LPG KABLO

Sonata 2.0 Crdi 2011 Aracımın Bütün Isıtma Bujileri Patlakmış...

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 17 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Parcalar ORİJİNAL PARÇA,
    hiç bir problem yok.

kızdırma bujisi bu patlamasından doğal bir şey yok.

üstüne üstlük 8-9 yıl olmuş. Aracın bir defada çalışmasına dua edin.

ceryancı bunu beğendi.
  2. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  3. ceryancı

ceryancı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aracınıza binmenizi tavsiye ederim mazot alın uzun yola sürün gez dolaş bakımını yaptırdınız aracınız olması gerekenden fazlasını yaptınız özel bir araçtır lütfen aracınıza binmenizi taysiye ederim hayırlı cumalar.

[​IMG][​IMG]

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Tilki bunu beğendi.
  5. Dundar

Dundar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Emrah Dündar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Merhaba,
    Foruma geç girebildim, keşke ile başlayan cümleler kurmak istemiyorum. Servise iade edin piyasandan alın taktırın araca zaten ilk mesajımda modelini de yazmıştım. Üretim belirli standartlara göre yapıldığı için Kore veya Tayvan üretimi arasında kalite farkı yoktur.

6. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Evet, sizin ilk mesajdaki Y749J model, o zaman servistende bu model gelecek diye beklemiyordum ki, şimdilik Hyundai merkezin geri dönüşünü bekliyorum. Gerçi dün servis 890 TL'lik faturayı kesip e-posta atmış bile, oysa durumdan haberdarlar, faturayı kesmekte acele etmeyin demiştim, neyse bekleyip göreceğiz artık olacakları. Olan biteni tek tek burada sizlere bildireceğim. Yardımlar için herkese teşekkürler.

7. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Haklısın ceryancı usta :)

8. Dundar

Dundar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Emrah Dündar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    15 gün cayma hakkınızı hatırlatın fatura kesilmesinin bir önemi yok. Bu arada depo tam dolu iken karışık kaç km yaptığınızı da yazmanızı ayrıca bekliyoruz:)

9. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Aynen öyle, fatura kestiler iş bitti artık demek istemedim, ben uyarmıştım ama kesmişler, bu bağlayıcı değil, hele bi geri dönüş olsun fatura bu, iptal edilir tabi.
    Size yakıt durumunu yazacağımı söylemiştim demi :), pardon. En son depo çeyreğe indi fulledim ve ekranda 8,6 değeri vardı, hava 5 derecelerde iken bu değer vardı. Ayrıca bu ısıtma bujilerinin çalışmıyor oluşu yakıtı mı etkiledi çünkü akşam ortalama 7,5 civarında motoru kapatıyordum, sabah ilk çalıştırmadan sonra ısınıncaya kadar 1,5-2 lt artıyordu ortalama, şimdi bujiler düzelince ne olacak bilemiyorum. Siz 8,6 değerini baz alabilirsiniz bence. Şehir içi çoğunlukla trafikte oluşan bir değer bu. Zaten uzun yolda bu değer çok rahat 5,5 - 6 'lara düşüyor emin olabilirsiniz. Uzun yolu çok seviyor beyaz atım :). Üstelik hızda 150'nin altına düşmemek kaydıyla bu değerleri rahat görmek mümkün benim arabada. Maşallah diyelim aman!

suleymanozer ve erhancakmakk bunu beğendi.
  10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kızdırma bujilerini fazla kafaya takmayın:) forumda 10 yaş ve 200000km üzeri nerdeyse bütün dizellerin kızdırma bujileri patlaktır:) bu parçanın belli bir ömrü var, kızdırma bujileri hava -15 -20 ºC gibi çok soğuk olmadığı sürece düzgün çalışmasına çok fazla ihtiyacınız olmayan bir parça, orjinal de olsa yan sanayi de olsa patlıyor eninde sonunda ömrü çok kısa değildir, belki 8 sene belki 12-13 sene dayanır en fazla, benim forumdan ve çevremden gördüklerim bu şekilde

kızdırma bujisinde önemli olan eskisini sökerken üst kapağa zarar vermemeleri, bujinin ucunu kırıp silindire düşürmemeleri yada sökerken ucunu kırıp üst kapak üzerinde bırakmamalarıdır bazen motorun sıcağıyla bujinin ucu kaynayıp üst kapaktaki yuvaya yapışıyor o zaman kötü olabiliyor. Eğer düzgün söküldüyse yenisi de düzgün biçimde takıldıysa güle güle kullanın orjinal yada yan sanayi olması çok büyük bir problem değil:) öteki türlü olsa mesela sökerken kırılıp silindir içine düşerse falan kapak açmaya kadar götürür 1000-2000 liraya kurtaramazsınız.

Onun dışında ister değiştirin ister değiştirmeyin tarzda bir parça ancak Erzurum Sivas gibi yerlerde yaşıyorsanız kızdırma bujileriniz sağlam olmalı:) dpf yi tıkamasıyla alakalı olarak ilk çalışmada kızdırma bujisi yüzünden çiğ mazot atsa bile bu olay çok kısa sürer ve motor uzun süre çalıştığı zaman yine bu kurumları dpf den süpürmesi lazım.

Dizel araba ilerleyen km lerde mutlaka bu gibi masraflar açar, turbo, egr, dpf, gibi birçok parçasını 15-20 sene kullandıktan sonra illa ki elden geçirmek ister, eğer dizeli ikinci el aldıysanız ve seviyorsanız o zaman bunlar olacak.

suleymanozer ve adgny bunu beğendi.
  11. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    adgny bunu beğendi.
  12. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Evet, o zamanda aşırı pahalıymış, şimdide piyasaya göre aşırı pahalı. O kadar orjinal parça aldım, hiçbiri piyasaya göre dört katı pahalı değildi. Üstelik herşeyiyle aynı parça. Benim takıldığım bu. Ayrıca link için teşekkür ederim, bu konuyu sizden önce bulup okumam gerekirdi. :-(

Son düzenleme: 20 Aralık 2019
    deza bunu beğendi.
  13. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar daha fazla bekleyemediğim için servisin verdiği bujileri araca taktık. Bu sabah erkenden denedim ama yinede az da olsa beyaz duman geldi, artık bu beyaz duman mı yoksa egzoz ısınıncaya kadar mecbur çıkacak olan buhar mı bilemiyorum. Size bu sabah ki “dört ısıtma bujimde yenilenmiş” soğuk çalıştırma sonrası egzozdan gelen her neyse onun videosunu atacağım, lütfen bu sorun teşkil eden bir duman mı yoksa soğuk çalıştırmada çıkmaması imkansız bir buhar mı onu söyleyin :-(, egzozdan çıkan her neyse kafayı yedirecek bana! Aracı aldıktan sonraki ilk kışın bu yoktu diye hatırlıyorum, olsa mutlaka dikkatimi çoktan çekerdi. @deza arkadaşın verdiği konuda bujilerden sonra duman tamamen kesilmiş, bende de böyle olması gerekmez miydi? Bende araç biraz ısınınca kesiliyor. Birde Bosch car seviste falan enjektör ayarlarını kontrol ettirmeli miyim?

14. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:

Bu videoda ısıtma bujilerinin dördü de yeni, hâlâ çıkanı görüyorsunuz, bu normal mi değil mi, bişeyler diyin nolur, sinir etti beni bu duman! Trafikte arkasından siyah dumanı suratımıza basan araçlardan nefret ederim, çok ayıplamışım galiba başıma bu geldi!

Son düzenleme: 20 Aralık 2019
  15. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:

Bu da bu sabah, daha fazla duman var. Birde videonun sonunda motor sesini dinlettim, belki dinleyip sağlıklı mı değil mi yorum yaparsınız. Bazı arkadaşlar sabahları ilk çalıştırmada vuruntulu çalışmadan bahsetmiş. Ben de var mı böyle bi durum, ben ne yok diyebiliyorum nede var diyebiliyorum.

suleymanozer bunu beğendi.
  16. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Hava soguk, bu normal deyilmi ?

17. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/soguk-motorda-beyaz-duman.20666/

Abi pek normal değil sanki :(. Yukarıdaki konuda sorun yaşayan arkadaş benden daha fazla uğraşmış, tebrik ediyorum onu. Orada "aynı iki aracı aynı sabah yan yana denediğini, diğer araçtan duman gelmediğini" söylemiş. Bu tekrar kafama takıldı. Dumanda çok ağır bi koku yoktu bu sabah, 5-10 dakika izledim dumanı. Bu bende önceki kışlarda yoktu, olsa farkederdim kesin, bu üçünkü kışım bu araçta. Gerçi onlarda mümkün olduğunca kapalı garaja koyuyordum, evin yakınında Dedeman otel var, oranın kapalı parkına koyuyordum ama yinede dışarda kaldığı zamanlar oluyordu soğukta, duman olsa farkederdim.

18. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Buhar sanki.

adgny bunu beğendi.
  19. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Gece gündüz ısı farkı olan yerde egzozda nem birikiyor. İlk çalışmada ısınana kadar duman oluyor. Dumanın rengi buhar gibi, motor sesi de bence güzel.

Tahmin ettiğim gibi ise yazın dumanı hiç yapmaz, kışında motor ısınana kadar yapar, sonrasında yapmaz.

Şunu bi deneyin, sabah motor soğukken kontak yapın, arkaya geçip duman çıkarken elinizle biraz egzozu avuçlayın...

Elinizde tertemiz su buharı / nem birikiyorsa hiçbir sorun yok.

erenuzel41, suleymanozer ve adgny bunu beğendi.
  20. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Dediğinizi bir deneyeceğim. Birde yeraltı kapalı otoparka koyacağım, birkaç gün sonra çalıştırıp bakacağım duman yapacak mı. Yeraltı otoparkların ısısı 15 derece civarında oluyor, bu ısıda soğuk çalışmada bakalım aynı duman olacak mı? Sabah dikkat ettim, çıkan duman öyle ağır kokmuyordu ilk çalıştırmada, bu da buhar olasılığını arttırıyor ama daha önce hiç dikkatimi çekmedi, buna takılıyorum. Birde aynı sorunu getz'de yaşayan forumdaki arkadaş iki aynı araca aynı anda sabah çalıştırmış birinde duman gelmiş birinde gelmemiş. O da sorunu ısıtma bujisi ile çözmüş, bende değiştirdim ama durum videolardaki gibi. Birde Bosch car servise sorayım. Yorumlar için teşekkür ederim. Videolardan sonra daha fazla yorum gelir diye düşünmüştüm :D.

Bu Sayfayı Paylaş