LPG KABLO

Orijinal Frenlerin Az Tutması

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Mert Açık tarafından 4 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ne frenmiş yahuw :) benim bir 20 jant bmx cevher marka bisiklet vardı 1996-2003 yılları arası kullandım frenleri hep sorun çıkartırdı en son sinirlendim frenleri komple söktüm:) ön arka hiç fren yoktu bisiklette lazım olunca yere taban sürtüyordum pek ala duruyordu hiçte öyle çok miktarda ayakkabı parçalamadım, 26 jant dağ bisikletlerini her türlü geçiyordum, Eskihisar ın dar sahil yolundaki ilerleyemeyen mercedesleri bmw leri kapılarını yalayarak solluyordum:). O günlerden kalma bir fren ihtiyacı duymama huyum vardır:) o yüzden bana fren kötü deseler gaza az bas, gideceğin yol kadar hızlan derim:) bir yerden sonra tekerlek döne döne illa ki yavaşlıyor şanzıman motor yavaşlatıyor zaten, kaldı ki havanın içinde asfaltın üstünde sürtünerek ilerliyoruz gazı kesince bir yerde duracak bu makinalar.

Rulmanlı arabam vardı bir günde 3-4km yokuş aşağı kayardım onda da fren yoktu.

Bilgisayarda otomobil yarışı oynarken çok fren yaparım:) rfactor gibi bir oyunda formula serilerinde yarış yaparken fren disklerimin 1200 dereceleri gördüğünü biliyorum,

frenden en çok şikayet eden sürücü tipi rallicilerdir aslında:) rallide abs yasak zaten, grup N klasmanında ve amatör serilerde frenlerde modifiye de olmayınca engebeli mıcır ve toprak zeminde 80-90km hızla giden bir otomobili yavaşlatmak çok zordur derler o yüzden iskandinav dönüşü yani direksiyonu sağ sol yaparak sarkaç prensibiyle otomobilin önünü virajın içine arkasını dışına doğru kaydırarak viraj dönme ve hairpin tabir edilen U virajlarda el freni kullanmak gibi icatlar geliştirilmiştir. Normal asfalt pist yarışlarında bu yöntemler kullanılmaz:) Çünki zemin yeterli tutunmayı sağlayabilir

Honda civic forumda fabrika çıkışı takılan michelin prymacy 3 lastiklerin yol tutuşunun kötü olmasından bahsettiğimde bir üye bana farklı zeminlerde deneme yapmam gerektiğini honda civic lerin kalıtsal olarak çok zemin seçen bir otomobil olduğunu söylemişti hakikaten öyle de oldu. Zeminde az bir pürüzlülük olsa civic in hem fren mesafesi abs yüzünden uzuyor hem yanal viraj hızı kötüleşiyor yanal kaymalar oluyor, hemde hızlanmalarda çekiş kaybı yani patinaj yaşıyorum ancak dümdüz cam gibi düz bir asfaltta bunlar olmuyor çünki civciv lerin sert süspansiyonu sert kemikli şasi yapısı pürüzlü zeminde yerle teması azaltıyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş