LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Abi öncelikle araba boşta iken pedallara çalışması lazım, özellikle gaz pedalının dozajına ve gaza bastığı oranda çıkan motor sesinden sürüş esnasında korkmaması için alışması gerekli. Bununla birlikte pedalların yerine de.
    Sonrası kendini güvende hissedeceği arabaların olmadığı bir yer gerekiyor, sürücü adaylarının en çok çekindiği nokta bu. Burada önemli olan bu süreyi kısa tutmak çünkü trafiği de alışması lazım.
    Daha sonra yavaş yavaş sürüş ve kısa durk/kalk yapılabilir sonrası araç bildiğimiz araç kullanmayı öğretmek.
    Araba otomatik olduğundan öğrenmesi kolay olacaktır. Eğer bir hata yaptıysa onun üzerine gidilmemeli, ya başka bir durum çalışmalı ya da çalışmaya ara verilmeli. Sürücü adayı bir hata yapıp devamında panikliyorsa hatayı tekrarlama oranı çok yüksel oluyor yine yapamayınca hevesi kaçıyor, başarısız olduğunu düşünüyor. Yanaşma, park etme gibi durumlarda özellikle geri giderken “şimdi ne tarafa çevireceğim” sorusunu aşmak için de oyuncak araba ile öncesinde çalışılabilir. Dışarıdan aracın nasıl pozisyon alıp, ne yönde hareket edeceğini daha kolay kavrar.
    En önemlisi de teşvik, yapabilirsin, bu sefer daha iyi oldu, öğreniyorsun, artık çok daha iyisin gibi cümleler kurulursa süreç hızlanır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    tabi ya düşünemedik biz bunu, sonra ya kodese, ya hastaneye ya tahtalıköye değil mi?

3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    O zaman hiç verme ,kendi aracinida vermişsin az daha servisin,polisin yada tahtalıköyun yolunu tutuyormuşsun...

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hepsini defalarca gösterdim, haftalarca antrenman yaptık, yokuş çıktık, yokuş indik, geri geri paralel park hepsini gösterdim, bir yıl kadar araba kullanmadı hiç, sadece bir yıl araba kullanmamak ile bu kadar acemi olunuyorsa artık?

oyuncak araba falan boş hikaye giyecek bunlar böyle topukluları abicim makyajı da yapacak güneş gözlüğünü de takacak GERÇEK arabayla tam gaz gidecek hayali oymuş, oyuncak arabayı önerdim, ben çocuk muyum dedi, onunla sen oyna dedi, evde carisma m14 var thunder tiger TS-4E var oyuncak değil birebir gerçeğinin scale edilmişi proportional kontrollü süper hassasiyetle çalışan arabalar var. Ama yook anca ben çalışma yapıyorum onlarla sokakta mahallede ben RC araç kullanınca falan kavga ediyoruz zaten komşular diyormuş eren yine oyuncaklarla mahallede oynuyor diye hanıma.

teşvik hep var, övüyorum ediyorum yok,

dur kalk yapmak zaten arabanın işi sürücüye iş bırakmıyor bende babamda kardeşimde üç tane araba var hepsi otomatik vites.

Araba olmayan yerde de ya kaldırıma gidiyor ya duvara gidiyor ya park halindeki araçları sıyırıyor.

5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    İşin zor kardeşim , sabır diliyorum. :D:D

<<bülent>> bunu beğendi.
  6. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Acemiliğini atamamış biri için bir yıl uzun bir süre. Araç kullanmayı pratik hale getirmemiş ise sıfırdan başlamak gibi olur.
    Dur/kalk’dan kastım gaza ve frene düşük hızda alışması için.
    Süreklilik ve disiplin önemli.
    Tabi burada genel bir kural var “kocadan hoca olmaz”

Asel Kaan Efe ve erenuzel41 bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bizde araba kullanmayı öğrendik, ne bileyim abi, bir liralık bile hasar vermedik kullandığımız otomobillere, 10 yaşımdan beri o pedalların hangisi debriyaj, hangisi fren, hangisi gaz hiç karıştırmadım ki ben, yani durum beni çok çok aşıyor hata listemde olmayan şeylerin eğitim verirken karşıma çıkması beni çok zor duruma sokuyor. Kendi hatalarımı düşünüyorum da...... bir kere reno 9 u 50 km hızla giderken birinci vitese takmıştım ki şimdiki şanzımanlarda mümkün değil bu, paralel park yaparken bir kere arkadaki otomobile değdirip plaka altlığının çerçeve kenarını kırmıştım ki artık arka park sensörü olmayan araba yok, bir kere tümsekten geçerken altını sürttüm, birkaç kere stop ettirdim hepsi bu. Benim 90 lı yıllarda yaptığım hatalarımın hepsi çok sıradan olaylar iken

pedalları karıştırmak çok sıradışı geliyor?

serdarturunc ve ardaozdemir bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    heh işte kesinlikle bunlar doğru.

Yusuf bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Ben plajda öğretmeye kalktım da denizi boylamaya bir kaç metre kala arabayı durdurabilmiştim yıllar önce.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

<<bülent>>, Unicorn ve erenuzel41 bunu beğendi.
  10. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Abi bak işte burada bir şeyi atlıyorsun.
    Erkek çocuğu arabayı kullanmadan önce o koltuğa defalarca oturmuş, gaz/fren yapmış direksiyonu ile oynamış, viteslerin yerini öğrenmiş, ağzıyla motor sesini yapıp hangi devirde ne zaman vites değiştireceğini bile öğrenmiş, düğmelerini kurcalamış oluyor. Yani kafada hepsini yerli yerine dizmiş, planlamış, kurgusunu yapmış oluyor. Arabayı kullanmaya başladığında da önce yanaşmayı, park etmeyi öğreniyor. Park etmenin temelini de zaten oyuncak arabalarla yıllardır almış oluyor. Araba bir boşluğa park edilecekse bunun pratiğini defalarca oyuncaklarıyla yapmış zaten. Erkek çocuğu en son trafikte araba kullanmaya başlıyor. Trafikte kullanmaya başladığında alt yapısı tam anlamıyla oluşmuş oluyor. Bunların hepsi de süreklilik ve fazlasıyla pratikle oluyor.

11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Eren, herhangi bir sürüş destek sistemini açmadan trafiğe kapalı boş bir alanda öğretmeni tavsiye ederim. Ekonomi modunu açma, bırak araç patinaj çeksin. Patinaj yaptığını görürse gaza çok bastığını ve hatasını anlat, daha sakin basmasını iste. Yokuş desteğini açma, yokuşta araç geri kayıp panik olacağı için arabayı belki dipgaz ile kaldıracaktır, bunu da yapmamasını söyle, öğret.

Yola bakmasını, pedallara bakmamasını öğretmek senin elinde olan bir şey. Tam acemilik sırasında olağan şeyler, söylemene rağmen tekrarlıyorsa, başımı eğdiği zaman elini kullan, çenesini elimle yukarı doğru kaldır. Tabii; nazikçe kaldır.

Yola konsantre olması için, ufak taşlar gibi aracın üstünden geçebileceği şeyler koy, onlara değmeden geçmesini, ilerleyen aşamalarda aralarından geyik testi (zikzak) gibi geçmesini söyle. Alıştıkça taşların aralarını yavaş yavaş azalt. Yolda çukur varsa, çukurdan yavaşça kaçmasını iste.

Siz beyler genel olarak araç konusunda kadınlardan daha iyi olabilirsiniz ama bir çok kadında bey'lerden daha iyi araba kullanıyor. Filo araçları kullanan kadınlar görürüm. Selektör atar, tampona yapışır, makas atmaya kalkar veya ışıkta beklerken inek gibi gelip yapışır tampona.
    Ruh halime göre ya bırakırım gider, yada sağa geçer o sollarken dipgazı yapıştırır üzerim. Poloş, alt devirde belirli aralıklarla güç verir, normalde turbo dizel de böyledir zaten. Poloş'ta o alt devir bandındaki güç, belirli bir devir sonrası düşer, sonrasında tekrar yükselişe geçiyor. O vites değiştirecek, yada devri yükseldikçe güçü düşecek, ben basar giderim.

Bu kadınlar benim gibi heves ederek öğrenmiştir, eşinizin de heves etmesini sağlayacak şeyler yapın. Genelde kadınların daha çok alışveriş, kozmetik ve kuaför vs. ilgisini çeker.

RC araç kullanıyorsunuz diye laf eden komşu erkek mi yoksa kadın mı. Benim eşim sorgu psikolojisi eğitimi almış biri. Bende azıcık kaptım bişeyler. Cinsiyetini söyle, sen 3-4 hareketinde ezik durumuna düşürür, suçlu psikolojisine bürünmesini sağlarız. Bir daha da karşına çıkmaz, yapmadığım şey değil.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bir gün bir abim ile merkeze iniyoruz ehliyeti yeni aldığından tek çok güvenmiyor kendine diye beraber indik. Bir ara camı açmak istedi yanlışlıkla arka camı açtı sonra ne olduysa doğru düğmeyi eliyle bulması gerekirken kafasını çevirdi eğdi cam düğmelerine. Allahtan yol boştu yan şeride kaydı bariyerlere yanaşmadan ben müdahale ettim. O an bana çok saçma gelmişti kafasını eğip bakması yolu bırakması falan şimdi konuyu okuyunca aynı şekilde pedallara bakmak da saçma ve mantıksız geliyor ama acemilik dönemlerinde bazı insanlarda sanırım refleksle böyle bir şey yapma isteği uyanıyor.

13. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Dediginiz gibi bende denedim. Bütün girişimler başarısız olunca, tavsiyeye uyup daimi olarak eğitim veren direksiyon hocası buldum. 2 veya 3 ders aldı. Sonuç başarılı. :) Ne farkı vardı sana ögrettiklerimden dedim. Bilmiyorum, kendimi iyi hissettim dedi :D Senin yanında tedirgin oluyorum diyordu ilk zamanlar.. Çok şükür 3 yıldır aktif kullanıcı.. Ben artık bizim aracın 2.soforuyum .

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Benim kızım ehliyeti aldı dört yıl öyle taşıdı cebinde arabası yoktu. 2013 yılında otom 1.4 i20 alınca , kocadan da babadan da hoca olmaz deyip , bir sürücü kursunun bayan hocasını saati 20 tl den ( 2013 yılı) 30 gün çalıştırdı hoca , ilk bir haftadan sonra kendi arabasıyla şehir merkezi trafiğine soktu ve sonuç mükemmel. Çok şükür 6 yıldır temiz kullanıyor uzun şehirlerarası sürüşü de var.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> ve rpurcek bunu beğendi.
  15. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Ehliyeti 18 yaşında aldım, yıllarca acemi olarak kullandım, hiç gelişme kaydetmedim. Sağdan sağdan max.60 ile gider, tali yoldan caddeye çıkmadan 20 defa bakar, park ederken başkasına devrederdim. Hep aynı idim, hiç bir gelişme kaydetmedim.

Sonrasında eşim, o zaman nişanlı idik. Kendi aracıyla ki o zaman yine Kaşkoş idi, onunla ders verdi, sonrasında Almanya'da ileri sürüş eğitimi aldım, ileri sürüş eğitiminden sonra kendi aracımı aldım, sonra onu satıp 120d aldım.

Sonrasında Türkiye'ye temelli döndüm.
    Çıtayı arşa çıkararak Poloş aldım.

Eğitim ile her şey olur.

Keşke kadınlarda erkekler kadar aktiftir araç kullansa, araçlarla ilgilense.
    Keşke bu forumda başka kadın arkadaşlarda olsa. Az dedikodu yapar, Poloş süsleme fikirleri edinirdik.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,001
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    En temizi sürücü kursuna göndereceksin ne yapacaksa sürücü kursunun arabasına yapsın

17. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Temizlik Serisi #2 - Koltuk ve Halı Paspas Temizliği (2)

S
    elam, Poloş'a ıslak vakum ile koltuk ve paspas temizliği yaptım, Poloş temiz oldu, fabrika çıkışındaki gibi oldu, sıfır oldu 2019 model Poloş.

Kimi zaman bir makam aracı Maybach Poloş, kimi zaman öğrenci servisi CrafterPoloş Volt, kimi zamanda trafikte yılan gibi dolaşan Çıngıraklı Poloş oldukça kirli idi.
    Poloş üzüldü, arıza kodu verdi. Temizlik yap dedi, şanzımanı bozarım dedi, yağ yakarım dedi gaddar Poloş. :( :oops:

Poloş'un koltuk ve paspaslarını ıslak vakum ile temizledim. Bu hava da geç kuruyacağı için klimanın karşınına koydum koltukları. Gelecek elektrik faturasını yakıtından keseceğim Poloş'un. :mad:

Temizlik Aşamaları;
    1.Aşama;
    Kuru vakum ile kir ve toz temizliği.
    2.Aşama; Vanish deterjan ve ılık su ile temizlik.
    3.Aşama; Islak vakum ile kurutma
    4.Aşama;
    LOC ile temizlik.
    5.Aşama; Islak vakum ile kurutma ve son.

- İlk önce koltukları söktüm. Arka koltuğun sırt kısmını sökmek için; koltuğu yatırıp fotoğrafta gözüken parçayı geri itmek yeterli. Diğer tarafta ise; T25 vida mevcut, onu söküp kapak altındaki parçayı itmek yeterli. Oturma kısmında ise; minderi kaldırıp alttaki çengellerden kurtarmak yeterli.

Öncesi/Kirli Poloş;

- Paspaslar;

Llocker marka kauçuk paspasım var, ama eve çıkardım bir keresinde, sonrasında indirmedim. Nedendir bilinmez, kauçuk paspas kullanmak istemiyorum.

- Koltuklar;

Öğrenci servisi CrafterPoloş Volt'ta biskuvi, içecek türevi şeyler yemek, ayran dökmek serbest. Üstelik; Poloş beklenmez, bekler. Kapıya kocaman yazı yazıp, gençleri utandırmanın anlamı yok. Serviste geç kalıyor sonuçta. :D

- Koltuk Başlıkları;

- Temizlik/ Polooooş Temizleniyooor.

- Vakum ile toz temizliği.

- Vanish uygulaması ve ardından ıslak vakum;

- LOC ve Vanish karışımı ile temizlik.

- Ve sonrasında ıslak vakum ile kurutma.

- Son Hali;

- Koltuklar;

- Koltuk Başlıkları;

- Poloş'un '' P '' si. :)

- Son Hali;

- Sonrası/Temiz Poloş.

Öncesi/Sonrası(Kirli Poloş/Temiz Poloş)

Bittiiiiii.

18. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Emeğinize sağlık. Keyifli sürüşler dilerim.

Sevra bunu beğendi.
  19. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Temizliği görünce geldim, çocuklu kadın arabasına birkaç örnek;

serdarturunc, Sevra ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Çıngıraklı poloş:D:D:D

Sevra bunu beğendi.