10 Kasım LPG KABLO

Motora Hava Basmak

'Motor Modifiyesi' forumunda Ersin Balkan tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Direk gaz kelebeğinin önüne koymayı düşünüyorum ki direk en az kayıpla manifolda hava bassın alt devirlerde canlılık versin.Şunuda unutmayalımki altımızdaki araçlar artık karbüratörlü değil ENJEKSİYONLU araçlar ki ne kadar yakıtın püskürtüleceğini havaya göre ayarlıyorlar.Bu da 1/15 oranının elektronik olarak ayarlandığı anlamına gelir.Yinede her ne kadar zor olsada boğulma konusunu gözardı etmiyorum.Benim hava basacağım alet için 2-3 kademeli basit bir dc motor kontrol devresine veya akünün akımına dayanabilecek potansiyometre tarzı birşeye ihtiyacım var.
    Ve arkadaşlar lütfen deneyip görmeden karar vermeyelim.Ayrıca turbo kompresör vs. kullanarak motoruna bilmem kaç Bar hava basıpta 10000kmde motor yaptıranı duymadım şimdiye kadar.benim basacağım havada öyle uçuk miktarlarda değil.Lütfen heves kırıcı yorumlar yapmayalım ..

2. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben turbo yada kompresor lu motorlar 10 000 km yapar demedım..olmaz dedıgım projen olsa bıle yuksek basınca motorun parcaları dayanmaz o yuzden 10 000 yapmaz dedım..

3. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

10.000km de motor bitmesi mumkun değil bu uygulamanın motora etkisi bile olmayacaktır

stock motora 0.5bar-1bar arası basıp 20-30 bin km gezebilirsiniz

yeni nesil motorların hepsi yüksek toleranslarla uretilmiştir oyüzden

standart blok ,kol piston krank çok rahat 200hp lere kadar sorunsuzca kaldırır bu araçta

bilinçli kullanıcı düzgün ayarlar ile 20bin km ve yukarısı kmler sorunsuz aşılabilir örnekleri çok çok fazla ;)

4. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tamam o zaman yapın kardesım..bısey dedıysem bıldıgımden dedım..ıster 3 ıster 5 bar hava basın..ben yorum yapmıyorum..ne kadar kolay hersey..demekkı ben ısın hep zor yollarını secıyorum..

5. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sımdı 10 000 km lafımı hep soyluyosunuz,anlıyorum sızıde aslında...kulaktan dolama bılgılere sahıpsınız bu yuzden yadırgamıyorum. turbo dızel motorun toleransları vardır,ama benzınlıde bu tolerans cok kısıtlıdır...bunu unutmayın,ayrıca bu sıstem baslı basına yanlıs...olmaz..olsa bıle sıkıstırma oranı dusmelıdır,motorun parcaları kaldırmaz..9 yada 10 : 1 olan sıkıstırma oranı asırı besleme ıle 6 :1 7:! lere ınmelıdır..hava benzın karısımı bujı ateslemeden kendı kendıne patlar...bu da detenasyon yapar ve motoru yer..pıston erıtır...motor kılıtlenır...cok ınce ve hassas ayarlarla yapılır bu ısler..oyle stock motor 0.5 1 bar basarım demekle olmuyo...nerden bılıyosun bu aracların 200 hp kaldırdıgını,kım soyledı?..ayrıca ben 10 000 demıstım ama 20 bın 30 bın demıssınız ..ne fark var arada 20 000 30 000 de bıten motou napıım ben...kım ıster 30 000 de motoru bıtsın..yanı yıne aynı yola cıkıyoruz aslında...ben moral kırıcı konusmadım,amacım arkadasın bos yere parasını harcamaması..para kolay kazanılmıyo...

Düzenleyen : turbo27

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    o basınçlara ne yatak dayanır ne piston kafası. kesinlikle yanma odası ve üst kapakta revizyon şart. Mümkünse egr ile yüksek hararet önelemde yapılmalı. Unutmamak lazım ne kadar çok oksijen o kadar çok patlama ısısı. Uzakdoğu araçlarının hepsi yüksek ısıda (turbo olmasa bile) sübap harcar. Bu şekilde motora abanıp100mt gidemeyen çok kişi var.

7. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    valla agzına saglık,ben anlatıyorum fakat anlasılmıyorum..en basıt ıscılık ön balata değişiminde bıle segmanları bı ters takın frene basınca ötme yapar..yanı bı balata değişimi bıle hata kaldırmaz...kaldıkı motordan bahsedıyoruz..mılımetrenın onda biri oranlarla ıslemler yapılıyor...

8. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Konu nerden nereye gelmiş.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif
    Basit bir fanla motora hava saglamaktan konu turbo sisteme dönusmus.
    Bu motorlar için turbo kitler satılıyor. Koreli bir firma satıyordu. Yalnıs olabilir ama yaklasık 3500-4000$ a tum motor parcalarını veriyor. Bu sayede 230bg felan oluyor. Bide 2500$ a fren sistemi satıyor. Toplam da 6000-7000dolara bunları satıyor. Bu fiyatlar getz için. Bu yapılan modifiyeden sonra araba canavara dönusuyor. Fakat, sorun su ki;kore de bu arabanın satıs fiyatı 8-9bin dolar. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    konunun başına bakamadım ama12volt ile çalışanhiç fan basınç oluşturmaz. basınç sadece salyangoz yada çift milli blower (supercharger gibi)sistemlerle oluşturulabilir. Bunlarıda elektrik motoru çevirebilir ancak bu 12-24-48 volt gibi akımlarla imkansız. Bu konuda yapılabilecek en ucuz uygulama egzoz turbosu (mercedes'ciler çok yapar bunu), manifoltu ve aracın orjinali fazla bozmuyorsunuz.

10. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Serdar Abi zaten salyangoz fan kullanıyorum.12v normal bi fanla yararı olmaz zaten.
    Kulaktan dolma bilgilere sahip olabiliriz gerçi eğitimini gördük ama öyle diyelim ki motora 1-2 bar bir hava basmıyoruz.Atmosferik bir motorun toleransı elbetteki Fabrika çıkışlı bir Turbo Motora göre daha düşüktür.Motorlar her ne kadar benzer ve dayanıklı gözüksede turbolu motor yüksek sıcaklıklara daha dayanıklı bir malzemeye sahiptir.Ama başından beri ısrarla söylüyorum konu yine Turboya dönüyor ben sadece 12v bir salyangoz fanla motora hava basacağım.Bununda motoru yakacak parçaları eritecek kadar güçlü bir basınç olacağını düşünmüyorum.Amacımıda sürekli söylüyorum ama o konuda sağa sola kayıp duruyorhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif Aracım uçsun kaçsın hoplasın atlasın bunlar değil yapmak istediğim sadece alt devirlerde daha canlı bir motor..

11. 4g63

4g63 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sanıyorum ki verilen linkteki fan plastik. Bununla uğraşmak yerine portlarınızı genişletebilirsiniz. Çünkü bu fan havayı sıkıştıramayacağı için yanma odasında herhangi bir etki yaratamaz dahası kırılıp aracınız tarafından vakumlanabilir. Eğer metal panlı bir fan bulabilirseniz onunla şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak plastik panlıysa hiç aracınızı riske atmayın. Bu arada 1.3 motorla bolt-on turbo girip 60 beygir almayada kimse kalkmasın, yakıt yönetimi olmadan fakire düşersiniz. yakıt yönetimi olsa bile bu 60 beygirlik ekstre güç saplamalarınızdan kolunuzun kırılmasını sağlar muhtemelende kol çıkartır aracınız. 1.3 motorda bolt on alabileceğiniz değer bence maksimun 40 beygirdir. haa methenol kitiyle denenebilir 60 beygir almaya çalışmak

12. Brendon

Brendon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Caner BAYRAKCI
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Kısa zamanlı güç artışı ıstıyorsanız. Motora Hava yerine Oksijeni Arttırılmıs hava gondermeniz daha etkili olur(Oksijen Yanıcı bir maddedir saf olursa tehlikeli olabilir) Havanın sadece %7 si oksijendir siz %10 yaparsanız motorda performans artışı saglarsınız.Bunun için araca tüp baglamak gerekiyor eger intercooler takabilirseniz dizellerde var buda havayı sogutacagı için (soguk havadaki oksijen miktarı fazladır) Performans artışı alabilirsınız...

13. selmand

selmand Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    selman
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    yapda görek neler oluyor https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley14.gif benimde aklıma gelmişdi bu fikir geçenlerde bende merak içerisindeyim. o kadarda fark edeceğini sanmıyorum ama yinede denemekde fayda var.

14. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama forumda dolaşırken takıldım kaldım son durumu yazayım dedim =) Linkteki fanı aldım.Evde 12v verdiğimde performansı pek hoşuma gitmedi. Ardından araca monte ettim 7000-8000km yol yaptım bu cihazla pek bir artış gözlemleyemedim veayrıca aracın üst devirlerde cansız olduğunu gözlemledim.. En sonunda baskı balatamı değiştirttiğim zaman cihazı yerinden söküp bagaja attım. Özet olarak güçsüz bir fanla hiçbir olumlu etki hissedemedim.Dediğim gibi araç üst devirlerde cansız kaldı.Bir diğer yan etkiside çektiği elektrikle alternatöre yük bindiriyor ve araca fazla yaktırıyor..

15. serkan82

serkan82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Bence hava basmak yerine sok arabanın beynını gıt yazılım attır bak nasıl sahlanıyor alt devır ust devır<div name="popUpDiv" id="popUpDiv" ismouseover="false" ="popUpDivOff" =":this.Name='popUpDivOff';" =":this.Name='popUpDivOn';" style="display: none; ">
    <div name="popupMenu" id="popupMenu" style="display:none" ="popupMenu">
    <div id="div1">

<div id="div2">

<div id="div3">

<div id="div4">

<div name="popupMenuVideo" id="popupMenuVideo" style="display:none" ="popupMenuVideo">
    <div id="div1">

<div id="div2">

<div id="div3">

<div id="div4">

16. bsaricam

bsaricam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Serkan 82 arkadaşa kısmen katılıyorum. bende bunu bayagı araştırdım son siparişi vermeden önce bi deney yapmaya karar verdim 2001 1,6 elantramın hava fıltresini söktüm 100 psi lık büyük bir komprasörden hava pompaladım. mantık olarak bu cihazlarda bunu yapıyor. Ama araba ne kadar hava, ne kadar yakıt göndereceğini kendi ayarladığı için hiç bir şey değişmedi. en verimlisi bu sistemi takıp sonra yazılımla ayar yaptırmak yoksa hiçbir faydası yok.

Bu Sayfayı Paylaş