LPG KABLO

Sabahları zor çalışma ve yığılma.ÇÖZÜLDÜ

'LPG Sistemleri' forumunda flipper tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Ş@H İsmail

Ş@H İsmail Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    abi sorunun nerde olduğunu bi çözebilsek sıkıntı burda zaten...sorunu bulamıyoruz...araba tek marşta çalışıyor 5-10 sn ye sonra devir bi anda düşüyor stop edecek kadar sirkeliyor gaz veriyorum stop etmesin diye patt diye ses geliyor gazı yemiyor zaten stop ediyor tekrar çalıştırıyorum yine tek marşta alıyor ve yine aynı şeyi yapıyor bu motor ısınıpta gaza geçinceye kadar devam ediyor bölye gaza geince 5-10 sn ye gazda çalıştıktan sonra tekrar aracı benzine alıyorum benzine geçince motor ısındığı için sanırım daha stop etmiyor bütün mesele bu sırf bu yüzden 1,500 tl masraf ettim ama sonuç alamadık...1,5 ay oldu hala sanayide uğraşıyorum...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bence geri besleme valfi bozuk. Arama yapın bunların hepsi var bu forumda.

3. Ş@H İsmail

Ş@H İsmail Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    forum da bu konuyu nasıl araştıracağımı bilmiyorumki abi migren var fazla meşkul olduğum zaman bilgisayarda başımı ağrıtıyor dün baya uğraştım bu konu yüzünden başımın ağrısına duramadım bilgisayarı kapattım...forumun nereisnde neşekilde arama yapabilirim bilmiyorum pek anlamam bilgisayarlardan

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
  5. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

-Heves- ilginç bir tespit olmuş, amaç tıpkı burda paylaşım yapan diğer arkadaşlar gibi problemlerin çözümü için katkı sağlamak,ben aracıma ışık yandığında her seferinde 30 tl lik benzin alırım genelde depomda çeyrek ve altında benzin bulunuyor, daha fazla değil hatta bazen benzin ışığı yandığı haldede kullanıyorum.
    Senin yaşadığın gibi arıza tekrarlasa bile benim için sorun değil, lpg'nin montajınıve ayarınıve aracımın bakımlarını yapan kişiler yetkin, bilgi ve cihaz açısından donanımlıinsanlar gereksiz parça değişimi gibi şeyler başıma gelmedi, gelmeyeceğini düşünüyorum.
    Ayrıca sadece milenyumlarda da olabilir depo kapağında hava deliği yok bu banaaracı stop edince depo genleşmesisonucu sesolarak yansıdı,usta delik açarak işi çözdüsistemi etkileyen bir durum olabilir bir bakın derim.

Not: Söylenenlere paralel, eski bir hyundai sahibinden duydum milenyumda depoda benzin azken yokuş çıkarken araba gaz yememiş teklemiş, aracı geri geri çıkarmış yokuştan.
    Düzenleyen : flipper

6. ylmzomr

ylmzomr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aynı sorun benim arabada çözüm olarak araçta bulunan ısısenyörüdenilen parça değiştirildi sorun halloldu. ısı senyörü bozulduğundan dolayı özellikle sabahları sıcaklığı -40 derece olarak gördüğünden motora çok fazla benzin vererek motoru otomatik olarak koruyarak çalışmayı engelliyor.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley17.gif

7. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Isı sensörü dediğin su sıcaklık sensörümü, tam adını varsa kodunu ve resmini de yüklermisin, birde bu sensörün bozuk olduğu bilgisayara bağlayınca gözüktümü yoksa tecrübeylemi buldunuz?

8. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar internette şu linkte;
    http://www.2a-lpg.com/archive/index.php/t-623-p-3.html

şöyle bir bilgiye rastladım bahsedilen araç aynı olmasada sorun benzer;
    "
    <DIV ="post">
    <DIV ="posttop">
    <DIV ="username">tolgayoruk
    <DIV ="date">26.07.2007, 18:55
    <DIV ="posttext">arkadaşlar arabamda sabah çalışma soru var araba sabah ilk çalıştırmada patlatma yapıyor değişmeyen kalmadı gaz kelebeğinden bujilere aklınıza ne gelirse biraz ısındıktan sonra arabamda bir daha sorun kalmıyor...
    aracı benzinle kullanıyorum gene düzelmiyor.....
    arabam marea 1.6 16v yanlız denediğim birşey acayibime gitti arkadaşlar 97 oktan benzinle kullan belki düzelir dediler bende 95 yerine 97 oktan benzin aldım arabam sabahları bu sefer 3-4 marşta çalışmaya başladı 95 oktnda tek marşta çalışıyor fakat patlatma yapıyor.acaba arabamda ex siboplarında kaçırmamı var bunu nasıl anlarım ilginize şimdiden teşekkür ederim.......
    <DIV ="post">
    <DIV ="posttop">
    <DIV ="username">2A Mühendislik A.Ş.
    <DIV ="date">26.07.2007, 23:31
    <DIV ="posttext">Sıcaklık göstergenizin çalışması nasıl bir anormallik var mı?
    Termostatı kontrol ettirdiniz mi?
    Termostat sağlam, ancak gösterge normal değilse Akü' nün araca şase bağlantısında oksitlenme olup olmadığına bakın.
    Burada bir temassızlık varsa olmadık arızalar başgösterir.
    Birde Marea' ların en büyük hastalığı boğaz kelebeğidir. Rölantide gezme varsa bu sensörün aracın elekronik kontrol ünitesine giden negatif besleme kablosunu yeni bir kabloyla değiştirin. Bu sensör diğer sensörlerle (Su sıcaklık, hava sıcaklık ve MAP sensörü) aynı sinyali paylaşır. Kablolarda zayıflık diğer sensörleride bozar."
    <DIV ="posttext">
    <DIV ="posttext">"ozelreno
    <DIV =posttop>
    <DIV =date>24.12.2007, 21:29
    <DIV =posttext>soğuk motor ve sabah geç çalışma.sabahları geç çalışan araç yaklaşık bir depo yeni benzin alıp bitene kadar binip deneyin eğer düzelme olmazise ısı müşirini deneyin.budeneme süresince geç çalışma düzelince araca sıfırdan lpg ayarı yaptırın.benim birde lpg li araç kullananlara tavsiyem ara sıra benzinle arabanıza binin ve yeni benzin alın.ERNIBADE.isimli üyenin problemini tam anlayamadım ama beni telefonla ararsa yardımcı olabilirim.iyi günler."

9. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar yukararıda bahsettiğim günden bugüne emiş kontrol valfini değiştirmeden devam ettim, sorun tekrar ortaya çıktı ve emiş kontrol valfini kendim değiştirdim akü kutup başını 2-3 saat söküp bekledim arıza kaydı silindi ve sonrasında şu an yaklaşık 1 haftadır hiç bir problem yaşamıyorum (rolantideki dalgalanmada ortadan kalktı). Bu tür arızlarda izlenmesinitavsiye ettiğim yol şudur;
    1-Her denileni yapmayın,
    2-Özel servislerdeki araç kontrol cihazları ile otogaz montajı yapan yerlerdeki cihazların arıza tespit etme yeteneği aynı değil, benim sorunumdaarıza kodunu ve sayısal değerleriotogaz montaj servisindeki cihaz verdi.
    3-Öncelikle aracınızdaki zengin yada fakir yakıt karşımı olup olmadığını (muhtemelen öyledir) cihazla aracın sistemine bakarak ve egsoz emisyon değerlerine bakarak kontrol edin biz burdan yakaladık.
    4-Bu başlık altında yazdığım yazılarda örnekte de bahsetmiştimve şunu düşünmeye başladım; oksijen sensörü, emiş kontrol valfi, gaz kelebek sensörü, ısı sensörü, gibi sensörler aynı sinyali paylaşıyor ve kullanıyorlar dolayısıyla birinin bozulması sistemi bozuyor, ben oksijen sensörü ve emiş kontrol valfini değiştirerek (rastgele değiştirmedim özel servisteki cihazda görünmeyen arıza kodu lpg montaj servisindeki cihazda göründü) sorunu çözdüm (rolantideki dalgalanma da dahil). Bundan sonrada ne kadar sensör varsa arıza yapmasını beklemeden (önleyici tıp mantığı)yavaş yavaş tek tek değiştireceğim, sonuçta her parçanın bir kullanım ömrü var 10 yıllık araçtada değiştirmek yerinde olur diye düşünüyorum

10. umutisbecr

umutisbecr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ARKADAŞLAR BENİMDE ARAÇ SOĞUKKEN BENZİNDE ÇALIŞMAMA SORUNU VARDI.3 GÜN ELEKTRİKÇİDE KALDI.BU ÜÇ GÜN İÇİNDE ARABAYI SÖKÜP TEKRAR TAKTILAR DESEM YERİDİR.EN SON ENJEKTÖRLERDE TIKANMA TESPİTİ YAPILDI.VE ÜZEİNE 1 DEPO BENZİN KULLAMDIN SORUNUM GİDERİLDİ DARISI SİZLERE

11. zorbey1844

zorbey1844 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ARDAŞLAR SORUN BENZİNLE POMPAYLA FALAN DELIG YOK YARIM DEPO ALTINA DÜŞMESİN YOK CEĞREKOLMASIN HEPSİNİ DENEDİM SORUN LPG ARKADAŞALAR.ARABANIZIN AKÜ KUTUP BAŞLIGINI SÖKÜN 1 GÜN TAKMAYIN DAHA SONRA LPG SİĞORTASINIDA SÖKÜN 1 GÜNÜ SONUNDA KUTUP BAŞLIĞINI TAKIN ARABANIZI ÇALIŞTIRIN HİÇ SORUNSUZ ÇALIŞACAKTIR DAHA SONRA100 KM KADAR BENZİNLE BİNİN LPG USTASINA GİDİN LPG SİGORTASINI TAKMADAN BİLGİSAYARA TAKTIRIN DAHA SONRA DEGERLERİ ALDIKTAN SONRA LPG SİGORTASINI TAKARAK LPG AYARLARINI BENZİNE GÖRE YAPTIRIN SORUN ÇÖZÜLMÜŞ OLUR .SAKIN ARABANIZIN BİR YERLERİNİ OYNATMAYIN.BENİM LPG ATİKER. BEN ÇOK UĞRAŞTIM BU SİTEDENDE BİLGİ ALDIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

wosuva bunu beğendi.
  12. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İnşallah dediğin gibi olur ama, şu an yaşadığın süreç bizimde yaşadığımız süreç yani donanımsal arızavarsa sistemdeyaptığınız işlemler lpg ayarı, kutup başı sökmekgeçici çözüm olur ilerde yine tekrarlar. Düzelirse ne ala, ama yine tekrar ederse daha önce yazdığım işlmelerin yapılması gerekir, nacizane öneri 100.000 km yi geçmiş araçlar için bence özellikle buji kablosu, oksijen sensörü (lambda sensörü) gibi parçaları arıza yapmasını beklemeden değiştirmekte fayda var çünkü bunlardan kaynaklanan arıza tespit edilene kadar zaten bunun bedelini performans ve fazla yakıt olarak ödüyorsunuz, yani arıza yapmadan değiştirme yoluna gidersenizkendi kendini amorti edecektir.

13. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşım selamlar;

Daha öncede birkaç kez mesajlaşmıştık. Az önce başka bir başlığa yazdım burayada yazayım. Ben sorunu kendi kendime tesadüfen çözdüm:

Hatırlatayım: 2006 da LPG taktırdım. Takdırmamın ikinci haftasından buyana sabahları zor çalışma sorunu yaşamaya başladım. İki yıl sürdü bocalamam. Arabaya dünya kadar ayar yapıldı. Hiç düzelme olmadı. En son kurtuluş olarak sürekli yarım deponun üzerinde benzinle gezmeye başladım. 4 yıldır bu şekilde idare ediyordum.

Ve sonunda arabamın normal giderken ara sıra silkelemeye başlaması ve bu nerden olur diye kurcalarken tesadüfen diğer sorunuda çözdüm.

Havanın filtreden geçip motorun içine girdiği
    yerde bir sensör var. Sanırım adı hava akış sensörü. Bu sensörü, arada
    sırada araba silkeliyor diyerek söktüm. içi bir parmak kurum bağlamış,
    kurumu ıslak mendille sildim. sonra sensörü mazotun içerisinde yaklaşık 1
    saat beklettim. Mazotun rengi simsiyah oldu. iyice kuruttuktan sonra
    yerine taktım. Baktım silkeleme geçti. Ohh dedim kurtuldum. Sonra
    baktım, depo yarımın altına indi, sabah çalışmada sıkıntı yok. çeyreğin
    altına indi yok. ışığı yaktı yok. Arabam artık saat gibi çalışıyor. iki
    üç defa benzin bitirip denedim.

Yapabilirsem temizlediğim sensörün resminide koyarım.

Arkadaşım umarım faydası olur.
    Saygılar sevgiler.

Not: Arkadaşım, resim nasıl ekleniyor anlayamadım. url. falan yazıyor. Bilemedim nasıl yükleyeceğimi.

Düzenleyen : carenfly

14. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Selamlar;
    Yukardaki mesajım üzerine, flipper isimli arkadaş, benim bahsettiğim, aynı sensörü yenisiyle değiştirerek çözdüğünü anlatmış. İki arabada aynı sensörle oynanınca değiştiğine göre, bu sorunun çözümü bahsi geçen sensörün değiştirilmesi - temizlenmesi ile çözülüyor, diyerek son noktayı koyabiliriz. Sanırım ve inşallah.

15. ersin özbükey

ersin özbükey Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    resim yüklemek içi;
    resimi internet de herhangi bir resim yükleme sitesine yükleyin,
    mesela http://imageshack.us
    daha sonra orada forumlara resim yüklemek ile ilgili linki alın mesajın içerisine yazın
    imageshack.us hesabınızın şifrsini v.s. unutmayın böyle işler için lazım oldukça kullanırsınız,

16. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Teşekkürler;
    Resim benim araba degil. Resmi netten buldum. Temizlediğim sensörü işaretledim.

Düzenleyen : carenfly

17. nadir3391

nadir3391 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    carenfly hocam dediğin sensörü değiştirdim bakalım bende sorun devam edecek mi birkaç hafta deneyeyim sonucu bildiririm..bu arada o sensörün ismi gaz kelebek sensörü..

Düzenleyen : nadir3391

18. zorbey1844

zorbey1844 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ARKADAŞLARYUKARIDABELİRTTİGİM GİBİYAKLAŞIK 2 AYDAN BERİ SORUNSUZ BİNİYORUM BENİM ARABAMDA SORUN YOK ARTIK SABAHARI RAHATCA MARŞIMA BASIP GİDİYORUM.AYAR YAPAN USTAYA HER ÇALIŞTIRDIĞIM DA DUA EDİYORUM.DARISI ÇÖZÜM BULAMIYANLARA.

19. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, selamlar.
    Olmadı. Benim araba tekrar eskiye döndü.
    2 ay düzgün gitti yukardaki sensörü emizleyince. Sonra yine eskiye döndük. Sabah zor çalışıyor.
    Yalnız silkeleme bitti.

20. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İki defa yazmışım. Pardon.