10 Kasım LPG KABLO

Şanzıman Yağı Ikilemi

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda yakob tarafından 11 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. yakob

yakob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    efe yakub
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    1.5 dizel otomatik Era aracımın şanzıman yağını kontrol ettirdim,

iki ayrı servis baktı ikiside farklı şey söyledi.

Şanzıman yağ çubuğundan kendim kontrol ettiğim zaman yağın sarı renkte ve berrak olduğunu gördüm. koyulaşma falan yoktu, sonrasında yetkili servise gittim

ilk servis şanzıman yağı iyi görünüyor değişim gerektirecek bir durum yok dedi. ayrıca araç 130.000 km olmuş bugüne kadar yağ değişmemiş hiç, yağ ve şanzuman artık iyice alışmıştır yağ değiştirirsen sorun çıkar zaten hiç elleme dedi.

ikinci servis yağ ölmüş rengi bile sararmış, şanzıman yağı kırmızı renkte olur hemen değişmesi gerek dedi. 1.000 lira gibi bir fiyat çıkardı.

iki servis tamamen farklı yönde yorum yapıyor, özel servise gittim adam ben bu otomatikten anlamam dedi.

Sizce ne yapmalıyım, aracın vites geçişlerinde en ufak sorun yok, titreme vuruntu vs yok tıkır tıkır çalışıyor.

Hızlanmalardada sorun yok.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yağ çubuğundan yapılan kontrol yanıltır. Çubukta sorun görünmez ama şanzıman karterinde yoğunlaşma, tortulaşma görülebiliyor. (bununla ilgili daha önce paylaşım yapmıştım)
    Uzun süre değişmeyen yağ için "şanzıman buna alışır" şeklinde ifade hep söylenir. En gıcık olduğum tabirdir. O zaman motor yağ değişimi gecikmiş aracın motor yağını da mı değiştirmeyelim. Motor, bu yanmış, kararmış yağa alışmış olabilir.
    Ancak yağ eskidikçe koruyuculuğu ve performansı ilerleyen zamanlarda daha da düşerek büyük sorunlara sebep olabilir. Bence yağı değiştirmelisiniz.
    Yağ sarı renkli ise şanzımandaki yağ Tam sentetik olabilir. ( Bir ihtimal) Aracınızın şanzıman yağı değişimi 90.000 km periyodunda olduğundan henüz geç kalınmış değildir.

Ayrıca 1.000 TL fiyat içerisinde kaç litre yağ var? Şanzımanın tamamı 6 litre yağ alır. Piyasada yağın litresi ortalama 60 TL civarıdır. Dışarıda 2 kez değişimi 500-600 TL ye halledersiniz.

santafe2004 bunu beğendi.
  3. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benimde bildiğim atf yağ rengi kırmızı renkte olur. Honda civic vtec2 aracımda Castrol Transmax Dex3 ile değişim yaptırmıştım.

- Zaten foruma gelen çoğu kişi servislerin değişime gerek yok / değişirse sorun çıkartır yönünde konular ile foruma geliyor. Bence değişmeli. Çoğu kişi de değiştiriyor aksine çok daha verimli olduğu konusunda geri dönüş alıyoruz. Forumda değişim yaptıranlar Castrol Transmax Z kullanıyorlar.

- 1000 lira fiyat çıkartan yağı komple makine ile falan mı çekiyor? yoksa tazeleme yöntemi mi?.. eğer tazeleme yöntemi ise rakam çok yüksek. (yetkili servis verdi ise yorum yapamam.) Piyasada çok daha ucuza bu işi hallettirebilirsiniz.

ai_torcuk bunu beğendi.
  4. yakob

yakob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    efe yakub
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Şanzuman yağı rengi sarı, berrak sarı renkte. Acaba yanlış yağ mı koyuludu diyeceğim ama aracın şanzıman yağı bugüne kadar hiç değişmemiş. Fabrikadan çıktığı gibi duruyor içinde.

Yetkili servis 1.000 TL fiyat verdi, şanzıman yağı artı şanzıman yağ filitresi.

5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Servis eğer ki tam değişim yapmayacaksa pahalı bir fiyat vermiş.
    Transmax Z nin 6 litresi 300 TL, şanzıman filtresi 120-140 TL civarı, 100 TL de işçilik verseniz. 550 TL gibi olur ve 2 kez tazeleme yapmış olursunuz.

6. kostantin

kostantin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Smile
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Yakın zamanda şanzıman yağı ve filtresini değiştiren var mı?
    Yağı servisten mi alsak yoksa valvoline maxlife serisi yağdan mı alsak.

7. Kuhican

Kuhican Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Murat alayaka
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar merhaba, daha yeni aracımın şanzıman yağ ve şanzıman yağ filtresini degistirdim. Şanzıman yağ filtresi 95 TL, şanzıman yağı olarakta mobil atf 320 koydum. Bir aracı arkadaş vasıtası ile bu yağı yetkili servisteki ustaya sordurdum koyabilirsiniz dedi. 3 litre olarak kısmı yağ değişimi yapılmış oldu. Aracı kullanıyorum bir sıkıntı yok, bilgilerinize.

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Piyasa 6-7 tane hyundai uyumlu yağ varken çok bilmiş usta neden yanlış yağ tavsiye ediyor. Serviste mobil 320 mi koyuyorlarmış?
    Kısa vadede zaten sıkıntı olmayabilir.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş