LPG KABLO

Motordan gelen şık şık sesi

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda 01toros tarafından 11 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    anlatayım Ali abi :) orjinal olmayan yağ filtresi 30 lira olsa orjinal filtre ise 50 lira olsa ve 20 lira daha ucuza filtre aldım diye yan sanayi filtre alıp sevinen bir kullanıcı aslında arabasına 1500 liralık masraf açıyor farkında değil:) yani 20 lira tasarruf edip 1500 lira masraf çıkartmak kötü birşey:) ben hayatta hiç lifter değiştirmediğim için fiyatları da bilmediğimden lifterları ucuz zannedip fiyat tahmini de yaptım ama o kadar ucuz değilmiş.

ai_torcuk bunu beğendi.
  2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Kronik olsa aynı ses bende de olurdu. Aracıma mutlaka güzel kaliteli yağ koyuyorum. (motul 5w30) Yağ filtrelerini de orjinal alıyorum. Trigger koptu üst kapak yapıldı. (lifterlerin olduğu bölüm) Halen ses yok. 110.000 km civarında

3. yesil_09

yesil_09 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,186
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Kardesimde corsa c var,hemen hemen %90 da cam tahliyesinden su alir,arka stoptan su alir tiwinport kelebek arizasi vardir lpg enjektoru gibi tik tik ses yapar, ama bizim aracta yok,biraz da sans isi,eski kullanici orjinalden sasmamişsa eger, sorun olmaz ama iyi bakilmamis 10 hyundainin 8 de şıkırtı az çok vardir,kimisinin ki bilgisizlik, kimisinin ki ucuza kaçıp yan sanayi ürün yüzündendir diye düşünüyorum.

YasinD. bunu beğendi.
  4. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Kardes bak actigin konunun bir altinda acilmis bir konu daha var conta yakti lifter sesi var adinda.. O konuda detaylica anlattim senin sorununu.. Ayrica yine seninke ayni sorunu yasadigim icin basimdan geçenleri anlattığım kendi konum var accent era sente ayari adinda.. Ayrica yine lifter sesi ve caresi adinda yine bu forumda acip anlattigim bi konu daha var.. Bu uc konuyu okuyarak sorununun ne oldugunu ve caresini anlayabilirsin..
    Ben yinede bi özet geceyim.. Birincisi bizim araclara subap ayari yapilmaz hidrolik iticilidir.. Ikincisi bu sorun genelde kalitesiz yag kullanmakdan kaynaklanir.. Araclarinizda mutlaka tam sentetik yag kullaninin.. Ucuncusu bu sorunun en buyuk sebeplerinden birisi yag karteri icerisindeki yag pompasina giden borunun ucunda bulunan izgaranin bir sekilde tikanmasindan kaynaklanir.. Sana cok ama cok cok cok önemli bir tavsiye vereyim.. Aracina hic bir sey yaptirmadan once mutlaka ama mutlaka.. Bir tamirciye git.. Karteri soktur.. Ve izgaranin durumuna baktir.. Bak bu konunun ne kadar oncelikli ve önemli oldugunu sana hangi kelimeler ile anlatabilirim bilmiyorum ama sen sec iste bir kacini.. Beni dinle.. Parasi neyse ver.. Alacakları zaten maksimim 100 lira olur.. Fazlasinida zaten hak etmiyor.. Karteri tutan 12 tane kadar vida var onlar sokulunce karter yerinden cikar ve dogrudan bu izgara ile karsi karsiya kalirsin.. Bu izgaranin yapisi magra girisine benzer karterdeki en alt seviyeye kadar uzanip oradaki yagin pompaya ulasmasini saglar.. Borunun en uzunda izgara bulunur bu izgara yagin icindeki pisliklerin gecmesini engeller yani bildiğimiz yag filtresinin bir benzeri ama bu degismez.. Iste bu izgara zamanla tikanir ve yeteri miktarda yagin pompaya ulasmasina izin vermiyor.. Onun ucunu izgaranin oldugu kismi temizleyip karteri yerine takiyorsun ve hic bir sorun kalmiyor.. Sen oncelikle bu dedigimi yaptir.. Sorunun cozulmezse gel yine ben buradayim.. Ama bu dedigimi mutlaka yaptir.. Eger sorunun bu ise zaten bin kerede lifter degistirsen o ses gitmeyecegi gibi motoruda her an yiyebilirsin.. Benden demesi..

sipartacus, blue55, sainz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. enessoyturk

enessoyturk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    ENES SOYTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu itici yani lifter sesi hakkında bende bir yorum yapmak istiyorum aracı yeni aldım 189000 de butun bakımları yaptırdım tiriger dahil devir daim pompası filan neyse ustam 10/40 yag olur dedi aldım geldim tabii filtre yan sanayi bosch marka taktık hic sıkıntı yoktu bu bakimdan 1600 km falan sonra şıkırtı sesi gelmeye başladı arac soğukken tabii 5 dakika sonra kesiyordu ustaya sordum itecekleri değişmek gerekebilir böyle kullan yag değişim zamani bakalım dedi bende cok pipirikliyim yolumun üstünde hyunda yetkili servisi vardi girdim iceri teknik servis bölümüne indim motor ile ilgili ustayi buldum aracin yılı km ne varsa soyledim durumunu anlattım teknisyen arkadaş senin araca 5/30 yağ koyman gerekiyordu 10/40 olmaz sen yagi degistir orjinal filtre tak hiçbir şey kalmaz dedi gecen internetten shell 5/30 sipariş verdim yetkili servisten de orjinal filtre aldim 40 liraya gittim herhangi bir yere verdim 50 tl değiştirdim yağı ve filtreyi inanın araba akıyor ses falan kalmadı yakıta olan etkisine henüz bakmadım ama araba akıyor resmen bundan sonra tam sentetik yağdan şaşmam sanirim ve orjinal filtreden herkese keyifli sürüşler dilerim...

blue55 bunu beğendi.
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aracın yağ tüketimini takip edin. 5-30'u biraz eksiltebilir. eksileni tamamlarsanız hiçbir sorun olmaz.

7. enessoyturk

enessoyturk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    ENES SOYTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Eyvallah halil ustam zaten 3.5 litre yag aldi arac kalani bagajda duruyor peki bu eksiltmeyi sürekli mi yapar 10/40 olan yagi 2000 km kullandım hic eksilme yoktu

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

motor sıkışınca, yani yüke binince yapar. mesela yokuş çıkarken yüksek devir çevirince yapabilir.

illa yağ yakacak diye birşey yok. ama o kilometredeki bir aracı takip etmek faydalı olur. ben olsam her hafta birkez kontrol ederim. ayrıca uzun yola çıkmadan önce de kontrol ederim.

ai_torcuk bunu beğendi.
  9. enessoyturk

enessoyturk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    ENES SOYTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yağını suyunu 4 5 gunde bir kontrol ederim zaten bugun baktım herhangi bir eksilme yok inş da olmaz selamlar sevgiler

10. enessoyturk

enessoyturk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    ENES SOYTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Takibatım sonucu 10/40 yagdan sonra koyduğum 5/30 yagin ve taktirdigim orjinal yag filtresinin faydasi oldu diyebilirim arac soğukken gelen şıkırtılı ses artik yok yağda herhangi bir eksilme yok bu arada yakıt ile ilgili hicbir değişiklik yok aracim 0.30 kr yakıyor şehirici buda bence iyi bir deger herkese keyifli sürüşler dilerim

11. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    10/40 yağ evlerden ırak

12. enessoyturk

enessoyturk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    ENES SOYTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bundan sonra ayni şeyi bende düşünüyorum ve yetkili servisin önerisi neyse onu yapacağım eger sanayiye bu ses yüzünden gitseydim kesin lifterler degisirdi

13. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    daha önce başka bir konuda da yazmıştım. iyi bir ustanın yetkili servisten iyi olduğunu düşünüyorum. önemli olan o ustayı bulabilmek.

Bu Sayfayı Paylaş