LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    - Yine Tuzak Radar & İptal Edilen Park Cezam -

İptal Edilen Park Cezası;

Selam, geçtiğimiz aylarda annemin evini taşıdık. Evde bir kaç eşya kalmıştı, Poloş ile birlikte almaya gittik. Poloş'a da park yeri bulamadığımız için apartmanın uzağına park etmiştim. Eşyayı zar zor aşağı kadar indirdim, dedim bundan sonrasını taşıyamam, Poloş'u 10 dakikalığına küçük bir aradan apartman kaldırımına çıkarayım, eşyayı taşımadan yüklerim. Fotoğrafta gördüğünüz aradan Poloş'u apartman kaldırımına çıkardım ve hiç bir şekilde yaya kaldırımını işgal etmedim. Zaten durduğu yer mobilyacının önü. Ara sıra eşya indirirken kendileri de park ediyor. Eşyayı yükledim, 5 dakika yukarı çıktım, indiğimde komşu dedi ki; polis senin arabanın fotoğrafını çekti dedi. Bende hemen aracı kıpırdatmadan fotoğrafını çektim ceza gelince itiraz edeyim diye.

Trafik cezası eve gönderildi 61/1-n maddesinden ceza yazmışlar. 81 TL'yi ertesi gün ödeyip fotoğraf ve kamera kaydı ile itiraz ettim ve salı günü iptal edildiğini öğrendim.

- Poloş'u ok yönündeki aradan apartman kaldırımına çıkardım;

Fotoğrafta gözüken kırmızı çizgi; yaya kaldırımı ile apartman kaldırımının sınırı. Sarı ok ile gösterilen yer yaya, pembe ok ile gösterilen taraf; apartman kaldırımı. Engelli bordürünü de mavi ok ile gösterilmiş. Yaya kaldırımı işgali yok yani. Oto galericiler kendi kaldırımlarına araçlarını diziyorlar sonuçta.

Sonuç; Ceza iptal edildi, iade bekliyorum.

- Tuzak Radar;
    Yine tuzak radardan trafik cezası kestiler Poloş'a. 70 km/h hız sınırlı yolda 79 km/h ile yakalamış, üstüne Poloş'un fotoğrafını göndermişler. Trafik Şube'de Poloş'a albüm yapacaklar artık, bu seneki 4.ceza. :( Yol kamerasını inceledim. Normalde radar; emniyet şeridinde bize dönük şekilde durur. Ve önceden radar tabelası ve dubası ile uyarırlardı. 18.sayfa da paylaştığım gibi yine tuzak radar yakalamış. Radar Poloş'a doğru dönük değildi, gidiş yönüne doğru dönüktü ve araçların arasında park etmişti. büyük ihtimalle kamerası araçlara dönük. Devletimizin paraya çok ihtiyacı var galiba, son zamanlarda bu kadar denetim, radar vs.

Sorduğum kişiler 1-2 km/h'den iptal edilebilir dedi. Ödeyip, itiraz ederek şansımı deneyeceğim.

Bu arada E-devletten bildirim geliyormuş.;

Son!

2. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Park cezasında hakkınız varmıs ama radarı iptal etmezler, zaten %10 tolerans var, o da 77km 79'u da 2km diye iptal ederlerse bunun sonu olmaz. Bir diğeri de 80km hızın iptalini ister sonucta onun da 79 ile arasında 1km var.
    Ben aracın arkasından çekilmiş fotoğraflı ceza yediğimi bilirim.
    Cumartesi günü ben de az daha giriyordum sağolsun bir maganda sol şeritte dibime girip sellektör yapınca sağa geçip kamyonun arkasında kaldım haliyle yavaşladım sonra radarı gördüm, muhtemelen diğer arkadaş girdi.
    Geçmiş olsun.

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bu itirazı nereye ediyoruz prosüdürü nedir.

