LPG KABLO

Orijinal Frenlerin Az Tutması

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Mert Açık tarafından 4 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Otomatik şanzıman araçlarda ,araç akarken fren yükü tamamı ile diskler üzerine düşer. Motor kompresörü yoktur. Ancak otomatik şanzıman devrede lakin D modda iseniz Frene basma esnasında araç motoru boştadır ve araç akar şekildedir. Ama her halükarda şanzımanı koruma modundadır.

Manuel viteste olduğu sürece yük üstünde olup frene basmasanız da araç düz yolda kompresör ile yavaşlamaya başlar. FREN daha iyi tutar.

Otomatikte test için TAVSİYEM tabirim doğru ise tripronik tokatlamalı vites modu :) ) ile kullanım yapın.

Bu sayede araç 3-4-5-6-7 fark etmez, devamlı yük altında olacağından siz vites değişmeden değişemez ve motora yük bindirir.
    araç akarken frene bastığınızda y, eterli durma eğilimini göreceksiniz. Çünkü Kompresör devrede olacaktır.

FREN mesafe ve yumuşaklık farkını anlayacaksınız.

Son düzenleme: 5 Temmuz 2018
    Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hiç fren kullanmadan şehir içi yol gittiğim oluyor, arabam otomatik vites birde cvt şanzıman ve şanzımanın D modu S modu bunların ikisinin de eco modu birde direksiyon üzerinden kulakçık kontrollü olarak manuel sıralı vites değiştirebiliyorum haliyle habire motor freni yaparım tork konvertörü hiç de sarsmaz hareket enerjisini ısıya çevirir şanzıman yağı azıcık ısınır belki o kadar, S modunda iken kulakçığa basarsam manuel e geçip vites topuzunu değiştirene kadar öyle kalıyor, eğer D modunda kulakçığa basarsam gaz pedalına basıp çekene kadar manuel sonra kendi kendine otomatiğe geçiyor eski arabamda da frene fazla basmazdım, sıklıkla motor freni yapıyorum tork konvertörü motor frenine güzel cevap veriyor balata gibi değil. Frenleri lazım olunca kullanıyorum öndeki araca çarpmaya 3 metre kala azıcık frene basıyorum:) 235 taban lastik 280mm çapında disk var jantlar 17 fren tutuyor işte:) ama babamın 2012 model otomatik i30 un frenleri daha güzel. İşin esası pek fren aramam ben otomobilde pedal ayağımı yormasın yeterli

3. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @Mert Açık
    Ben de sizin durumun tersi sayılır bir durumu yaşadım ve çok şaşırmıştım.

Getz'den otomatik Yaris'e geçtik. Yaris'te frene basmaya gerek kalmıyor, dokunmak gerekiyor tam tabiri ile. Getz'in fren pedalına basarsanız kesin camdan uçarsınız. Başlarda çok zorlandım, şimdi alıştım. Artık basmıyorum ,dokunuyorum :)
    Rampa inerken filan frene dokununca araba bunu algılıyor ve hızlıca birkaç vites küçültüp durmasına yardımcı oluyor. Bu da çok sevdiğim özelliklerinden birisi.

Şahsi fikrim aracınızda problem yoktur , tek problem Yaris'in frenlerinin normalden çok iyi olması sadece. Zamanla alışırsınız diye düşünüyorum.

4. ferhat3434

ferhat3434 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    ferhat ar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Ana fren merkezinde havayı tutması için 1 conta bulunuyor bu bazen yerinden oynama yapıp çıkıyor buda fren pedalında süngerimsi bir his verir bastığın kadar durmaz birden çakılır bu contanın kontrolu söyledir araba çalışırken frene basarak araba stop edilir motor durduğunda frendeki ayak yukarı doğru kalktığını hissedersen çonta oynamıştır ana merkezi söktürüp çontayı taktır düzelir geçmiş olsun

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Fikrini söyleyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Önerileri denedim ancak değişen hiçbir şey olmadı. Hareket halindeyken vitesi boşa alıp frene bastım aynı. Manuele geçip kompresyonla birlikte fren yaptım aynı. Conta kontrolünden bahseden arkadaşın yöntemiyle frene basarak arabayı stop ettiğimde de ayağım yukarı kalkmadı. Yani contada sorun yok belliki. Benim tahminim arabada mekanik bir arıza yok. Sorun kullanılan disk ve balatada. Balatalar diskleri yeterince iyi tutmuyor. Ya çok çabuk ısınıyor ya da şişme yapıyor. Fırsat bulduğumda diskleri tornalatmayı düşünüyorum. O da olmazda son çare yan sanayi disk ve balata kullanmak olacak. Şimdiden balata ve disk önerilerinizi alabilirim :)

Son düzenleme: 6 Temmuz 2018
    Coolwhisper ve ai_torcuk bunu beğendi.
  6. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba. Kendi başımdan geçen fren olayından bahsetmek istiyorum. 2008 model Kia Cerato var 1.6 dizel. Orijinal ekipmanları eskidiği için kaliteli yan sanayi kullanarak disk ve balataları yeniledim. Ön diskleri roadhouse marka aldım, ön balataları TRW, arkalar ise valeo... İlk zamanlar harikaydı. İlerleyen zamanlarda birgün Korkutelinden dönerken frenler şişti araba durmadı... Neyse iyi kötü soğuttum yolu tamamladım. Sonra fren pedalı düşmeye başladı. Gittim fren ana merkezini yeniledim yine olmadı. Pedal sünger gibi her zaman ABS devreye giriyor. Gittim önlere kale marka yerli malı diskler, arkalara Wood marka yerli diskler, komple balatalarına Hitech marka Kore malı balatalar aldım ve şimdi oldu dedim. Maşallah ABS artık olur olmadık devreye girmiyor frenler de zımba gibi oldu. Hep deneme yanılma oldu. Diskleri tornaya çok mecbur kalmadıkça vermeyin. İki defa verdim iki hafta olmadan yamuldu.

Coolwhisper bunu beğendi.
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    2 bilemedin 3 yilda bir fren hidroliği değiştirin diye yaziyoruz ama kimse anlamiyor. Degistirin derkende 4 merkezi actirip sistemde yag kalmayacak sekilde bosaltip tekrar yag doldurun. Oyle hidrolik kabindan siringa ile cekip yeni yag koymanin faydasi olmaz. Tabii bunu yapacak usta bulmanizda zor.

Bende cerato var, oncesinde kardesi xd2 vardir, sonata nf vardi hepsinde frenler bakimli ve zimbaydi. Bizde balata yada disk balata degisimi yeterli saniyor millet.

Yaris 43 metre, elantra 41 metre.

Arabaniza adam gibi bir yerde bakim yaptirin bence.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 6 Temmuz 2018
    Coolwhisper ve ai_torcuk bunu beğendi.
  8. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diskler zaten inceldi. Değişim vakti geliyor. Amacım tornalatıp kullanmak değil aslında. Bir nevi test yapmak. Tornadan sonra frenler istediğim gibi olursa yeni diskleri de orijinal alırım, istediğim gibi olmazsa yan sanayiye yönelirim. Tornalatmayı düşünmemin sebebi bu kararı verebilmek. Balatada da kaleyi öven çok duydum. Yumuşak bir balataymış sanırım. Dolayısıyla frenlemesi de iyiymiş. Fiyatları da uygun sayılır. Kale, blueprint, mga gibi markalar var kafamda balata olarak. Feroda , brembo gibi markaların dolarla birlikte fiyatı uçmuş. Disklerde yan sanayiye yönelirsem hangi marka olacağına henüz karar veremedim.

Coolwhisper ve umutd07 bunu beğendi.
  9. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    5 ay önce yetkili serviste pompala boşalt yöntemiyle değişti zaten. Yukarıda belirtmiştim.

Coolwhisper bunu beğendi.
  10. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

Ani frende boyle duramiyorsa sorun var demektir. Arac i30cw, disk balata fren merkezi Elantra ile birebir ayni, 100kg kadar daha agir arac.

11. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Tornaya vermek yerine yenisini almak daha makul.

umutd07 ve Coolwhisper bunu beğendi.
  12. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Bende 2005 admire 1,3 otomatik var, 4 ileri ama OD on/off düğmesi OD yi kapattığımda yüksek devirde vites değiştiriyor ve rampa aşağı inerken yine OD yi kapattığımda resmen kompressle yani motor freni ile iniyorum, ayrıca araçta abs yok, direk fren, ne kadar pedala yüklenirsem o kadar basınçla yavaşlıyor ya da duruyor. farklı marka düz ve otomatik araçlar kullandım, en iyisi bence Hyundai, ne Renosu Ne Fiatı ne opeli ne pejosu, parayla almayacağım araçlar, çok param olursa da Hyundai veya Kia ilk tercihlerim olur o derece yani.

Asel Kaan Efe ve ai_torcuk bunu beğendi.
  13. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)

Hocam boşuna orasını burasını değiştirme...
    Tekrar yazıyorum...
    Bu araçların mekanik yapısı bu şekilde...
    Aracın ağırlığı, aracın süspansiyon yapısı, aracın fren tertibatı vs vs vs... yani frenleme ile ilgili ne varsa durma şekli böyle....
    %20-%30 emsal araçlarına göre bana göre %40 daha uzun fren mesafesi var...
    Yani araba duruyor gibi de durmuyor gibi de... ABS devreye girdiği annn zaten akıyorrrr araç akıyorrr... küt küt küt küt küt küt küt küt küt küt sonuç hız kesmiyor kiiiiiiii ??? Tamam arabaya yön verebilirsin belki ama öyle bir şansın yoksa sen ayağını bir nebze çekiyorsun yukarı... Sonra durursa ne alaaa...
    fren pedalı senin kuvvetinle doğru orantılı lakin dibi ne kadar derin bu soru işareti... bas bir miktar frenajjj biraz daha bass bir miktar daha sert fren biraz daha bas sert fren... daha sert daha dibe doğru bas ABS sonra basmaya devam et... değişen yok...
    Fren dediğinde mercedes gibi araçların mekanizmaları akıllar zarar...
    Yazmış birisi yukarıda ZINK diye oturdu diye...
    Bir gün seri bir şekilde gidiyoruz... Önümde mercedes CLK mıdır nedir... Adam bir fren yaptı ZIIIIIINNNKKK yerinde kaldı...
    Ben frene asıldım ABS vs... küt küt küt küt küt küt küt lakin içim dışıma çıktı arkadan geçirecem diye... Çok şükür ki devam etti de kurtulduk...
    Şu bir gerçek ki eğer aracın hyundai ise takip mesafen daha uzun, frene basacağın nokta daha erken olmak zorunda...
    Mekanizma bu şekilde... Araç bu şekilde... bu nun mimari tasarım vs yapısı bu... Hidrolik yağı disk balata torna vs hepsi deneyenler oldu forumda...
    Değişmediğini söylediler....
    Ben aracı 2012 de 0 km aldım... O gün de böyleydi bugün de böyle... Sen yine de aklında kalmasın.... Senin aracında tutar belki... disk balata hidrolik değiştir bakalım...

isaslan ve Mert Açık bunu beğendi.
  14. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    yine boş boş, mesneti olmayan, bencelerle dolu bir yazı. bak oraya i30'un fren videosunu koydum ben çektim o video'yu.

clk ile i20 kıyaslamak hangi kafanın ürünü o da ayrı konu. i20'nin lastiği kadar diski var clk'nın...

erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Tek dolu yazan sensin Serdar...
    Bak ben işim gereği...
    Focus, Citroen, Polo,Clio vs vs... bir çok markayı kullandım kullanıyorum...
    yukarıda sana açıklama yapmak zorunda değilim ama yine de yazayım... mercedesin frenine hayranlığım söz konusu... kıyas değil...
    POLO ile i20 yi kıyasladığım konu mevcut... oraya da yazdım 2018 polo 2012 i20 diye... okuyan da anlar ne yazdığımı...
    senin çektiğin video benim frenleme mesafemi değiştirmiyor...
    araç 0 km alındığı zamanda arkasının nereye gideceği belli değildi...
    bakımı vs yapıldıktan sonra da...
    ne rot balans ne lastik ne balata ne disk ne hidrolik...
    sen kabul etmesen de fanatizmi kenara bırak lütfen aracın fren tertibatı bu şekilde...
    bazı şeyleri kabul etmek lazım... insanlara çamur atmadan önce...
    forumda en objektif yazanlara bu hareketleri yapman çok çirkin...
    kusura bakma... işte bu yüzden de çok nadir yazıyorum... gereği yok çünkü fanatizm almış başını gidiyor...

Mert Açık bunu beğendi.
  16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bir tane veri verebiliyor musun? gelip boş boş yazmaktan başka işin yok.

bak ben veri yazıyorum;

2007 model 275.000km'de ki aracımın ön frenleri 2,88kN basıyor, arkalar bakımsız balata ile 2,00kN basıyor!!! dandik sanayi balataları, yerli hidrolikler falan 2,00kN basan varsa yazsın!

yok objektif değilmişiz, yok başka araçta kullanıyormuş. biz sanki başka araç kullanmadık... boş boş laflarından sıkıldım, inatla seni atmadım ama buraya kadarmış. Kendinden büyüklere adıyla diye hitap etmen kafi zaten, saygısız herif.

17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Gerçi senin kafa yapın Tüv onaylı veriyi bile kabul etmez ya, neyse ben yinede ekleyeyim....

bu siklette, bu yaş ve kilometrede görelim değerleri.

18. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Benim Eski Corsa Önler 100 Basıyordu :D

19. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu ne biçim yöneticiliktir, nasıl bir fanatizmdir. Böyle konuşma tarzımı olur.

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ne biliyorsunuz da neyi yorumluyorsunuz? adam 2 yıldır boş boş yazıyor, benden iyi mi biliyorsunuz ne yazdığını?

fanatizmlik ne gördünüz? veri koyuyorum beğenmiyorsunuz, video ekliyorum ses yok??? kaldı ki size sorun olabileceğini söylüyorum... sonra dönüp fanatik biz mi oluyoruz?

erenuzel41 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş