislerinde iki üç farklı kalite marka ve fiyatta orjinal yedek parça satıldığını öğrenmiştim:) Mercedes ve BMW de bunun gibi demekki bu güzel birşey ekonomik yada pahalı farklı kalitede orjinal parça arasında seçim yapmak tüketici adına çok güzel bir uygulama ancak Hyundai, Kia hatta Honda nedense böyle değil:)

mahle ve mann yada bosch kesinlikle kötü markalar değiller, bu adamlar dünyada bazı birçok işlerde lider konumdalar lakin OEM parçayı ana sanayi için orjinal sıfatıyla üretirlerken sergiledikleri tutumları yan sanayi olarak ürettikleri aynı parçayı yani aftermarket piyasa parçasında uygulamıyorlar şeklinde şüpheler var. Çünki ana sanayiye üretilen parçalar aylık yıllık haftalık vs. belli dönemlerde denetimlere tabi olan proseslerle üretiliyor bunlar parçanın üretileceği malzeme kalitesini açıklayan belgelerden tedarikçi seçimlerine işçi eğitimlerine kadar çok geniş bir alanı kapsıyor.

Mesela Ford Q1 kalite sistemi sertifikası olmayan fabrikalara yedek parça ürettirmiyor Q1 kalite belgesi olan aynı fabrikanın başka bir şubesi Q1 sertifikası olsun yada olmasın aynı parçayı o kadarda titiz bir üretim yapmayarak masrafları birçok yerden azaltarak üretip yan sanayi aftermarket parça olarak piyasaya serbest halde sürebiliyor:)

benim çalıştığım fabrikanın Ford Q1 belgesi ben işe girmeden bir yıl önce 2005 yılında aşırı ıskarta verildiğinin Ford denetiminde görülmesi üzerine elinden alınmıştı. Biz o parçaları hala üretmeye devam ediyoruz ve parçalar bizden Q1 belgesi olan başka bir müşteriye ve daha başka bir müşteriye daha satılıyor ve o müşterilerin bazıları parçaların arızalı ve bozuk olanlarını ayıklayıp sıklıkla bize malesef bol miktarda geri iadelerde bulunuyor:) bazısı da bayıla bayıla piyasaya sürüyor son kullanıcı yani tüketici eyvah bozuk bu diyor elinde sanayideki dükkandan aldığı ucuz parçayla kalıyor. Bu arada olan biteni de ana sanayinin ruhu duymuyor. Çünki bant işi montaj işi ufak detay parça üretmeye benzemiyor.

Bizim iş yerine Bursa da amortisör fabrikasında çalışmış birisi geldi işe girdi, hangi fabrika olduğunu tahmin edin ben yazmayacağım, orada montaj kulağı olmayan abs sensörü takılma yuvası olmayan eksik biçimde hatalı üretilmiş amortisörlerin paketlendiğine sevk edildiğine bizzat şahit olmuş, bunu bu şekilde paketleyip ana sanayiye bir reno ya ford a göz göre göre hatalı parça gönderemezsiniz çünki adamların bantı durur ve büyük cezalar keserler yedek parça olarak yollarsanız tedarikçiniz olmaktan vazgeçerler, ancak piyasada satmalık yani aftermarket sanayi yedek parça dükkanı ürünü olarak verirsiniz gider:) ve gitmiş de tabiki fabrikaya geri iade gelmiş cezası yok en fazla para iadesi olur, şimdi bugün aldığınız amortisörün dışındaki eksik parçayı göz görür lakin gözün göremediği ne ince hassas şeyler var yağ filtrensinin içinin yapısı gibi, onların problemlisine denk gelirseniz ve bunu anlamazsanız kötü:).

Yan sanayi parça her zaman kötüdür demiyorum sadece kullanmak biraz risktir. Yan sanayi parçaları yıllarca kullanıp sorun yaşamamanız memnun kalmanız da bu sebeple mümkündür.

9. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Çok güzel bir açıklama olmuş Eren bey. Burdan forumdan Erhan da bizim BMW TEAM'in forum ve Whatsapp grubuna üye. O da zamanla parça kalitelerini anladı.

Mann, BMW de en pahalı filtre ama pahalı dediysem markalar arasında yanı. Yoksa gerçekten uygun. Ve her markaları kullanmış kişiler var grupta. Mann gerçekten oem yani kalite olarak. Kalitesini düşürmüyor.

Ama Bosch için aynısını diyemiyorum çünkü FASON üretim yaptırıyor her malzeme de ve bu da kalitesizliğe ilk adim. Ama diğer marka öyle değil.

Balata olarak Ferodo orjinal derler BMW de ama aslında herkes yanlış biliyor.

Balata orjinal BMW de JURID ve TEXTAR marka.
    Babam 30 yıllık yedek parçacı ve JURID ile TEXTAR'ın hamurlarının özel olduğunu her zaman söylüyor. O da Mercedes parçacısı, bu yıl mesela JURID ile anlaşıyormuş, diğer yıl Textar.

Arkadaşlarım hep E39 durmuyor, frenleri tofaştan kötü diyorlardı, kullandıkları balatalar, Ferodo.

Ben JURID kullanıyordum ve benim duruşumu hiç elde edemiyorlardı.

Yedek parça satan sitelerde JURID için yan sanayi diyorlar, en çok da ona gülüyorum :D

isaslan, erenuzel41, adgny ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, ayrıntılı cevaplar için çok teşekkürler. Gerçekten fiyat farkı çok olduğu ve Mann kaliteli olduğu için size danışmak istedim, yerince aydınlandım. Bakımda orijinale devam diyorum şuanda bakalım, bakım yaparken fikrimi değiştirebilirim.

erenuzel41 bunu beğendi.
  11. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Bizim arabanın hava filitresi de varmı bu sitede. ?

12. emrekibar

emrekibar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    EMRE KIBAR
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Bu bakımda hava ve yağ filtresini Mann marka aldım poleni de karbonlu waben marka gayet memnunum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    polen filtresi hiç sorun değil, takmasanız da olur., bulaşık süngeri bile koysanız olur.

ama yağ ve hava filtresi çok daha önemli.

orjinal olmayan filtrede performans kaybı olabilir.

çok dandikse, filtre çalışma sırasında parçalanır ve biryerleri tıkar ve motora hasar verir.

mann filtre dandik değildir, çalışma sırasında parçalanmaz.

yani mann filtre orjinal yerine kullanılabilir, ama performans kaybı görülebilir.

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş