LPG KABLO

Ön Tekerlerden Biri Daha İçeride ??

'Getz Forum - Club' forumunda MURON70 tarafından 5 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    merhaba arkadaşlar aracımla 6 ay önce kadar ufak bi kaza yaptım sağ salıncak yamuldu ve değiştirdim başka bir işlem olmadı sonra rot ayarı falanda yapıldı aracın gidişinde yol tutuşunda bi sıkıntı yok.fakat bugun bişey farkettim aracın sağ tekeri sola bakarak daha içerde vede sanki biraz içeri yatık duruyor sizce sorun nedir.birde dönerken tam kırdığımda direksiyonu araç atlayarak ilerliyor bilgilerinizi arz ederim.

2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Rot ve normal tamirci ustanın görmesinde yarar var, net teşhisi bunlar koyabilir. Salıncak orjinalmiydi yoksa yan sanayimi ? Orjinalse ondan dolayı sorun olmaz ama yan sanayi ise sorun olabilirde.

3. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    sorun galiba yan sanayi salıncaktan kaynaklı.yan sanayi taktık mecburen orjinali yoktu.böyle olmasının bir zararı olur mu acaba direksiyonda çekme vs. bir problem yok.

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim arabamda öyle sorun olsa asla o şekilde içime sinerek kullanamam. Anında o parçayı orjinaliyle değişirim.

5. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Çıkma olsun ama orjinali olsun. Hele hele böyle bir parçada gereksiz risk almaya değmez.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    haklısınız ama şu an durumum yok değiştirmeye kalksam bu taktığımızıda geri almıcaklar bide orjinale para vericem.böyle hayati bir durumu yok gibi sadece biraz içeride duruyor lastik.

7. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Orjinali 110-130 lira arasında birşey, keşke baştan orjinal alınsaydı.

8. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Abi orjinali 170 tl almış olduk yan sanayisinide 70 tlye aldım zaten böle olcanı bilsem hiç bulaşmazdım.

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. lostcoast

lostcoast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    146
    Ad Soyad:
    ..
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    murat kardeş geçmiş olsun. Eğer sinop ta sorununu çözecek bir usta bulamazsan samsun da hyundai özel servis var bi tandığım. Senin problemi çözer büyük ihtimal ya da yol gösteirir.Bilgin olsun

10. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bugun aracı lifte kaldırıp baktık taktımız parçayla orjinalini karşılaştırdık parçada sıkıntı yok galiba benim çamurluğu şişirmişler biraz ondan öyle bir görüntü meydana geliyor.

11. zeki19

zeki19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    zeki kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Samsuna gidip gelme maliyeti sence ne cıkar 200 tl yi bulurmu ?

12. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    geçmiş olsun abi bi ustaya göster bence onlar daha iyi anlar hayati olup olmadığını ona göre de karar verirsin değiştirmek veya kullanmak konusunda... :)

13. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Traverse baktirdinizmi

14. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @MURON70 Sorun tahminim traverse lerde, traverseleri tamiride mümkün Rot Balanscılarda, değişimde mümkün servislerde ama tamiri daha ucuz ve kolay... Benim önceki mazdamda sağdan önceki sahibinden yaptığı kaza sonrası traversede eyiklik vardı 250 TL'ye sanırım tam hatırlamıyorum ama rot balanscı halletmişdi.

15. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    traverslerde veya herhang, biryerde yamukluk eğrilik olsa rot ayarında çıkmaz mı tahminimce çıkar.büyük ihtimal çamurluğu şişirmişler biraz başka bir altarnatifi yok.

16. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Hunter Hawkeye türevi bir cihaza sahip rot balasçıda dört tekerlek birden toe-kaster-kamber rot ayarı ölçtürmenizi ve tekerleklerin bastığı mesafeleri ölçtürmenizi fabrika çıkış değeriyle karşılaştırmanızı tavsiye ederim hatta ölçülen değerleri kendiniz okumalısınız rotçu çok disiplinli bir görüşte olmayabilir, bu işlem için çoğu yerde 20-30 lira para alırlar içiniz rahat eder, ön lastikten birisi içe yatık ise yani benim buradan anladığım kamber açısı diğer lastiğe göre daha fazla negatif açıda ise mutlak çekme yapar, bu olay direksiyon rotu kurcalanarak direksiyon düzlenerek düzeltilebilir düzmüş gibi çekme yokmuş gibi hissettirebilir ama bu kezde viraj çıkışlarında direksiyonun normalden sert biçimde toplaması yada bir tarafa çabuk diğer tarafa isteksiz toplaması direksiyonu çevirince arabanın bir tarafa dönerken diğer tarafa olan dönüşe nazaran daha şiddetli biçimde dönüş yapmasına sebep olabilir ve yine bu haldeyken düz yolda çekme yapmayabilir.

Benim park halinde çarpma sebebiyle direksiyon orta merkezi 10-15 derece sola kaymıştı servis porya taşıyıcı, amortisör, porya rulmanı, aks lalesi, alt salıncak rotilini komple hepsini değiştirmişti bir tek yamuk olmadığını iddia ettikleri jantı değiştirmemişti onu da ben içime sinmediği için sonradan değiştirdim anca düzelebildi, en sonunda da söylemesi ayıptır forumda alenen açıklanamayacak süratlere arabamla ulaştığımda direksiyonu elimden bırakabiliyor ve titremeden sağa sola kaçmadan yüzlerce metre gittiğini görebiliyorum, çarpmada ön düzen zarar görürse hepsini değiştirmek kesin çözüm sağlar öbür türlü illa ki eğilen parçalar kalacaktır eğer çok titiz bir ön düzene sahip olmak isteniyorsa bu gerekiyor. Çarpmanın şiddetine göre hangi parçanın zarar göreceği kesin değil herhangi birisi zarar görebiliyor.

Getz lerde ön kamber açısı ayarı yok kaster açısı da yok kamber vidası yada amortisör takozuna ilave montaj delikleri açmak gibi iptidai uygulamalar güvensiz olduğu bir gerçek o sebeple kamber açısını fabrika verilerinde manipülasyonsuz en iyi performansı verebilecek şekilde doğru biçimde tutan parça ön amortisörün alt kısmındaki dört tane vidanın geçtiği braket, alt salıncak ve onu taşıyan porya taşıyıcısı olan çok kulaklı parça. Öte yandan direksiyon dönük iken gaza abandığınızda pat pat pat diye hoplatan parça ön aks lalesindeki eğrilikten kaynaklanıyor aks eğri olduğu için yüksek torklarda dönüş açısı verilmişken eğrilerek gücü aktarmaya zorlanıyor ve titriyor. Ayar yapılabilen ve eğildiği büküldüğü zaman hasarın boyutuna da bağlı olarak ayar ile kurtarılabilecek tek parça direksiyon rotu ve bununla yapılan toe ayarıdır

Şu an için hiçbir tamirat yada ayar yaptırmanızı rotu kurcalatmanız önermem, yeni bir set dört tane lastik aldığınız zaman ve jantlarınızda eğiklik olmadığına kesin emin olduğunuzda rot ölçümü yaptırıp ön düzen açısının tutmasına mani olan parça varsa bu parçaları isteğinize bağlı olarak değiştirip ona göre ayar yaptırabilirsiniz 3000-5000km tamamlamış eski lastikler ile rot ayarından tam verim almak zor, benim arka yaylarım birkaç kez arka koltuğa fazla kişi bindirmemden dolayı bir parça özelliğini kaybetmiş ve arka akslarımda -0,3* derece olması gereken kamber hem sağ hem solda -0,8* dereceye yakın mesela bunu düzeltmek için arka yayları değiştirip yükseltmek gerektiği için hiç kurcalamamıştım sağ sol birbirine çok yakın eşit gibi olduğu için sorun olmuyor.

Kaportada tek taraflı şişkinlik varsa çok yüksek hızlarda aerodinamik itmeye sebep olur yani sağ çamurluk sol çamurluktan 4-5 cm kadar farkla dışa doğru genişse 160km ile giderken direksiyonu çok az bir miktar 1-2 derece sağa dönük kullanmanıza sebebiyet verebilir, normal sürüşte sağdan yada soldan esen rüzgar gibi yada yol eğimlerinde yaşattığından daha fazla bir rahatsızlık vermezse bu da sorun olmaz.

Şuna da dikkat; gözle yapılan günlük muayenelerde arabanın durduğu zeminde önemlidir:)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    eren uzel abime çok teşekkür ediyorum.acaba aks yamulsa başka ne gibi sıkıntılar yaratır 170 km hıza kadar çıktım herhangi bir sallanma vs. bişey yok.yorumlarınızı bekliyorum

18. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Eren, Muratın arabasındaki jantlarında normal dışı, ofset değeri aşırı fazla bundan dolayıda sorun olmuş olabilir.

19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,519
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Eren kardeş sen bir otoritesin bu konuda , benimde size bir sorum olacak , 2013 i20 me michelin lastikleri taktırırken birde rota girdim , usta dedi bak sol 3.00 ama sağ 3.40 yani dedi aracının sağ ön tekeri 4 mm geride , bir çukura girmeden olabilir ben bir ayar yaptım önemsiz , bunun için ısıtıp şasecide düzeltme ( çektirme ) yapmana gerek yok böyle iyi dedi ama kafam karıştı bir ara Mersinde doğalgaz kazısı çukuruna sert girmiştim ama aracımda bir çekme kaçma vs yok.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Evet doğru bu da önemli bir ihtimal, eğer jantlar dışa doğru fazla açık ise zaten ön takım yine fazla dayanmaz malesef çabuk bozulur:(, 3-4cm dışa açık offsetli bir jant lastik ile her yol pürüzünde poryalara ilave bir bükülme yükü veriyor bir kısmı geçici olarak stabiliteyi bozar gerisi ufak eğilmelere sebep olabilir.

Bu Sayfayı Paylaş