10 Kasım LPG KABLO

Otomatik Era Sorun

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Esesli_era tarafından 13 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Otomatik araç lüks değil ihtiyaçtır ama kullanmasını bilene.
    Otomatik araçların vitesleri çok hassastır ve yağ değişim ve filtre değişimleri çok önem arz eder. bu arızalı araçl sahipleri KM değerlerini yazmamışlar, araçlar dizel olduğu için enaz 100 Bin KM ve üzeri diye düşünüyorum, bu durumda bu araçların enaz 3 kere şanzuman yağı bir kerede şanzuman yağı filtresini değiştirmiş olmaları lazım. ama araç sahipleri bu konuda bir bilgi vermemiş, muhtemelen bu selonoid valf basınç arızaları bu tarz basit bakım giderlerinin zamanında yapılmamasından kaynaklanıyor. Bende de otomatik araç var, 2 sefer şanzuman yağını bir seferde şanzuman yağ filtresini değiştirdim, aracın KM si 72.500 dür. Bu arızalı araçlar İstanbul da olsaydı eğer gerek İkitelli organize sanayide gerekse Ümraniye Dudullu organize sanayi de işin ehli ustalara ulaşmak ve enaz masrafla sorunu halledebilirdiniz, fakat Anadolunun diğer şehirleri için özellikle otomatik vitesli araçlarda aynı şeyi söyleyemeceğim, tavsiyem yetkili servise gidip, parça garantili olarak sorununuzu çözmenizdir. Hepinize geçmiş olsun.

2. yakob

yakob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    efe yakub
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Benim aracım 2010 model 117.000 km de.

ben aldığımda 100.000 e gelmek üzereydi, ben aldıktan sonra iki defa yetkilide bakım yaptırdım, ikisindede sordum şanuzman yağı değiştirelim mi diye, iki farklı servis aynı şeyi söyledi, yağı kontrol ettik değiştirmeyi gerektirecek bir durum yok, bu şanzıman yağa alışıyor ve sonra yağ değişince bozulabiliyor şuan yağı kontrol ettik değişime gerek yok demişlerdi, iki ayrı servis ayrı ayrı zamanlarda aynını dedi.

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Şanzıman yağını değiştirmemek büyük bir hata. Yetkili servisin şanzıman yağını değiştirmeyelim demek gibi bir lüksü yok. Aracın kullanım kılavuzunda ne yazıyorsa ona göre değişim yapılmalıdır. Yağ değişim talebinizi daha önce "iş emrine" yazdırdıysanız servisten şikayetçi olun.

<<bülent>> bunu beğendi.
  4. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    bu tür arızaları genelde valflerde oluşan hava boşluğundan yapabildiği gibi elektiriksel arızalardanda yapabiliyor.. selenoid valfler yapıları itibarı ile pekde oyle arıza yapmaya musait parçalar değildir.. aslında çok basit bir çalışma prensibleri vardır ve görevlerı acılıp kapanmak yada basıncı ayarlamakdır.. cok ekstrem şartlar altında çalışmaz ve çokda hareketli agresif parçalar değildir bu yüzdende kolay kolay arıza yapmazlar.. hatta aracdaki en son arıza yapacak parçalardır.. ama bazen elektiriksel sorunlardan dolayı uzerlerindeki bobin arıza yapabilir.. valf açık yada bobin arızasındna dolayı kapalı kalabilir.. yada oluşacak bir hava boşluğu ki genelde yağ değişimlerinde oluşabiliyor bu hava boşlukları bu yüzden gerçekleşebilir.. servilserin de dediği gibi aslında sanzıman yağları cok ekstrem bi durum olmadıkça kolay kolay değişmez bir aracın ömrü boyunca.. he şanzımanda bir arıza vardır.. sıkışan bir parça zamanla yağı kullanılmaz hale getirir ama kendini belli etmez o zaman değiştirmek gerekebilir..
    ben bir selenoid valfin doğrudan değişiminden çok çıkarılıp sağlamlık kontrolu yapılmasını tercih ve tavsiye ederim.. hatta sökülmeden bile valf üzerindeki bobinin testi bir avo metre ile yapılabilir.. avo metrelerin direnç ölçüm kademesi 20 ohm kismina getirilir ve valfin bobinlerindeki direnc ölçülür genelde valf bobin direnci 3 ohm ile 15 ohm arasında çıkacakdır.. selenoid valfin yapısına göre bu bobin degeri 100 ohm lara kadar çıkabilir aracın katalogundan yada aynı model birbaşka aracda sağlam bir valfin ölçü ile doğrulaması yapılabilir.. yine aynı şekilde bobinlerin sağlamlığı kontrol edildikden sonra bobinlerin calışma voltajı öğrenilip aynı değerde elektrik vererek sessiz bir ortamda valfin tepki verip vermediği kontrol edilerek valfin sağlıklı çalışdığından emin olunabilir.. hemen değiştirelim diyip 1500 liralar harcamak doğru deildir.. şimdi dieceksiniz ki benim kafam karıştı yani ne yapalım.. inanın bende pek bir tavsiyede bulunamiyorum.. işinin ehli bir tamiriciye durumu izah edip valflerin sağlamlık kontrolunu yapabilmemiz mümkünü diyerek işe başlayabilirsiniz.. çünkü bütün olay tamircinizin kapasitesine kalıyor.. şahsen benim kendi dükkanım olsa sizleri davet eder elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırdım ama şu şartlarda ancak bu şekilde tavsiyelerde bulunabiliyorum..

