LPG KABLO

Soğuk Havada Fren Sağırlaşması Olur Mu?

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda i20_user tarafından 8 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. i20_user

i20_user Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Sait AKTAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Merhabalar.
    Sabah aracımla seyir halindeyken frene bastığımda frenin çok az etki ettiğini farkettim. Yani normalde kızaklayabilecek şekilde bastığım fren bu sefer sanki sadece yavaşça hızı düşürme etkisi yaptı.
    Hava sıcaklığı - 2 derece.
    Bir süre aracı kontrollü kullandıktan sonra aracımız eski fren performansına döndüğünü gördüm.
    Acaba yaşadığım bu olay soğuk havanın etkisiyle olmuş olabilir mi? 3-4 dakikalık bir sürüş sonrası ısınan balata düzelmiş olabilir mi?
    Tecrübesi olanlar fikirlerini söylerse sevinirim.

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, fren hidroliginizi olcturmenizi oneririm.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

i20_user bunu beğendi.
  3. i20_user

i20_user Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Sait AKTAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Bilgilendirme yapıp benzer sorunu yaşayabilecek arkadaşlarımın da dikkat etmesi için bu mesajı yazma gereği duydum.
    Aracımın fren balata, diskler, hortumlar ve hidrolik yağı tüm tesisat kontrolden geçti ve hiç bir sorun ile karşılaşılmadı.
    Fren ustamın önerisi şu oldu:
    Özellikle havaların soğuduğu şu günlerde mümkünse aracın 5dk kadar rolantide çalışmasına müsaade etmek veya hemen hareket gerekiyorsa da acil frene ihtiyaç duyulmayacak şekilde yavaşça aracı kullanıp, frene hafif yoklamada bulunmak gereklşymiş. Bu şekilde zaten birkaç dakikada araç frenlerinin kendine geleceğini bildirdi.
    Herkese kazasız sürüşler

4. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    yanı bu standart bır durum aslında soguk havalarda aracı bıraz calıstırın,şanzuman ısınmadıgından vıtes gecıslerı bıle sert olur okadar sogukta.kaldı kı frenlere su degse 0derecede donma ıhtımalı ıle tam verım almamanız dogal bır durum.motor ısındıgında fren hıdrolıgınız balatalar ve lastıkler de yeterınce ısınmıs olacagından sorun olmaz.

i20_user bunu beğendi.
  5. i20_user

i20_user Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Sait AKTAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Sayın duhangs
    Evet haklısınız.
    İşin açığı daha önce başıma buna benzer bir durum gelmediğinden panikledim galiba. Normalde e200 kullanıyorum. Tabi onun ağırlık faktöründen dolayı dikkatimi çekmemişti bu durum.
    Sonuçta bu araçlar mekanik parçalar yığını. Termal genleşme tamamlanana kadar şans tanımak lazım galiba. :)

6. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    yağmurlu havalarda ,ıslak zeminlerden geçtikten sonra frene hafif dokunup test yapmak gerekir. diskler ıslanınca ilk basışta zayıflama olabilir.

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ankara dikmende 2 yıl kaldım, her sabah erken saatte yokuş aşağı doğru aracımı kullandım. hiçbir zaman sabahları frende hissizleşme görmedim.

5 dakika motoru ısıtmak çok uzun bir süre, ayrıca bu sürede frenler hiç ısınmaz ki.

hidrolik yağınız nasıl ölçtürüldü? hidrolik yağının içine zamanla nem karışır. bu nem oranı artarsa bozulmuş olur. sıcakta ve soğukta düzgün çalışmaz.

i20_user bunu beğendi.
  8. fraps34

fraps34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    73
    Ad Soyad:
    ismail
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Buna benzer olay benim araçtada oluyor , soğukta fren yaptığımda yavaş yavaş duruken , diskler belli sıcaklığa gelince çok iyi tutmaya başlıyor. 5 dakikalık seyahatten sonra filan iyi tutuyor.Belki balataların ideal çalışma sıcaklığı aralıkları vardır .

