LPG KABLO

Önemli : Şikayet Konusu Açmadan Önce Mutlaka Okuyunuz

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda MSC tarafından 3 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Okan bozkurt

Okan bozkurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Aracim 2013 11. Ay cikisli mode plus dizel manuel orijinal servis bakimli ve garanti kapsaminda olan bir arac.
    Ilk olarak mayis ayinin sonunda eps(esp degil) yani direksiyon sertlesmesiyle karsilastim gece olmasindan ertesi güne biraktim sabah gittigimde duzelmisti fakat yine de izmit fertan servise goturdum bi daha olursa gel falan dediler 2 gun sonra bir daha oldu yazilim attilar 5 gun sonra bi daha oldu parca degistiler 7 gun sonra bi daha oldu bi yazilim daha atildi derken ben il disina ciktim elazigda yine direksiyon sertlesti eps ariza isigi yandi malatyaya cekiciyle gonderdim yaptilar gittim aldim su an yine oldu ve malatyaya gonderdim arac su an serviste .bugun servisi arayip ustayla konustum ariza su anda gozukmuyor genel merkez arizayi gormeden mudahele etmeyin demis
    velhasili başim dertte napmaliyim

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Elektrikli direksiyon sistemlerinde kullanıma bağlı olan belli başlı kurallar var, mesela direksiyonu çok aşırı yavaş biçimde çevirmek veya direksiyonu sonuna kadar sağa yada sola çevirip o şekilde zorlamak EPS ünitesinin ısınıp kendisini korumaya almasına sebep olur yani direksiyon bu durumda aşırı sertleşir

sonuçta elektrik motoru ve ona bağlı redüksiyonlu bir dişli grubu direksiyonu çevirmeye yardımcı olacak biçimde tasarlanmış o zaman bunun ısınıp ta kendini korumaya alması yani geçici olarak kapatmasına ne sebep olabilir onu bulmak gerek

Yani demek istediğim şu: sizin EPS ünitesi garantiden değiştirilmiş ama problem düzelmemiş sürekli tekrar etmiş ise o zaman ya ön takımla ilgili zorlanma yani alt takıma giden direksiyon sisteminde, direksiyon kutusunda, rotlarda, rotillerde, amortisör kulelerindeki rulmanlarda hatta hatalı ebat yada aşırı inik lastiklerle ilgili bir sıkıntı olabilir ve direksiyonu genel olarak zor döndürmeye sebep olabilecek bu elemanlarda bir sıkışıklık aşırı sıkılık vs gibi bir durum buna sebep oluyor olabilir yani elektrik motoru bu durumda gereğinden fazla zorlanıp ta ısınıyor ve kapatıyor kendini yada kullanımla ilgili bir sıkıntı olabilir park ederken sonuna kadar sağa yada sola uzun süre dayamak gibi.

Gidip te her seferinde EPS ünitesi değiştirdilerde düzelmediyse direksiyondaki mekanik kremayer pinyon dişli kutusundan rotlara kadar diğer parçaların da incelenmesi yani yetkili servisin bu yönde yönlendirilmesi gerekebilir

3. Okan bozkurt

Okan bozkurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Servisteki ustayla görüstum su anda eps isigi yanmadigi icinbu asamada mudahele etmemeleri gerektigini tekrar isigin yanmasini beklemeleri soylenmis genel merkez tarafindan fakat bu isigin yanmasi yukarida bahsetmis olduğunuz bircok sebepten kaynaklanabilecegi icin belki cok uzun bir süre sonra yanacaktir ariza isigi. Benim bu arizadan dolayi 5. Defa yolda kalisim oldu. Belli ki servis bu arizaya sebep olacak butün ariza noktalarini halletmiyor. Napmaliyim bana yardimci olun nasil bir yol haritasi izlemeliyim tşkler

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    EPS ışığı durduk yere hayatta yanmaz:) bir önceki mesajımda yukarıda EPS sisteminin uyarı vermesi kendini korumaya alıp kapatması yani arıza ışığı yakması için olması gereken sebepleri yazdım, buna göre ya direksiyonu çok yavaş biçimde uzun süre ağır ağır çevireceksiniz yada direksiyonu sonuna kadar dayayıp öylece bekleyeceksiniz sonuçta EPS ışığı yanar veya direksiyon alt mekanizmalarında bir sıkışıklık olur normal kullanımda sağ sol yaptıkça elektrik motoru bu sıkışmaya karşı koyma direnciyle ısınır ve EPS kendisini kapatır arıza ışığı yakar.

EPS soğuduğu zaman koruma modundan çıkar arıza ışığı söner ve normal çalışmaya başlar. Yetkili servis ortamında bu ışık yanmaz rölantide beklemeyle yanmaz düz yolda sürüşte yanmaz:)

Bu durumda bize ve bana bu EPS ışığının siz bu otomobili kullanırken kaç km lik bir sürüş esnasında tam olarak kaç km yol yaptıktan sonra yandığını hangi şartlarda yandığını söylerseniz daha iyi bir muhakeme yapabilirim

mesela:

Park ederken mi yanıyor?

Tam tur dönüşlerden sonra mı yanıyor?

Düz yolda ilerlerken mi yanıyor?

Şehir içinde 8-10 kavşak döndükten sonra mı yanıyor?

ilk 5-10km içinde mi yanıyor yoksa 50-100 km sürüşte mi yanıyor?

Son zamanlarda alt takımdan bir parça değiştirdiğiniz oldu mu?

ön lastiklerinizde titreme yapabilecek bir balanssızlık varmı?

Otomobili kullanırken çok sıklıkla sağ sol düzeltme ihtiyacı duyuyor ve direksiyonla sürekli oynuyor musunuz? sonrasında EPS arıza ışığı mı yakıyor?

Ön düzen ayarları ne durumda ? toe in ve toe out değerleri eksiye mi artı ya mı doğru?

Bu otomobilin EPS ünitesi değiştirildiyse yetkili serviste ustaya söyleyeceğiniz yönlendirme şu şekilde olabilir: yeni takılan EPS ünitesinin yeni ve sorunsuzu ile değiştirildiği için kendisinde problem olmadığı varsayılarak direksiyonu çeviren diğer parçalardan fazla sıkışık biçimde çalışan üretim hatalı bir direksiyon rotu, alt salıncağa bağlı rotillerin dönerken zor dönmesi, direksiyon kutusunda kremayer ve pinyon dişlilerine giden çubukların yataklama kısımlarında üretim hatasına bağlı zor çalışma dönmeme sıkışma gibi diğer alt elemanlara bakmasını söylemeniz uygun olabilir

EPS sistemi çok basit bir sistemdir ve şöyle çalışır: otomobilde normal kuru direksiyon sistemine haiz bütün geleneksel parçalar vardır buna ilave olarak direksiyon simidinin bağlı olduğu direksiyon çubuğuna bir tane redüksiyonlu motor yani daha fazla döndürme torku elde etmek için dişli tertibatı olan sensörlü bir elektrik motoru bağlanır ve siz direksiyonu döndürdüğünüzde bu motor bunu algılayıp direksiyonu çevirdiğiniz yöne doğru elektrik motoruna o yönde elektrik vererek çevirir ve direksiyon elektrik motoru yardımıyla kolay döndürülür

mantıken bu elektrik motoru herhangi bir sebeple mekanik problem yada kullanıma bağlı olarak zorlanırsa içindeki sargı bobin ve lehimler ısınır ve yanar, bunu korumak için tasarımda yanmadan önce bunu hissedebilen motorun üzerindeki sıcaklık yada çektiği ampere göre olan sensörler bu motoru kapatır arıza ışığını yakar soğuduğu zaman ısınması haricinde bir problemi yok ise normal çalışır.

Haliyle bu motoru zorlayan şey motorun kendisinde bir arıza değilse yani buna ilaveten EPS ünitesi yeni ve sorunsuz bir üniteyle değiştirildi ise yukarıda yazdığım kuru direksiyon tertibatının komple kendisinde bir yerlerde, ön alt takımda, jant ve lastiklere kadar olan ihtimallerle bir zorlanmaya bağlı olarak EPS nin normal kullanımda bile gereğinden fazla yorularak kısa sürede ısınması sonucunda kendini kapatması olabilir.

Okan bozkurt ve sipartacus bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Başka bir yetkili servise gitmeniz de uygun olabilir İstanbul da Maslak Hyundai ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr ) servisinde bir Serdar bey vardı mesela birçok kişi bu servisten ve Serdar bey in ilgisinden memnundu oraya gitmenizi de öneririm

Okan bozkurt bunu beğendi.
  6. Okan bozkurt

Okan bozkurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Izmitte yasiyorum bormalde su an memlekette tatildeyim yakin olsaydim istanbula mutlaka gotururdum. Su an da aklimi kurcalayan seylerden biri de bu sorunun 5. Kez tekrarlanmasindan ve yapilamamasindan kaynakli şahsima dogan haklar var midir araba iadesi degisimi isteyebilir miyim

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sadede gelmissiniz :)
    MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cenker_baba bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,519
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Önemli bir noktaya değinmişsiniz , bir hukuk bürosuyla görüşmeden önce Hyundai merkez başta , daha yapmanız gereken görüşmeler olabilir. Hakkın bakidir.

Tapatalk kullanarak iPhone 6S aracılığıyla gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş