LPG KABLO

otomatik vites sorunu

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda kartal90 tarafından 21 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. trimpot

trimpot Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Öncelikle herkese iyi günler...
    Bende 2008 1.6 era select otomatik var.
    Benzer sorunlar vardı ama arada sırada oluyordu.Kırmızı ışıkta kalkarken araba boğuluyordu. 3. vitesde kalıyordu.
    Ankara Şaşmaz'da Vural ustaya götürdüm. Usta bana anlattıklarıma istinaden arabanın kendini korumaya aldığını, 3. viteste kaldığını söyledi. Daha sonra bilgisayara bağlanıp sorunun Okuyucu denen elektronik bir parçadan kaynaklandığını söyledi. Parçayı değiştirdiler sorun kalmadı. Kendisiyle bir görüşün bence.Belki zannettiğiniz gibi masraflı bir şey çıkmaz.
    Herkese iyi günler...

Köksal06 bunu beğendi.
  2. MuratbanK

MuratbanK Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat Olukcu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    Selam arkadaşlar Malumunuz 97 Hyundai Elantra aracımızda otomatik
    şanzımanımızda 3 ve 4 e hiç geçmemeyle başlayıp
    overdrive da 3 te takılı kalmayla devam edip
    balataları sıyırarak şanzımanı dağıtmamızla
    sonuçlanan bir sıkıntımız vardı. Aslında 10 gün önce başladım yaptırmaya ama 1
    hafta test etmeden olumlu ya da olumsuz yorum
    yazmak istemedim. Her neyse
    Bostancı sanayide Oto Gross Otomatik Şanzıman
    isimli servise götürmeye karar verdim uzun
    araştırmalardan sonra ve çekiciyle götürdüm. Şanzıman komple açıldı. Hazır açılmışken:
    Şanzıman tamir kiti
    Türbin tamiri ve iç parçaları değişimi
    Tork konventörü tamiri ve iç parçaları değişimi
    Tas ve pompa değişimi
    Selenoidlerin hepsinin değişimi Elektronik beyin değişimi
    Dextron 3G yağ değişimi (9 litre)
    Filtre değişimi
    Radyatör ve klima fanı değişimi
    Akslar kesikti onların tamir ve değişimi
    Buji ve buji kabloları değişimi Bunların hepsini yaptırdım. Toplam maaliyeti 3000 TL
    civarı tuttu. Aracı aldım geçen cumartesi. İlk 2 gün sorunsuzdu.
    Sonrasında 1. Viteste hiç kalkmadı, hep 2 ile kalktı.
    4. Vitese geçmedi 3. Viteste bağıra bağıra denedim
    ama 4 e hiç geçmeyince 70 km yi geçmeden
    kullandım 1 hafta. Ustayı aradım söyledim cumartesi sabah getir dedi.
    Bu sabah götürdüm. Baktı selenoidler ve elektronik
    beyin sorunlu dedi. Külfeti nedir diye sordum. Olmaz
    öyle şey 1 yıl garanti verdim sana zarar da etsem
    para almam dedi. Selenoidleri yeni alıp getirdi taktı.
    Elektronik beyni çıkma mı aldı sıfır mı bilmiyorum ama tertemizdi yenisini getirdi taktı. Ardından arabayı verdi. Çıktım yola 100 km yaptım
    dur kalklarla test ettim yokuş aşağı yokuş yukarı her
    türlü denedim. En ufak bir sorunum kalmadı şu an.
    Gerçekten 4 4 lük iş yapmış usta. Tekrar söylüyorum ki ben bu ustadan çok memnun
    kaldım. eğer İstanbul'daysanız velev ki Anadolu
    yakasındaysanız ve otomatik şanzımanınızda sorun
    yaşıyorsanız bu ustayı bir deneyebilirsiniz. Piyasaya
    göre belki 250-500 TL arası fazla verirsiniz ama
    bence memnun kalırsınız benim gibi. Tabi ben memnun kaldım diye hemen götürüp bırakın
    diyemem. Öncelikle gidip görüşün konuşun
    mümkünse aracınızı gösterin ona göre karar verin
    derin. Bostancı Oto Sanayi
    Leylak Sok. B Blok No:8
    Oto Gross Otomatik Şanzıman Ustanın adı Ferabi Serhat ancak sanayide Fahri Usta
    diye biliniyor.
    Cep telefonunu vermem uygun kaçmaz ama iş
    telefonu
    0216 575 27 28

3. MuratbanK

MuratbanK Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat Olukcu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    Arkadaşlar bu arada naçizane bir öneri:
    Kartal Oto Sanayide övüle övüle bitirilemeyen Selçuk Oto Şanzıman var. Bence burdan durabildiğiniz kadar uzak durun. Bu az önce söylediklerimi Fahri Ustada 3000 TL civarına yaptırttım ama bu Selçuk denen dükkan bana sadece şanzıman kiti için 5000 TL fiyat çıkartmıştı. Bildiğiniz öpmeye çalışıyor. Kartal Oto Sanayide arka taraflarda genç bir çocuk vardı o çok iyiydi 2500 TL civarı bir fiyat çıkartmıştı ama o da parça bulmakta sorun yaşayacağı için parçaları benim almamı istemişti. Bu da benim işime gelmemişti. Maslak sanayide de adını hatırlayamıyorum ama iyi bir usta vardı.

Dediğim gibi Kartal sanayideki SELÇUK OTO ŞANZIMANDAN UZAK DURUN!!!

İmkanınız varsa Bostancı Oto Sanayiye gidin.

Yusuf'u bunu beğendi.
  4. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    slm arkadaşlar yeni üyeyim kusurum olursa şimdiden özür ben bedensel engelliyım bende hundai accenst var yumurta kasa 1.5.98 model.aractaki sorun dur kalk larda arac gaz yemıyor arac sanki boşta gibi gitmıyor gösterge 4 cıkıyor arac yerınde sayıyor anca L..ye alıyorum lastık 2 devir dönünce D ye alıyorum ozaman düzelıyor genellıkle dur kalklarda ve ışıklarda yapıyor uzun yolda öyle bi sorun kesinlikle yok acaba şanzumandamı sorun var yardımlarıız ıcın şimdiden tşk ler

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyi akşamlar. Öncelikle geçmiş olsun. Aracınızı Hafif bir rampaya getirirn. (aracı el freni ile sabitleyin) vites kolunu D ye getirin. Gaz verdiğinizde. araç ilerlemiyor ise, D konumunda iken aracın el frenini bırakın. Araç biraz ilerlesin Tekrar gaz verin. bu durumda araç ilerliyor mu kontrol edin. Bu durumda da yapıyor mu?

6. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    tolga kardeş bu söyledigin benım sorunumun cvb mı tşk ler rampa derden yukarı cıkış dimi rampa aşagı degil yarın ilk işim bunu denemek olcak cvb yarın yazarım tekrar tşk ler arabadan fazla anlamam kusuruma bakmayın bırde tolga kardeş yannış anlamadıgsam aracı rampaya getırıp el frenını cekıp vitesi D ye alıyorum arabayı gaz veriyorum eger arac elfreni cekiliyken gitmez ise el frenini indiriyorum gaz verip devam edıyorum gidip gitmedigini soruyorsun dimi kardeş :)

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Rampa aşağı olarak kastetmiştim evet. Zira aracı L konumunda biraz hareket ettiriyorum düzeliyor demiştiniz. bunun yerine aracı D konumunda iken biraz hareket ettirdiğinizde sorun düzeliyor mu...onu kontrol etmek istedim.

8. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    tolga kardeş ilgin icin tşk ler allah razı olsun yarın deneyecegim ama tahminim arac rampa aşagı el freni cekıli iken D de gidiyor yarın bideneyeyim bikac sefer
    elfrenini indirmeyi unutarak gitmeye calıştım hafifte olsa gidiyo sanırım ama yarın tam deneyecegim dedigini evet düz yolda giderken yapıyor sorun durdugum zaman oluyor araba vites D de gitmiyor L ye alıyorum bu seferde arac patinaj yaparak kalkıyo bide arac öyle yaptımı geri kayıyo bende hemen L ye alıp düzeltıyorum lastık 2 tur attımı tekrar D yapıyorum (biraz karışık oldu ama kusura kalma anlata bildim herhalde)

9. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    tolga kardeş dedigini yaptım aracı hafif rampaya aldım vıtesi D getırıp elfireni cekilmiş şekılde gaz verdim arac zorda olsa ilerliyor sonra el frenini indirim düze geldim arac yine aynı gaz veriyom arac gaz yemıyor yerınde sayıyor gösterge 4 kadar cıkıyor L alıyorum düzelince D gecıyorum bugün biraz uzun yol yaptım uzun yolda yapmıyor sadece durduktan sonra kalkerken yapıyor sorun ne acaba tşk ler şimdiden

10. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    slm burda sitede tolgadan başka cevap verecek bir kimse yokmu ya site yöneticileri falan ben tolga cevap verdigi icin tolga dedim başka kimse yokmu ya boşua yazmayalım ozaman giriyorum sıteye cevap yok hic kimsemi okumuyor merak ettim

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Sitede yoneticilerden de uyelerden de konuyu okuyanlar var elbette. Simdi ben otomatik vitesten pek anlamam bu bilgisizligim ile size rasgele bilgi vermektense yorum yapmamayi tercih ediyorum.

Bilgisi ve tecrubesi olan birisi illaki denk gelecektir. Sonucta burasi hyundai resmi yardim destek sitesi degil bilgi paylasim forumu.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

brky.getz ve kiario63 bunu beğendi.
  12. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhabalar. Eminim sorunuza doğru ve yönlendirici farklı cevaplar da verilecektir.
    Sorun araç durağan halde iken D konumunda 1. vitesin seçilmemesinden kaynaklı bir durum gibi. Aslında diğer mesajımda soramadım....Vites lövyesi 2 konumunda, O/d kapalı iken de sorunu yapıyor mu? Birde hareket halinde iken hızınızı 10km ye kadar düşürüp vites kolunu N konumuna alıp tekrar D konumuna alarak deneme yaptınız mı? Bunları neden soruyorum? Zira Otomatik vites kutusu deniz derya bir durumdur. Basit bir sensöz arızasından yağ filtresindeki tıkanıklığa, eksilen yağdan iç balatalarda yaşanan yanmaya kadar çoktan seçmeli cevaba sahip bir sorundur. O yüzden, kontrollerin farklı alternatiflerin de değerlendirmesi ile yapılması kolay ve masrafsız bir çözüm yolu bulmanızı sağlayacaktır.

Örneğin....Arabam hararet yapıyor....Üst kapak gitmiş....gibi...Oysa öncelikle aracın suyu tam mı termostat açıyormu gibi birçok cevabın bulunması gerekir.

Uzattım...kusura bakmayın :) Şimdi...neden yokuş aşağı böylesi bir test istedim...öncelikle otomatik vitesli araçlar boşta iken düşük hızlarda tork konvektörünü çeviremezler. Hani bizim bildiğimiz vurdurma prensibi gibi düşünün...Siz durağan halde denediniz...aracınız. D konumunda yürümedi. ama L de yürüyor. O halde aracın hızını en az 20kmye kadar getirdiğimde vites kutusu hala akratım yapmıyorsa....bu vites lövyesinde yada seçici sensörlerde sorun var demektir. Hareket ettikten sonra da D konumunda sorunlar kalmıyor. O zaman kolaydan zora gidersek, Vites kolu seçici bağlantılarında sorunlar olabilir? D konumunda aracın 1 vitesi seçmesini sağlayamıyordur. Aracın yağı eksiktir. D konumunda tork konvektörü tam doldurma yapmıyordur. yada iç kısımda selonoid yada valflerin kontrol edilmesi gerekir gibi...

Öncelikle vites kutusu yağını bir kontrol ettirin. Ve dahi değiştirin derim. Akabinde vites seçici lövyesinde sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Araç. 2 konumunda da aynı sorunu yapıyorsa....birincil ihtimal yağı eksik yada yağ basıncı düşük demektir.

13. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu konuyu bende her cevap verildiginde okuyorum.
    Ama otomatik vites kullanicilari doğru düzgün cevap verir. Anlamamki otomatikten.
    Anlayacağınız burada kimse bilmediği konuya cevaplar vermiyor.

imla hatası Tapatalk yüzünden

14. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    arkadaşlar ilgin icin tşk ler tolga kardeş sana özellikle tesekkür ederim okadar guzel anlatmışsınki.ama inan ben anlamadım ben sadece biniciyim yani anlamam ama bu yazdıklarını tamırci arkadaş var alıp ona okutacagım o benden daha ıyı anlar

15. ayhan2834

ayhan2834 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ayhan özyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    tolga kardeş bide şöyle bişe var istanbul oto sanayide bi şanzuman cıya anlattım derdimi adam ne derse iyi 2milyar masraf cıkardı şanzumandan dedi 2 mılyardan asagı düşmez belki az bişe cıkar dedi bende adama bırader arabanın fıyatı 10 milyar zaten buneya adam gözümü korkuttu uzun yola cıkma kalırsın yolda dedi kafam karıştı dedıgım gıbı bu arac benim ayaklarım o olmasa bıyere gıdemem.bişeden anlamıyorumya kazıklıyorlarmı ne

16. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
  17. bigados

bigados Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    öğün çoğal
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    iyi günler benim araçım excel 94 model otomaik vitesli araçımla d ile giderken geri vites için r aldıktan sonra d e alınca araç ilerlemiyor l ve ya 1 e alınca düzeliyor bide r de iken direksiyonu sonuna kadar sağ ve sola kadar çevirince araç stop ediyor birde vites kutusunun ısınması normal mi

18. cego1975

cego1975 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cengiz türkyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    slm arkadaşlar ben trabzondan cengiz yaklaşık 15 gün önce 1995 1,5 gls otomatik accent aldım çoğu şeyi elden geçti enson lpg enjektörler değişti ayar yapıldı gerçi ayarda pc ye takarak yapıldı n konumunda gaz ver çalıştır yaptık 10 kere kadar beyaz bi duman şanzuman üzerinden çok geldi motor arkasından ses vs çıkmadı tamirci sarz dinomosu heralde takılı kaldı yandı dedi ancak hiç sorunsuz araç çalışmakta neyse asıl konu araç lpg ayarından sonra d konumunda 10 km hızla giderken veya işıklarda durup hafif rampa da yukarı doğru vites boşa düşüyor l konumu veya l2 alınca düzeliyor acaba rolentimi diye düşündüm ancak rolenti normal d konumunda devir varken araç gitmiyor geri kayıyor boşta gibi l ye alınca yada istop edip çalışınca d de devam ediyor trabzonda 2 tane otomatikten biraz anlayan ustalar var getirdim baktılar şanzuman yağı normal dediler yanık kokusuda yok dediler sürüp baktılar doldurması iyi sorun yok dediler zaten 1 kere yaptımı gün boyu bazen yapıyor bazen yapmıyor sizce hatamı yaptım bu aracı almakla 258 binde kendim emes hastasıyım maddi gücüm yok en az nasıl kurtarabilirim bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum 5464893974 tel.bilgi verirseniz çok makbule geçer saygılar sunarım hayırlı geceler

19. cego1975

cego1975 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cengiz türkyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:

20. cego1975

cego1975 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cengiz türkyılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    slm arkadaşım bendede aynı sorun var siz arızayı tespıt edebildinizmi yaptırdınızmı maddi boyutu ne tuttu nedenmiş yazarsanız sevinirim saygılar

Bu Sayfayı Paylaş