LPG KABLO

Motordan 3 Lt Yağ Çektim

'İ20 Forum - Club' forumunda Shurzan tarafından 12 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Aracım 2013 Hyundai i20 CRDI, Mayıs ayında almıştım ve hemen normal bakımlarını yaptırnıştım yağ olarak parçacıdan 10/40 Castrol disel almıştım fakat partikülsüz ve kalın yağ almışım, bu formda konu açıp yalnış yağ olduğunu öğrenince 5 lt ELF 5/35 partikül disel motor yağı aldım pazar günü olduğu için aöık bulduğum bir oto Elektrikçide değiştirdim.

Usta yağı boşalttıktan sonra 5 lt. yağı boca etti bir kaç gün sonra baktığımda yağ çubuğunda seviye yüksekti, eczaneden bir serum seti ve bir enjektör alıp yağ çubuğu borusundan yarım litre yağı çektim, bir hayli de zorlandımdı. Ben böyle 9 bin km yaptım, fakat son zamanlarda fazla yakıt yakıyordu. Geçen perşembe karabük'e yeğeni ziyarete gideceğiz diye basit bakım yapayım dedim bir baktım yağ çubuğunda yağ seviyesi F işaretinin 5 cm üstündeydi.

Forumda böyle bir konu tartışılmıştı DPF ve EGR tıkandığında mazot yağa karışırmış fakat öncelikle yağın normal seviyesine çekilmesi gerekiyordu. Bu sefer Medikalciden daha kalın oksijen hortumu ve daha büyük enjektör aldım ve tam seviyesine gelinceye kadar 2.5 LT. daha yağ çektim. Yani son yağ değişiminden sonra toplam 3 LT. yağ çekmiş oldum.

Yakıt deposu boştu mazot alacağım zaman önce depoya Amerikan ürünü katkı koydum üstüne depoyu fulledim.

Ben dahil bagajda da kaynanam 6 kişi yani araç bir hayli yüklüydü, ortalama 110km hız ile 750 km yaptım, katkılı yakıt bitti. Yol bilgisayar'ı 5.2 lt/100km yazdı. Ben bunu normal gördüm.

Akabinde İzmit körfezde opetten yine yakıt aldım yol bilgisayarını sıfırladım çoğu şehir içi kullanım 144 km daha yol yaptım. Yol bilgisayarında ilk kez böyle bir değer gördüm 3.8 lt/ 100km.

Aracımda herhangi bir olumsuz bir şey yok bilakis daha bir atak.
    İki şeyi merak ediyorum yağ seviyesinin yüselmesi motora zarar vermiş midir ve katkı DPF ve EGR 'yi açtığı için mi böyle düşük değer yakaladım?

2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Aman dikkat edin ne demek F nin 5 cm üstü çok yüksek bir değer ... Allah korusun çok kötü sonuçlar doğabilirdi.

3. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Valla öyle, herhangi bir mekanik vuruntu veya başka olumsuz bir şey yok veya olnuşsa da belirtileri yok

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    katkının egr ve dpf'yi temizleme ihtimali çok düşük.

sizin dpf'niz tıkanmış ve yağ seviyesi bu nedenle artmış. sonra uzun yolda dpf içindeki mazotu yakarak temizlenmiş. şimdi herşey yolunda görünüyor ama yağ seviyesini ara ara kontrol etmeniz faydalı olur.

Asel Kaan Efe ve Shurzan bunu beğendi.
  5. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim halil. Peki mazot yağa karışmışsa yağ özelliği kaybetmiş olmaz mı, sanırım bu yağın artık değişmesi gerekir diye düşünüyorum?

Bu çektiğim yağ miktarı ve teçhizatı
    [​IMG] Bu da yağ seviyesinin son hali

İşin gerçeği seviyenin bu denli yükselmesi ve motorun hiç zarar görmemesi beni şaşırtıyor!

6. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Eğer yagin içinde mazot varsa bu yataklara zarar verir. Bence komple bir değişime gidin.

Shurzan bunu beğendi.
  7. cenker_baba

cenker_baba Guest

elektrikçi değilde bir ustaya götürün aracı

emrex bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Yazdıklarınız bana şaka gibi geldi , bir aracın ne kadar yağ alacağı bellidir veya öğrenilmelidir , yağ da bildiğim kadarıyla 10W40 yerine 5W40 olmalıydı , benim aracım da 2013 1.2 benzinli , ilk bakımdan bu yana Shell helix 5W40 konuluyor , bu yağın bidonun dışında tam sentetik dizel /benzinli araçlar için diyor , fazla yağın bir sıkışma ve fazlalığın etkisiyle bazı yerlere kısmi zarar vermesi olası , siz mevcut üzerindeki yağı bir kontrol ettiriniz , tecrübeli bir usta yağdaki durumu ve karışıklığı görür ve yeniden bir uygun yağ koymanız iyi olur. Dizellerde yağ pompası arızası motoru kucağına verir sizin araçta da pompayı kontrol ettirin , çevremde iki tane böyle örnek gördüm ( VW ceddy ve Ford Fiesta ) umarım aracınızda halen ve ileride ortaya çıkacak bir olumsuzluk olmamıştır.

9. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Gerçekten şaka gibi.
    Kaan elbette biliyorum hatta kataloğunda da 5/35 dpf filtreliler için dizel yağ 5.3 lt yazıyor ben elf 5/35 tam sentetik dpfli motorlar için olan 5 lt yağ aldım. Ancak yağ yükselmiş. Bunu yakınımızda işinde gerçekten uzman olan hyundai özel servisinden Setdat ustaya da sordum Hyundai dizel araçlarda yağın fazla olması zarar vermiyor dedi. Ona güvendim.

Biz ne yalnış yağ ne de fazla koyduk sıkıntı yağın yükselmesi. Zaten zamanı da gelmişti 9 bin km olmuş komle değiştireceğim. Ama önce 10 numara yağ koyup yarım saat kullanıp motoru temizleteceğim, sonrasında filtresini ve doğru yağı koydurtacağım.

Benim merak ettiğim yine aynı şey olur mu?

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Denemek lazım kolay gele.

iPhone 5c cihazımdan tapatalk aracılığıyla gönderildi

11. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Haklısın umut mutlaka yağa mazot karışmış olmalı yoksa neden o kadar yüselsin ki gittim Hyundai ustam sedat'a 5L ELF 5/30 taM sentetik yağ ve yağ filtresi aldım değiştirdim.

Usta seviyeyi kontrol et eğer gene yükselme olursa işlem yapmalıyız dedi. Ya Mazot pompasından ya da DPF tıkanmasından yapar dedi. Mazot pompası ile ne ilgisi olduğunu sordum pompadan bir yağa bir hortum varmış hortumda da keçe, keçesi derforme olmuş olabilir diye açıkladı ama pek ikna olmadım, takip ediyorum.

umutd07 bunu beğendi.
  12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    partikül tıkamışsınız, rejenerasyon yapamıyor araç egzoza atması gereken mazotu kartere basıyor. komple boşaltıp yeni partiküllü yağ ile 1 saat kadar uzun yol yapmanızı öneririm. eğer yine seviye artarsa bostancı kardeşler egzozda söktürüp manuel temizletebilirsiniz. ayrıca elf'in yağını bedava bulsam araca damlatmam.

Shurzan bunu beğendi.
  13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @Shurzan Serdar beyin de dediği gibi sadece dizel partikül filtresine yoğunlaşmalısınız.

yağı değiştirdiğinizde yağ işini çözersiniz ama partikül filtresi işini çözmezseniz bu şey devam edecek.

14. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    MSC kesin dediğin gibi olmuştur yani mazot pompası ile bir ilgisi olacağını sanmıyorum. DPF tıkanmış rejenerasyon yapmayıp kartere pompalamış olmalı ancak DPF uyarı lambası yanmadı ve elm327 bağlantısı ile baktığımda da dpf arıza kaydı yoktu.

İlk mesajımda da belirttiğim gibi yağı çekip depoyada katkı attım 750km yol yaptım rejenerasyon yapsın diyede, devir hep 3000 rpm idi. İki gün sonra yağı ve filtreyi değiştirdim. Ustamın tavsiyesi ile yağı değiştirmeden önce bostancı sanayiden eski yağı temizleyen kokusu gaz yağına benzeyen garip bir katkı koydurtum ustaya gelene kadar 10km yol yaptım. Bu katkı eski yağın temizlenmesini bütün pisliğin kartere inmesini sağlıyormuş. Tüm eski yağı boşalttık, karterde artık hiç eski yağ kalmayıncaya kadar bekledik. Sonra 5 lt elf'i koyduk. Sanırım bu sefer doğrusunu yaptık.

Karabük yolunda sanırım rejenerasyonu yaptı, yağ ve filtre de değişti. İlk mesajımda ki resimde de görüldüğü gibi aracım artık az yakıyor sanırım ciğerleri açıldı ayrıca motor sesi değişti araç daha bi atak oldu.

Halen takip ediyorum şu an bir yükselme yok ayrıca yağın rengi halen bozulmadı sanırım her şey olması gerektiği gibi.

MSC sana şunu sormak isterim DPF temizliği için başka bir ustam bir köpükten bahsetti. DPF üzerinde bir sensör var onu söküp o delikten sprey şeklinde sıkıp rejenerasyon yaptırıp temizleyebiliriz dedi bu güvenilir bir yöntem mi?

15. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu gün kartal sanayide durak otoya hıza duyarlı kapı olayı için gittim, zaten olmadı bir de mazotun yağa karışması ile ilgili bilgi istedim moralimi hepten bozdu. DPF ile veya başka bir şeyle ilgisi yok bu araçlarda Delfi enjektöründen ve yazılımından kaynaklanan bir durum ateşleme zamanı ile ilgili yakında da yatakda sarar dedi moralimi bozdu. i20'lerde bu sorun çözülmüyor elden çıkar dedi.

MSC böyle bir şey var mı?

16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @Shurzan nick in önüne @ koyarsanız ilgili arkadaş görebilir

Shurzan bunu beğendi.
  17. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    çok faydalı değil, en temizi söküp temizlemek.

sallamışlar. yok öyle bişey.

Asel Kaan Efe ve Shurzan bunu beğendi.
  18. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim valla şu dakkaya kadar moral bozukluğum devam ediyordu

19. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkürler @MSC dedğin gibi sökülüp temizlenmeden alternatif çözümler ile sadece günü kurtarıyormuşuz.

19 Ocak da kartal sanayide tanıdık hyundai ustası DPF doluluk oranını %78 olarak ölçütü ve hemen temizlenmesini gerektiğini tavsiye etti. Kartal sanayide Baştanlar Eksoza gönderdi. Sökmesi, temizlenmesi ve montajı kendi yapıyor. DPF hiçte kolay sökülmüyormuş alttan trapez ve bazı aksamlar da sökülmeden çıkmıyor, benimle beraber gelen motorcu ustam Ali bile göze alamadı. Eksozcu hepsini kendi yaptı taktı. Ayrıca filtreye 4 tane delikte açtı, bu beyinin kısa mesafe kullanımda rejenerasyon yapmasını önlemek içinmiş.

Ustadan aldığım bilgiyi paylaşayım.
    Mazotun yağa karışmasının sebebi DPF'nin dolmasından bunu farkeden beyin sürücünün haberi olmadan rejenerasyon yapmasıymış, rejenerasyon tamamlanıncaya kadar beyin pistonlara daha fazla mazat gönderip filtredeki kurumu yakmaya çalışırmış. Kısa mesafe kullanımda beyin rejenerasyon başlatmışsa gideceğimiz yere varıp kontağı kapattığımızda pistondaki fazla mazot kartere iniyor. Rejenerasyon başladığında araç 3000 devirde en az yarım saat çalışması gerekiyor.

Yağı henüz yeni değiştirmiştim 2000 km olmuştu ki 1cm yüksemişti. DPF temizliğinden sonra Sanayide Castrol Yağcı yağı değiştirmedi fazlasını üstten çekip F işaretinde sabitledi. "Bir zaman kullan takip et eğer yükselme olmazsa sorun çözülmüştür o zaman gel değiştir, yükselirse enjektörlerin altında prinç contasından kaçırıyor olabilir bir de enjektör temizliği yaptırır öyle bakarız." diye öneride bulundu o gün gerçekten iyi ustalara denk geldim.

On günde 1000 km yaptım her gün takip ediyorum yağda zerre yükselme olmadı sanırım sorun çözüldü. Bir kaç gün daha kullanıp son kez bakacağım ve mazot karışan yağı değiştireceğim. Sorun çözülmüştür.

Uyarı! Yağa mazot karışıyorsa yağın özelliği bozulacaktır böyle kullanmaya devam edilirse bir zaman sonra motorda hasar meydana gelecektir lütfen dikkat edin.

Aynı sorundan muzdarip olanlara faydası olması açısından deneyimimi uzun ve ayrıntılı yazdım umarım faydası olmuştur.

ibrahim11, AlperTunga, Tughan ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  20. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    araca fiyat verdimi bari...

nebilmiş servisler var yaa...geçmiş olsun...

Bu Sayfayı Paylaş