LPG KABLO

Ön Tekerlerden Biri Daha İçeride ??

'Getz Forum - Club' forumunda MURON70 tarafından 5 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Yani yazdığım rakamların bir kırmızı biri yeşildi tam olarak rakamlar hatırımda kalmamış olabilir ama 4 mm sağ ön teker geride dedi bunu iyi hatırlıyorum sadece bunun için şase düzeltmeye gerek yok diyor.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    4mm geride ise kaster açısıdır o direksiyonu döndürdüğün zaman lastikleri sağa sola yatıran açı, bu açı aynı zamanda direksiyonu bıraktığın zaman ortaya toplamaya yardım eden açıdır zaten 3 derece kamber ve toe olmaz:) bu açı bozulursa yolda sağa sola çekmeden ziyade direksiyonu ortaya toplama huyu biraz değişmiştir sağa ve sola aynı şiddette toplamaz direksiyon yavaş hızda bırakınca bir tarafa çok hafif dönük kalır ama 0,4 derecelik fark çok aşırı değil senin arabada abs var zaten sert frende sağa sola kaçma olacağını sanmıyorum sert kalkışta da direksiyonla biraz oynayınca sorun olmaz zaten, çukura sert düştüysen amortisörün dibindeki bağlantı hafif eğilmiştir beraberinde porya taşıyıcıya bakmak gerek o sebeple kaster 0,4 derece eğiktir ama rahatsız etmiyorsa 0,4 derece çok ciddi bir sorun değil, rotçu ayar meselesini biraz sallamış olabilir çünki kaster ayarı yok bu arabalarda benim bildiğim sadece toe ayarı var hatta kamber yada kaster bozulduğu zaman toe düz bile olsa hasara göre biraz çekme yapar yada düz giderken direksiyonun düz olmaması sorunu yaratır bunu düzeltmek için ayar yapıp sonra sürücüye test ettirerek göz kararı hesapla direksiyon düz iken araba da düz gidene kadar ayar yapıp öyle düzlüyorlar, ön takımı ayar yapılmış varsayılıyor, bilgisayara göre düz olmuyor ama sürücüye göre düz oluyor gerçi dediğim gibi 0,4 derece kaster fazlalığının çok bir zararı yok, bilgisayardaki ayar reelde de tutturulabilir.

Ayrıca şasecide böyle ufak parçaları düzeltmektense fikir olarak orjinal ön düzen parçasını alıp değiştirmekten yanayım ben, şasecide düzelttirilecek şeyler daha büyük ve değiştirilmesi nerdeyse mümkün olmayan parçalar olmalı traversin şaseye bağlandığı bağlantı noktaları gibi, bunun içinde Allah korusun kötü bir kazaya karışmış olması gerekir ama poryadır amortisördür eğip bükmektense yenisini takmak hatta karşılıklı değiştirip yenilemek daha doğru düzgün sonuç verir bence.

Rot ölçümü yapan cihazın sağlığının yerinde olduğunu varsayarsak böyle.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Tamam abi bu açı işte ön tekerleğe tam karşısından bakınca ön amortisörün verdiği açı, yani bizim arabalarda ön amortisör veriyor o açıyı çift salıncak olmadığı için. Bu kırmızı ok olan kısım bir tekerde 3.00 derece öbür tekerlekte 3.40 derece, şaselik iş yok ileride ola ki amortisör değiştirirsen düzelebilir. Çok rahatsız etmez benim arabada da 0,2-0,3 derecelik bir fark var zaten.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Balıklıgöl

Balıklıgöl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İsmail kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Ustam bende accent era dizel var aracım düz yolda giderken sol arka taraf hem düşük hem hem arabanın arkasını sola çekiyor önde bişey yok iyi biliyorum aracı düzeltmek için sola kırıp tekrar düzeltiyorum direksiyonu ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim tşk

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    dört tekerlekten birden ölçüm yapılan rot ölçümüne gireceksiniz ben hunter marka lazerli rot ölçüm cihazı bulunan bir yerde dört tekerleği aynı anda ölçüm yaptırmanızı tavsiye ederim, çıkan sonuca göre arka taşıyıcı eğri olabilir şasecide düzelttirilebilir, arka yaylarda sorun olabilir, yada arka fren sisteminde sıkıntı olabilir arka tekerlekleri aracı kaldırıp tek tek çevirmek lazım arka sol yada sağ frenlerden birisi frene basmasanızda sıkma yapıyor ve bu da düz gitmenize mani oluyor olabilir, lastikleriniz çok eski ise bu işlere hiç girişmeyin çünki eski veya yıpranmış lastikler doğru sonuçlar almanızda negatif etkileri olur.

<<bülent>> bunu beğendi.
  7. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    her usta usta degıl maalesef.bızım taksıde ufak bır alt vurma durumu olmuş
    tam 5kez debrıyaj dagıttı ve luk fırmasıyla mahkemelık oluyorduk az daha.Çunku tamırhane de bıradere aıttı.
    Ustaya cok guvendık ne yazıkkı.

1 ayda 5 debrıyajın acıklamasını ustaya sorunca renaultta cok eskı bır ustam var bır arayalım dedı.
    Adam telefonda duyunca sektırmeye basladı altından gırıp ustalıgından cıktı.
    bır yerlere bakmasını ıstedı ve yamuksa duzelt dedı aynen de oyle cıkıp işlem tamamlandı.

yanı bazı seyler parcaya suc atmaklada olmaz sızın yamuk gordugunuzu usta nasıl gormuyor?

8. Balıklıgöl

Balıklıgöl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İsmail kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Rot ayarını kaç kezdir yaptım kendim tek tek metreyle ölçtüm 4 teker yüksekliği aynı Lastikler Disk'ler amartisörler hepsini sıfır taktım yalnız bi sıkıntı frenle ilgili acaba ondanmıdır araçla 70 100 arası giderken frene asıldığımda aracın önü sola çekiyor

9. Balıklıgöl

Balıklıgöl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İsmail kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    arkadaşlarımı sıkıntı daha aracım accent era 1.5 dizel 2012 arabam iki gündür acayip mazot içiyor önceden 100 liraya şehir içi 300 km yaparken şimdi 2 gündür 120 130 yapıyor herhangi bi yerinde mazot kaçağı yağ kaçağı yok motor tertemiz çalışmasında falan hiç bi sıkıntı rolantisi falan olsun hepsi iyi tek fark ettiğim sabahları aracı yerinde ısıtıp kalkış yapmaya çalıştığımda vitese geçmiyor boşta biraz gaz verip sonra debriyaja basıp zorla atıyorum 1.vitese yarım saat dolaşınca artık viteslere geçiyor baskı Balata olsa sonradan niye düzelsin anlamadım artı debriyaj yumuşacık yardımcı olursanız sevinirim.

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    araba kaç km de şu an? 200-300000km leri devirdiyse şanzıman yağı değişimi zamanı gelmiş gibi yada en son şanzıman yağı değişimindeki yağ kalın gelmiş olabilir ısınana kadar vites geçişleri kötü oluyordur bu durum yakıtı da etkiler yoğun kıvamlı şanzıman yağında dişlileri çevirmek için motor ekstra güç ve yakıt harcıyor

Bir de önceki mesajımda dediğim olay gibi frenlerden birinde sıkma varsa o da yakıtı etkiler fazla yaktırır

11. Balıklıgöl

Balıklıgöl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İsmail kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Bakacam hocam çok sağolun sonuçları paylaşırım inşaallah

Bu Sayfayı Paylaş