LPG KABLO

Soğutma Suyunun 3 Günde Kahverengileşmesi Normal Mi?

'Isıtma & Soğutma & Klima Sistemleri Sorunları Ve Ç' forumunda kadobay tarafından 8 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar geçen hafta motor soğutma suyu eksilmesiyle ilgili eski bi paylaşıma yorum olarak sorunumu yazmıştım.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/era-sogutma-suyu-degisimi.43408/#post-791360

O gün radyatör altına giden kalın boruyu kelepçeden ayırıp soğutma suyunu boşaltmıştım ve radyatör üst kapağından da 5-6 litre temiz su döküp alttan akıtarak bi durulama yaptım ardından boruyu takıp yaklaşık 1 litre antifriz ve üzerine de normal su ilave edip termostat açana kadar çalıştırıp kaloriferi de açıp devir daim yaptırdım, havasını aldım. Ardından internetten antifriz siparişi verdim bugün elime ulaştı. Yaptığım işlemi tekrarladım ancak dikkatimi çeken, sunun yine kahverengiye dönüşmüş olması ve radyatör kapağında ve içinde sanki plastik boyanın dibindeki koyu çökelti kıvamında yapışmış bişi olmasıydı... Tekrar temiz su ile yine durulama yapıp ardından 1,5 lt antifiriz ve 2 lt saf su doldurup işlemi tamamladım.
    Daha 4-5 gün önce doldurduğum seyreltilmiş te olsa kırmızı antifriz 3-5 gün içinde kahverengileşmesi normal midir?

2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Siz sisteme flush yapmışsınız. Yani iç temizlik olmuş, kir pas temizlenmiş. Aynı işlemi bir kere daha yapın yine kir çıkar. En son temiz su gelince sisteme %50 oranda su+antifriz koyun.

MAERKEK, Asel Kaan Efe ve kadobay bunu beğendi.
  3. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Blok ve kalorifer peteginde durulama olmadıgından mı kahverengileşme oluşuyor acaba? Esas merak ettigim üst kapak civarında koyu plastik boya kıvamındaki birikimlerin sebebi nedir ki

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Tam temizlenmediği için oluyor. Termostatı sökün, suyu boşaltıp yeni su ve soğutma sistem temizleyici dökün, kalorifer sıcaklık ayarını en sona getirin. 15-20 km yol yapın ya da aracı yerinde 15-20 dk çalıştırın. ara ara 2000-3000 devir yaptırın. Sistemi boşaltın. Mümkünse radyatörü söküp bol su ile çalkalayarak yıkayın. Erikli su ve kaliteli antifriz ile sistemi tekrar doldurun. Biraz çalıştırın. İçinde hava kalmayınca Termostatı takın.

kadobay, Asel Kaan Efe ve umutd07 bunu beğendi.
  5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bunu face grubundan bir arkadaş paylaşmıştı. Sizin sistemde bu duruma yakın ise onun için bir türlü temizlenmiyordur. Kalorifer petegi resmi.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    peteklerin alüminyum olduğunu biliyorum da bu kadar korozyon/tortu nasıl oluşur ki? Bizimki de böyleyse yandık... Daha bir kaç kez daha doldur boşalt yapcaz anlaşılan.

ai_torcuk bunu beğendi.
  7. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sisteme nutella eklemişler

emrex, cenker_baba, MAERKEK ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Otodestekçimin kola döktüğü petek olmalı bence . Başka türlü olmasına imkan yok. Çamurlu su koymuşlar bildiğin.

erhancakmakk ve ai_torcuk bunu beğendi.
  9. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar radyatör ve genleşme kabındaki kahverengi maddeyi bertaraf etmek için 2 kez boşaltıp doldurdum ama yine aynı şekilde oluşumu görünce biraz araştırma yaptım...Maalesef yerli sitelerde bununla ilgili yeterli bilgiye erişemedim fakat yabancı sitelerde oldukça önemli ve ciddi bilgilere eriştim...
    ÖNEMLİ BİLGİ..!
    Sistemde inorganik antifriz varken üzerine organik antifriz (OAT =organic acid technology) ilave edilirse veya soğutma sistemine hava girerse (ya da havası alınmamışsa) antifriz havayla reaksiyona girip asidik hale gelip jelleşmeye başlıyor ve aşındırıcı özellik kazanıyormuş. İlk hasar devirdaim pallerinde oluşturuyormuş, ayriyeten bu jel yapı sıcaklık sensörünün ucunu da kaplayıp soğutucu sıcaklığının yanlış okunmasına ve motora hararet yaptırmaya kadar olumsuz etkileri oluyormuş.
    Yabancı ülkelerde oat antifrizler "dex-cool" olarak adlandırılıyormuş, ancak bu olumsuz etkileri görülmeye başladıktan sonra motora ölümcül etkisinden dolayı piyasada "Death-Cool" "Dex-Kill" şeklinde söylenmeye başlamnmış...
    Google da "Orange sludge in radiator" veya "brown sludge in cooling system" şeklinde arama yaparsanız detaylı bilgi görebilirsiniz. Şu sitedeki görüntü benim aracımda oluşan ile aynı...
    https://www.chevytalk.org/fusionbb/showtopic.php?tid/245332/

10. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Hocam bugün yabancı sitelerden edindiğim bilgi hiç iç açıcı değil...tamam flushing yaptım ama kullandığım po kırmızı antifiriz sanırım organic asit teknolojili olduğundan ve sistemin havasını tam alamadığımdan mı nedir bu oat antifrizler sistemde hava oluştuğunda asidik yapıya dönüşüp jelleşmeye başlıyormuş... ve benim aracımda oluşan da bu. 7-8 gün içinde 2 kez sistemi boşaltıp temizleyip saf su ve kırmızı antifriz koyuyorum 2 gün geçmeden aynı durum oluşuyor..
    yarın sanayiye gidip komple sistemi temizletip yeşil antifriz koyduracağım.

<<bülent>> ve ai_torcuk bunu beğendi.
  11. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Radyatör flush dedikleri kimyasallar var. Ben kullandım ve randıman almıştım. İçine atıp 45 dk çalışması lazım sonra leş gibi akıyor. Zamanla temizlenir yada direk gidip temizlemek daha garanti olur.

kadobay bunu beğendi.
  12. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Geçmişte başlayıp yakın zamana kadar ANTIFIRIZ/SIZ su kullanılmış ise, Bu normal , ancak ANORMAL bir durum da mevcut.

NORMAL, antifiriz uzun süredir su ile kullanılmış pas tutmuş alanları temizliyor.

ANORMAL ; Bu pas tutan alanlar temizlenirken antifiriz metal de pasa dayalı delik açabilir, Bu hiç iyi olmaz.
    radyatörde, klerüfer peteğinde devirdaimde yada soğutucu iç bloklarda bu delik oluşabilir.
    İşin ilginç tarafı birde KIRMIZI ( Organik antifiriz kullanmışsınız.Daha sert bir çözücüdür)

umutd07 bunu beğendi.
  13. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Bu pas değil...öncesinde ben de pas olarak düşünmüştüm. Kaldı ki yaz kış antifrizli kullanırım. Bir ay öncesine kadar aracımda antifrizin berraklığı hep vardı. Su eksiltme yoktu... Düzenli kontrolümü yapardım, bir ay önce genleşme kabındaki suyun bitmiş olduğunu görünce kırmızı antifriz ekledim, 2 gün sonra genleşme kabındaki koyu rengi farkedince açıp içine baktığımda çamura benzer kahverengi koyu kıvamı görünce pas olarak düşünüp, radyatörü ve genleşme kabını boşaltıp (sadece radyatör) temizleyip tekrar doldurdum, aradan 3-5 gün geçince aynı oluşumu görünce araştırdım ve bunun kullandığım organik (po kırmızı antifriz) antifrizin havayla teması veya farklı antifrizlerle karışması sonucu reaksiyona girmesi ve asidik yapıya dönüşüp jölemsi kıvama gelen bi madde olduğunu gördüm.Benim gördüğümde aynen şöyle

14. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Eski antifirizin KIRMIZI olduğunu VARSAYIYORUM
    Yeşil üzerine kırmızı eklemişseniz doğal , tepki bu . temizlenmek gerek

Yağınızda fazlalaşma varmı ?
    Turbo Yağ soğutucunuzu kontrol edin derim.
    Sanki suya yağ karışıyor gibi !

umutd07 ve kadobay bunu beğendi.
  15. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Yağda fazlalaşma yok, suda yağ emaresi yok. Tamamen farklı özellikteki antifrizlerin birbirine karışması ve bu arada önceden oluşmuş -muhtemelen kalorifer peteğindeki tıkanma ve pasın çözülmesi sonucu oluşmuş bi durum

16. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar yaşadığım problemle ilgili bugün aracımı sanayiye götürüp tamircime durumu anlattım. Komple temizleme işlemi yapıldı.
    Radyatör üst kapağından çeşmeye bağlı hortumla su basılıp motorun kalorifere giden borusu ayrılarak hem motordan hem kalorifer dönüş hattından sırayla su akıtarak temiz su gelene kadar devam edildi, daha sonra tersten kalorifere giden borudan su basılarak radyatör kapağından akıtarak bi 15 dk daha temizleme yapıldı.
    Ardından araç çalıştırılıp termostat açana kadar yüksek devirde çalıştırıldı...
    Tekrar su basılarak önceki yapılan işlem tekrarlandı...
    Ardından tekrar su boşaltılıp radyatör temizleyici (clean44) doldurulup üzerine su ilave edildi ve tekrar motor çalıştırılıp termostat açana kadar devam edildi. Bi müddet sonra fanın açması beklendi...
    Temizleyicinin etkisini görmek için 15-20 dk araç çalıştırıldı.Tekrar motor suyu boşaltılıp çeşmeye bağlı hortumla su basılıp diğer taraftan akması sağlanarak yaklaşık 15 dk daha durulama işlemi yapıldı...Ve son aşamada hava ile tüm su boşaltılıp hortum ve kelepçeler takılıp radyatör kapağından 3 lt mavi antifriz ve 2 lt saf su eklenip motor çalıştırıldı göz kontrolu yapılıp işlem sonlandırıldı.
    Görünürde şimdilik kaçak yok...
    Yarın eksilme olup olmadığını motor soğutma suyunda yine bozulma olup olmayacağını gözlemleyip kontrollü olarak binmeye devam edeceğim.

umutd07, Halil, erkan42 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  17. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şimdilik geçmiş olsun

kadobay bunu beğendi.
  18. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Erıklı su derken

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Reklam gibi olmuş. :D
    Aslında amaç kireç oranı düşük su. İmkan varsa saf su kullanmak daha iyi olur. Bazı yerlerde şebeke suyu inanılmaz derecede kireçli olabiliyor.

<<bülent>> ve emrex bunu beğendi.
  20. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Marka acısından yazmadım
    Sadece erıklı nın tr dekı en ıcılebılır su lıstesınde ılk 30 a bıle gıremedıgını okumustum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> ve ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş