LPG KABLO

soğutma suyu deposu

'H100 Forum - Club' forumunda AHMET KARAKAŞ tarafından 24 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. AHMET KARAKAŞ

AHMET KARAKAŞ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam arkadaşlar. benim h100 su eksiltiyor. tamamlayarak kullanıyorum. sorum şu: akünün yanındaki soğutma suyu deposunu sürekli boş bırakıyorum. çünkü tamirci (ondada h100 var) böyle yapmamı söyledi. o deponun bu araçlar hararet yaparsa içindeki sıcak suyu oraya tahliye ettiğini, ve bu yüzden soğutma suyu deposunun boş olması gerektiğini söyledi. bende boş bırakıyorum. radyatörden suyu tamamlayıp duruyorum. ama benim araç sürekli su eksiltiyor. park ettiğim yerde arabanın altına bakıyorum sürekli kuru. yaz günü buharlaşır ama kış günündeyiz yani arabanın altında ıslaklık olması lazım değilmi? ama ıslaklık yok. çalıştırıp bakıyorum suyun kaçtığı bir yer gözükmüyor. bu su eksiltme soğutma suyudeposunu boş bırakmamla ilgili olabilirmi? bu depoyu boşmu tutmalıyım yoksa sürekli dolumu olmalı? bu sorun kafamı çok karıştırıyor. yoksa gidip bütün soğutma sistemini söktüreceğim. teşekkür ederim.
    Düzenleyen : AHMET KARAKAŞ

2. Bor34

Bor34 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benim bildiğim yedek depoda max seviyesine kadar dolu olmalıdır

3. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Aslında Dediğiniz Gibi Bizde Hep Radyatörden Koyuyorduk..O Depoya Hararet Yapınca Su Doluyordu...Motorda Probleminiz Yoksa Civalı Pervaneniz Sağlam Radyatörünüz Tıkanık Değilse H100 Hararet Yapmaz...O Yüzden Orayıda Doldurmanızın Bir Sıkıntısı Olmayacaktır..Bizdede Minibüs Vardı Sürekli Hararet Yapıyordu Orayı Doldursakta Doldurmasakta Bir Faydası Olmamıştıhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif

4. Misafir

Misafir Guest

Kutunun üzerinde seviye göstergesi yok'mu, eğer yoksa su koymayın, bu arada radyatör kapakları termostatlıdır, eğer arızalıysa su eksiltir..

5. EgeTim

EgeTim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    silindir kapak contası yanmış olabilir iyi bir tamirciye git 2 dakika da kontrol ediyorlar radyatöre huni koyup içine su koyuyorlar suyun titremesinden anlıorlar

6. Misafir

Misafir Guest

Su kaynatır böyle bir durumda...https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

7. mcoskun38

mcoskun38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    MEHMET COŞKUN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    ustalardan böyle tavsiyeler gelmiyormu acaip sinirleniyorum. Bir seferinde babama aldığımız aracın radyatöründeki su eksiliyor ilave su kabındaki aynen duruyordu. Güya ustaya götürdüm ilave su kabından için süs dedi. Usta dedim hadi bunda süste bütün benzinli dizel motorlarda mevcut onlardamı süs dedim ustalığına söylenerek gittim. Sonradan silindir kapağı contasının yanmış olduğunu ve contanın oradan ters basınç yaparak ilave su kabındaki suyun radyatördeki eksiği tamamlamadığını anladık. conta değişti düzeldi. Şimdi gelelim senin ustana o kabın adı bir kere ilave su kabı ve zamanla radyatördeki eksilebilecek suyu tamamlamak için vardır. Ha araç su kaynatırsa kabın üst kısmında hava tahliyesi var kaynamış su hava olarak oradan atılır yani kapalı sistem değil. Sorununuzun çözümü ise motor çalıştırılır çalıştırılmaz radyatör kapağı açılır ve suda dalgalanma köpürme türü hareket varmı diye kontrol edilir. Diğer arkadaşımızın dediği gibi honi yöntemiyle dahada belirginleşir.yerden su kaynıyor gibi hareketlenme varsa conta yanmıştır.Coşkun hocam araç yeni çalıştırıldığından motor sutu harareti çok düşük olur ve yakma su kaynatma gibi sıkıntılar oluşmaz. Benimki ukalalık olarak görülmesin damdan düşen adamı getirin hikayesi varya bizimkisi ondan.

8. Misafir

Misafir Guest

Alla alla ben"olur" diye bişi'mi dedim yoksa...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

9. mcoskun38

mcoskun38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    MEHMET COŞKUN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    bir üstteki mesajınızdan honi ile kontrol sirasında aracın su kaynatacağı gibi birşey kastettiğinizi düşünmüştüm.kusura bakmayınsiz bizim üstadımızsınız.

10. AHMET KARAKAŞ

Alınan Beğeniler:
    0
    usta yalnız, aracımda radyatör su eksiltiyor ama hararet asla yok, beyaz renkli duman yok.radyatörde köpürme yok. conta delik olsa beyaz duman atması lazım değilmi. 3500-4000 devirde bile duman yok. bu devirde (boşta) bile radyatör suyu köpürme yapmıyor. buna bir yorum yaparsan sevinirim.sağolasın. köpürmeden kasıt fokur fokur kaynamamı yoksa suyun üzerinin hafif beyazlaşmasımı?

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Önce soğutma sıvısı taşırma kabından bahsedelim
    Bu kab özellikle aracın su eksiltmelerinde eksilen suyu tamamlarken, genleşen radyatör suyunun da eski araçlardaki gibi dışarı atılması yerine buraya sevketmesi için konulmuştur. Bu nedenle boş bırakılmaması, ağzına kadar da doldurulmaması gerekir.

Aracınızdaki su eksiltmesinin birçok nedeni olabilir. Beyaz duman sıcak havalarda belli olmaz...Su buharı tıpkı yağ yakma gibi aşırı değildir. Yağınızı kontrol edin...Su yanma odasına değil çatlayan silindir kapağından silindir karterine kaçıyor olabilir....Radyatörde kaynama tarzında değil de...hafif kabarcık şeklinde yoğunlaşma olabilir...

12. AHMET KARAKAŞ

Alınan Beğeniler:
    0
    tolga kardeşim cevabınız için teşekkür ederim. fakat atladığınızı sandığım bir şey var. h100 lerin taşırma sıvısı kabı seviye olarak radyatöre su kattığımız girişten aşağıda bulunuyor , bu nedenle radyatörün eksilen suyunu tamamlamaz diye düşünüyorum , bu kap biraz seviye olarak yukarıda olsaeksilen suyutamamlar . radyatör kapakları termostatlı olduğu için aşırı ısınan suyu bu kaba gönderiyor bunda sorun yok. ama bu kap eksilen suyu nasıl tamamlayacak. beni bu konuda aydınlatırsan sevinirim. teşekkür ederim. hayırlı işler
    Düzenleyen : AHMET KARAKAŞ

13. AZİZ USTA

AZİZ USTA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    AZİZ USTA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    bence bu kapta her zaman su olmalı çünkü su olmassa gelecek olan buhar pilastik kapta şekil bozukluğu meydana getirecektir ve kap sevye olarak düşük bile olsa basınçlı buhar kabın içine girdiğinde kapdaki su havanında hacmi olması nedeni ile kabı terketmek isteyecektir bu durumda su radyotere doğru yol alacaktırherkese saygılar

14. ultraviolet

ultraviolet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Bazen çok küçük sızıntıları görmek zor olabiliyor. Sizin de sızıntı çok ince olabilir.

15. fab

fab Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    mehmet bakır
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    herkese iyi bayramlar
    yaklaşık 7 ay önce 2007 model dizel getz aldım radyatör su deposu tahliye bölümünden buhar ve su atıyor su deposu bölümünde de su kaynatıyor ve araç çalışır vaziyette iken radyatör kapağını açıp su tamamlıyorum şunuda belirtmek isterim seyir halinde iken araç hıza bindiği zaman su kaynatma yapıyor normal hızla giderken herhangi bir anormallik yok .Tamirciye gittim araç çalışır vaziyette radyatör kapağını açtı ve kabarcıklanma var mı diye baktı herhangi bir sorun yok dedi. Siz değerli üyelere bu araç neden böyle bir sıkıntı yapabilir diye bilgilerinizi paylaşmanızı isterim.
    selamlar..

16. habilkaraman

habilkaraman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    habilkaraman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim h100 hyundai sadece rampalarda hararet normal su eksiltme yok fan değişti radyötör değişti silindir kapak değişti conta değişti eksoz susturucusu değişti ama radyötör borusu cok aşırı sişiyor bide yedek su deposu fokurduyor sebebi ne olabilir acaba sadece rampada yapıyor sıkıntıyi boş yüklü fark etmiyor encek yüklüyken bu sıkıntıyı yaşıyorum

Bu Sayfayı Paylaş