LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Eline sağlık abla. Bende kauçuk paspas hiç sevmem hiç te kullanmadım, hep halı paspas kullanıyorum

resimlerde görüyorum ki poloş un bazı paspaslarının kenarları deforme olmuş sökülmüş gibi duruyor, bu paspasların kenarlarına ben yoğun mekik ile dokunmuş kırmızı renk yada pembe renk artık sen nasıl istersen overlok öneriyorum, ben getz e yaptırmıştım çok memnun kalmıştım.

Sevra bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Eren hocam halı paspas kuru havada toz toplar , yağışlı havada çamurlanır ıslanır , sonra yine toz yuvası olur , sonra araçta hız yapınca toz fırtınası çıkar ,araç içinde özellikle alerjisi olanlar için kauçuk paspas daha iyidir. Biz ailece kauçuk paspas kullanıyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

3. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Overlock makinesi ayağıma gelsin yaptırırım artık.

Hani şu; hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, Poloş paspasına overlok kesilir, 5 dakika da yapılır hemen teslim edilir diyenden.

Renk olarak Poloş WRC olarak, WRC mavisi yaparım belki.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erenuzel41 bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bizim mahalleye gelmişti bi kere o zaman yaptırdım ben, ama seyyar overlokçular burada pahalı metresini 7,5 liraya yapmışlardı 4-5 sene önce, dükkan falan bulup öyle gitmek iyi olurdu.
    kauçuk paspas arabanın içinde koku yapıyor özellikle güneşte kaldığı zaman lastik kokusu yapıyor arabanın içi evim gibi kokması lazım, ama kauçuk paspas deri atölyesi plastik sanayi gibi oluyor. Kauçuk paspasların malzemesi genellikle bol kanserojen içeren en kalitesiz en dandik kauçuk elastomerlerindendir,

kauçuk conta, motor takozu, grommet gibi malzemeleri üreten fabrikaların atık olarak ayrılan ve mekanik özellikleri motor takozu, conta, grommet vs. gibi ürünlerde şartları karşılamayan elastomer kauçuk hammaddeleri genellikle hiçbir mekanik özelliği ve ozon dayanımı gibi şartlar istemeyen kauçuk paspaslarda ve paçalıklarda geri dönüşümlü malzeme olarak kullanılmak üzere ya dışarı satılıyor yada bizzat o fabrikada paspas veya paçalık üretilip millete kakalanıyor:)

eninde sonunda siyah kauçuk paspaslarda beyazlama, koku yapma, arabanın taban döşemesini bozmak, durup dururken çatlama gibi maharetleri vardır kauçuk paspasın, ve kesinlikle kanserojendir.

Parası yeten varsa gider organik silikon malzemeden üretilmiş lastik paspas alır koyar sonra görürüz olmuş deriz.

nasıl olsa kolay temizlenir diye pis ayakkabıyla arabaya binme alışkanlığı ile kauçuk paspas birbirini tamamlayan şeyler. Offroad aracı yada hafriyat kamyonu olsa eyvallah ama çamur yüzü görmeyen yerde ve ufak arabada kauçuk paspas ın ne işi var ki?

5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Bütün bu yazdıklarınız sizin görüşünüz , aracımda %100 kauçuk (-10 derecede bile yumuşacık) paspas kullanıyorum ve kauçuğun temizliği ayrı bir kolaylık. Diğer kanserojen konusundaki görüşlerinizi dünşündüm de , bana kanserojen olmayan bir şey söyleyebilir misiniz ? Doğanın orjinalliği bitmiş artık.

Önal ve <<bülent>> bunu beğendi.
  6. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Benim için halı paspası temizlemek daha kolay.

Kauçuk paspası bez ile silmekle olmuyor, su tutup deterjanlamak gerekiyor, yoksa aralar temizlenmiyor.

Akaryakıt istasyonunda basınçlı tabanca ile su tutamıyorum, daha doğrusu o basınçlı tabancayı ben zar zor tutuyorum. Paspasa su değdi mi uçuyor iki metre zaten, git peşinden kooooş.

