LPG KABLO

Radyatör Fanının Geç Devreye Girmesi Ve Hararet

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda jette tarafından 21 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Arkadaşlar çok sıcak havalarda aracı biraz sıkıştırarak kullanırsam veya bayır çıkıyorsam hararet ibrem yavaş yavaş yükseliyor aracı sağa çekip biraz bekleyince 1 dk geçmeden eski seviyesine geliyordu geçen yıl böyle idi bu yıl daha başıma gelmedi aracı aktif kullanıyorum.

Ama fark ettiğim normal havalarda şehir içi kullanımındada hararet ibresi 90 ın biraz üzerinde gibi duruyor hatta forumdaki bir arkadaştaki aynı aracın ibresine bakarak test ettik onunda 2 tık daha aşağıda .

Bugün termostatı değiştirdik 82 derecede açan orjinal termostat kullandık radyatör suyunu değiştik.
    Araç devirdaim yapıyor termostatı zamanında açıyor ama fanı 95 ile 100 derece arasında açıyor Durum böyle oluncada çok sıcak havalarda sıkıştırınca soğutma tam gerçekleşmiyor hararet yükseliyor Fanlar çalıştığında stabil hızda çalışıp belli süre sonra kapanıyor hiç yüksek devirde çalıştığını görmedim daha .

Elm Cihazı ile bağlanıp baktım sıcaklıklara

Bu aracın sorunu ne olabilir acaba .

Araç 2006 otomatik Elantra Araçta Lpg var .

2. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Fikri olan varmıdır acaba ?

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Son düzenleme: 22 Mayıs 2018
  4. Guvensolen

Guvensolen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    güven şölen
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Radyatör peteklerinin tıkanması,
    radyatörde suyun azalması,
    vantilatör kayışının gevşek veya kopuk olması,
    termostatın arızalı olması,
    motor yağının azalması,
    motor soğutma suyu kanallarının tıkalı olması,
    uygun vites ve hızda gidilmemesi,
    otomatik fanın arızalı olması
    Bu saydıklarım başlıca hararet sebepleridir aklınızın bi ucunda bulunsun :)

5. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Oda Aklımda Baktıracaklarım arasında Önce elektirikçiye bi gösterecem aracı çünki Direksiyonu çevirirken veya farları açtığımda veya klimayı açtığımda araçta ki ışıklar biraz sönükleşiyor ve devirde hafif bir dalgalanma oluyor normalmi bilmiyorum otomatik camları kullanırkende oluyor bu

Şeyi merak ediyorum paneldeki Hararet ibresine sıcaklık hangi parçadan geliyor . Bu sıcaklık sensöründenmi öyle ise Odb cihazı ile okuduğumuz sıcaklıkta aynı sensör bilgilerinden geliyor olacak demi o arızalı ise her yerde aynı yüksek dereceyi görüyor oluruz sanırım.

Radyatör suyu tam
    Kayışlar yeni değişti
    Termostat Yeni değişti
    Otomatik vites Sıkıştırmadan bile durum aynı

Fanların hep aynı seviyede çalışıyor olması kafamı karıştırıyor ve fan açtığında iki fanı birden devreye sokuyor ve aynı devirde dönüp duruyor biraz soğuyunca devreden çıkıyor sonra geri giriyor aynı şekilde . Kaputu açmasam aracın fan açtığını anlamam.

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bugün egzoz muayenesi yaptırırken fırsattan istifade fanı kontrol ettim.
    Araç rölantide çalışırken, fanların ikisi de aynı anda ve yavaş devirle çalıştı. O anda hararet göstergesine baktım yine aynı yerde yani daha önce videoda gördüğün yerde idi. (çizginin 2-3 mm altında) @jette

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Anladım @ai_torcuk benimki şehir içinde hep çizginin hemen altında arasında 1 mm boşluk var başka bir odb cihazı aldım yarın elime geçecek sorunsuz çalışırsa net olarak bakacam arabanın sürüş esnasında kaç derecede olduğuna bayıra çıkacam yine bakıcam neler değişiyor yükseliyormu gibi sıcaklık deneyecez artık.

ai_torcuk ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Fanın sigorta kutusunda bulunan roleye baktırın. Yada anlıyorsanız kendiniz bakın. %90 roleden.

jette bunu beğendi.
  9. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Role arızalı olsa fanın hiç çalışmaması lazım değilmi

10. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Aynı olay gecen hafta benim başımda geldi. Bazen açıyor bazen açmıyor roleyi söktüm tek ayağın teli kopmuş kısa devre yapıyordu. Bazen açıp açmama yapıyordu. Benim sıkıntı roleden kaynaklandı. Orijinal aldım 60tl fakat kapalı devre olduğu için uymadı maalesef, yuvaya da yan sanayi oturmadı dışarıya yuva yapıp taktık.

11. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    öyle olsa şehir içindede hararet sorunu yaşamazmıydım benim sorun araç tam yüke binip bayır çıkarken felan soğutma sistemi yetersiz kalıyor fan tam hızındamı çalışmıyor artık yada geçmi devreye giriyor onu bilmiyorum .

12. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Motor içindeki su kanalları tıkalı yada daralmış olabilir veya radyatör peteklerindeki bazı kolonlar tıkalı olabilir, soğutma sıvısı tam devir yapamıyor olabilir. Ayrıca ben aybaşı gibi motor soğutma sıvısını boşaltıp tamamını antifreeze doldurdum, daha geç ısınıp daha geç donuyor - 50 gibi +100 C dereceleri rahatlıkla görüyorum gerçi kutupta veya çölde değilim ama olası arıza durumlarında avantaj sağlıyor, bilgine.

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Baştan bu yana antifrizli su kullanıyorsan böyle devam , ama kireçli su kullanılıyordu da antifirize yeni başladıysan bir yerleri çözüp kaçak yaptırabilir.

jette ve Coolwhisper bunu beğendi.
  14. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Aynen, birde şu var, eğer motorunuzda antifirzli su varsa, rengi de önemlidir, kırmızı renkli olan antifriz ile mavi renkli olan antifriz farklı olup, biri diğerinin yerine kulanılmamalı, mavi olan sentetiktir, kırmızı olan organiktir, mavi olanın yerine kırmızıyı koyarsanız, motor bloğunuzu erken çürütürsünüz, zira motor bloklarının döküm kalitelerine göre antifriz tipini üretici belirler, bu şekilde orijinalden farklı tip antifriz koyarsanız motor ömrünüzü ciddi olarak kısaltırsınız. en iyisi aracın el kitabına bakıp uygun olan antifrizi kullanmaktır ki araç 2-3-4-5 el ise, işiniz gerçekten zor, benim devamlı gittiğim usta bile farketmez abi renk önemli değil dedi, o zaman bu farkı açıkladım, sakın bunu başkasına teklif etmeyin, sonra size dava açar bilmiyorsanız bilmiyorum deyin, her şeyi bilmek zorunda değilsiniz dedim, ondan sonra dedi ki bana biz zaten motordan ne renk antifiriz boşaltırsak o renk koyuyoruz diye kıvırdı. Siz siz olun hiçbir ustaya güvenmeyin.

jette ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    İçindeki suyun rengi iyice değişmişti termostat değişirken baya eksildi yerine normal su koyduk ama ilk fırsatta antifir koyucaz ama rengi neydi derseniz gri bir hal almıştı ya yeşil ya mavidir büyük ihtimal

16. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    @ai_torcuk odb cihazı geldi rolantide test ettim arabayı 94 de fanı açıyor ikisini birden 95 - 96 - 95 - 94 - 93 - 92 - 91 - 89 diyor fan kapanıyor rolantide iken bu döngüde çalışıyor araç fanjn çalışma süresi 1 dk kadar belki biraz daha az sürüyor. Birde yokuş çıkarken konrtol edicem değerleri.

Bu arada egsoz muayenesine gittim katalizör dolmuş yada bitmiş değişmesi lazım felan dediler yokuşlarda çekmez çok yakar ve aracın benzinde çok yakıyor dediker çok uğraştılar sonunda geçirdiker. Hararetin bununlada alakası olabilirmiki.

Son düzenleme: 25 Mayıs 2018
  17. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Daha önce arkadaşın obd ile denedik benim araçta ama bağlantı kuramadık. Keşke olsaydı da karşılaştırırdık.

Katalizörün dolu olması çekişi, yakıtı mutlaka etkiler ama fan açma sıcaklığına etkisi olacağını sanmıyorum. Belki şöyle bir durum olabilir, katalizör dolu olması sebebiyle motor sıcaklığı normalden çabuk artabilir. Ancak bu durumda da araç sık sık fan açar diye düşünüyorum. Olmadı hafta içi arkadaşın obd yi tekrar denerim.

18. Emregnc

Emregnc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    74
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Aynı derecelerde aynı sıkıntıyı yaşıyorum erada 95 - 96 - 95 - 94 - 93 - 92 - 91 - 89 dur kalkta geçerli, hızlı giderken klima fanını ellemediğim sürece araba 88 dereceyi geçmiyor bende dur kalk sıcak klima açınca 88 dereceyi geçmiyor sizde bunları deneyip not edin obd den belki lazım olur banada bir fikir olur buraya yazarsanız.

19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    88 derece yüksek ihtimalle termostat değerine denk geliyor. Rampa aşağı inerken, klima çalışırken, düz yolda giderken bu değeri görürsünüz. Normali de budur ya da bu olmalıdır zaten.
    xd2 elantralarda termostat 82 dereceliktir. Yani sizin aracınızda 88 olarak gördüğünüz sıcaklık derecesinin elantrada 82 derece olarak görünmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fan açma derecesi ise her araçta farklı olabilmektedir. Elantranın servis manuelinde hatırladığım kadarıyla termostat değerinin +5 derece üzerinde fan açar diye yazdığını hatırlıyorum.

Sizin araç için servis manueline göre aynı durum geçerli ise 93 derecede fan açması gerekir diye düşünüyoum. En doğru bilgi için servis manuelini bulup bakmak gerekir.

Emregnc bunu beğendi.
  20. Emregnc

Emregnc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    74
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Başka era var ondaki ısı değerlerini karşılaştırcam yakın zamanda 94 ü geçmemesi gerekir çünki 95-96 da hararet lambası yakıyor benimki buda insanı tedirgin ediyor normalde 96 derece normal dikkate almam,beyin dahil bütün motor aksamları kontrol edildi beyin değişti ustam son olarak fan kaldı diyor bende Hakan beyin dediği gibi fandan şüpheleniyorum trafikteki araçlara bakıyorum kısım kısım deli gibi fan sesi geliyor benim arabamda fan hızı hep stabil klima açıncada aynı hararet 96 dayandığında aynı dışardan duyulmuyor sesi sanki kademesinde bir sorun var kendim bir takım röle sigortaları kontrol ettikten sonra çözemezsem elektrikciye göstermeyi planlıyorum.

ai_torcuk ve jette bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş