10 Kasım LPG KABLO

Parçaları Keselim

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Sevra tarafından 8 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Yeni bir seri oluşturalım. Ayda bir paylaşayım.
    Eski atıl parçaları keselim, çalışma yapısını inceleyelim, parçanın iç kısmında neler var bakalım, zor ama içinde işinize yarayacak bir parça olur ise yardımcı olmaya çalışırım.

Size Letoş'u tanıtayım. Markası Lotus, gravür makinem.
    2 sene önce ahşap levha oyma, bardak oyma gibi şeyler için 70₺'ye Hepsipoloş'tan(bknz; sansür) almıştım.
    Kılavuzunda 30.000 devir çevirdiği yazıyor, aynı Poloş.

Biraz ısınıyor uzun kullanımda, aksesuarları kalitesiz, çantasının kapağı hemen kırıldı. Onun dışında makine 2 senedir sağlam ve sorunsuz bir şekilde işini yapıyor.
    Aksesuarlarını Çin sitelerinden sipariş ediyorum genellikle, Çin sitelerinden gelen aksesuarlar, çantanın içindekilerden daha kaliteli.

- - - - Tıkanmak Üzere Olan Benzin Filtresi; - - - -

Volkswagen'in orijinal Sofima üretimi filtresi, geçen sene Yetkili Serviste değişti. Değişim periyodu 60.000 km ama eski sahibi değişim periyodunu 30.000 km civarı aşmış. Servisin dediğine göre tıkanmak üzere idi, belki de benzin pompasının ömründen yiyen parça o idi.

- Yine VW logolu Mahle üretimi filtre ile değişimi yaptım, bu tıkanmak üzere olan filtreye de bakalım.

- Dış katmanı Letoş ile kestim. Bu arada diyeceksiniz mutfak tezgahında mı kestiniz. Burası balkonun köşesinde pekte işine yaramayan bir tezgah. Balkonum diye demiyorum, efsane bir manzarası var; Aşağı bakınca hangardaki Poloş'u rahatlıkla görebilirsiniz.

- İçinden kağıt pamuk karışımı gibi bir şeyler çıktı. Peçete gibi, ama dayanıklı kolay kolay yırtılmıyor.(Bknz; makyaj temizleme pamuğu)

Normalde kağıt yağ filtresi gibi çizgi çizgi, ama bu yatay çizgi, bende kopardığım için görüntüsünü bozdum.

- Aralarda mavi, beyaz, gri ve siyah renkleri görüyoruz. Filtrenin kullanılmamış hali beyaz, orta ayarda kirlenen kısım gri, tıkanmak üzere olan kısım ise; siyah diyebiliriz. Mavilikler ise yakıt. Zaten filtre tıkanmak üzere idi. Beyazlıklar, filtrenin yakıt çıkışının olduğu kısımda idi, giriş kısımda emilen kir, çıkış kısmına ulaşmamış ve beyazlıklar kalmış.

- Filtrenin iç yapısı 4 barlık basınç altında bozulmaması, basınç altında çizgi çizgi halinde kalması için filtrenin orta kısmında küçük bir demir var ve bu pamuk türevi maddeler bu demire bağlı. Bu demir sayesinde filtrenin yapısı bozulmuyor.

- Filtrenin içinde gözle görülebilecek kir parçacıkları yok, benzin pompasının altındaki süzgeç engellemekte, fakat; gözle görülmeyen çok küçük parçacıklar filtrenin pamuk kısmının içindeler.

Tıkanmış diyebileceğimiz siyah bir parça.

- Hyundai dizel motorlarında 30.000 km'de bir, benzinli motorlarda 60.000 km'de bir.
    Volkswagen'de dizel ve benzinli motorlarda 60.000 km'de bir filtre değişimi yapmayı unutmayın.

Bir başka uygulama da görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Unicorn, <<bülent>>, eko26 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Elinize sağlık, forum daha da zenginleşiyor güzeleşiyor.

Bu Sayfayı Paylaş