Halı paspası çıkar, bir iki duvara vur tozu çıksın, sonra 1 TL at, süpürge ile çek, sonra deterjanlı bez ile güzelce çitile. Birazcık bekle, kurusun, bitti.

Evdeki halıyı geçen ay 3 defa boş boş, zaman doldurmak için çitiledim. Ben halı paspası ve temizlemeyi seviyorum.

erhancakmakk, erenuzel41 ve sipartacus bunu beğendi.
  7. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    :D Ben direk halı paspasları kaldırıp 4d paspas aldım, hatta paspaslar araçtan önce gelmişti:)

8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Poloş'u almadan önce Vag-Com kablosu almıştım bende.

Sonrasında bir gün; iş yerinde idim, telefon çaldı. Adana'dan güneşe ateş eden bir Polo bulmuşlar, ertesi gün eşimle beraber gittik, ilk görüşte bu benim arabam olmalı dedim.

Sonra aldık Hatay'a geldik, Poloş oldu ismi.

<<bülent>> ve sipartacus bunu beğendi.
  9. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ben havuzlu paspas aldım gayet kullanışlı. İçeriğinde kauçuk yokmuş. Plastik esaslı değişik bir malzemeymiş. Kauçuk kullanmak maliyeti düşürüyormuş fakat Avrupa’da kauçuk paspas talep görmüyormuş. Koku da yapmadı. Şimdilik sorun yok. Halı paspas arabanın içinde toz yapıyor. Ben iki takım olarak kullanıyordum biri kururken diğerini seriyordum ama artık vazgeçtim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bende aracı haftaya bekliyordum ama keşke bugün için teslim alabilsem diye içimden geçiriyordum perşembe günü arandım hatta isterseniz bugün bile teslim edebiliriz dediler ama akşam geç olmuştu, cuma günü(dün) gittim Malatya'ya aracımı aldım geldim. Arabasız yapamıyorum ben, kullanmasamda aşağıda durmalı:D

<<bülent>>, Sevra ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. saglıkçı

saglıkçı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    212
    Ad Soyad:
    alper
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Maaşallah arabanıza çok iyi bakıyorsunuz . Kazasız belasız şürüşler dilerim.

Sevra bunu beğendi.
  12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Kızımın 2018 Tucsona netten sipariş verdiğimiz ,takım havuzlu kauçuk paspas ve bagaj havuzu geldi ve uyguladık. Çok güzel tüm malzeme içinde kalıyor oldukça koruyucu. [​IMG]

saglıkçı ve Halil bunu beğendi.
  13. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Sevra Hanım ileri sürüş eğitimini ADAC tan mı almıştınız? Bizim yaşadığımız şehirde ADAC nin ileri sürüş eğitimi verdiği bir tesisi var, bir ara uygun bir zamanım olursa gitmeyi düşünüyorum aslında. Sonra da aklıma geliyor diyorum kendi kendime “oğlum sen Ankara ve İstanbul trafiğinde yıllarca araç kullanmış adamsın, bundan öte ileri sürüş mü olur” diye :)

<<bülent>> ve Roadrunners bunu beğendi.
  14. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ilk almanyaya gittiğimde araba sürmüştüm yanımdaki arkadaş kafana göre oraya buraya burnunu sokarsan, istikametin olan şeriti degistirirsen başımız belaya girer demişti

<<bülent>>, sipartacus ve muhendus bunu beğendi.
  15. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    İleri sürüş eğitimini ZF Friedrichshafen vermişti.
    Yıllık olarak; hizmet verdiği tüm ülkelerde 50-250 kişiye her yıl bu eğitimi gönüllü olarak vermekte.
    Sırasıyla aşama aşama; Volkicar, i10 ve i30 ile eğitim almıştım.

Hevesli olduğum için sürüş eğitiminin bana katkısı çok oldu. Bana eğitimi veren kadın idi, onunla da iyi anlaşınca kolay oldu eğitim.

Belki ilerleyen günlerde bir video atarım, yumuşak süspansiyonlu Poloş ile virajları seri bir şekilde ve kolaylıkla dönebiliyorum.

Poloş ile el freni videosu bile var mesela, ama mıcırlı yolda çok küçük bir kontra. Çok eğitim de zarar yanii.

16. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bende bunun GETZ için olanını almak istiyorum.. Şöför tarafı oturmuyor diyorlar..

Tabi öncesinde aracı komple iç-dış-motor detaylı temizliğini ve korumasını yaptıracağım..

17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam bizde Tucsonda bir sorun olmadı , fotoda görüldüğü şekliyle takım satılıyor , kauçuğu kaliteli.

erhancakmakk bunu beğendi.
  18. toojohn

toojohn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Alican Basayar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Arac paspaslarimi rizline marka aldim aracima %100 uyum sagladi.
    Begenmedigim kismi surucu koltugu yaninda bulanan depo acma ve bagaj acma kollarinida kapadi kullanmak gerektiginde paspasi aralamam gerekiyor.

Yusuf bunu beğendi.
  19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Depo açma kolunun altına girmiyor mu ? Eğer üstünü kaplıyorsa bire bir aracınıza uygun değil hocam.

20. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Aküsü Zayıflayan Poloş & Sis Ampulleri Değişimi & Konudaki 700.mesaj.

İç aydınlatma + 12v oto süpürge + PTC + park lambaları + ayak aydınlatmaları + multimedya x 45 dk = Poloş'un zayıflayan aküsü.

S
    elam, paylaşmayacaktım fakat; 700.mesajı ben paylaşmak istedim. Seçim yaklaştı diye hafta sonları tatil yapmıyorum diye bugün izinli idim. Poloş'um şeker beyazımın koltuklarını ve paspaslarını evde temizlemiştim, fakat; taban halısı, torpido, araç içi vs. temizlememiştim. Bugün hazır tatil iken temizledim site otoparkında. Poloş'u çalıştırıp 2 km öte de ki Migros'a gittim, mikrofiber bez aldım, sonrasında geldim otoparka park ettim, eve çıktım kova felan aldım, aşağı indim Poloş'un içini temizlemeye başladım.

Dalgınlığıma gelmiş; 12v oto süpürge + ayak aydınlatmaları + park lambaları(kontak açık olduğu için uyarı sesi vermedi) + iç aydınlatma + multimedya + ve en kötüsü motor soğuk ve çalışmıyor diye kontak açık olduğu devrede kalan PTC(hava soğuk diye 1.kademe havalandırmayı açmıştım) ile birlikte bi 45 dakika da aküsünü bitirdim Poloş'un.

Otopark'ın üzerinde branda gibi bir şey olduğu için Poloş'un gösterge aydınlatmalarının kısıldığını fark ettim. Poloş'un sıradan çinko karbon pillere göre 5 kat daha uzun ömürlü olan aküsü azalmış, Duracell olan Poloş'un aküsü, Panasonic olmuş. :( İç aydınlatma ve multimedya çalışıyor idi, fakat; marş basarken sürekli elektrik kesiliyor, Tedaş'a dönüyordu Poloş. :(

Yaklaşık bir saat sonra hiç dokunmadım, eşim geldi denedi, Poloş sorunsuz bir şekilde çalıştı. Sonrasında eşim Poloş'u ilk önce servise, sonrasında oto yıkamacıya götürdü. Oto yıkamacıya götürmeyeydi iyiydi, içim rahat etmez, haftaya temizleyeceğim tekrardan.

Poloş'un aküsü şarj etmişler kısa bir sürede, sonrasında eşimin isteğiyle sis far ampullerini değiştirmişler, daha uzun menzilli olmuş, zaten amaç sis esnasında diğer sürücüler tarafından fark edilmek. Poloş'un yeni sis ampulleri bi xenon olmuş, adaptif olmuş, high led olmuş. Artık dönüşlerde sis farı aydınlatması çok belirgin şekilde sağı solu aydınlatıyor. :)

Bu da servis faturamız; Poloş'un bakımı da gelmiş, 15 bin km dolmuş. O da seçimden sonra inş.

Bu Sayfayı Paylaş