LPG KABLO

Oksijen Sensörü Kontrolü ve Temizleme

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda MSC tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bilgisayarla baktirmaniz lazim.

osmeyn bunu beğendi.
  2. osmeyn

osmeyn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Osman SARIYILDIZ
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    bilgisayarla baktırdım. oradan motor arıza ışığını söndürüyoruz daha sonra tekrar yanıyor. bilgisayarda oksijen sensöründe arıza var diyorlar. ama şöyle bi sorun var yenisini takarız ışık yanmaya devam ederse yani arıza sensörde değilde katalizörden kaynaklı olursa sensörü geri almayız diyorlar :) bizde bugün sağlam bir getz bulup onun sensörü takıp deneyeceğiz. yine de cvp için sağol sadıcım..

3. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Boschta da getze uygun sensör üretimi bitmiş, boschun üniversalini takabileceğini söylediler ama soket uymayacağı için lehim yapacaklar o da sağlıklı değilmiş. Bosch orijinal ama kutusuz sensörü servisin yarı fiyatına getirtmekten bahsetti. Kafam karıştı kutusuz orijinal parça nasıl yarı fiyatına oluyor? Bilgisi olan var mı? Taktırdıktan birkaç ay sonra bozulmasın, bu tür deneyimlerini paylaşanlar da var. Sonuçta 600-800 derece arasında çalışan bir parça. Ama 600 lirada eder mi ya???

4. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Deneme yaptınız mı? Sonuç ne oldu?

5. osmeyn

osmeyn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Osman SARIYILDIZ
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    evet dün deneme şansımız oldu. sorun sensördey miş. yenisi takıldı ve sorun kalmadı. aracın rölentide çalışmasından gaz yemesine kadar herşey düzeldi.

6. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Sensör orijinal mi ve kaça maloldu?

7. osmeyn

osmeyn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Osman SARIYILDIZ
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    v
    v
    alla kardeşim orjinalmi değilmi inan bilmiyorum ama orjinal olduğunu pek sanmam. fiyatınada gelince o eksozcunun hatası olduğu için ben karışmadım. ama tahminim 150 tl filan.

8. osmeyn

osmeyn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Osman SARIYILDIZ
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    aradan 1 hafta geçtikten sonra bizim arıza ışığı tekrar yandı. aracın çalışmasında çekişinde herhangi bir sorun yok ama tekrar oksijen sensörü arızası yazıyor makinaya bağlandığında. bu seferde orjinal sensör olmadığı için yapabilir diyorlar. ustalara sorarsan önemli değil lpg li araçlarda genellikle bu arıza ışığı yanar diyorlar. biz arızayı siliyoruz o 1 gün sonra tekrar yanıyor. valla morallerim bozuldu nerden değiştirdim o katalizörü. hem o kadar masraf et hem araç eskisinden daha kötü olsun. yukarıda yazmıştım katalizörü kendimiz kesip manifoltta ekledik diye ondan dolayı oksijen sensör arızası olurmu sizce..

9. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    artık aşırı benzin tüketimi ve lpg yakıt değerim yüksek olduğundan oksijen sensörümü kontrol ettim sensörün siyah kablosunu biraz sıyırıp avometre ile kontrolümde motor fan açtıktan sonra rölantide sürekli değişken sonuçlar çıkıyordu bir 100mv oluyor bir 700mv oluyor daha sonra 4000 devire sabitlediğimde yine aynı inişli çıkışlı sabit olmayan voltaj değerleri çıkıp durdu anladığım kadarıyla 4000 devirde 200 mv ve altında değer okumam lazımdı ama olmadı..daha sonra oksijen sensörünü zar zor söktüm dışarı aldım würth balata spreyinin kapağını doldurup sensörü bir müddet balata spreyi içinde beklettim içinde çalkaladım zar zor biraz kurum çıkartmayı başardım ama temizledikten sonra arabaya taktığımda avometre ile yaptığım sensör voltajları bu sefer eksi voltaj sinyali vermeye başladı rölantide -35 mv gibi değer okunmaya başladı ama ekside olsa sinyal önceki gibi zıplayıp inmiyordu.sizce oksijen sensörü sizlere ömür mü oldu?

10. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    narrow band sensörler sabit voltaj göstermez.

11. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    bugün tekrar oksijen sensörünü söktüm ve sulandırılmış pas ve kireç sökücü içerisinde bir 20 dakika beklettim daha sonra kuruttum aracıma geri taktım avometre ölçümünde MSC Serdar beyin dediği gibi sabit olmayan + değerdeki oynak voltajları görünce sevindim ilk başta yanlış anladığım sabit 4000 devir sandığım daha sonra doğrusunu anladığım kadarıyla 4000 devirdeyken bir anda pedalı bırakınca görünen değer olan 200 mv ve aşağısı değerleri yakalayınca oksijen sensörümün düzgün çalıştığına kanaat getirdim umarım bu temizleme işlemi yakıtımı düşürür..fakat aracımda İAT sensörün çıkış voltajını ölçtüğümde 15 derece dış ısıda 3,6 volt değer verdi servis kitapçığı referans değerlerde 3,3 ila 3,7 volt arası 0(sıfır) derece sıcaklıkta bu değerleri vereceğini yazıyor bu İAT sensörü ecuya daha düşük sıcaklık sinyali gönderdiği için yakıtım artıyor olabilir mi?bilgisi olan arkadaşların fikrini öğrenmek istiyorum..

12. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    getz 1.3 aracımda scanmaster elm ile baktığımda oksijen sensörü 0350 ile 0400 arası gösteriyor bu durumda yakıt durmunu nasıl anlamalıyım örneğin ideal olan kaçtır kaçtan aşağı zengin veya kaçtan yukarı fakir karışımı gösterir
    cevap için şimdiden çok teşekkürler...

13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Narrowband sensorde goremezsiniz. Lft ve sft degeri onemli.

mt_44 bunu beğendi.
  14. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Serdar bey peki Lft Ve sft değerleri %0 a yakın olan bir araçta oksijen sensörü sağlıklı çalışıyor diyebilirmiyiz

15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hayir. Lft ve sft degerini o2 sensoru olusturuyor. Sensor bozuksa dogru deger vermez.

mt_44 bunu beğendi.
  16. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    1.3 Getz lerin oksijen sensörü için kaçlık lokman olması gerekiyor acaba oksijen sensörü lokması almayı düşünüyorum normal lokmalar veya anahtarlarla sökemedim kablodan dolayı

17. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Mrb arkadaşlar öncelikle Tüm müslüman aleminin kandili mübarek olsun sorunuma gelince benm 99 model 1.5 gls accent aracım var bundan 2 hafta önce bakım için ustaya götürdüm bujiler ve kabloları hava filtresi ve triger ve V kayısı değişti araçta bu değişimlerden sonra sorunlar çıktı lpg de 30 tlye 120 - 130 km yol yaparken 20 tl ye 70 km yol yapar oldu araçta eski sistem lpg var aracı atiker servisine götürdüm gaz ayarı için ve aracın bir de rölanti sorununu söyledim rölanti ise son 4 aydır sorunluydu benzinde normal lpg de ise beklerken tam stop edecek gibi oluyodu ancak rölanti hemen yükseliyodu değişimlerden sonra geçermi dedim geçmedi ustaya rölanti sensörünüde temizlettim ancak olmadı servistekiler ise sensörün bozuk oldunu sölediler ve 30 cm önüne gaz ayar vanası taktılar birde gaz ayarı yaptılar araç çok güzel oldu kendi ilçeme geldim aracı 4*5 saat sonra tekrar çalıştırdım aracla seyir halinde iken vites küçültecem zaman debriyaja bastımda araç stop eder oldu servise tekrar götürdüm gaz ayarı yaptılar sorun yine aynı bende servisin taktıgı vanayı sonuna kadar açıp rölanti sensörünü geri taktım stop etme olayı ortadan kalktı ancak rölanti sorunu ve fazla yakma olayı yine aynı değişimlerde sonra aracın motor arıza lambası da daha fazla yanar oldu özellikle yokuş yukarı cıkarken lamba yanıyor düz yola cıktıktan sonra biraz gidince tekrar sönüyor yine aynı şekilde değişimden snra araç çekişten düştü gibi 1 viteste 20km,2 de bagırmayla 50 km hıza yanasıyor bu gün bilgisayara baglattım ancak bana pek inandırıcı gelmedi adam eksoz hatası veriyor dedi ama ben pek inanmadım ama araçta aşırı çiğ benzin ve gaz atma olayı mevcut özellikle gazda araç çok geç alıyor benzinde ise gaza biraz yüklenince eksozdan 2 kere pat pat sesi geliyor acaba benm motor arıza lambası bu sizin dediğiniz oksijen sensöründenmidir bu sensörün yerini bir arkadasım resim çekip gösterebilirmi birde bu fazla yakma olayı buji ve buji kabloları bu bu kadar çok yakmasına sebeb olabilirmi herkese teşekkürler

18. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Sadece benzinde kullanılan bir aracın ltf uzun dönem yakıt %-3 veya 4 yani eksiye doğru gidiyorsa sebep ne olabilir

19. erka44

erka44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    erkan katrancı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    merhaba arkadaşlar çok önemli dizel AFR o2 sensör değeri kaç olmalı rolentide ve hareket halinde ortalama değeri bilen varsa lütfen yazsın

20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    12.5 ile 15.5 arasi ama teknolojiye gore degisir.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil KURT ve erka44 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş