LPG KABLO

Orijinal Frenlerin Az Tutması

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Mert Açık tarafından 4 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Arkadaşlar sizlere orijinal frenlerle ilgili bir sorum olacak. 2014 elantrayı 60.000 km de aldım. 2 senedir kullanıyorum ancak önceki arabamla (toyota yaris) kıyaslayınca bariz bir frenleme farkı hissediyorum. Hem de onda yan sanayi disk ve fren kullanılıyordu. Araçtaki sorun tam olarak şu. Disk ve balata orijinal olmasına rağmen sert fren yapamıyorum. Frene az basarsam az tutuyor çok basarsam yine az tutuyor. Freni köklersem de tekerlekler kilitlenip abs devreye giriyor. Zamanla oluşan bir durum değil bu. İlk andan itibaren farkettim bu durumu. Test merkezinde fren testi yaptırdığımda herhangi bir sorun görülmedi. Servise sorduğumda klasik cevapları olan sorun yok cevabını aldım. Balatalar değişti ama durum değişmedi. Diskler de aşınmaya başladı ancak hala kullanılabilir durumda. Yani sebep disk veya balataların aşınması ve değişme vaktinin gelmesi değil. Etraftan sorduğumda balatalar serttir yumuşak balata kullan diyen oldu. Diskler aynalaşmıştır tornalattır diyen oldu. Son çare orijinal yerine farklı bir markanın disk ve balatasını kullanmayı düşünüyorum ancak öncesinde sizlerin de fikrini almak istedim. Sizde de böyle bir durum varmı, yan sanayi orijinali bile aratırmı veya bu sorunun sebebi-çözümü ne olabilir.

2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Lastikleriniz ne durumda?

3. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyi durumda. Kabaklaşma sertleşme yok. Zaten kış lastiklerini taktigimda da durum degişmiyor. Ayrıca sorunun lastiklerden değil de frenlerde olduğu hissediliyor. Yani sert fren yaptığımda balatanin diski tam olarak tutmadığını diskin balatalarin arasından kaydığını hissediyorsun.
    MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Araç otomatik vites mi? Daha önceki yaris otomatik miydi?

5. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yaris manueldi. Elantra otomatik

6. cenker_baba

cenker_baba Guest

trafiğe kapalı alanda sol ayakla fren yapınca arabanızın frenini tam ölçersiniz bendede sağ ayakta tutmuyor havası veriyor kapalı otoparkta sol ayakla fren yapınca arabanın çakılışına bakıyorum :)

Coolwhisper bunu beğendi.
  7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Manuel araçtan tork konvertörlü araca geçince fren hissiyatında farklılık olabiliyor. Otomatik araçta şanzıman frenlere yük bindirdiği için sanki fren hiç tutmuyormuş gibi bir his uyandırabiliyor. Bu farkı ben ilk olarak accent otomatiğe geçince farketmiştim. Disk ve balatalar orjinaldi. Bir gün 70-80 gibi bir hızda ani fren yapmak zorunda kaldım. Frene sonuna kadar bastım. Araç yavaşladı ama istediğim ya da tahmin ettiğim kadar değil. Dedim, ya fren pedalı kırılacak ya da ayağım kaportadan dışarı çıkacak. Bu arada araçta ne fren kitlemesi ne de lastiklerde kayma olmadı. Ancak ani frende şanzımandan gelen yükü hissettim. Yola devam ederken hızım 50 km de iken aracı boşa (N) aldım. (tavsiye edilmez ama deneme amaçlı) Frene bir asıldım az kalsın kafam cama vuruyordu.

Bence sizde bu şekilde ufak bir deneme yapın ve frenlerinizin tutmadığına ona göre kesin karar verin. Ya da aradaki farkı bir görün.

Yukarıda yazılanların dışında tavsiye olarak fren hidroliğini değiştirebilirsiniz. Disk veya balata değişimi yapmak isterseniz TRW disk ve Blueprint balatayı tavsiye ederim. Özellikle Blueprint balatadan çok memnunum. Yumuşak bir balata. Çok toz çıkartıyor, belki çabuk da bitecek ama hem sessiz hemde diske çok iyi tutunuyor.

8. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Otomatik manuel farkı dışında, araç ağırlıkları, lastik tabanları, lastiğin kaucuğu dahi fren performansına etki eder. Daha ağır, otomatik bir araca biniyorsunuz, fren performansının bir miktar zayıf gelmesi normal bence.

9. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Otomatik şanzımanın frenlere yükü bu kadar olurmu bilmiyorum ama boşa alıp deneme fikri aklıma yattı. Yukarıda yazmayı unutmuşum fren hidroliği de yakında değişti ama hiç fark etmedi. Disklerin yamulmuş olması ihtimali geliyor aklıma ama pedalda titreşimde yok. Son çare diskle balatayı değiştirmek kalıyor ama yan sanayi orijinalden daha iyi performans gösterirmi ondan da şüpheliyim.

Coolwhisper, ai_torcuk ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Belki de söylediğiniz gibidir. Aslında bir sorun olmamasına rağmen araçların farklılığında kaynaklanan bir frenleme farkıdır. Ama tüm çözüm yollarını denemeden bundan emin olamıyorum.

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. crazy34

crazy34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    semih kekec
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bendede 2014 elantra dizel otomatik mevcut bende aynı problem mevcuttu aslında problem değil otomatik şanzımanla ilgili boşa alınca anlarsın zaten araca yük bindirdirdiği için durmıcakmış hissiyatı uyandırıyo ancak frenleri test ettim balatalarımda yeni değişti tutuyo merak etmeyin genel durum yani

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper ve ai_torcuk bunu beğendi.
  12. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İlk fırsatta boşa alıp fren testini yapmak farz oldu.

13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam ilk mesajdan itibaren konunuzu okudum , kızımda otomatik 1.4 i.20 var , D de N de de bastın mı kazık duruyor ,ama bende aynı aracın 2013 i20 1.2 si var , oldum olası frenlere güvenmiyorum , daha önce Astra aracım vardı fren dedindi mi hiç bir tereddütüm olmazdı , bu aracımda da fren ve disk ve kampana orjinal ama , frenleme mesafesi çok uzuyor , bunu bildiğim için çok uzaktan ışıklara yaklaşırken hemen vites küçültüyorum , evet Hyundainin fenleri çokta sağlam değil diyebilirim , ben de aracımı götürdüğümde ilk bakımdan bu yana servis normal bir şey yok demişti.

Coolwhisper, deza ve Mert Açık bunu beğendi.
  14. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer arkadaşların söylediklerinin de doğruluk payı vardır elbet ama bu konuda ben de sizinle hemfikirim. Hyundai fren konusunda pek güven vermiyor. Şanzımanın etkisi, lastikler, ağırlık vs illaki etkiliyordur ama bu kadar had safhada olmasa gerek. O yüzden orijinal yerine yan sanayiye yöneliyorum ya zaten.

15. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    2012 1.4 model benzinli i20 kullanıyorum. Hyundai nin fren sistemi bu şekilde... malesef ABS devreye girdiğinde tutmuyor hissi oluşturuyor ve yeterince verimli çalışmıyor. (bence) çok sık devreye girip çıkıp tık tık tık tık tık tık araç hız kesmeden devam ediyor.... az basınca da frenleme olmuyor hissi oluyor... Araca alışana kadar bu böyle sürer gider... alışınca frenleme mesafenizi artık kestirebiliyorsunuz...

16. Mert Açık

Mert Açık Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Çok doğru söylemişsiniz. Arabaların frenlemesi çok yeterli değil. Bu durumda kullanıcılar da kendilerini arabaya uyduruyor. Ancak bu durum hyundai için oldukça eksi bir puan. Trafikte ne zaman ne olacağı bilinmez. Ben arabayı değil araba beni kurtarmalı.

17. isaslan

isaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    ismail aslan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    disklerin tornaya gitmesi ve fren hidroliğinin değişimi ile bi nebze iyileşme sağlanabilir.

18. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Accent eram 58 binde orjinal fabrika fren sistemiyle duruyor ve ani frenler zimba gibi kitliyor. Ayni sekilde 2004 volvo ya yeni fren sistemi taktik balata disk hidrolik vs. Arac 1800 kilo ve frene asildigimda durmuyor. Benim arac 1200 kilo frene bastigimda asfalti kaziyor. Arac agirligi bence en onemli etken. Nekadar iyide olsa arac agirligi fren pedalindaki hissiyata direk etki ediyor. Yaris cok hafif bir arac.

Bu arada 7 yildir hyundai kullaniyorum fren performansi bir kere bile bana yetersiz gelmedi. Belkide tofas reno gibi araclari hâlen aktif olarak kullandigimdandir :) turkiye sartlarinda accent era bizim icin lüks oluyor malesef

19. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Hızlıca tüm yazılanlara göz attım. Hyundai'nin frenlemesi kötü değil, başta bunu belirteyim. Ardından aşağıya tarafsız yorumlarımı yazayım, umarım faydalı olur.

2015 İ20 1.2 manuel: 4 fren de disk, kışlık ve yazlık lastikler ile lastikler ve araç sıfırdan 45 bine dek, mevsimine göre değişmeli kullandım. Ne disk, ne balatalar değişti. Süspansiyonları da nispeten sert aracın, konuları da var. Fren performansı gayet iyiydi, güvensizlik yaşamadım. Cam tavanın da etkisiyle ruhsat verilerine göre yaklaşık 1270 kg. Lpg yi katmadım.

2017 Leon 1.0 tsi dsg: 4 freni de disk. Yazlık lastikler ile, arkadaşın sıfır aldığı ve o sıralar 20-30 bin arası net hatırlamadığım km'de aracını kısa süreli kullandım. Süspansiyon sert, fren pedali çok hassas, basar basmaz tepki veriyor. Tepki olarak çok iyi gibi görünse de, panik durumda böyle hassas fren pedalı ABS'nin devreye girmesini kaçınılmaz kılacak. ABS ise kontrolün sizde kalmasına yardım etmekle beraber durma mesafesini uzatan bir etkiye sahip. Ayrıca böyle bir araçta şoför iyi değilse yolcuların özellikle şehir içindeki dur-kalklarda mideleri ağızlarına gelebilir. Auto-data verilerine göre ağırlık 1130 kg.

2013 Corsa 1.4 tam otomatik: Ön 2 fren disk, arka frenler kampana. Yukarıdaki iki araçtan da yumuşak süspansiyonlara ve daha yüksek ağırlık merkezine sahip. Tüm bunların sonucunda frene asılınca araç öne doğru yığılıyor, adeta yaylanıyor gibi ama bunu kıyas maksatlı diyorum öyle anormal birşey olarak değil. Dolayısıyla bu öne doğru yaslanma yavaşlamayı da yumuşatıyor, alışınca güvensizlik hissi de yapmıyor ancak diğerlerinden buna binince frenler bitik mi diye düşünmeme yol açtı. Auto-data verilerine göre ağırlık 1100 kg.

2012 C 180 1.6 Kompressor AMG Avantgarde otomatik: 4 fren de disk. Abimin arabası, uzun yol ve şehir içinde çok kullandım, kullanıyorum. Amg giydirmesi sadece. Ama C serisinin süspansiyonları zaten sert. Bozuk yol konforu Corsa'dan kötü, ne var ne yok hissettiriyor. Lastiklerin ince yanak olması da (orijinal ebatlar) bunda etkili. Yol tutuşu elbette benim tecrübelerime göre oldukça iyi. Frenleme hissiyatı değişik, birden fazla kez frenleri kontrol ettirmesini söyledim abime. Araç durmayacakmış gibi hissettiriyor. Auto-data verilerine göre ağırlık 1485 kg.

Tarafsız olmaya çalışarak yorum yazdım, hiçbir markanın savunucusu değilim, yalnızca hayalini kurduğum bir marka ve araç var, ama bunların hiçbiri değil, burası yeri de değil :)

20. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bende deneyımlerıme gore bır cok araba sıralayabılırım.Hepsı kendı arasında cok fark yaratıyor.

ilk arabalarımdan 1,6 clıo sport 2002 model arac abs olmasına ragmen akıp gıderdı one cakardı kendını hızlanınca veya frende ancak guven vermıyordu.

sonra kendı arabam 1,6TDI polo 2012 kasa araba 4fren disk agır bır araba oldugu ıcın asla guvensızlık yasamadım 180den sonra amortısorlerın comfortlıne olmasından zıplamasını saymazsak.

şirket arabası 1,3 Doblo arka full cakılı Antalya belekten Istanbula 6,5 saatte gırdım 140ı gecmedım zaten gecermı denemedım de.
    frenler ön 2 dısk arka 2 kampana ve maalesef kötu bır sıstem .

patronumun arabası 1,6 mını countryman 4 çeker yol tutus ve yukseklık harıka buna ragmen fren cok sert ve araba agırlıgı cok ıse yarıyor.Guven konusu harıka.

patronumun arabası 3,5 cls 350 140la vıraja gırdık ne gram kayma ne hıs verdı.Frenlerde zınk dedınmı yapısan cınsten.

kayıncodan emanet 1,4 TDI 2016 polo 4 fren dısk kullandım ancak bana pek guven vermedı cam tavan vs de olmasına ragmen bıraz araba sertlesmıs sanırım.

kayınpederımın 1,5dızel 2012 clıo 4 frenler tutmuyor denebılır arac cok hafıf yıllar clıoya fren olayını ogretememıs dıyebılırım 4 dısk e ragmen araba cok hafıf ve pedal da cok hassas.

babamın arabası 1,5 fluence araba o agırlıkta nasıl okadar az yakar ve nasıl oyle hızlı gıder bılmıyorum ama yol tutus zayıf olmasının yanı sıra cok hafıf bır fren var ve kazaları hep taklalı.

yanı arabadan arabaya otomatık manuel , sert yumusak amortısor yada dısk kampana olayları cok degısık tertıbatlar.

Bu Sayfayı Paylaş