gokhan06 ve eko26 bunu beğendi.
  5. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

servisler eski araçlarda şanzıman yağı değişimine yanaşmıyor özellikle yüksek km li araçlarda yağ değişimi sonrası kesin varsa bi sorun hemen ortaya çıkıyor o yüzden

minide birtafımı yırttım aldığım ay bakım yaptırırken hayır bunların yağı life time dediler dedimki ömur boyu olayını yanlış anlıyorsunuz şanzıman omru kadar demek ama değiştirirsek omru uzar dinletemedim

km duşuk diyede çok ustelemedim bu sene dayanamadım 58bin km de iken değiştim şanzıman rahatladı :D

erhancakmakk, ai_torcuk ve <<bülent>> bunu beğendi.
  6. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Merhaba Hocam geçmiş olsun inşallah biran önce çözüm bulursunuz.
    Yolda giderken birden oldu demişsiniz yolda suya birikintisi e yahut kasislerden hızlı geçtiğiniz oldumu?
    Bazen basit bir soketin yerinden çıkması bu tip şanzuman arızaları verebiliyor.
    Masrafa girmeden önce şanzumana gelen ve şanzumandan çıkan tüm kablolara avometre ile kısa devre kontrolü valf lerin direnç verip vermediklerini kontrol etmek gerekiyor. Malesef çoğu ustamız bu kontrolleri yapmadan parça değişimi yahut şanzıman indirme aksiyonuna giriyor.
    Size söyle örnek vereyim. Görmediğim bir kasisten hızlı bir şekilde geçtim aracım anında vitesleri birden düşürdü bir türlü yükselmedi devir 4000 5000 e kadar yükselmesine rağmen. Kaputu açıp baktığımda soketin gevşediğini gördüm. Taktığımda sorun düzeldi. Onun için bazen basit şeyler bu tip arızalara sebep olabilir benim ki bir ön görü. Yetkili servis ustalarından daha iyi bilecek değilim. Hayırlı bayramlar...

7. yakob

yakob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    efe yakub
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sorun çözüldü arkadaşlar,

Sorun şanzımanda değil,

Arabanın sigortasında 50 liralık basit bir parça yanmış, değiştirdik sorun çözüldü.

eko26 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  8. badlizard

badlizard Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    ilker kutlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Gözünüz aydın. Şanzımanın içindendir şanzıman inecek diyen ustanın kafasına o şanzımanı indirmek lazım.

9. Fikret Adil

Fikret Adil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    Fikret Adil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bir cok arkadasin aksine cozumunuzu de paylastiginiz icin tesekkurler. Tekrar gecmis olsun.

10. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bu konu değilde bahsedilen Sonata konusunda da elektrikte 50 liralık yanık parçanın değişmesi ile sorun çözülmüştü. Demekki ilk bu sorunda ilk bakılacak yer elektrik sistemi

11. yakob

yakob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    efe yakub
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar merhaba,

T0748 arızasını birkaç ay önce yaşadım, servise gitti, beyin değişecek şanızman inecek vs demişlerdi, sonra 50 liralık basit bir parçanın yanmasından kaynaklı olduğu tespit edildi sorun düzelmişti, daha üç ay geçmeden aynı sorun tekrar oldu, araç şuan servisde ama bu sefer elektronik aksama baktık daha önceki yere baktık sorun yok bu sefer beyinden diyorlar. Daha önceki yere baktıklarını ısrarla belirtiyorlar hatta tüm tesisata baktıklarını ama bir sorun olmadığını belirtiyorlar.

Bunun kalıcı bir çözümü yok mu arkadaşlar.

Servis şuan çözüm bulamıyor, geçen sefer bulmuştu ama şuan yok bulamıyor. Önceki sebebden değil diyor. Kafayı yemek üzereyim.

12. kosan.tospa

kosan.tospa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    113
    Ad Soyad:
    Rahim Sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Amcamda 2011 dizel otomatik era var. o da benzer problemle uğraşıyor. Şanzıman arıza durumunda 3. viteste takılı kalıyormuş. aç kapa yapınca düzeliyor dedi. Selenoidler değişti olmadı komple tesisat değiştirdi olmadı. Bu gün tekrar ustaya götürmüş şanzıman beyni değişecek demişler ona da 6500tl. Siz daha önce sigorta kutusundan hangi parçayı değiştirmiştiniz ? O parçadaki problem belki şanzıman beyninde hasar bırakmış olabilir. O parçayı söylerseniz bizde deneyelim. Şu an tamamen çözebildiniz mi problemi ben de araştırıyorum Hata kodu olarak oransal vites hatası alıyormuş, hata kodunu isteyeceğim.

13. Gurkan36

Gurkan36 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Gürkan kuş
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Merhaba aynı sorun bendede ustalar şanzımanı indirmekten bahsediyor sizin söylediğiniz değiştirdiğiniz parça tam olarak nedir acaba teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş