10 Kasım LPG KABLO

Otomatik 1.6 Matrix Çekiş Düşüklüğü

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda eng16in tarafından 25 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. eng16in

eng16in Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Engin Dülgeroğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Merhaba. Foruma yeni katıldım. Yaklaşık bir ay önce 2011 model 1.6 tam otomatik matrix aldım. Arac 78000 km de. Aracımın D konumunda kalkış hariç düz yolda hızlanması ve rampada cekişi düşük, çabuk toparlıyamıyor. Rampada kendim 2 konumuna alıp gidiyorum. Gazı uzun süreli veriyorum ama araba hızlanmayı çooook geç alıyor. Bağırma yapıyor. 1.6 performansını veremiyor. Bu şanzımanla ilgili bir problemmi yoksa, matrixlerin geneli mi böyle anlıyamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bursa da arabayı gösterebileceğim hyundai otomatik şanzıman konusunda tecrübeli bir usta tavsiyeniz olursa daha iyi olur. Baktırmak ve fikir almak istiyorum. Belki mekanik bir işlem gerekiyordur. Arabayı alırken expertiz yaptırdım motor %93 çıkmıştı. Yağ bakımını yaptırdım hava filtresi temiz. Teşekkürler.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Lpg var mı? Şanzıman yağı değişti mi?

sipartacus bunu beğendi.
  3. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    +Bujiler ve ateşleme sistemi kontrol edildi mi? Genel bakımı ne zaman yapıldı? Çekiş düşüklüğünden kasıt nedir? Sn tutup 0-100km süresine bakabilirsiniz.

ai_torcuk bunu beğendi.
  4. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lpg var ise benzinde deneyin benzinde de hızlanma yavaş ise ondan sonra sorun arayın aracınızda. Bende de matrix var ama manuel otomatik daha farklı olur hızlanma konusuna gelince arac 1400 kg civarında manuelde bile hızlanma öyle dizelde olduğu gibi olmuyor. Önceden kullandığım getz dizel ile karşılaştırılamaz bile.
    Sizin kıyaslarısınız hangi araçlara göre.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    arabayı alırken yapılan expertizde çıkan motor performansı gerçekleri yansıtmaz. ölçüm aletleri düzgün çalışmaz genellikle.

tam otomatik şanzıman özellikle hızlanmada biraz gecikme yaşatır.

arkadaşların dediği gibi telefona uygulama indirip 0-100 testi yapın. fabrika değerine yakın bir değerse normaldir.

motorda belki bakım gerektiren bir işlem olabilir ama şanzımanda arıza ihtimali çok zayıf.

gogo46 bunu beğendi.
  6. eng16in

eng16in Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Engin Dülgeroğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Lpg yok, hiç takılmamış. Şanzıman yağını kontrol ettirmedim belki ondan olabilir. Bujileri birkaç gün önce temizlettim. Değiştirmek istedim ama usta daha yeni bunlar temizleyip bakalım dedi. Aracın çalışmasında veya yürüyüşünde sarsılma yok rahat gidiyor. 0-100 km 12.7 sn yazıyor ama denemedim. Bana göre 13 sn değil 25/30 sn falan gelir heralde, çünkü motor bağırıyor ama araç gitmiyor. Sanki motor bağırdıkça yavaşlıyor gibi. Sonra hızlanma olmayınca gazı kesiyorum tatlı tatlı veriyorum....Hızlanma oluyor..... Anlamadım:eek:. Rampada 2. veya L. vitesleri olmasa kesin çıkamam kalırım rampada. Rampadan kastım normal vitesli arabaların 3. viteste devirli olarak normal hızla çıkabileceği rampa.
    Bu tip şanzımanda balata varmı? diye bir ustaya sordum yok dedi. Tork konvertör var dedi. Daha önce Polo DSG 7 ileri otomatik vardı. Elbette polo gibi hız yada hızlanma aramıyorum büyük bir araba. Ama ben bu arabayla araç sollama falan imkansız yapamam. Benim motorun bağırıntısına adam bıkar frene basar öyle geçerim. :)

7. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    L konumu lock- low gibi bir açılımı vardı sanki, yavaş gitmek için kullanılıyordu galiba. Hyundai satali çok oldu ama Micra'da l konumuna alınca araç hızlanmiyor.
    Aracı d konumunda kullansaniz, vites kolunun solundaki tuşu güce ihtiyac duyduğunuzda basssaniz, birde öyle deneyin. O tuş Getz'de vardı, illaki Matrix'ta de vardır.
    Ayrıca başta buji olmak üzere aracın bakımlarıni yaptırmanızı da tavsiye ederim.

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Normal arabanın 3 le çıktığı yeri sizin araç ancak 2 ile çıkabilir. Tork konvertörlü şanzımanda güç kaybı fazladır. Zaten şanzıman oranları da normal vitesli arabanın 3. vitesi sizin arabada 2. vitese denk gelir.
    Şanzıman yağını ve filtresini değiştirin.
    Ayrıca bir video atarsanız bir bakalım. Video atarken gaz pedalına hangi oranda bastığınızı belirtirseniz iyi olur.

9. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Bence 0-100 km videosu çekip buraya koyun, zaman farkına hep birlikte bakalım. O km de yağın ana faktör olacağını düşünmüyorum.

10. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    yanınıza 1-2 kişi daha alıp dik yokuşta aracı kaldırın.

patinajmı çekicek,yoksa olduğu yerde durup bağırıcakmı

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    buji kablosunu da değiştirmek bir çözüm olabilir. ama mutlaka orjinal kablo almalısınız.

ama önce 0-100 deneyin.

12. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Merhaba aynı olay benim başımda gelmişti. Araba D konumda çok hantal bir kalkış sanki arabayı yüksek viteste kaldırıyormuş gibi bir his vardı. Kendi yaptığım deneyimlere arabanın D konumda 3 viteste kitlendiğini öğrendim. L alsam da yine aynıydı sadece 2 vitese geçiyordu. Çok şükür çözdüm problemi.

Bu Sayfayı Paylaş