i20_user bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    binek araçta frenler soğukken tutmayıp ısınınca tutuyorsa ya konulan fren hidroliği yüksek sıcaklıklar için olandan olabilir yani yanlış hidrolik olabilir, yada balatalar eski ise zamanla sertleşmiştir ısınınca yumuşayıp tutuyordur o balatalar veya balatalar yan sanayi olup istenilen kaliteyi vermiyordur. Gündelik bir binek araçta frenler soğuk iken daha iyi tutar ve binek araçta diskler balatalar ısındıkça fren mesafesi uzar zaten çünki disk ve balata ısısı yükseldikçe sürtünme direnci azalır brake fade denilen olay yaşanır brake fade 100km ile giderken durma mesafesinin 35 metre yerine 50 metreye çıkmış halidir.

verim almak için ısıtılarak kullanılan diskler, balatalar ve fren hidroliği yarış uygulamaları içindir sık sık fren yapılan formula 1, indycar ve benzeri pist yarış serilerinde frenler iyice ısınmadan tutmaz çünki oradaki frenlerin ideal çalışma sıcaklığı binek araçlara nazaran çok daha yüksektir ve bu sebeple soğuk iken ne 300-400 derecede kaynayan fren hidroliği akışkan hale gelebilir ne de karbon seramik malzemeden üretilmiş balata ve disk yeterli sürtünme direncine kavuşabilir .

10. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Benim i20 de soğuktan fren zayıflaması değilde,,,yolcu sayısı ( yük ) arttıça frenlerde bir zayıflama,,fren mesafesinde uzama oluyor.

i20_user bunu beğendi.
  11. GTI

GTI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Cengiz kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Klasik hyundai fren sistemi ilk çalıştırmada özellikle 3-4 saat sonra ikinci kullanımda fren pedalı dibe iniyor accent era 2010 araçlar hız yaptıkça 150 160 180 pedal doluyor ve en üst seviyeye çıkıyor. Daha çok yaz aylarında yaşıyorum hiç bir usta fren hidroliğini değiştirmeye yanaşmıyor. Fren sistemindeki bütün keçeler erir diyorlar kimis dot 4 diyor kimisi abs yoksa dot 3 diyor. Kimisi klavye ustası dot 5.1 kaynama noktası en yüksek olanı maksimum performans diyor.. fiat ların kullanım kılavuzunda açıkça yazıyor. Dot 4 koyacaksın sayın kullanıcı diye.. hyundai dot 3 veya dot 4 3 mü 4 mü kardeşim kesin konuş ne biçim kullanım kılavuzusun.. net değil kaç tane sadece fren sistemi ile uğraşan frenciye gittim. Değiştirme diyorlar. Keçeler koyverir fren tutmaz. Hyundai fren yönünden zayıf bence 2 yıldır bende pimpiriğin önden gideniyim ben bile artık alıştım...

Çaloğlu bunu beğendi.
  12. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Aynı kitapçıklarda da periyodik değişmesi gerekenler srasında fren hidroliği de yazıyor. fren hidroliği hakkındaki tüm kaynaklarda nemi içine çektiği yazıyor.
    Yakın zamanda fren hidroliğini değiştirdim. İnanın yenisi ile karşılaştırdığımda eskisi çamurluydu resmen.
    Yetkili servis dahil dot 4 öneriyor. Şahsen sorduğum için söylüyorum.
    Forumda konusu da var ancak henüz bir kaçakla karşılaşmadım.
    Pedalın sonuna kadar inmesi çok enteresan. Sıkıştırılması mümkün olmayan sıvıyı sıkıştırdığınızı gösteriyor. Yani işlevini yerine getirmeyen fren sıvısı var.
    Ya da balatalarınız bitik. Her halükarda kontrol şart.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    3 yada 4 farketmiyorsa 4 koyun o zaman bunda dert edecek birşey yok. Aracınız bakımsız sanırım ondan fren sorunu yaşıyorsunuz ben çok memnundum sattığım era'mın frenlerinden. Başka hangi hyundai modellerinde var bu zayıflık arkadaşlar da dikkatli olsun ona göre.

14. Oguzayhank

Oguzayhank Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    198
    Ad Soyad:
    Oğuz Ayhan
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sabah oluşan çiğ disk üzerinde balatanın tutunmamasına sebep olabilir. Daha düşük derecelerde bu daha bariz olur.
    Fren hidroliği nemli bölgelerde 2 yıl kuru bölgelerde 4 yılda bir değişirse sistem daha sıhhatli çalışır.
    Kazasız ve hayırlı günler dilerim.

15. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    çelik fren hortumuna geçilmediği surece dot4 yeterli standart bir araca

birçok balata disk çok soğukken iyi tuttmaz bu normal birşey zaten :)

gogo46 bunu beğendi.
  16. GTI

GTI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Cengiz kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:

17. GTI

GTI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Cengiz kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Balataları 15 gün önce kendim değiştirdim. Üzerinden çıkan ricon yada rason öyle bir marka TRW 90 tl ye aldım önler +1 adet z rotu arkadaşımla beraber taktım.. bu pedalın aşağılarda tutması olayı genellikle çalıştır kullan normal 2 - 3 saat dolaş problem yok park et 3-4 saat sonra bin ayağını at frene pedal 4 parmak kadar aşağıda tutuyor. Eski hyundai lerdede varmış sahiplerinden kullananlardan duydum. Fren ustasına pedal düşük bunu yükseltmek istiyorum havasını alsak yükselirmi dedim. Dediki bunlar otomatik ayarlar biz müdehale edemeyiz. Yalvardım adama bir şeyler yap arabaya binemiyorum korkudan dedim. 4 tekeri söktü ön kaliperlerin çalışmasına baktı. Pimler varya yağlanıyor. Arka kampanaları söküp temizledi. Sonra bütün rekorları sırasıyla gevşetti. Biraz bekledi ( işin enteresan tarafı araba liftte içinde kimse yok pompalayan basılı tutan yok.) Sonra topladı, indirdi liftten bindi içine pompaladı çalışırdı bir şeyler yaptı arabanın içinde. Teste çıktık kendi sürdü. Boşa atıp 100 120 km de fren yaptı, ani kilit fren bana arabayı öyle bir met ettiki bunlar 160-180km/hla harika tutar fren eski arabalar gibi değil tutar dedi. Sonra bir süre sonra bana verdi, (içimden dedim bu adam pompala basılı tutda yapmadı. Sonra arabayı toplayıp bitirince bindi pompaladı demekki pompalıyor dolmadı frenler sinirlendim.) Neyse bindim arabaya kullandım pedal en üstte çıkmış adamın elini öpecektim nerdeyse sonra tekrar dükkanda muhabbet ettik. Abs yok benim arabada olsun tutar diyor çok iyi bunlar diyor pedal yüksekliğini otomatik ayarlar diyor. Bana başka bir motorcu ustası el frenini çok yukarıya çekersen fazla fazla asılırsan fren pwdalı boşalır demişti ilkden öyle sandım gerçekten öyle gibi geldi. çekmedim el frenini fazla ama geçenlerde arabaya bindim fren biraz düşüktü yine e5 te biraz asıldım 160 -170 derken aklıma fren geldi lan dedim nasıl durcam yoladuba koymuşlar frene ayağımı attım taş gibi dolu o zaman frenciye inandım. Normalde sabit bir noktada olması gerekmiyormu bu fren pedalının ben biraz fazla incelerim araştırırım benden başka kimse fark etmiyormu... hatta bir ara 2 adet fren rekor anahtarı aldım izeltaş en iyisinden kafaya koydum fren ana merkezini değiştirecektim fren hodrolik yağı ile birlikte yenileyecektim. Babam söktürmedi. Rekor anahtarlarını aldıktan sonra fazla yapmadı pedal düşüklüğünü.. koktu araba benden.. he bu arada frenciye fren ana merkezinden şüphelendiğimi söyledim.. fren merkezi bozulsa fren pedalı ayağımın altından kayıp gidermiş yani dibede inse tutmaz dedi, bastikça iner aşağı dedi. Senin merkez sağlam dedi ayrıca iç keçelerinide sordum değişmiyor direk yenisini almam gerekiyormuş...

18. GTI

GTI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Cengiz kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Ayrıca Accent era ların kullanım kılavuzunda fren hidroliği değişmesi gerektiği yazmıyor. Sadece 15.000 de bir kontrol yazıyor. Fiat marka araçların tümünde fren hidroliği 60 binde bir yada 2 yıl olması lazım dot 4 değişim yazıyor. Ve fiatların frenleri gerçekten hoşuma gidiyor doluluğu hissiyatı süper 10 numara..

19. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Konuyu baştan sona okudum... yaşanılanlara da hiç şaşırmadım...

Bu Sayfayı Paylaş