LPG KABLO

Otomatik Vitesli Araç Kulanımı Hakkında Önemli Bilgiler

'Santa Fe Forum - Club' forumunda oesqure tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. oesqure

oesqure Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    87
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Herkese Merhabalar,
    Audi forum sitesinde bilgin isimli arkadaşın verdiği çok değerli bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Vesile ile kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Otomatik vites oyuncak gibi ya; gaza bas gitsin, frene bas dursun" mitini epeyce bozguna uğratıyor arabanı ve paranı seviyorsan oku.
    otomatik şanzıman dediğiniz şeyin kullanımı düz vitesten daha zordur tam otomatiği, yarı otomatiği, cvt şanzımanı, tiptronik şanzımanı, tek kavramalı yarı otomatiği, çift kavramalı yarı otomatiği, yaş kavramalı dsg, kuru kavramalı dsg, zf, hidrostatik cvt, hidrodinamik cvt, e-cvt, zincir tahrikli cvt, kayışlı cvt, pdk şanzıman, edc şanzıman vs. sayılamayacak kadar çok envaî çeşittir ve bozulduğu zaman yaklaşık min. 7-8000-10.000 tl'den başlayan bedellerle tamir edilirler...

otomatik vitesin arıza vermesi uzun sürer. o yüzden kullanıcılar dünya'dan bihaber araba kullanırlar. "basıyorsun duruyor, basıyorsun gidiyor işte yaa ehü ehü" derler. fakat araba 150-200.000km'ye geldiğinde de şanzımanı ellerine almaya başlarlar veya sattıkları kişi eline alır...

otomatik şanzıman da sonuçta mekanik bir dünyadır ve düz vitesten daha itinalı bakım ve takip ister... düz viteste en kabadayı baskı balata yersiniz ve yaptırırsınız 600-700 liraya. vites halatınız kopsun 50 tl o da.. senkromeç dağıtma falan driftçi abilerin, sert sürücülerin acemilerin başına gelebilen şeylerdir. fakat otomatik vites bir kere indi mi, en kibar tamiratta bile en az 5000 tl çıkar cepten, o da eski model aracınız varsa. yeniler çok çok daha pahalı...

şanzımanın ömrünü uzatmak adına

en temel ve mühim husus şanzıman yağıdır. şanzıman yağınızın katalog periyodunda hatta mümkünse biraz daha önce değişmesi elzemdir. ortalama hava ve yol koşullarında sakin şekilde kullanıyorsanız belki katalog km'sine riayet edilebilir fakat yağmuru bol, tozu toprağı bol, yokuşu, arazisi bol, sıcaklık farkları bol ortamlarda kullanıyorsanız, normal insanlardan daha performanslı ve sert kullanıyorsanız diferansiyel yağlarını ve şanzıman yağını katalogdan da daha önce değişmeniz gerekebilir. evde kızartma yaparken aynı yağı 10 kere kullanmıyorsunuz midem delinir diye, arabanın yağı da farklı değil.

bunu anlamanın en kolay yolu tıpkı yağ çubuğu gibi olan şanzıman yağ çubuğunu çekip yağın rengine bakmak ve koklamaktır. şanzıman yağınızın renginin kızıl, kırmızı, sarı, turuncu falan olması idealdir. kokladığınız da hidrolik kokmalıdır. parmağnıza sürdüğünüz yağ siyahlaşmaya başladıysa ve ölü fare gibi iğrenç veya yanık gibi kokmaya başladıysa geçmiş olsun o yağ değişecek... hatta flush dediğimiz bir yöntem ile iki kez üst üste yağ değişimi yapan itinalı kullanıcılar bile vardır. 100 lira fazla öder ama işini sağlama alır eğer o araca uzun süre binmeyi planlıyorsa. önce yağı değiştirir. 1000 km falan yol yapar yeni yağ ile. şanzıman filtresini de temizletir. sonra o yeni yağı da değiştirir ki nihai yağ tertemiz olsun, çapaksız olsun. sadece yağ olsun...

şanzıman yağı genelde eksiltme yapmaz eğer keçelerinde eskime veya genel olarak muhafazada kaçak yoksa. ben pek duymadım eksiltme yapanı, genelde ömrü dolar. viskozitesi ölen (akışkanlığı bozulan) ve sıcaklığı yükselen şanzıman yağı ile ilerlediğiniz her bir kilometre size binlerce lira olarak geri dönecektir hatta allah göstermesin ölümlü kazalara bile sebebiyet verebilir, düşman başına...

uzun vadede şanzıman yağında dikkat edilecek husus viskozitesini yitirmemesidir. düzenli yeni yağ değişimidir

günlük ve kısa vadede ise olay şanzıman yağını fazla ısıtmamaktır. şanzıman yağı araç yüke bindiği anda, vitese geçtiği anda ısınmaya başlar. araç ilerlesin veya ilerlemesin fark etmez. o vites d konumundaysa ısınma da otomatik başlar. aşırı yüksek ısılarda çalışır. hele araç yokuş yukarı yükteyse veya yüksek devirli kullanımdaysanız o yağ artık yanma raddesine gelebilecek seviyelerde ısı göğüsler. dolayısıyla otomatik araçta temel prensip aracın şanzımanını minimum ölçüde yüke bindirmektir. yani başka bir deyişle şanzıman yağının ısınmasını minimumda tutmaya çalışmaktır... gönül ister her araçta standart şanzıman yağı sıcaklık göstergesi olsun. otomatik vites ile alakalı püf noktaların hepsinin temelinde bu yatmaktadır, şanzıman yağını haddinden fazla ısıtmamak...
    ayrıca devamlı kick down yapmayın

arabanın normal yükte, düz yolda vites değiştireceği normal devir aralığını bilirsiniz. sesten de tepkiden de anlarsınız bunu. bırakın araba kibar kibar vites değiştirsin. gerekiyorsa ayağınızı gazdan kibarca çekerek değiştirin vitesleri.

park ederken, bilhassa rampaya park ediyorsanız önce el freni çekin, el freni çekilince ayağınız frendeyken n'ye alın. sonra ayağınızı hafifçe frenden çekin. araç yokuş park salınımını yapsın. ardından p ye alın. böylece ilk yokuş yığılma yükünü el frenine yüklersiniz. şanzıman bu ilk yükü göğüslemek zorunda kalmaz. şunu şiar edinin. tekrar yazıyorum... el freni çekilecekse araçta, önce el freni sonuna kadar çekilecek, son tıka kadar. ardınan ayak freni hafif bırakılacak. sonra vites p'ye alınacak... tam tersini yaparsanız büyük ihtimalle 100.000 km - 150.000 km sonra elinize almaya başlarsınız şanzımanı.
    yapmadığınız takdirde aracı ne zaman parktan çıkarcak olsanız vitesi p'den d'ye atarken, pat, küt, çat, çıt gibi iç yakan kemik sesler duyarsınız. ama dediğim gibi yaparsanız kaymak gibi vites geçer. eski tam otomatiklerde fren müşürleri ile otomatik şanzıman ecu'su koordineli çalışır.. yenilerde de bazılarında var. frene biraz daha güçlü basarak vites değiştirin böyle yokuşlu yerlerde. frene tüm gücünüzle, paspasa yapıştıracak kadar güçlü basarsanız da o ses gelmez, vites kemiksiz geçer... deneyin farkı görürsünüz zaten. o ses gelince benim içim gidiyor....

10-20 saniyeden uzun kırmızı ışıklarda n'ye geçerek şanzımanın yağlanmasını kesip onu rahatlatabilirsiniz

zaten durur vaziyette aracı n'ye alınca bir anda devrin düştüğünü, titremenin kesildiğini aracın nefes almaya başladığını görürsünüz... fakat son 10 saniye kala d'ye alınız ki yeniden yağlanmaya geçsin.. son 1 saniye kala yeşil yanar yanmaz d'ye alıp abanırsanız yağlanmamış bir mekanizmaya hareket vermiş olursunuz ve yağ ile çalışması gereken aleti yağlanamadan kullandığınız için zararlıdır.. d veya r viteslerine geçtiğnizde saniyelik de olsa bekleyin. vites kavramaya geçsin.. sonra gaza basın. bunu yapmazsanız zaten vuruntu olur genelde kalkışta.. vuruntudan anlayın yolunda olmayan bir şey var... otomatik şanzımanın en güzel tepki verme biçimi vuruntu yapmasıdır.
    bazen oluyor, acele ile park ederken falan araba durmadan r'ye atıp park manevrasına devam ediyoruz. çok zararlı dişliler için. aracın tekerleri birazcık bile hareket halindeyse o vites çubuğundan elini çekmelisin. otomatik araç durma vaziyetinde değil ise vites değiştirilmez asla ama asla !!! tam durmadan hareket ettirirseniz dişlileri olması gerekenin dışında bir zorlama olacağı için çapak yapar, sıyırma yapar; ardından yokuşta geri kaçırmaya falan başlarsınız benden söylemesi....
    araba giderken yokuş aşağı asla n'ye atmayın düz vitesteki gibi
    yağlanma kesileceği için birden d'ye geri taktığınızda araç ve şanzımanı buna ayak uyduramayabilir... hızınızı da ayarlayamadıysanız şanzımanı elinize alabilirsiniz. düz vites araba hıza duyarlı değildir. 20 ile giderken 5. vitese taksanız en fazla stop eder ama otomatik vites böyle değil. otomatik vites sürat duyarlı bir mekaniktir. 2. vites ile gidilmesi gereken maksimum sürat bellidir, 3. vites ile bellidir. 4. vites ile belli bir hız aralığında gidilmelidir... 80 ile rampa inerken boşa atıp sonra d ye takarsanız veya motor freni yapıcam diye 90'la yokuş aşağı inerken 2'ye takarsanız şanzıman haddinden fazla yüke biner. bu da çok yapılan bir hatadır...

yokuş yukarı beklerken arabayı asla viteste askıda bırakmayın!

ayağınızla frene güzelce basın mutlaka. bazen frene basıyorum zannedersin ama tam anlamıyla pedala güzel basmıyor olabilirsin. araba kavrama ile kavramama arasında kalır. işte o durumda şanzımanınızın şah damarını elinizle büküyor gibi hissedebilirsiniz kendinizi... benden söylemesi. vites d'de iken araba öne gitmeye çalışacak ama yokuş yukarı olduğu için gidemeyecektir ve şanzıman ısınıp ısınıp yanacaktır. ben ışıklarda yanımdaki aracın bu şekilde dumanlar içinde şanzıman dağıttına şahit oldum. eğer araç rampa çıkacak iseniz sağ ayağınız boşta durmayacak. ya frene basacak ya gaza basacak. çok basit...
    ayrıca seyir halinde elinizi vitesten çekin eski alışkanlık eliniz vites topuzunun üstünde araba kullanıyorsanız bazen istemsiz güç uygulayıp farketmeden "d-n" , "d-2" arası dişlilerde sıyırmaya sebebiyet verebilirsiniz bunu alışkanlık haline getirirseniz. ayak debriyaj üstünde araba kullanınca baskı balatanın daha çabuk bitmesi gibi bir şey işte. bir de bazen eski arabalarda vites arada kalır. d ile n arasında kalabiliyor mesela vites boşluğundan, tam geçmez. o da şanzımanı öldüren bir etkendir...
    her türlü vites geçişini kibar yapın sert sevmez otomatik şanzıman. kibar davranın ona. o da size kibarlıkla karşılık verir zaten. kaba davranırsanız da o da vuruntu yaparak kaba cevap verir zaten oradan anlayın...ayrıca uzun yol yapıyorsanız her şeyden evvel aracı uzun süre devirli kullanmayın gerekiyorsa yavaş gitsin, rampada bayılsın ama barbar bağırtmayın o arabayı. hem şanzıman için, hem motor için, hem lastikleriniz için arada mola verin araba soğusun biraz. yarım saat yeterli olabilir. gönül ister 1 saat 2 saat durup iyice soğutmak... soğutmazsanız bir şey olur mu? olmaz. hemen olmayabilir. uzun yolculuklardan sonra araba soğusun ve şanzıman yağınızın kondisyonunu kontrol edin mutlaka çubuktan. 500.000 km yapmasına rağmen otomatik şanzımanı çiçek gibi saat gibi işleyen arabalar görüyoruz. aynı model arabanın 150.00 km'de şanzıman indiren çeşitlerini de görüyoruz. aradaki fark yukarıda yazdıklarımın uygulanmasından kaynaklanıyor işte..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    E, hani otomatik fites konfordu... Bunu okuyan adam almazki otomatiği .... :)

Valla ben şanzıman yağını erkenden değiştirdim, birde park olayında el freni olayına dikkat ederim tamam... başkada bişi yapmam....
    Valla adamı araç kullanmaktan soğutur be ya :)

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Çok faydalı bir paylaşım. Teşekkürler.

oesqure bunu beğendi.
  4. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Güzel bilgiler hatta çoğu düz vites araçlar için de geçerli bence. Ülkemizde el freni çekmeyip aracını viteste takarak yokuşa park eden insanlar var hala.

oesqure bunu beğendi.
  5. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Motor kompresyonu düşmüş ya da baskı ve balatası bitik bir araç ile de o hareketi yapsınlar da göreyim:) Kimse bunları bilmiyor ve hep şanzıman arabayı vitesteyken kendisi tutuyor sanıyor ama tüm yük aslında motor'a biniyor o şekilde. Kompresyon düşük ise ki 100 binde bir aracın illa ki ufaktan düşüktür ve bu da inceden inceden kaydırma yapmasına sebep olur ama sağlıklı olduğu için fazla fark etmezsiniz.

Hatta ve hatta baskı ve balata bitik ise ve motor da harika değil ise krank'ın attığı her bir turu parça parça kaydırarak size hissettiriyor :)

oesqure bunu beğendi.
  6. ykptsc

ykptsc Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad Soyad:
    Yakup Taşcı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    yukarda yazılanları okuyunca aracımı düzgün kullandığımı gördüm. özellikle park konusunda hep yazılan gibi davrandım. sadece şanzıman yağının normalden erken değişmesi konusunda eksiği. periyodik bakımda değiştiriliyor benimki okadar. ışıklarda beklerken 15 sn nin üstünde bekleyeceksem N ye alırım, yeşil yanmasına 7-8 sn kala D ye alırım. baya iyiymişim :D. ama İstanbul tarfiğinde bazen ara hızlanmalar yapmak zorunda kaldığım da oluyor. birde yazılımdan sonra arabamın gücü artınca pedala fazla yüklenmiyorum artık , gerek kalmıyor çünkü :p

oesqure ve ai_torcuk bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

o dediğiniz yük, motorun çalışması sırasında kat kat daha fazla biniyor. bu nedenle buradaki yükten dolayı manuel vitesli bir araç zarar görmez.

ama adam dik bir yokuşa parkedip, arabanın kaydırdığını farketmeden araçtan iniyorsa, o da onun acemiliği.

el freni bile birkaç yılda bir gevşiyor, ayarlatmak gerekiyor. gevşek halde binenler de aynı riski görmüş oluyor.

oesqure bunu beğendi.
  8. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    faydalı paylaşım olmuş teşekkürler bilmeyenler için kitap olmuş

oesqure bunu beğendi.
  9. bysozdemir06

bysozdemir06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    sezgin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    genel düz olan yerlerde park ederken elfreni ile beraber vitesi N'de bıraksak bir sakıncası olur mu? ben evin arkasına düz zemine park ediyorum ve hep bu şekilde bırakıyorum

10. oesqure

oesqure Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    87
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Merhaba
    Düz zemin de dahi olsa park halindeyken aracınızın P’de olması gerekir diye biliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

santafe2004 bunu beğendi.
  11. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kadınlar sanırım öğretilen bilgileri uygulamada daha kuralcı, nadirende olsa unutup direk p alıp bırakıyorum, eşim yandan direk uyarıyor ama kıvırp, zeytin yağı gibi üste çıkmayı da biliyorum hani :) Bu yazıyı okuyunca 206'nın yağını bir daha değiştirsem mi diye düşündüm, zaten topu topu karteri 1.5-1.7lt kadar yağ alıyor, maliyeti çok tutmaz.

deza ve oesqure bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Hep bilindik şeyler yazıyor ama ben zaten 10 senede 70000km anca yapıyorum 150 200000km leri göremem.

benim honda nın kontak anahtarı vitesi P ye takmadan yerinden çıkmıyor:) vites P de değilse motor kesinlikle marş basmıyor :) kontak anahtarını yerine takmadan vites P den diğer viteslere geçmiyor, cvt olduğu için vites değiştirmiyor kasnaklar çap değiştiriyor ve bu yüzden titreşimmiş vurmaymış yok öyle birşey, D den R ye takarken delay veriyor yani gecikmeli olarak geri vitese geçiyor bir yarım saniye bekletiyor çat pat küt yok, eğer tekerlekler ileri doğru hareket ediyorsa R ye vites geçişi zaten olmuyor aynı şekilde P ye de hareket halinde hızlı giderken takınca P ye geçmediği söyleniyor. En dandik yokuşta bile hillholder frenlere basıp arabayı tutuyor yokuş yukarı kalkışta şanzımanı zorlamıyor, Honda zaten Türkiye için zorlu şartlar bakım aralığı öneriyor o da 12 ay ve maksimum 10000km ve her 10000km de bu cvt şanzımanın yağı ve filtresi zaten değiştiriliyor yetkili servis özel honda marka şanzıman yağı kullanıyor işte bu sebeplerden 1.5 turbo cvt civic lerin 10000km bakım fiyatı 900 lira. Honda bu.... otomatik şanzımana bir cacık olmaz diyeceğim ve bineceğim, 182 beygir makina gel de basma gaza gerçi gaza yarıya kadar bassam motor devri 2000rpm yi geçmediği için ve pis uzayıp gittiği için fazla devir de çeviremiyoruz ki.

deza ve ai_torcuk bunu beğendi.
  13. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Çok sevindim orada ne yazmışsa uyguluyordum bazen acaba diyordum özellikle kırmızı ışıkta...

14. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Benim tam otomatikte aynısını yapıyor yani nolmuş :) Sonuçta iki şanzımanında menşei aynı

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yazılanlar tam otomatik şanzımanlar hakkında genel yazılmış.

birçok tam otomatik şanzıman zaten alt yapısında birçok koruma önlemi alıyor.

bu yazılanları referans kabul etmek her zaman doğru olmaz.

yine de yazılanları uygulamaktan da zarar gelmez.

Oguzayhank ve oesqure bunu beğendi.
  16. Oguzayhank

Oguzayhank Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    198
    Ad Soyad:
    Oğuz Ayhan
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Erinmeden okudum. Paylaşım İçin teşekkür ederim. Ancak bazı noktalarda abartı var. Yarım saat arabayı soğutmak nedir örneğin. Hatta 1-2 saat. Bu kadar da olmaz. Kaldı ki yağlamalı kısımlar soğukken daha fazla aşınır.

oesqure bunu beğendi.
  17. firat964

firat964 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Fırat ATICI
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Eger ki otomatik vites araba almadan okusaydim bu yazıyı kesinlikle almazdım.daha kısa yazılacak şeyler uzatılmış.Ayrica teknik bilgi olmadan yazıldığını düşünüyorum.Faydali olmak için yazılmış teşekkürler yine de

18. ERD41

ERD41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    ERDOĞAN YÖRÜK
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Paylasim icin Cok tesekkurler. Daha oncesinden bunula ilgili bir video izlwmistim onu da paylasmak isterim.

oesqure bunu beğendi.
  19. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    çok genel yazılmış fakat her şanzıman aynı değil

mesela benim şuanki aracımın şanzman yağı değişmiyor yani teşebbus ettim ama engel oldular life time diye diretiyor bmw :D

el freni çekmeden once boşa alıp yükü alsanız yeter günlük bi kullanıcı için

zaten ısınma vs gibi sorunla trafikte hepsinde yaşanabiliyor sadece çift kavramalarda direk arıza alıyorsunuz

20. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Uzun yolda dinlendirmek mi
    Lock-up neden var peki...

Kırmızı ışık içinde bildiğim kadarıyla 2000 model sonrası özellikle hyundai ve kia da kullanılan mitsubishi şanzımanlar rampalarda hafif geri kaçırma eğiliminde olduğunu bunuda ışıklarda beklerken şanzıman ve motor sağlığı hatta yakıt ekonomisi açısından özellikle bu şekilde yapıldığını düşünüyorum...

Genel olarak güzel bilgilendirme...

Son düzenleme: 4 Mart 2018
    santafe2004 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş