LPG KABLO

Patinajda Vuruntu

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda hfy44 tarafından 15 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. hfy44

hfy44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Hasan Yener
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar aracım 1.6 era
    1.viteste sert kalkış yaparsam araç pati yapıyor bu normal fakat patinaj çekerken v
    Bazen şiddetli bir şekilde vuruntu oluyor sanki yerde taşlar varda onların üzerinde patinaj yapıyor gibi, bir süre gidip patinajı kesince vuruntuda duruyor
    Araçta sağ aks kafası
    sol akis komple
    Ve baskı balata yeni değişti
    Bu parçalar değişmeden öncede bu sorun vardı
    Acaba sorun ne olabilir

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    lastikler kötü artı motor epey kuvvetli:) lastik kötü dediysem aşınık yada dişi bitmiş manasında değil, kullandığınız lastik ya çok yumuşak hamurlu ya kullanılan şartlara göre havası inik ya da lastiği kullandığınız zemini o anda sevmiyor ıslak tozlu çamurlu kötü pürüzlü asfalt vs., lastik havalarını kışın -3*C -5*C yada -20*C lerde yola çıkıyorsanız 3-4 psi arttırın. Mekanik olarak başka da birşey yapmayın, yumuşak kalkışlar ve düşük viteslerde daha az gaza basmanızı öneririm bence ciddi bir sorun yok.

civic ile bende yaşıyorum bunu özellikle kışın çok yapar, patinaj yapmaya başladığında yolu anlık olarak tutup tutup bırakıyor motor gücüne dayanamayan yanaklar ve sırt esniyor bükülüyor ve jant içeriden bir yönde yol yüzeyi ise dışarıdan öbür yönde asılınca lastiğin yuvarlaklığı bozulup küt küt küt küt ediyor yani, eğer arabanızda ESP VSA stabilite kontrol sistemleri açık ise bu patinajın üzerine bu sistemlerin patinaj engelleme çabaları da eklenince kaçınılmaz bir gürültü patırtı kopuyor.

Eski arabam getz te yapardı eski hankook lastikler ile bolca yapardı küt küt küt, bridgestone b330 a geçtikten sonra pek yaşamadım o durumu.

lastik değiştireceğiniz zaman lastiğin yola temas eden sırt kısmı ve yanak et kalınlığı kalın olan ve sert hamurlu ve markalı bir lastik seçerseniz sorun büyük ihtimalle çözülebilir. Ancak bu tip lastikler genellikle konforsuzdur ve fazla yaktırır.

benim civic te michelin prymacy 3 var, şu meşhur ilk çukurda yanak yaran michelinlerden yani et kalınlığı ince ve hamuru da çok kaliteli değil
    getz te hankook centum 200 vardı onlarında et kalınlığı ince idi
    sonradan taktırdığım bridgestone b330 lar odun gibi kaba kalın kesitli lastik idi tekerleği söktüğümüzde yerinden kalkmaz ve fazla yaktırırdı

hfy44 bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    mesajı anlamadıysanız alttaki videoda otomobillerin çekiş tekerleklerinin patinaj anında halini ve titremelerini izleyin

hfy44 bunu beğendi.
  4. hfy44

hfy44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Hasan Yener
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Anladığım kadarıyla söylediğiniz şey motor lastiği kuvvetli çeviriyor ve lastiğin basıncı az olunca lastikte bombeler oluşuyor ve zıplama vuruntu yapıyor

Lastikleri alalı 3bin km falan oldu contınental
    185 60 14
    32 psi hava basıyorum fakat şuan lastikler biraz inik duruyor ve dediğiniz mantıklı geldi bana inşallah sorun bu yüzdendir motor kulaklarınıda yeni değiştirmiştim aklıma başka birşey gelmiyor

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. MILENYUM 2000

MILENYUM 2000 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Mert Aytekin
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Lastiklerden kaynaklı bir durum hocam bir su veya buz üzerinde ( kontrollü trafiğe kapalı bir yerde) sardırırsanız yapmadığını görürsünüz problem yok :)

6. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Bence lastıkle alakalı degıl
    Sonata 2.4 aracımda esp yı kapatıp tam gaz yaptıgımda arac patıye sarıyordu
    Grandeur aracımda esp yı kapatıp tam gaz yaptıgımda arac sızınkı gıbı kut kut vuruyordu ve lastıklerım en sert ladtıklerden bırı olan brıdgestone t001 ıdı
    Sonradan anladım kı bu kut kut vurma olayı sonata da olmayıp grandeur da olan asr sıstemınden dolayı ıdı
    Her asr de esp vardır
    Ama her esp de asr olmayabılır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli: