10 Kasım LPG KABLO

Otomatik Cam Kaldırma Modülü

'Aracın İç Modifiyesi' forumunda Ulaş KURT tarafından 18 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    güzel bir çalışma olur bekliyoruz mürsel hocam :)

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    benim kumandadan sinyal gönderme imkanım yok olsaydı bagaj açma işlemini yapacaktım. belki sonradan takılan kumandalarda bi şekilde halledilebilir.

3. ercan41

ercan41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    ERCAN KILIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar uzun bır zamandır aracımın sağ ön arka camları acılıyor ve kapanmıyordu. Bugün yine sağ ön cam şöfer tarafındaki kumandadan açılmayınca kendi düğmesinden açtım ve kapanmadı. Elektirikçiye götürdüm şöfer tarafındaki kumandadan çıkış veriyordu daha sonra şöfer tarafında bulunan iki adet sonradan takılma cam modüllerini yer değiştik olmadı modülü söktük baktık problem yoktu. Sağ ön cam açma kapama düğmesini söktük düğmenin içindeki açma kapama bakır tırnaklardan kapama için olanı rengi morlaşmıştı biraz tornavida ile kazıttıktan sonra çalıştı.Ustaya sorunun neyden kaynaklandığını sorduğumda şu cevabı aldım.Kapıları kitleyince otomatık cam kaldırma modülü tüm camları kontrol ediyor yanı kapatmaya çalışıyor ve bu esnada düğmelerin kapatma bakır tırnakları özelliğini kaybediyor.Otomatik kapanmaması için köprüleyelim dedi bende sonra yaparız dedim.Kararsız kaldığım için sizlere danışayım ve bilgilendireyim dedim.
    Bunun başka bir yöntemi yok mu?
    Sizce ne yapmalıyım?

4. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    otomatik cam kaldırma modülünün termikleri geç atarsa buton plakalarında meme yapar bu modülün kalitesizliğinden olur modülü değiştirip biraz daha kaliteli bir şey taktır ama bir kere meme yaparsa yeniden olması muhtemeldir buna çaren yok olursa butonları değişeceksin olamaması için dua et.

5. ozgurs

ozgurs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    özgür sacal
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX20 (2011-201X)
    geçtiğimiz haftasonu taktırdım ben de. baya uzun sürdü çünkü ben aynaları ve sunroofu da istedim. ama aynalar içerden düğmeli olduğu için elektrikçimin extra devre yapması gerekti içerdeki butonu iptal etmemek için. en çok ayna zorladı diyebilirim. şimdi de bir devre araştırmasındayım. çözersem tam istediğim gibi olacak. amacım kapıyı kilitlediğimde camlar hemen kalkmasın (olaki açık bırakmak istersem diye), kumandadan 2. defa kapamaya bastığımda cam modülü devreye girsin.

devre bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. şu anda araç kumandasından kapama tuşuna her basışımda kapılarla birlikte cam kaldırma modülüne sinyal gidiyor. (+12v 2-3sn lik akım olarak). benim istediğim devre ilk gelen +12v akımı iletmeyip önünü kesecek, ikinci defa basılırsa iletecek.
    basit bir devra şeması da hazırladım kendi bilgim dahilinde ama şemaya bakarsanız anlarsınız ne kadar elektronikten anladığımı :)[​IMG]

6. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Valla bende taktırdım oto aksesuarcıya,orjinal tesisat çekti işin kolayıda varmış onu denemedi kabloların geçtiği yerler kapı içleri hep orjinal yerlerinde, 4 cam modülü markasınıda hatırlamıyorum ama bildik markalardan değil tnt yada ona benzer bir isimdi 1 saatte taktı işçilik dahil 100 tl verdim görevinide şimdilik çok güzel yapıyor 2 yıl garantisi var, diyelim garanti bitti bozuldu tekrar tesisata gerek yokmuş modül kutusu beyni değiştir tamam o işlem de sol kapı döşemesini sök modülü çıkar değiştir 10 dakika.
    Zaten aletin kendisi 50-60 tl falandır toplam 100 tl aldığına göre,
    Ata hyundai servisi bu işi CENMAX MARAKSI ile 300 tl ye yapıyor, sanırım bu işi işçilikden götürüyor,acaba cenmax 4 cam modülü kaç lira merakda ederim.

7. kadirkamboz

kadirkamboz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    salih yavuz
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    s.a. arkadaşlar accent blue aracım için 4 termikli cam kaldıma modülü aldım. kapılar kilitlendiğinde açık camları kapatsın diye. acaba daha önce takan veya taktıran biri oldumu ? nasıl takılacağını bilmiyorum. biraz yardımla kendim halledebilirim heralde? teşekkürler.

8. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Yok öyle kolay değil, bu konuda yada benzer konularda deneyimli olmanız gerekir içindeki şemayada baksanız zor.
    Bende aracıma taktırmıştım montajı yaklaşık 1 satten fazla sürdü.

9. kadirkamboz

kadirkamboz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    salih yavuz
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    parçayı servise götürdüm biz takmıyoruz dediler. açıkçası dışarıda yaptırmak istemedim. malum aracım yeni maalesef ustalar sökerken dikkatli davranmıyorlar. bende şema var ama daha önce takan arkadaşlardan tavsiye almak istiyorum. elim bu işlere yatkındır. daha önce takan arkadaşlar püf noktalarını paylaşırlarsa sevinirim.

10. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    mürsel bu konuda size yardımcı olabilir

11. kadirkamboz

kadirkamboz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    salih yavuz
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    teşekkürler bu benim işimi görür sanırım.

12. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    geçenlerde bir tanede getze taktım ama onu fotoğraflamadım. işin mantığı basit aslında.
    ben önce cam yukarı kalkarken 12 volt veren kabloyu buluyorum. yani mesela sol cam için yukarı doğru kalkarken ölçü aletiyle bakıyorum hangi kabloya 12 volt geliyorsa o kabloyu bulup kesiyorum ve cam kaldırma modülünün iki kablosunu iki tarafına takıyorum.
    4 cam içinde bu şekilde yaptıktan sonra geriye sabit 12 voltu bulmak kalıyor yani kontakla değilde her zaman 12 volt olan kablo, o da merkezi kilit motoruna giden kabloların içinde mevcut. bize bir de şase lazım o da yine cam butonlarının soketindeki siyah kablo oluyor. birde kontakla beraber 12 volt gelen kablo o da genelde cam butonlarının soketindeki kırmızı kablo oluyor. onun haricinde bir de tetik ucu lazım o da merkezi kilit motoruna giden kabloların arasında mevcut.

kadirkamboz bunu beğendi.
  13. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sonata 3.3 V6 (2006-2010) NF
    Mürsel Bey,

Benim Cenmax 4 cam + 1 sunroof kapama modülünün, ne yaptıysak (2 elektrikçide) sunroofunu doğru kapanır bağlayamadık :( Sunroof açıkken kapıları kilitlersek kapatıyor, ok, ama, sunroof kapalı iken kapıları kiliitlersek bu sefer de açıyor :D
    Bundan dolayı benim sunroof kapama pasif durumda, 4 cam kaldırmada ise hiç sorun yok.
    Yapabilecek bir şey yok mudur? :)

14. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL

bak bu konuda bende merak ettim şimdi

15. ElektroNet

ElektroNet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Ali Kemal
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç nedir ve açılır tavanı kontrol eden anahtarmı yoksa selekt anahtar olarak bilinen bir basışta açan tekrar basıldığında kapatan bir kontrollü anahtarmı bilemiyorum ama böyle durumlarda ben hemen motor uçlarını bulur ve doğrudan araya çift kontaktlı 6 uçlu röle takarım.
    Piyasaya iş yapan birisi değilim ama böylece röleye tetikleme yapılmadığı sürece orijinal tesisat aynen çalışır röleye elektrik geldiğinde araçtan artı eksi gelen elektriği ayırır ve bu sefer bizim istediğimiz yönde kapatma işlemini yapar sonrasında yine devreden çıkar ve sistem kendi orijinal haline döner.
    İşlemin yapılacağı yer motora giden 2 kabloyu ayırıp rölenin normaldeki yani tetiklenmeden bekleme konumundaki ortak uçlar motora gidecek şekilde bağlamak.
    Kalan 2 uca motorum hangi konuma ki bu durumda kapanması istenir ve elektrik yönü bu işlemi yapılacak şekilde bağlanması eğer cam kaldırma modülünde doğrudan + çıkışı veriliyor ise buradan kullanmakta fayda var zira birçok modülde aşırı akım koruması ile camın kapandığını algılayıp zorlanmadan sistemin durmasını sağlar böylece bu özelliğinde kalmasını sağlamış oluruz.
    Aslında tarif etmek şuan bana daha zor geliyor yapması inanın daha kolay.
    Kendi araçlarımda bu tür işleri hep kendim yaptım ve asla fikir almak dışında kimseye tesisat döşetmem.
    Sistemi anla mantığı çöz ve kendin uygula en güzelidir ;)

16. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Ali Kemal Bey ,

Benim araba 2006 sonata gls. Sunroof kontrol düğmesi, tahterevalli gibi ortadan sabitlenmiş. Sunroof hem arkaya kayıyor - hem de arkası (kuyruk diyeyim) hafiften kalkan tip. (düğmede önde TILT UP - arkada SLIDE OPEN yazılı) Düğme hareketleri sunroof arkaya açıkken ile sadece arka tarafı yukarıda iken farklı fonksiyonlara sahip. Bilmem düzgün ifade edebiliyor muyum?!
    Yazdıklarınızdan anladığım; bunun mümkün olabileceği, ne olur bana İstanbul'da bir usta tarif edin :)
    Ya da önümüzdeki haftaya Konya dahil Anadolu iş gezisinde olacağım, uğrayayım size! :)

17. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aslında ali kemal beyin dediği olay mantıklı sisteme hiç müdahale etmeden sadece motora ayrı bir hat çekip röle ile tetiklemek. tabi bunlar için sistemi incelemek lazım. hiç ayrı bir modül alıp sadece sunroofa takıp çalıştırmayı denediniz mi?

18. ElektroNet

ElektroNet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Ali Kemal
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Özkan bey anladığım kadar ile sizin açılır tavan doğrudan anahtar ilde değil arada elektronik kontrol ünitesi ile kontrol ediliyor.
    Ben bir firmada çalıştığım için siz konyada olduğunuzda çıkıp yardımcı olmam imkansız gibi bir durum.
    Mürsel bey ile aynı şehirdesiniz uzak değilseniz görüşmeniz daha hızlı bir çözüm olur sizin için ayrıca 2. modül olayıda düşünülebilir.

oskanush bunu beğendi.
  19. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hayır denemedim.

20. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    özkan hocam hiç bir şekilde olmazsa bir tane swich koyarsınız sunroof kapalı olduğu durumlarda modüle sinyal göndermez. tabi eğer tek sıkıntı kapalıyken açılmasıysa.

oskanush bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş