10 Kasım LPG KABLO

Nissan Dizeli Tamamen Bırakıyormuş

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda santafe2004 tarafından 7 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
  2. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ortağı renault devam eder dizele

santafe2004 bunu beğendi.
  3. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    nasıl bir kazanda neleri karıştırıyorlar bilmiyorum tüm dünya yavaş yavaş dizele benzine düşman olmaya başladı akaryakıtsız hayat devam edermi artık çok zor.ben akaryakıt rezervlerinin azaldığına inanmıyorum çok büyük rant çıkar peşine düşüldü tüm dünyada hayra alamet olur inşallah.kirlillik yönünden tamam elektrik paha biçilmez düzen oluşturur ama bundan çok başka çıkarlar olmalı altında yatan

4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    elektirik üretmekte çok doğa dostu bir işlem değil...

durum kesinlikle ve kesin birinin cebini doldurmakla ilgili ama kime ne kazandırıyor bende çözemedim.

ierkus ve santafe2004 bunu beğendi.
  5. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    dizelli birçok firma emisyonlardan dolayı bırakıyor normal

6. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
  7. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    her teknoloji gibi ağırlık verildiği takdirde dizelinde daha kullanılabilir konu olan zararı daha aza indirgenebilir.gökhan abinin dediği gibi elektrik üretimi solar olmadıkça çokta doğa dostu bir seçenek değil .çok büyük ranta sürükleniyor bu durum gitgide .ben neden elektriğe geçiş için birileri tarafından zorlanıyorum yapsınlar 50 bin 100 bin tl tam elektrikli araç herkes alsın.her türlü garanti şartlarını sağlayacaklar ama...yapamıyorsan bunu o zaman mevcut sistemdeki araçlara güncelleme yapacaksın revizyonun maliyetlerini üstleneceksin zararlı oranları iyice düşüreceksin.tekrar diyorum bu alemde akaryakıt rezervi bitmez kimse kendini kandırmasın .

karaarslan bunu beğendi.
  8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aslında kimsenin zorladığı yok, önümüzdeki 15-20 yıl boyunca sıfır kilometre benzinli ve dizel araç satılmaya devam edecek. istediğiniz modelin dizeli olmayabilir, ama zaten bu durum eskiden beri var. her modelin dizeli her yerde yok.

sadece kirlilik ve sadece rezerv değil olay, elektrikli araç yapmak da daha ucuza gelmeye başladı. turbo bir motorun yapısı çok karışıktır ve üretmesi çok zordur. montajı daha da zordur. düşünün bir kaç tane boru dolaşıyor motor bölümünde, kaç tane valf, pompa, zincir, kayış var.

endüstriyel çapta yüksek teknolojiye sahip elektrikli motorlar artık çok ucuza üretiliyor. pil teknolojisini bekliyorlardı. o da iyileşince artık daha avantajlı hale geldi.

ortada rant yok, yıllardan beri elektrikli araç üretmek için yüzbinlerce saat harcanan mühendislik daha yeni yeni markete dönüşüyor.
    tüketiciye yamuk olmaz, tüketici satın almak istemeseydi elektrikli araçlar da olmazdı.

Oguzayhank bunu beğendi.
  9. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ülkemiz için belki geçiş tarihleri 15 20 yılı bulacak ama dünya ülkelerinde durum çok farklı sizinde her gün edindiğiniz haberler bilgiler doğrultusundaki gibi.elektrikli araç maliyeti daha ucuzsa neden elektrikli araçlar muadil sınıflarındaki araçların 2-3 katı fiyatlar ile tüketiciye sunuluyor.siz normal bütçeniz doğrultusunda aldığınız araçlar gibi rahahatlıkla gidip elektrikli araç alabiliyormusunuz?elektrikli araç üretimi yeni değilki kaç yıldır tam elektrikli ve hibritler piyasada.ama rakamlar hep uçuk .zaten vergiler yüzünden sıfır araçta bel fazlasıyla bükülüyor.yapacaksan herkesin kesesine göre yapıp satacaksın yada hiç yapmayacaksın.akaryakıtla çalışan araçları üretmeme yasaklama yoluna başvuruyorsan ama kısa ama uzun vadede taleplere kulak vereceksin.yanlışsam yanlış deyin ben elektrikli araca karşı değilim insanlığa yapılan her dayatmaya karşıyım+tüketiciye çok güzel kallavi yamuklar yapılıyor her alanda olduğu gibi otomotivdede .örneklerini hepimiz görüyoruz hondada volkswagen de v.s firmalarda

karaarslan bunu beğendi.
  10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    elektrikli araçlar normal araçlara göre fazladan özellik sahibi oluyor. bu özellikler çoğu zaman doğal sonuçlardan kaynaklanıyor. örneğin elektrikli araç çoğu zaman benzinli araca göre daha iyi hızlanır. ve yine aynı ağırlıktaki bir benzinli araca göre daha kısa mesafede durabilir. bu tip özellikleri müşterilere satmak için daha çok para istiyorlar. elektrikli araçların fiyatları da aslında sürekli olarak aşağı iniyor. yani kısa bir süre sonra yakınlarımızda sıfır elektrikli araç alanların sayısı artacak.

"yapacaksan herkesin kesesine göre yapıp satacaksın yada hiç yapmayacaksın." cümlesi günümüzde maalesef geçerli değil.

dizel motorun toptan yasaklanması diye birşey yok, herkes binek araçlara bakıyor da amerikadaki dizel kamyonlar bu yasaklamanın ne kadar uzak olduğunu gösteriyor aslında.

vw'nin yaptığı devletin koyduğu kurallara hile yapmaktı. müşteriye bireysel bir zararı yok. çevreyi daha çok kirleten ama daha az yakan araba yapmışlar. insanların hyundai'ye çok yakıyor diye laf söylediğini forumda görüyoruz. eğer hyundai çevreyi kirletmeyi göze alsaydı daha az yakardı.

gökhan bey sizin bu dediklerinizin tam tersini de söyleyenler var, ellerinde bir çok teknoloji varken otomobil firmaları neden elektrikli araç üretmiyorlar diye. şimdi piyasadaki markaların %95i elektrikli araç üretmiyor ya da türkiyeye getirmiyor. biz neden 5 küsür liraya mazot almak zorundayız?

benim yazdıklarım tespit için, yoksa ben elektrikli araç daha iyi ya da daha kötü diye düşünmüyorum.

11. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)

iyi ya işte bende demek istediğim herkesin rahatlıkla alabileceği şekilde bir sistemle tüketici karşısına çıkmalarını savunuyorum peş peşe bir çok ülke yetkili ağızlarındanda ilk etapta akaryakıtlı binek araçların en kısa zamanda üretiminin yavaşlatılarak durdurulacağını duyduk okuduk izledik.vergi sistemi yüksek olan var olmayan var bir kesime hitap edilirken diğer kesiminde işleyişi düşünülmeli söylemek istediğim bu .tam olarakta ülkemiz adına yazmadım yazdıklarımı.bu ülkede benim tahminim belki görürüm belki görmem bu sisteme geçiş en az bi 25 yıl alır hemfikiriz.2020 den tutun 2040 lara kadar süre veren ülkeler var önce opsiyon olarak verip sonra tamamen hacmi daraltma çalışmaları var .amerikayı bu konunun dışında tutmakta fayda var adamlar keyifçi zengin ve sömürgeci toplum herkeste biter onlarda bitmez petrol imkanları bu konuda neler yaptıkları ortada.çok çok az yakan çevreye salınımıda normların altında olan benzinli versiyonlarda var sadece dizel olarak bakmamak lazım istenilince yapılabiliyor demekki teknoloji müsait.karaarslan abimizin verdiği linktede bir örneği mevcut

--> Bosch’un üzerinde çalıştığını duyurduğu yeni dizel yakıt enjeksiyon teknolojisi, yürürlükteki EU6 standartlarının sınır değeri olan, kilometrede 168 miligram NOx (nitrojen oksit) egzoz salımını 13 mg / km seviyelerine kadar düşürme iddiasıyla geliyor. Avrupa Komisyonu’nun belirlediği 2020 hedeflerinde 120 mg / km olması istenen zararlı NOx gazları salımı seviyesinden 10 kat daha düşük bir değer sunan bu teknolojinin, bu değerlere mevcut sistemin üzerinde yapılan yazılımsal geliştirmelerle ulaştığı ve mevcut dizel teknolojisinde yapısal değişiklikler gerektirmediği de belirtiliyor.nitekim akaryakıtlı araçların varlığını yavaşlatma çalışmaları yerine var olan sistemleri iyileştirme çalışmaları yapılmalı öncelikle.elektrğinde doğa ve çevre kirliliği yönünden çok avantajlı olmadığı aşikar.biz neden 5 liraya mazot almak zorundayız ve daha bir çok düşündürücü sorunun cevabı bu işlerin temelinde yatıyor. sandıktan sandığa akla geliyor malesef.türkiyede zaten bu elektrikli piyasanın işlemesi bir hayli güç vergilerle oda mazota benzine yakın olur bu kaçınılmaz.rant dönüyor dönmüyor değil elon musk ve daha nice kişilerin ve şirketlerin tek başına projelerden kaymağı götürmesine dur demek için hızlandı rekabet ve rant ortamı buda bir gerçek.hepimiz babayit operasyonu sonucu bunu yaşayıp göreceğiz Allah ömür verirse her konunun geleceğini göreceğiz saygılar sunarım.

muhendus, HakanTorbali ve Halil bunu beğendi.
  12. ahmetkusin

ahmetkusin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    ahmet kusin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Acaba dizelden boşluğu elektrikli araçlar ne kadar doldurabilecek, bunu önümüzdeki yıllarda görmüş olacağız diye tahmin ediyorum.Küçük hacimli Turbo-Dizel, benzer hacimdeki atmosferik benzinliden oldukça üstün performans gösteriyor bence, galiba Turbo Dizelin yerinin kolay dolacağını sanmam en azından benim için.

muhendus ve santafe2004 bunu beğendi.
  13. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    haklısınız turbo dizelin yeri hakikaten başka performansı bana göre çok üstün.elektriklilerdede gerçekten performanslı motorlar var yok değil .teslanın 0-100 ivmelenmesi müthiş misal .turbo dizelin avantajı çok bariz bilinen konu.

muhendus ve ahmetkusin bunu beğendi.
  14. Oguzayhank

Oguzayhank Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    198
    Ad Soyad:
    Oğuz Ayhan
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ani bir kararla dizele geri döner. 1.2 turbo 115 beygir motorla xtrail mi gidecek. Tucson u yerden yere vuran yaklaşım nissanı bitirir.

Bu Sayfayı Paylaş