10 Kasım LPG KABLO

Resmi servis bakımı konusunda öneri

'Marmara Bölgesi' forumunda rokkom tarafından 21 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. rokkom

rokkom Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Erhan Yıldırım
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Merhaba. 2009 model Accent Era araca sahibim. Araç 2. araç olması nedeniyle 18.000 KM'de.

1. yıl (2010) da araç 5000 KM'deyken 15.000 KM 1. yıl bakımını yetkili serviste yaptırdım.
    2. yıl (2011) de araç 11.000 KM'deyken 30.000 KM 2. yıl bakımını yetkili serviste yaptırdım.
    3. yıl (2012) de araç 15.000 KM'deyken 45.000 KM 3. yıl bakımını yetkili serviste yaptırdım.

Şimdi aracı 5 yıl garantisi nedeniyle 4. yılında servise sokmak istedim, servis araç çok temiz ancak biz buna 4. yıl yani 60.000 KM bakımı uygulayacağız diye diretiyor.

Geçen seneden bu yana 3000 KM yol yapıldı sadece. O da sadece şehir içi.

Garanti devam etsin diye yine resmi serviste 4. yıl bakımını yaptıracağım ama neredeyse hiçbir parça değişilmeyeceği halde 650 lira 4. yıl bakımına istiyorlar.

Birkaç Hyundai özel servisinden fiyat aldım, bakımdan sonra 3000 KM yol yapmış ve 18.000 KM'de olan araca 60.000 bakım yapıp daha geçen sene değişen parçaları değişmeye gerek yok diyorlar. Bu nedenle özel servisler 170 lira civarında tutar ve motor yağı filtresi değişir, hava filtresi değişir, polen filtresi değişir ve yağ değişir yeter diyorlar. Diğer parçaları da kontrol ediyorlarmış. Geçen sene Buji'leri de değiştirdiğim için onun da değişimine gerek yok dediler.

Yetkili servis ise yukarıda yazdıklarıma ek olarak, yeni olsalar bile, geçen sene değişmiş olsalar bile tahrik kayışı, yakıt filtresi ve bujiler'de değişir diyor. Resmi servisin değiştireceğim dediği parçalarda değişse bile özel serviste işlem 300 lirayı geçmiyor.

Arabam sadece şehir içi kısa mesafe gitmek için kullanılıyor. Sizce bu durumda ne yapayım?

Aracın nasıl olsa 4. yılı ve az kullanıyorum diye garantiye takmayıp özel bir Hyundai servisinde mi 4. yıl periyodik bakımını yaptırayım?

4. yıl bakımını yetkisi servis dışında yaptırırsam araç hemen garantiden çıkıyor mu?

Son olarak İstanbul Anadolu yakasında (Erenköy, Ataşehir, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Atalar veya Kartal) bölgelerinde işini düzgün yapan Özel bir Hyundai servisi biliyor musunuz?

Not : Mesela sadece para değil. Yetkili servisin daha geçen sene değiştirdiği Buji gibi bir parçayı, yılda 3000 KM yol yapan bir araçta tekrar değiştirim demesi, sağlam olsa bile bize değiş diyorlar bu nedenle değişirim demesi. İnsan bu durumda kendini enayi gibi hissediyor.

Yorumlar için teşekkür ederim.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Değişecek tabii, her parçanın hem km hemde yıl ömrü var.

3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Evet bencede...

Km olayına parça konusunda takılmayın..

Geçen zamana ne olacak ?

Üreticiler yedek parçayı 2 kategoride değerlendiriyor, ömür biçiyor;

1 . Kulllanım,

2. Zaman.....

4. mertm

mertm Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mert Meriç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    bence 1 sene çok kısa bir süre sonuçta bu gıda maddesi değil et değil süt değil. yetkili servise kazıklanmayın. garanti diye bir şey yok yalan. paranız cebinizde kalsın. hyundai nin ne garantisi ne servisleri ne müşteri hizmetleri 5 para etmez. elimdekini bir satayım bir daha hyundai nin önünden geçmem.
    ama bende 4 yıl götürdüm sizin gibi düşünerek. garanti için bir şey göstermeye gittiğimde başlarından savıyorlar. bu gün git yarın gel muhabbeti yapıyorlar. o yüzden boşuna uğraşmayın. motor yağı, yağ filtresi hava polen klima bunlara baktırın yeterli bence

5. pasaoglu

pasaoglu Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    225
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Ben olsam sadece yağını, yağ filtresini değiştirir binerim. Aracın senede yaptığı km 3000 diyorsunuz, araca koydukları gergi kayışı senesini doldurunca kopacak mı hiç mi emniyet payı yok o parçalarda. Sadece araç yatıyorsa fren hortumlarına, balatalara, kemirgenlerin ulaşabileceği yerlere baktırın, içiniz rahat etsin derim. Aradaki 350 lirayı sadece garantiyi uzatmak için verilen para olarak düşünün yoksa mekanik yönden bakım yaptırmadığınız için problem çıkacağını zannetmiyorum.
    Garanti için söylediklerinize katılmıyorum 98.000 de götürdüm direksiyon pompasını değiştirdiler hem de bakıma geç kaldığım halde, 99500 de götürdüm koltuktan gelen sesi kestiler :D Daha önceden de debriyajla alakalı bi parçayı değiştirdiler hem de aracı alıp 1 saat sonra teslim etmişlerdi. Ben çok memnun kaldım faydasını da gördüm siz kötü servislere denk gelmişsiniz demekki.

Bu Sayfayı Paylaş