LPG KABLO

Otomotivde Ötv Düzenlemesi Resmi Gazetede

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda cemkaan tarafından 25 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. cemkaan

cemkaan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    325
    Ad Soyad:
    Kaan Akkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Otomotivde ÖTV düzenlemesi resmi gazetede

24.9.2018 08:51

Otomotiv sektöründeki özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah limitlerinin yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan kararda, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında yer alan bazı malların ÖTV matrah (vergisiz fiyat) limitlerinin yeniden tespit edildiği belirtildi.

İHA'nın haberine göre; motor silindir hacmi 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV matrahının alt limiti yüzde 52 artışla 46 bin TL’den 70 bin TL’ye, üst limiti ise yüzde 50 artışla 80 bin TL’den 120 bin TL’ye yükseltildi.

Matrahı 70 bin TL’yi aşmayan araçlar için ÖTV yüzde 45, 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanların yüzde 50, matrahı 120 bin TL’yi aşan 1.6 litre ve altı araçlarda ise ÖTV yüzde 60 olacak şekilde belirlendi. Motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen elektrik araçlar için ÖTV matrahının limitleri normal motorlu araçlarla aynı olarak belirlendi.

Vergi matrahı 85 bin TL’nin altındaki araçlarda ÖTV yüzde 45 olurken, 135 bin TL’yi aşmayanlarda yüzde 50, 135 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ise yüzde 60 olacak. Matrah değeri 170 bin TL’nin altındaki araçlarda ise vergi oranı yüzde 100 olurken, 170 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ÖTV yüzde 110 olarak belirlendi.

Motor silindir hacmi 2000 cc’yi geçenler için ise limitler 170 bin TL’yi aşmayanlar ve 170 bin TL’yi aşanlar olarak belirlendi. 170 bin TL’yi aşmayanların vergisi yüzde 100 ve 110 olurken, 170 bin TL’yi aşanların ise ÖTV oranı yüzde 160 olarak belirlendi.

Bugün itibariyle yürürlüğe girecek kararın hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

2. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    epey düşmüş :D

santafe2004 bunu beğendi.
  3. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tek başına pek bir etkisi olmayacağını, hurda araç ÖTV matrah bedellerini yukseltilirse daha etkili olacağını düşünüyorum. Yoksa araç fiyatları ve kredi oranları bu denli artmisken çok cüzi kalıyor yapılan vergi indirimleri.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Satışların yüzde 53 azalması ne demek , vatandaş karını zararını biliyor , bu düzenleme de hurda indirimi de toplam araba fiyatı içinde oldukça önemsiz kalıyor. Türkiyede kriz yok , birileri araba fiyatlarını manipüle ediyor ve muhtemelen dış güçler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    abı mudahale sonrası 3bınden 7bıne kadar degısen fıyatlar gordum e sen 2gunde dovız zammıyla zaten 20-30 bın koydun araba fıyatlarına o nasıl olacak?

Taksıye agustos basında 85bıne verdıklerı passatı eylulde 113ten asagı veren yok suan. Kaldı ki ötvsiz fiyat bu..

6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bugün bir arkadaşımız skoda octavia fiyati almiş hangi modeli bilmiyorum 220 bin fiyat vermişler...
    Birde tesadüf duydum doblo 130 bin tl dediler ama sadece duydum!

7. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Bu indirim kimseyi araba almaya ikna etmez ama alacak olan için hic yoktan iyidir. Bazı 165bin olan arabalar 150'ye düsmüş. Anlamadığım vergisiz fiyatı 70 ile 80bin arasındaki araclarda değişme olmayacak görünüyor, haksızlık sanki.

Abi o şişirilmiş fiyat. 200'e dizel otomatik Comfort Passat veriyorlar, Highline ise 238 civarı.

Bu Sayfayı Paylaş