10 Kasım LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Sevra hanım tüm üyeler gibi ben de yaptıklarınızı yazdıklarınızı zevkle takip ediyorum.
    Bu kadar bilgi birikimi ve el yatkınlığı yanında eşinizin de gösterdiği anlayış takdire şayan
    Bu arada plaka ledleri aşırı aydınlatma yapmış, orjinallikten uzaklaşmış, bu ledler yerine aydınlatması çok kaliteli sadece plakayı aydınlatan, kendi aracımda da kullandığım phılıps x treme vision new 360, 6.000 K, T 10 öneririm. Hem uzun ömürlü hem de aydınlatması birebir fabrikasyon ledler gibi.

Asel Kaan Efe ve Sevra bunu beğendi.
  2. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim.
    İki farklı led denedim. En iyisi ve gözüme en hoş geleni bu idi.

Diğer led ise; yapısı gereği sadece bir tarafı aydınlattığı için ışık saçma bir şekilde dağıldı. Üstelik arıza lambası yaktı. Aşağıdaki fotoğraftan da görebilirsiniz. Duy'un sadece yarısını aydınlatmış.

Plaka çok parlamıyor. Eski / Yeni fotoğraflara bakarsanız halojen ile led'in zemini aydınlatma seviyesi aynı. Halojen orijinal olduğuna göre, bu da orijinallikten uzak durmadı.

Kamera da ışığı biraz parlatmış, bir de ben parlattım ve bulanıklaştırdım, plaka gözükmesin diye.
    Fabrika çıkışlı Arteon ve Passat'ın led ışıkları da aynı şekilde.

Son olarak; araçlarla ilgilenmek zorundayım, Bora'da var daha. Erkek kardeşim şehir dışında okuyor. Eşimde Jandarma özel harekat görevindedir, şehırdışındadır genellikle. Annem ve ben kaldık. Annem oturup dinlensin, ben uğraşıyorum.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe, <<bülent>> ve gokhan06 bunu beğendi.
  3. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Anlaşılan evin direği sizsiniz, kolay gelsin Allah yardımcı olsun..
    Sizin bu denedikleriniz dahil bir çok t10 led denedim bazısı az aydınlattı bazısı çok aydınlattı bazısı iki ayda bozuldu vs. en sonunda size önerdiğim bu ledleri buldum ve her yönden çok memnun kaldım.
    Belki resimlerden yanılmış olabilirim parlaklık konusunda. Ama çıplak gözle passata baktığımda aşırı parlak değil.
    Güle güle iyi günlerde kullanın yapılan emek büyük..

4. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Yok, evin direği önce beyler, sonra büyükler, en son ben.

Artık deneyeyim, bozulduğunda sizin dediğinizi alır, konuyu güncellerim. Şuan da ışık şiddetinden memnunum.

Belirttiğim iki aracında plaka aydınlatması ile aynı. Birinin test sürüşüne çıkmış idim, diğeri de kurumumuzda vardı.

Şuan Poloş'un eksiği kalmadı. Teşekkür ederim.

gokhan06 bunu beğendi.
  5. Halil KURT

Halil KURT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,793
    Ad Soyad:
    Halil Kurt
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Koltuk ve diğer döşemelerde hangi temizlik ürününü kullanıyorsunız acaba?

Sevra bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Sevra hanım , çalışan birisiniz anlıyorum , çalışanlar mesai dışında ev işleriyle uğraşıyorlar ( yemek ,bulaşık , temizlik , ütü vs) bu dediğim işleri de valide mi yapıyor da siz poloşla bu kadar vakit geçirebiliyorsunuz acaba ? Bu arada yapmış olduğunuz işler çok başarılı , insanın kendi yaptığı daha bir haz veriyor insana.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

muhendus ve Sevra bunu beğendi.
  7. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Son paylaştığım fotoğrafları başka bir servisten yükledim, gözüküyorlar mı? Wikipedia'ya ve Almanya'da ki otomobil web kataloglarına giriş için Zenmate diye bir uygulama kullanmak zorunda kalıyorum, deneyebilirsiniz isterseniz.

Önceki uygulamalarımı da Google Drive'da bulabilirsiniz; Anlatımda konuda mevcut zaten.
    Ön Panel Onarımı; https://drive.google.com/drive/folders/1wE7Fy_Xo5f87O0xxyTaU1AZLO2PeGOgh?usp=sharing
    Yıllık Bakım; https://drive.google.com/drive/folders/1XG5fbS31KX-HAfEuBGrwokiI29Rn7J3P?usp=sharing
    Detaylı Temizlik; https://drive.google.com/drive/folders/1Unp3JmOTTJvOk_B24KpyLNdkEdeiD-2H?usp=sharing

Supermarketten Vanish Koltuk Temizleyici aldım. İlk önce Vanish ile iyice köpürterek uyguladım, sonrasında elektrikli süpürge ile vakumladım. Vanish'in kokusunu sevmediğim için aynı işlemi LOC ile tekrar uygulayarak tekrar süpürge ile vakumladım.
    Deterjan kullanıp lekeleri yumuşatmak gerekiyor.
    Yumuşattığımız lekeleri de elektrikli süpürge le vakumlayınca çok kolay bir şekilde çıkıyor ve tertemiz oluyor. Sadece deterjan kullanarak zor temizleniyor maalesef.

Halil KURT ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    3 hafta art arda Poloş ile uğraşmamın sebebi, raporlu iken hızlıca eksiklerini tamamlamak istememdi. Bu süreçte; ev işlerini de tamamladım. Resmi olarak iznim bugün bitti ve görevime döndüm.

İşten dönünce ev işleri, yemek, bulaşık yaparım. İş yerim biraz uzak, üst kısımda erkek kardeşimin çektiği bir fotoğraf mevcut. Ovanın ortasında, o yüzden git gel biraz uzun sürüyor sadece, oradan zaman kaybım olur, yoksa Poloş'a ve ev işlerine ayıracak zamanım olur.

Bazen 18 saat çalışmak zorunda kalırım, bazen gece kentte bir sorun çıkar, işe gitmek zorunda kalırım, bazen geceleri sel olur, fırtına çıkar. Daha hızlı çalışabilmemiz için işe giderim. Mesailerin her saati yazılır, 10 saati aşınca bir gün izin hakkım olur. O hakkımı da Poloş veya ev işlerine kullanırım.

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Çok sağolun Sevra hanım, artık fotoğrafları ve yaptığınız uygulamayı görebiliyorum. :) Ellerinize sağlık.

Foruma bilgisayarla girmediğimden herhangi bir proxy uygulaması kullanmıyorum.

Sevra bunu beğendi.
  10. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bu cümleye bir soru da benden gelsin, normal elektrikli süpürgeyle mi, yoksa şu halı yıkayan ıslak-kuru süpürgeyle mi oluyor? Islak koltuk normal süpürgeyi bozmaz mı? Daha önce hiç denemediğim için soruyorum. Şimdiden teşekkürler...

Sevra bunu beğendi.
  11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Islak - kuru özellikli elektrikli süpürge. Kağıt torbalı veya diğerleri bozulur.

fume bunu beğendi.
  12. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bugün sigortacı aradı, eşime ulaşamamış, sigorta ile kasko kağıtlarını neden gelip almadınız diye sordu. Benimde Poloş'un sigortasının bittiğinden ve eşimin yenilediğinden haberim yoktu. Geçtiğimiz ayın 18'in de yenilenmiş.
    İş dönüşü sigortacıya uğrayıp kağıtları aldım. Geçtiğimiz sene Sompo Japan kaskoya 650 TL öderken, bu sene 845 TL olmuş. Eşim ek teminat almış ta, hangileri ek teminat onları bilmiyorum. Trafik Sigortası geçen sene Sompo Japan idi, bu sene Neova olmuş. Geçen sene ile aynı fiyat. Neova'da nasıl bilmiyorum.

Trafik Sigortası;

Kasko;

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @Sevra hanım immyi bir sonrakinde 200bine çıkarmanız tavsiye ederim.

14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam benim trafik quick sigorta :519 tl , kasko ise sompo japan işte sizin de uyarınız vardı hatta ama benim imm galiba düşük , kasko :678 tl ama sigortacı 50 bin +36 bin de trafik sigortanın dedi.

15. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Abi ihtiyatlı davranıp biraz yüksek tutmakta fayda var

16. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    - 2.Yıl & Trafik Cezası(Tuzak Radar) & 2 Yıllık İzlenim ve Masraflar -

Poloş'u alalı 2 sene oldu.
    Geçtiğimiz ay kaporta işi, yıllık bakım gibi masraflar çıkarsa da, 4.4L/100 km(24 km/h ort.), 8.8 saniye 0-100 hızlanması, 3.5 saniye 100-0 frenlemesi, yumuşacık,yaylanan, gıkı çıkmayan süspansiyonu ile gönlümde taht kurmuş, İspanyol kökenli Alman makinesi Poloş ile 2.sene.
    Allah hepimize çok daha iyilerini nasip etsin.
    Poloş'u max.6 ay - 1 sene daha kullanacağım. Ocak'tan sonra satıp, ailede tek araç(eşimin aracı) gibi bir planımız var.

- Trafik Cezası -

Dün D420 karayolunda radara yakalandım. Radarı giderken değil, aynı yolu dönüşte fark ettim. 70 hız sınırlı, kocaman yolda 94 km/h ile yakalamış. Virajdan 2-3 km sonra durdurdular. Ehliyet ve ruhsatı verdim. Ehliyete 15 ceza puanı yazıldı. Normal radar, emniyet şeridinde size dönük halde durur, fakat; bu radar, karşı şeritte normal sivil arabaymış gibi park etmiş, kameraları karşı şeride dönük. Siz karşı yönden gelirken o da karşı yönde oluyor, virajı tam dönerken plakanızı okuyor. Devletimizin paraya ihtiyacı var galiba, dikkat edin.

Bugün internet bankacılığından nakit avans ile taksitli ödemesini yaptım.

- 2 Yıllık İzlenim ve Masraflar -

Aracı Adana'dan, bir hemşireden aldım. Aracı aldığım Hatice hanım ile de, bayramlarda ve ayda bir telefonla görüşürüz. Aracı aldığım gün tanışmıştık, arkadaş olduk.
    30 - 31k km bi şeydi. Şimdi 80k km olmak üzere. Yaklaşık 2 yıl / 50.000 km'dir kullanıyorum. En sevdiğim ve en sevmediğim 3 özelliğini yazayım.;
    En sevdiğim; Başta keyifli yaylanan süspansiyonu, yakıt-performans ikilisi, motorun yazılıma uygunluğu ve şanzıman. En sevmediğim; Dar iç mekan, yüksek sürüş pozisyonu(eşim kullanamıyor), donanım biraz daha fazla olabilirdi.

Süspansiyonları ; Yumuşak mı, orta ayarda mı anlayamadım. Bozuk yolda, çukurlar da şaseyi sallamıyor. Büyük bir çukurdan ve tümsekten geçtiğinizde iç yakıcı ses yok, hatta hiç ses ve titreşim yok. Viyadüklere giriş kısmında çok keyifli bir şekilde esniyor. Belen virajlarında sağa sola çok yatmıyor. Gel çık işin içinden.

Yakıt tüketimi - performans; Daha önce 5-6 veri paylaştım, onları konu da bulabilirsiniz. Hatay sıcağında klimasız kullanmak pek mümkün olmuyor. 2 veya 3. kademe kullanıyorum. 4.4L / 100km (24 km ort.hız), zorlayarak ve dipgaz kullanımda 6.0L'yi geçtiğini görmedim. 100 ile sabit giderken gaza sabit bastığınızda 0.9 - 2,1L/1400d/d) anlık tüketim arasında gidip geliyor. Tork'un yüksek olması ve tork devrinde olması sebebiyle hızda bozulmuyor.
    0-100'ü de 8,8 saniye.

İç Mekan - Sürüş Pozisyonu; Benim boyum pekte uzun olmadığı için sorun yaratmıyor da, bazen eşim kısa süreliğine gelince arabasını getirmiyor, Poloş'u kullanıyor. Qashgai jip'e alıştığı için biraz sorun yaşıyor. Bende Qashgai kullanamıyorum. İç mekanı aynı segmentteki araçlarla kıyaslayınca biraz dar. 2013 model olası sebebiyle; ESP'si ve çekiş kontrolü yok. Direksiyonu elektrohidrolik direksiyon. Hidrolik direksiyonun verdiği hissi, elektrikli direksiyonun verdiği yumuşaklığı verebiliyor.

- Yıllık Bakım Masrafları; (İsteyen olursa; E-Fatura yükleyebilirim. - Yetkili Servis)

- 1.Yıllık Bakımı; 582 TL(Yağ dahil)
    - 2.Yıllık Bakımı;
    1110 TL (İlave; Ön -arka fren disk ve balata seti ) -
    - 3.Yıllık Bakımı;
    550 TL
    - 4.Yıllık Bakım; 700 TL(Arka Fren balataları dahil)

- Kaza Masrafları; İlk aldığımda oto yıkamacının elemanı çarpmıştı ve sonra sorumluluk almamıştı. Ödersem elemanı işten çıkarırım deyince ben yaptırmıştım. VW forumundakiler hatırlar.
    - Oto Yıkamacı Kazası; ( Daha fotoğraf mevcut. )
    - Asfalt Çıkıntısı Kazası; Yukarıda mevcut.
    - Kemirgen Zararları;
    (Mahallenin kronik sorunuydu) ; Kasko onardı.

- Değişen Parçalar;

Motor Kısmı; - Vakum Pompası ( Bedelsiz - Geliştirme ) - ECU Soketi( Yazılım yapılırken kilidi kırılmış, sorun çıkarmıştı.)
    Şanzıman Kısmı; Mekatronik ( Bedelsiz - Toplam; 14 TL) Şanzıman Yağı ( Bedelsiz)
    Süspansiyon Aksamı; - Amortisör Süngeri( 65 TL)
    Fren Aksamı; Fren Merkezi ( Bedelsiz - Geliştirme)

- Diğer Masrafları;
    -
    Llocker 3D Paspas; 89TL
    - Chip Tuning Yazılım; 650 TL
    - Şanzıman Tork Limiti Kaldırma Yazılımı; 250
    - H7 LED; 120 TL
    - Plaka Ledi; 20 TL
    - Arka Stop Ledi; 40 TL
    - Kolçak Kapağı Tuşu; 10 TL
    - Ayak aydınlatma; 50 TL
    - CPC 5 Lastik; 720 TL

Sonuç; Poloş'un 2 yıllık faturasını çıkardım. Ben biraz titiz ve takıntılı olduğum için bazı şeyler gereksizdi, ama hiç değilse içim rahat. Eve temizlikçi gelmeden bir gün önce evi temizler, gittikten sonraki hafta tekrar temizlerim, siz anlayın artık. B segmenti araçların bir çoğunu kullanmış biri olarak, tekrar B segmenti alacak olsam, tekrar Poloş alırım. Poloş dememin sebebi de, eğlenceli, küçük ve aracım olduğu için.

Araç testleri en fazla iki haftalık oluyor. Ben size iki yıllık izlenimlerimi kısa bir şekilde aktardım.
    Okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Sağlıcakla kalın.

17. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    - Hangi Renk -.

Selam, jant logolarını iki sene önce Aliexpress'ten almıştım. Sol ön teker logosunun boyası zamanla soyulmaya başladı. Nasıl bir Çin malı ise, Çin'in en yerlisi üretmiş sanki.

Bugün erkek kardeşim ile, ağır bir kimyasal kullanarak logonun boyasını tamamen söktük.

Düşündüğüm 4 seçenek mevcut. ( 4 jant için geçerli)

1- Bu şekilde şeffaf bir şekilde kalsın.
    2- Orijinalleri mavi, onları mı tak.
    3- Sarı - mor - kırmızı vb. renklere boya.(Hangi renk yakışır)
    4- Siyah iyiydi iyi, Aliexpress'ten tekrar sipariş et.

18. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @Sevra Kendi aracım olsa, 4. Seçenekten vazgeçmezdim. Madem boyayı kazıdınız, alt resimdeki yazıları siyaha boyamak nasıl olur? (Vw ve etrafındaki daireyi. ) begenmezseniz orijinalini sipariş edersiniz.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe ve Sevra bunu beğendi.
  19. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Arka planı boyamak istiyorum, VW kabartması krom kalsın, daha hoş gözüküyor öyle. N11'de logo mevcutmuş, sipariş edeceğim. Arka planı boyamayı düşünüyorum, farklı gözüksün biraz diye.
    Beğenmezsem yenileri veya orijinal logoları takayım.

Boyayı komple kazımak zorunda kaldım, gözüme çok çirkin geldi. Böyle daha iyi hiç değilse.

Asel Kaan Efe ve rpurcek bunu beğendi.
  20. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Şimdi arka plandan kastınız silver olan VW harfleri dışındaki siyah bölgeyi orjinal yada farklı bir renk yapmaksa , VW harflerini çok çok iyi maskelemek lazım , maske bandını geç sökerseniz sınırdaki kurumakta olan boya tabakasını kaldırır , erken kaldırırsanız boya sınırı aşıp harflerin alanına girer , en iyisi yenisini alınız.

Bu Sayfayı Paylaş