LPG KABLO

Radyatör Suyu Değiştirme

'İ20 Forum - Club' forumunda ScriptKiddie tarafından 26 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Kullanma kılavuzu bize hiçbir zaman saf su ile temizleyin demez. Çünkü kullanma kılavuzu bunu bizim yapmamızı da istemez. Yetkili serviste değiştirin der. Bunu dediği anda servise gitmeyebilirsiniz, evinizin önünde bunu yapabilirsiniz manası taşımaya başlar. Kitapçık sadece sadece saf su kullanın, etilen glikol bazlı da antifriz kullanın diyor. Bunların nasıl konacağı bilgisini kat'iyen vermiyor(oranlarından bahsetmiyorum). Zira saf su ile temizlemek dediğiniz gibi çok riskli olsa bunu belirtirdi, kitapçık bizlere riskli çok riskli ve riskli olan şeyleri belirtiyor söylüyor yanlış mıyım ?

Sizin dediğinize kitapçığı karıştırmadan gelecek olursam, saf su ile temizlemek neden riskli ? Eskisinden farklı bir antifriz koyulacaksa iki farklı antifrizin karışması daha büyük risk taşıyor. Sürekli aynısını koyacaksanız bir sıkıntı olmayabilir. Karıştırıp tortu oluştu diyen çok insan var. Bu temizleme işlemi de bunun önüne geçmek içindir.

Fazla kurcalamak riskli demişsiniz katılıyorum size, fakat 2 yılda bir bunun değişmesi lazım. Çalışan aksama dokunmayın sözü bir yerde doğrudur ama genelde çalışmaya devam etmesi için müdahale edilmesi gerekir. Antifriz kimyası gereği belli bir müddet sonra asidite hale gelecektir. Faydası azalıp, zararı olmaya başlaması ihtimaldir.

PO ürünlerine gelecek olursak genel kullanıcı yorumlarını baz alıyorum. Satış sayfalarında çeşitli forumlarda vs. Antifriz için konuşacak olursak ise ikisi arasındaki fiyat farkı 10lira kadar. Zaten gerek motor yağı gerek antifriz gerekse diğer bileşenler için konuşulan markalar arasında PO genelde yer almıyor. Feedback'leri olumlu olan markalar bellidir.

Tüm bunları bir kenara bırakacak olursam emimin benden daha fazla tecrübeniz var araç konusunda, saf su ile temizleme işleminin risklerinin neden olduğunu merak ettim gerekirse yapmam.

zemburak bunu beğendi.
  2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    biraz daha ayrıntı için kullandığım elantranın servis kılavuzuna baktım. aşağıdaki linkteki gibi bir açıklama var.

açıklamada suyla temizlikten bahsediliyor. nasıl yapılması gerektiği anlatılıyor. ama aynı zamanda farklı markaların ürünlerini karıştırmamak gerektiğini de uyarı olarak veriyor. suyla temizliği eski antifirizi temizlemek için değil de varsa korozyon gibi pislikleri temizlemek için yaptırıyor yani:

http://www.hemanual.org/coolant_repair_procedures-1113.html

ben olsam: alttaki vanayı açıp sıvıyı boşaltırım. sıvıyı şeffaf ve temiz bir kaba alıp incelerim. eğer tortu ve pas gibi bir şey görürsem suyla temizliği tercih ederdim. ama berrak ve temiz çıkarsa yeni antifiriz koyar kapatırım.

MAERKEK, Asel Kaan Efe ve onurforces bunu beğendi.
  3. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Benim de niyetim farklı bir antifriz koyacağım için karışmaması için temizlemekti. Aynısından koyacak olsam ben de öyle yapardım. Attığınız linke gelince tek tek okudum hatta favorilere attım yaparken sıralamaları aynı anlattığı gibi yapabilirim kaynakta güvenilir.

Fakat şöyle bir ibare yer almaktadır;

7.Fill the radiator with water through the radiator cap and tighten the cap. ( Suyla doldurup radyatör kapağını kapatın diyor)
    8. Start the engine and allow to come to normal operating temperature. Wait for the cooling fans to turn on several times. Accelerate the engine to aid in purging trapped air. Shut engine off. (Motoru çalıştırıp normal sıcaklığa gelmesini bekleyin. Soğutma fanlarının bir kaç kere dönmesini bekleyin. Arada Gaz verin su dönsün diye. Motoru kapatın)
    9. Suyun Soğumasını bekleyin.
    10. Repeat step 1 to 9 until the drained water runs clear. (Su berrak olana kadar 1-9 adımı tekrar edin)

Buraya kadar tamamız, yani bize suyla temizlik yapmayın dememiş ve bunu pas tortu olursa dememiş direkt berrak su gelene kadar tekrar edin demiş. Paslıysa yapın yoksa yapmayın diye bir izahta bulunmamış, direkt olarak boşaltın su ekleyin diye girmiş. Ardından genleşme tankını da çıkarıp temizleyin demiş.

Do not mix different brands of antifreeze/coolants. ( farklı marka soğutucu/antifrizleri karıştırmayın) İşte bu noktada ben de eski marka yeniden farklı olduğu için ve o antifrizlerin karıştırılmaması gerektiği için suyla temizlik diyorum.

MAERKEK bunu beğendi.
  4. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Sizin yine koyacam dediğiniz antifrizin datasheet'i Resimde görüldüğü gibi hem mavi hem yeşil renkte üretiliyor ;)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Hocam merhaba, bana sıcak kaloriferi açın dediniz hangi aşamada açmam gerekiyor radyatörü boşalttıktan sonra mı susuz motor çalıştırma sıkıntısı yaşar mıyım acaba ?

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    İşe başlamadan önce açabilirsiniz.

7. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    İşe başlamadan derken hocam? İşe başladıktan sonra kapatacak mıyım ? Biraz detaylı anlatırsanız çok iyi olur hatalı bir şey yapmak istemem.

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Şimdi siz doldur-boşalt şeklinde değiştireceğinizi yazmışsınız. Benim söylemek istediğim; kaloriferi sıcak konumuna getirmezseniz kalorifer içerisinde eski sıvı kalır ve bunu yenileyememiş olursunuz. Bunun için sıcak konumuna getirin dedim ki doldur-boşalt yaparken kalorifer peteğindeki sıvıda devirdaim yapacağından temizlenmiş olur.

Siz doldur-boşalt ve antifriz yenileme işlemine başlamadan önce kaloriferi sıcak konuma getirin. Hep sıcak konumda kalsın. Sonra doldur-boşalt-yeni su ve antifriz koyma işlemlerinizi yapın. Bu kadar. İşiniz tamamen bittiğinde kaloriferi eski konumuna getirirsiniz.

9. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Yani bu aracı çalıştırıp devirdaim olmasını beklerken Kaloriferin de sıcak konumda olmasını söylüyorsunuz sanırım. Peki fanları açayım mı bu esnada. Yoksa sadece sıcak konuma getirip öyle bırakmak mı gerekiyor.

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Manuel klimali ise bildiğim kadarı ile fan açmanıza gerek yok.
    Eğer araç dijital klimalı ise fan ayarını 1. konuma getirirsiniz.

11. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    900
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Yani şimdi araçta bulunan yeşil suyu alttaki tapadan boşalttım . Boruların vs temizlenmesi için normal suyu doldurdum aracı çalıştırdım iyice ısıttım. Fanları açtım tekrar suyu boşalttım bu işlemi bir kaç sefer tekrarladım . En son aracın içinde su kalmasın diye kuru olarak çalıştırıp ısınması bekledim en son ise yeşil veya suyu koyup devrini yaptırıp yola devam ettim . Doğru anlamış mıyım ?

ai_torcuk bunu beğendi.
  12. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    "Kuru olarak" derken "sadece su" ile motoru çalıştırmak mı demek istediniz?

13. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    900
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Susuz

14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,517
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam amacınız ne ? Kaş yapayım derken göz çıkarmayın , aracı susuz çalıştırmak büyük risktir.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

15. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Aracı susuz çalıştırmak söz konusu bile değil. en son koyduğunuz suyu araç sıcakken tamamen boşaltıp yerine antrifrizli karışımı koyacaksınız.

16. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Manuel hocam garanti olsun diye 1e alırım ben öyle yaparım.

Hocam kuru olarak çalıştırmak yani susuz riskli bir işlem ve ustalık gerektiriyor. Motor bloğundaki suyu boşaltmak biraz riskli. Askerdeki motor bakımcı arkadaşa sorduğumda, motordan çıkan borunun ucunu boşa çıkar aracı 30sn civarında çalıştır söndür o arada motor içindeki 0,5-1lt civarındaki suyu atar dedi. Motor susuz 1dk kadar çalışabiliceğini de söyledi. Ama ben yapar mıyım yapmam :) Bunu yaparken istemeden olan bir olay motora kalıcı hasarlar verebilir.

Belki yapılacak şey yedek depoya gelen hortumu boşa alıp devirdaimden gelen suyu akıtmak olabilir araç çalışırken. tabi bir yandan da yedek depoya su ilavesi gerekiyor sürekli.

Motor bloğundaki suyu tamamen boşaltmanın başka bir yolu var mı ben bilmiyorum. Ama genelde sanayide ve servisteki ustalarda bu işi böyle yapıyor. Motor bloğundaki suyu boşaltan usta pek görmedim ben.

MAERKEK bunu beğendi.
  17. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    tamamen boşaltma dediğiniz tapadan mı oluyor ? Ayrıca sıcakken boşaltmak sıkıntı olmasın hocam ? genelde doldur boşalt işlemlerinde soğumasını bekleyin diyor da.

18. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Araç soğuduğunda termostat yeniden kapacak ve suyu tamamen boşaltamayacaksınız. Araç biraz soğusun öyle yaparsınız. İlk boşaltmada zaten eliniz alışacak.

19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Arkadaşlar cevap vermiş ama pekiştirelim. Susuz çalıştırılmaz.

MAERKEK bunu beğendi.
  20. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Sıcakken boşaltma dediğiniz araç motoru kapalı bir şekilde soğumadan ve tapadan değil mi hocam ?

Bu Sayfayı Paylaş