Sevra bunu beğendi.
  4. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    iptal edilebilir 1-2 kmden ital ettirmiştim park cezasında da haklısınız. 1.2 tdi chip veya pedal cihazıyla performans artışı sağlanmazmı Sevra hanıım

Sevra bunu beğendi.
  5. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    pedal commender denen alet tamamen para tuzağı.. ama chip canlandırır 1.2tdi ı + egr-kat-dpf iptali yapılırsa dahada canlı olur

6. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Serdar bey, pedal commander'e vereceğiniz parayı kaldırıma bırakıp uzaklaşın, daha faydalı bir iş olur.
    Baskı balata, aks kafaları ve diğer aktarma parçalarının ömrü de kısalacaktır. Kesinlikle önermiyorum.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serdarturunc bunu beğendi.
  7. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Sulh Ceza mahkemesine dilekçe ile savunmanızı yapacaksınız. Ehliyet, ruhsat, trafik cezasının fotokopisini de olması gerekiyor.

serdarturunc, <<bülent>> ve Unicorn bunu beğendi.
  8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    İptal başvurusunda bulundum, kaybedecek bir şey yok sonuçta.

Yıl sonu geldi, uyulması ve bitmesi gereken performans programı var. Gün içinde de hiç bir yere yetişemiyorum artık.
    İki seçeneğim var; ya istifa edip bir yere yetişme derdinden, radar cezalarından kurtulacağım, yada işime devam edip maaşın bir kısmını gelecek cezalara ayıracağım.

Marifetmiş gibi anlatıyorum da maalesef başka şans yok. Buradan Adana'ya 1:45 dakika yazılıyor programda, ben nasıl yetişeyim.

Azda olsa ihtimal varsa denemek lazım.

Tabii; Poloş'ta yardımcı oluyor bana. Yakut tüketimi ortalama 39 km/h hıza, 4.1L idi.

9. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Selam, havalar güzeldi. Minik kankim ve aynı zamanda Poloşsever beni 2 hafta göremeyeceği için ağlamış, evi dağıtmış. Birlikte işe gittik, sonra gezdik, yemek yedik, sinemaya gittik. Kankime dedim ki sen arabada otur, ben bi su tutayım, sizce oturur mu. Havalarda soğuk değildi, o da biraz yardım etti. Zaten 19:30da evde idik.

- Suriye'den mülteci olarak gelen toz bulutundan Poloş çok kirlenmişti, önceki hali.

- Önce ben su tuttum, kabasını aldım.

- Sonra kankim köpükledi. Küçük Hachback Poloş'u tamamen köpüklemek için 1 TL ata ata 5 TL harcadı kankim.

- Sonra kuruttuk.

- Her 5 dakika da mola vermeyi de unutmadık tabii.

- İçini de güzelce temizledik.

- Ve emeklerimizle tertemiz oldu.

- Teşekkürler Kanki, Büyüksün Poloş.

Yakıt tüketimimizde 4.4L'den, 4.7L'ye çıktı.

Tilki, serdarturunc, Unicorn ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Yol Kameram Bozuldu. İçinde Kalanlar.

-
    YouTube kanalım ile ilgili küçük bir açıklama.
    - Eski bir Amerikan Arabası Poloş
    - Yeni Özellik

- YouTube Kanalım ile ilgili küçük bir açıklama.

Selam, YouTube kanalımı kısmen kapatıyorum, daha doğrusu gizleme kararı aldım.
    YouTube kanalımda aracımın arızaları, resimli onarım anlatımları, fren ve hızlanma testleri, yol kamerası gibi videolar yüklüyordum.
    Hesaabımı gizlemeye karar verdim, artık başkaları yüklediğim videolara ulaşamayacak, sadece üyesi olduğum forumları takip eden kişiler, paylaşacağım linkten ulaşabilecek.
    Örneğin; Poloş'un fren testi videosunu yüklediğimde, kanalımda video gözükmeyecek, sadece forumda paylaştığım link ile görebileceğiz.

Bir toplumda ilk aradığım şey; saygı ve terbiyedir. Bu ikisinin olmadığı yerde durmam. Saygı kavramını YouTube'da görmedim.
    Ayrıca; teknik bir konu hakkında tartışırken bir kadının karşısında üstünlük taslamaya çalışmak, karşısındaki kadın diye gururuna yediremeyip haksızken haklıymış gibi davranmak o kişiyi yükseltmeyecektir. Karşımdaki de teknik bir konu da hata yapabilir, bende hata yapabilirim, uygun bir şekilde söylemek varken bu artistlik nedendir bilinmez. Bunu YouTube'da gördüm.

Sizlerden isteğim; aranızda YouTube kanalıma abone olan arkadaşlarımız var ise; abonelikten çıkmalıdır. Çünkü; Poloş ile ilgili video yüklediğim de kanalımda göremeyeceksiniz, ta ki bu konu da link paylaşana kadar.

Son cevaplanan konular bölümünü bu şekilde işgal ettiğim için kusura bakmayın, şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

- Yol Kamerası;

Selam, dün aracımın yanına geldiğimde sol yan ayna, dışa açık bir şekilde idi. Yani aracın önüne doğru bakıyordu. Neyse ki ayna da bir hasar ve kaporta kısmında bir hasar yoktu. Yol kamerasından görüntüye bakmak için SD kartı yukarı çıkardım ve görüntüye baktığımda şok ile karşılaştım. En son 24 Ekim'de kayıt yapmış ve tarihi ayarlamama rağmen yanlış idi. Sonrasında kamerayı söktüm, tarihi düzeltmeye çalıştım, bir türlü düzeltemedim. Görüntü de çizgi çizgi idi. Çin'den almıştım. A119 olması gerekti.

- Görüntü bu şekilde, sizce sebebi ne olabilir. Tamiri mümkün mü?

- Eski Bir Amerikan Arabası Gibi;

Bir çoğunuz bu videoyu izleyince amortisörleri arızalı sanacak, ama Polo 1.6 TDİ'ların süspansiyonları bu şekilde yumuşacık ve çok ta keyifli. Normalde bu kadar yaylanmaz, sadece bir defa nazik bir şekilde yaylanır, sonrasında durur. Fakat; bu sefer köprüden çok hızlı geçtiğim için 2-3 defa yaylandı. Stabilitesi de bozulmadı. Yaylanma durmasa o zaman amortisörler arızalı diyebilirdik.
    130 ps'in gücü ile gaz verince çok keyifli bir şekilde geriye doğru esner, süspansiyonun strok'unun geniş olmasıyla lastikler yerden kesilmiyor, zaten öyle bir şey olsa bu güce lastikler dayanamaz ve patinaja düşerdi. Süspansiyon çok iyi bir şekilde ayarlanmış. Passat B5 ve B5.5 kasa gibi olmasa da iyi ayarlanmış diyelim en iyisi.

Köprüye girişte hafif bir çöküntü var, orada lastik sert bir şekilde çarptı. 2-3 defa yaylandı, köprü çıkışında bir çöküntü daha var. Orayıda da başarılı bir şekilde hissettirmeyerek sönümledi.

- Amerikan Arabası Demişken;

Geçen hafta Poloş'un yol bilgisayarını kurcalarken yeni bir özellik keşfettim. Hızı mph olarak ta km'nin altında gösteriyor. Eğer bir gün Poloş ile Amerika'ya gidersem işime yarar belki :)

11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    0-100 hızlanması 8.8sn'den fazla olan tüm araçları üzebilen Poloş.

Selam, kayınvalidemlerden eve dönüyorum.

Yorgunluk sonrası eve dönmenin mutluluğu, radyoda çok güzel bir şarkı (Cem Karaca - Islak Islak) güçlü ve konforlu Poloş.
    Çok keyifli idim, videoya kayıt ediyordum, hatta şarkıya azıcık eşlik ediyordum, o yüzden video yüklemedim. Keyifli idim, Ta ki 1 km öteden selektör ve sis yakan Jetta gelene kadar.

Seyir halinde idim.

Abartısız 1 km öteden selektör ve sis yakmaya başladı, sisleri de açıktı.
    Sağ şeride geçip yol verdim, işte Poloş'un üzeceği adayımız.

Kick down yaparak dip gaz ile yetiştim.

Yol vermedi ayağımı gazdan çektim, daha da sinirlendim. Poloş'un devreleri de yandı, arıza lambası yakacaktı.

Ayağımı gazdan çektim, arayı açmaya çalıştı.

Güçlü ve öfkeli Poloş ile dövdük, sonrasında ilerleyip sağ şeride geçtim, yavaşladım ve yol verdim. Uslu uslu gitti.

Aynada.

Bay bay, bir daha art arda selektör, sis yakma. Bir de gereksiz yere sis açma.

Ayrıca; Poloş'a biraz ara verdim, Bora'nın silecek mekanizmasını acilen yapmam gerek.

Tilki, <<bülent>>, erkan42 ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    @Sevra hanım. passat kendini aslan sanıp,kediden şamar yiyince kendine gelmiş. :) :D süpeRR

kazasız belasız maşallah

bu arada benim rekorum 9.3sn (patinaj çekmeden kalkabilsem)

13. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Poloş'un sürücüsünün kadın olduğunu görünce " headshot" etkisi olmuştur kesin, kendine gelmemiştir o daha.

Jetta TDİ idi, kaçmaya çalışırken dipgaz ile yakaladım onu, tamponuna fazla yanaşınca yol verdi ve geçtim onu. O ne kadar dipgaz verse boşuna idi.

Trafikte adaletin dağıtıcısı Poloş. Makas atanların, keyfimi bozanların, 2 km öteden selektör yakanların, trafik ışıklarında dipgaz ile kalkış yapanların korkulu rüyası Poloş.

Poloş kalkışlarda patinaja düşmüyor, genellikle seyir halinde düşük hızlarda birden gaz verdiğimde vites düşürüp patinaja düşüyor ve bu esnada ön kısımdan art arda tak tak şeklinde ses geliyor, sanki lastik havalanıyormuş gibi his oluyor.

Eskiden Energy Saver ile sık sık patinaja düşerdi, CPC 5 lastiklerden sonra çok azaldı. Ani frende de ABS devreye girmeden duruyor, fren testi videosunda o yüzden dörtlü yanmamış.

14. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sevra hanım sizin poloşu big setup yapmak gerek :)

Sevra bunu beğendi.
  15. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    benim kütle biraz ağır (1350kg+72kg ben)onu aniden kaldırmaya çalışınca patinaj kaçınılmaz oluyor.
    bende önlerde re002 potenza kullanıyorum.

poloya korkulu rüya demiyelimde,adalet dağıtıcı desek daha doğru olurmuş :D

erhancakmakk ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Soft yazılım gayet iyi. " Aile aracı ama gerektiğinde sahibini üzmeyen " temalı Poloş.

Yazılım sayesinde yakıt tüketimi harika, performansta öyle. Süspansiyonları çok yumuşak, rahatsız etmiyor, otoyolda bir yaylanışı, dipgaz da geriye esneyişi var kelebek görse ömrü uzar. Küçük ve aile aracı.
    Frenleri de son servis bakımından sonra muhteşem, şuan tam istediğim gibi.

17. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Poloş, Haller Şube Müdürlüğü kantarında 1250 kg civarında çıkmıştı.

1250 kg + 54 kg, bir de 130 ps güç ve yumuşak süspansiyon, yine de çok patinaja düşmüyor. 0-100 hızlanmalarını izlerseniz dipgaz da kalkışta geç tepki veriyor, yavaş gaz alıyor. Ondan dolayı patinaja düşmüyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    o yapıya 1250kg... düşündüğümden kiloluymuş polo
    ben hep 1100-1150kg vardır diye düşünüyordum.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bende 91 kiloyum benim civic te 1400kg civarı:) buralarda genelde kamyonları solluyorum sorun olmuyor:) bulunduğum yerde motoru modifiyeli araba pek yok, olsa da gebzede modifiyeli makinalar genelde makas ata ata gidiyor ben o işe yanaşmam, motorsiklet sollarken çok tırsıyorum motorcular arkadan yaklaşınca ciddi korkuyorlar bende tırsıyorum, en kolayı kamyon sollamak:)

komboyu yağmurda yapmışım gerçi hergün yapıyorum lakin kameraya çeken olmuyor en iyisi bir kamera alıp takayım ben:)

Sevra ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    maşallah iyi gidiyor. amortisörlerin yumuşak olması bukadar güç için sakıncalı değilmi. köprü girişinde çok yaylanmış araç. 1.2 tdi polo bukadar yaylanmıyordu. amortisörlerde sorun olabilir

Sevra bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş