10 Kasım LPG KABLO

Otomatik Vites Diferansiyel Sorunu

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda ozanoz93 tarafından 23 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    1- arkadaşlar geçen hafta yeni accent blue dizel otomatik 2012 model araç aldım diye sizlerle paylaşmıştım ama meşhur oto.... ekspertizi duymadığı görmediği. sorunu başıma büyük sorun açtı.
    araç vites geçişleri sorunsuz. ama 40 km de başlayıp aynı rulman sesi gibi uğuldu sanki 2. motor gibi 80 90 da duyulmuyor rüzgardan yada başka bir seyden bilmiyorum. gaza basınca başlıyor gazdan çektiğim anda kesilen ses. ekspertiz v kayış rulman sesi olarak söylediği ses

2- yetkili servise gittim hemen test sürüşünde şanzımandan geldiğini söyledi. hemen ikiteli sanayide bir şanzımancıya gidip test sürüşünde difransiyelden dedi. hyundai yetkiliservisiniz şanzımancısı zdf difransiyel dedi. zdf ben yaparsam beyni değiştirim dedi. yoksa garanti vermiyorum dedi.
    benim bunu çok iyi ustaya yaptırmam lazım 1 kere açılıp yapıcak sorunsuz usta lazım iyi. bana bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen.

3- şu an kullanıyorum ses rahatsız edici düzeyde değil şanzımanı dağıtırmıyım.

2. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    serdar hocamın yorumları çok önemli benim için.

3. bbygt

bbygt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Eren Babayiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Zdf ne kadar istedi

4. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    ztf sökülmüş götürülcek 6 binliraya halederiz diyor

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyi akşamlar. Aracınızı manuel konumda kullandığınızda aynı ses geliyor mu? Yada aracınızı 40 / 70km arasında 2. ve 3. viteslerde manuel olarak denediniz mi? Ses manuel konumda da geliyorsa diferansiyelden diyebiliriz. Ancak diferansiyel sesleri genelde daha yüksek hızlarda ve ağırlıklı son viteste belli eder. Zira Blue'de otomatik vites konumunda 4. viteste 70km hızdan sonra (yol ve yük durumuna göre) manuel vites gibi doğrudan kullanılabiliyor. Yani 90 km hızlarda ayağınızı gazdan çektiğinizde motor devri 1200 gibi değerlere düşmüyor (eski starex aracımda düşerdi mesela) O yüzden diferansiyel uğultusu olsa....sankli 90km hızlarda daha fazla duyulur gibi geliyor bana. Birde 40 km hızda elle vites değiştirerek. 3. viteste uğultunun değişip değişmediğine bakabilir misiniz?

6. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Manuel olarakta yapıyor ses ama şöyle anlatıyım size, 40 km ses başlıyor sol alt taraftan uğultu 80 90 gibi duyulmuyor ses hiç birşekilde 4. Viteste. rüzgardandır belki.
    40 km de 80 dede ayamı gazdan çektim an duruyor ses. Life kaldırdık lifte hiç ses gelmiyor.

7. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ekleme yapmak istiyorum yokuş aşağı iniyorum 70 ile gaz vermiyorum ses yok. Gaza basıyorum var.

8. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyi akşamlar. Diferansiyel olma ihtimali var. Lakin, bu bir boşluktan dolayı olan bir ses gibi. Yani akis de olma ihtimali var. Lifte aldığınızda sesin kesildiğini söylemişsiniz. Aracınızın ön tekerlerini ayrı ayrı kaldırarak (mesela önce sağ tekeri kaldırıp ESP yi kapattıktan sonra gaz verip sesin gelip gelmediğini kontrol edin sonrada sol tekeri) deneme yapmanızı öneririm. MAliyetli bir işlem değil nihayetinde. Lifte kaldırdığınızda araç yüksüz konumda olduğundan dişliler araısı boşluklardan meydana gelen sesleri duymanız çok zordur.

Aracınızın yokuş aşağı inerken gazdan ayağınızı çektiğinizde sesin kesildiğini gaza bastığınızda sesin tekrar geldiğini söylemişsiniz. Bu durumda sanki akisler daha kuvvetli bir ihtimal gibi geliyor bana. Diferansiyel olsa....inişlerde de ince bir ses duymanız gerekişrdi diye düşünüyorum. Nihayetinde dişliler arası boşluıksa, gaz verdiğinizde motor şanzımana, inişlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde teker şanzıman kısmına kuvvet uyguluyor. Kapalı ve pahalı bir kutu. O yüzden en basit yöntemlerle arızayı iyice teşhis edip ona göre çözüm aramak ekonomik bir seçenek olacaktır.

ozanoz93 bunu beğendi.
  9. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dedikleriniz uygulayacağım desteğiniz için teşekkürler. Sie birşey danışmak istiyorum. Diğelim şanzıman dağıldı. Maliueti 10 bine geldi. 6 bine çıkma almak mantıklımı uyum sağlama ma durumu varmı. Arıza ışığı falan şanzıman beyni çıkmanın araca uyum sağlamama gibi durumu varmı.

10. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Test yaparken mümklünse manuel viteste ve biraz da frenleme yaparak (sol ayağınızla hafifi frene dokunarak) test yapın. Zira tekerlere biraz yük bindirmek gerek. Malum lastiklerden birisi havada iken zor.

Şanzuman işçiliği çok pahalaı maalesef ve yine maalesef diyorum mekanik olarak işçiliği zor olmasa da bilen az olunca yüksek fiyat istiyorlar. Şanzıman beyninin uyum sağlaması gerekir diye düşünüyorum. Zira vites kutunuz klasik bir kutu. Sadece manuel değişim için bir ünitesi var. gerisi klasik otomatik vites yapısı. Zaten sisi mekanik kısmını değiştireceksiniz. Çok çok selonoidlerin kodlarını tanımaz...onu da eski vites kutunuzdan alırsınız. Çıkma taraftarı pek değilim ama...ekonomik şartlar ona itecektir. Ama aynı sesin yada bir başka arızanın olup olmadığından emin olmalısınız.

11. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şuan yaptırcak param yok ya yatırcam arabayı yada dağılana kadar kullancam. Ama nerede yaptıcam

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Maliyet 10000 e gelse çıkma alınması yada tamir edilmesi yerine 12000 liraya sıfır sandık şanzıman alınır :) eskisi de çıkma olarak satılır maliyetin bir bölümünü karşılar

13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Diferansiyelde bir dişli değiştirmek bu kadar mı zor ve maliyetli? Anlamadım bu işi.

14. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    ali hocam zdf hyundai markasının desteklediği bir şanzımancı. ben diyor 2500 tl şanzımanı yaparım. birde beyni değiştirmezsek arıca vericek diyor 2500 tl de ona istiyor ve garanti veriyor. sökme takma da başka yerde yapılcak onada 500 - 100 tl arası isterler isterler kesin.
    daha ucuza 3000 bine haledilir ama çok iyi bir usta bulmam lazım forumda i30 birisi neler çekmiş konusunu okudumda şanzımancıdan.
    ben şimdi araca 7 gün oldu alalı yedim birkere kazığı son paramı verdim kredi çekerek aldım sonuçta. şuan verecek param yok kullanıcam ya dağılacak dişlideysen şanzıman çıkma yada 12 binliraya sıfır takıcam eğer 12 binliraysa sıfır şanzıman. yada bilyadandır bilya iyice ötene kadar kullanıp yaptırcam ama usta bulmam lazım istanbulda beni üzmeyecek yormayacak.

15. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @YasinD. Daha önce dişli değiştirdi. Maliyetini söyler.
    Dişli değişince beyin neen değişiyor. Ayrıca 2500 Tl ye beyin düşük bir fiyat.

YasinD. bunu beğendi.
  16. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    3 yil kadar önce dağılan diferansiyel bilyasinin tamiri için 1000 lira odemistim Ankarada.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    yasin hocam sizinde aracınız otomatik bilya dağıldı. nasıl bir ses geliyordu dişlimi bilyamı sesi ayır edilir farkılılk varmıdır?

18. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Geçmiş olsun öncelikle. Sanzuman ile ilgili işlemler yapıldıktan sonra aracın Rolantide veya hareket halinde sesi değişebilir. Sanzuman tamiri için ciddi rakamlar istiyorlar. Bu kadar maliyetli bir iş olmadığını daha önce gördüm. Ama nedense 3000 tl sanzumancilar için ağız birliği yaptıkları rakam! Akaryakit alırken 50 tl lik ler gibi(<-burda yanlis anlasilma olmasin) bunlar da ağzını 3000 tl den açıyorlar...

kostantin bunu beğendi.
  19. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sorunuza net cevap vermek isterdim ama hatırladığım tek şey, diferansiyel kecelerinden yağ kaçağı vardı açınca bilyalar dağıldigi görülmüştü.
    Ses ile ilgili olarak sanzuman daha sonralari bir kez daha tamir gördü. Üstte ki anlatimlarinizin bazı noktalarında ki tecrübeleri bende yasamistim. 3 yıl bindim ama çare bulunamadı. Açıkçası tekrar içini kurcalatmak da istemedim.

20. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    şikayet koma bakıyorum ustayım diyen herkese şikayet etmişler galiba ben bu işi yetkili servise yaptırcam gibi 3 4 bin tl fazla verip usta bulamiyoruz bildimiz

Bu Sayfayı Paylaş