LPG KABLO

Motor Yıkama

'Accent Forum - Club' forumunda Suat EREN tarafından 11 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. Suat EREN

Suat EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Suat Eren
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhabalar;

2000 model milenyum kasa aracımın motoru sanırım acenteden çıktığından beri hiç yıkanmamış geçtiğimiz hafta yağ filtresi, hava filtresi külbitör kapak contası ve yağı değiştirttim. O anda ustaya burdan çıkınca motoru yıkatayım istiyorum dedim ustada motoru yıkatma bu araçlar çok noktadan enjeksiyonlu, motoru yıkatınca elektronik parçaları zarar görebilir başına iş açarsın dedi bende yıkatmadım ancak motor leş gibi içime sinmiyor bu araçların elektronik parçaları çok kolay arızamı yapıyor sizler ne yapıyorsunuz yıkatanların yorumlarını bekliyorum..

2. nafi38

nafi38 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    ben hıc yıkatmadım bıl mıyorum ama bende yıkatmayı duunuyorum ama yıkatsanda mutlaka terleme yapıyo yıne kırlenıyor..<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

3. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    ben eski yumurta kasamda da şimdiki elantramda da yıkattım bir sorun çıkmadı. yıkama yapan yer buharlı sıcak su ile yıkıyor ve yıkadıktan sonrada basınçlı hava ile kurutuyor. böyle bir yerde yıkatırsanız sanırım sorun çıkmaz.

4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Benzinli motorlarda önemli 1-2 nokta var, onları kapatırsanız sorun olmaz. dizel olsa gözünüz kapalı yıkayın derdim.

5. Suat EREN

Suat EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Suat Eren
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:

Bahsettiğiniz o noktalar nereleridir_?

6. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    KESINLIKLE motora su degdırme ben bı yıkattım 500 lıa param gıttı sorun sudan degıldı ama olsun
    tavsıyem al balata spreyını plastık yuzeyle harıc sık ve bezle sıl pırıl pırıl olacak zararıda yok

7. Suat EREN

Suat EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Suat Eren
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    tamam ozaman motoru yıkatmaktan vazgeçtim alt takımı yıkatsam sorun çıkarmı alta yapışan çamur tekrar tekrar ıslandığında çürümeye sebeb oluyor ya ondan soruyorum.

8. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    arabanın altını yıkatabılırsın yararı var zaten her kıstan cıktıktan sonra komple tabanı yıkatymak lazım

9. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    KArbüratore su degdirilmedigi sürece sorun olusmaz. Birde basınclı tabanca ile direk elektronik parcalara su vurmadıktan sonra onlarda su almaz. Neticede kısın yagmurlu havada motor komple ıslanıyor. Hemde motorun sıcaklıgının olusturdugu buhar kaputun içindeki her yerine gidiyor.
    Daha önce 2 defa yıkadım. Bizimki enjeksiyonlu oldugundan sadece motorun hava cektigi kısmın agzını kapattım, oraya su girmesin diye.
    Motorun etrafı camur veya ya- katran turu pisliklerle kirlenmisse kesinlike yıkamak lazım. Ama onun dısında toz vb bezle silerek cıkartılabilecekse yıkamak yerine bezle silmek daha iyi. Ama, motorun etrafı camur veya yag pislikleri olmussa yıkanmalı. Motorun çalıstıgı ortam ne kadar temiz olursa motor ömrü için o kadar faydalı olur. Kısın zaten yagmur suları, motorun sucaklıgı ile sıcak buhar olusturuyor ve cogu katı pisliği yumusatarak atıyor.

10. KemalAkel

KemalAkel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Kemal Akel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Kardeşcim selamlar, bu konuda kendi fikrimi belirtmek istiyorum.
    Benimde 2001 model acenta aldığım milenyum aracımın motorunu senede iki kere ortlaması ile kendim yıkarım.
    Motor üzerine kir çözücü maddeyi sıkıp biraz bekledikten sonra tazyikli su ile her yerine su tuttum ama elektrik kısımlarına fazla tutmadan ıslattım, yıkama bitince ardından hemen marşa basıp hava ile her yerini kesinlikle ıslaklık kalmayana kadar kuruttum. Sonra mutlaka önden rüzgar alması için biraz dolaştım, sonuç mükemmel. Bazı ustalar yıkatma derler.. Oldu yıkatmayalım.. Peki motorun o pisliği sittin sene kalacakmı?
    Kendin yapmaz isen mutlaka motor yıkamada tecrübeli bir yerde yıkat derim.

Neden böyle olmasın. https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=21749

11. orhanlim

orhanlim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla bende 2003 modelelentra var motorda kir mir bişey görsemhemen yıkatıorum biraz bekletip bir hava tutturuyotum hiç su felan kalmıyorum tertemiz biniyorum

12. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Motor yıkandıktan sonra hava yagmurlu iken sürat yapıldıgında motor les gibi oluyor. Hatta, yagmurada gerek yok, 150-200km sonra kendiliğinden yine pisleniyor. O yuzden toz vb seyler için motor yıkatmak gereksiz diye dusunuyorum. Sadece katman olan pislikler oldugunda yıkansa daha iyi olur. Bana motor yıkatma diyen cok oldu.. Ama, yag katmanlı, çamurlu vb turde kir olursa ozaman yıkat dediler. Cunku, motorun o sekilde agır kirli ortamda calısması yıkanmasından daha kötüymüş.

13. z0dyak

z0dyak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Ayaz
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Ben Arabamın Motorunu Gazla Yıkatırım, Gazla Yıkatmak Daha Sağlıklıdır Motorada Zarar Vermez.

14. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bişey Olmaz Yıkayın.. DetailingTurkey de Herkes Yıkıyor :) Ama Elektronik Elamanları Kapatmanız Lazım

15. bybuki

bybuki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bende aracımı 5-6 yere yıkatmak için vermiştim yıkarız demişlerdi almaya gittigimde elektronik beyni bulamadık bu arabalar yıkanmaz diye cevap alıyordum bende umudu kesip baskada kimseye sormadım gecenlerde bir yıkamacıya sordum neden bu motorlar yıkanmıyor diye adam getir yarım saatte vereyima racını dedi gözumun öenunde bir yerleri kapadı bezlerle sonra tıkır tıkır yıkadı hiç bir sorun cıkmadı valla tertemzde oldu neydi o yag kir leş gibi gözukuyordu şimdi sıfır gibi gözukuyor yıkat derim bence...

16. tahirabi

tahirabi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Tahir KOÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Arkadaşlar ben yıkamadan evvel motorun kirlenmemesi için nelere dikkat etmeli diye düşünürüm. Motor bölümünde kirlilik nedir? Bence motor bölümü için toz kir sayılmaz.Asıl kirlilik yağ, su ve hidrolik gibi sıvıların sızması ve sızdıkları yerde üzerlerine yapışan toz ile oluşan katmanlardır.Motor ve şanzuman gibi ünitelerin üzerinde yağ su ve hidrolik gibi sıvıların sızmasını önleyen contaların sağlam olması durumunda kaput altında herhangi bir toz tutumu olmayacaktır.Olsa da motor üzerinde katman oluşmayacağı için sakıncalı değildir.Zaten hava emiş noktalarında filtreler var ve uygun aralıklarla bu filtreler de değiştiği için sorun olmaz.

Ha herşeye rağmen bir şekilde bu kirlilik oluştuysa temizlik için benzinliklerdeki kaptı kaçtı yıkamacı işçilerine değil adı belli marka olmuş yıkama servislerine gidip 5-10 TL fazla ödersiniz ama içiniz rahat aracınıza binersiniz.Benim fikrim bu.

17. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    2005 accente 1 sefer tazikli suyla yıkattım sorun olmadı.Ondan sonradır hepkendim nemli bezle motor dinlendikden snra silerim.

18. vartanik25

vartanik25 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Deniz AKSOY
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen;benim aracın motorunu da usta gazla yıkadı,sorun olmadı.En son olarak Sonax'ın motor yıkama spreyini aldım (yapı marketlerde 13-15 tl arası);arkasında yazan talimatlara göre kullandım;hem iyi bir netice aldım hem de sorun oluşmadı.

19. SelahattinP

SelahattinP Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    arkadaşım benim de milenyum kasa accetim vardı. moturu sabunlu suyla köpürtüp sonra durulayarak yıkardım hiç sorun olmadı.bunları yazarken birkaç uyarım da olacak.,
    1- motor sıcakken ve araç yeni yoldan gelmişse kesinlikle tekerleklere dahi su vurmuyoruz. ani ısı değişimi motor bloğuna ve fren disklerinin yamulmasına neden olabilir.
    milenyum kasaların orjinal buji kapakları admiralar gibi değildir. bujiler kanal içinde olduğu için buji kapakları da bu kanalı da kapatmadığı için orada su birikirse su kuruyana kadar aracın düzensiz çalaşacak tekleme yapacaktır. yıkamadan önce bu kapakların alt tarafındaki boşlukları naylon ile kapaman gerekir. 3 basınçlı su ile yıkanacaksa yakın mesafeden fazla basınç zarar verebilir.

20. SoysaL06

SoysaL06 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    236
    Ad Soyad:
    Mustafa SOYSAL
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    üstad lpg beynini kapattırman yeterli sitede paylaştıgım arabaların hepsinin motorunu yıkattım bildiğin poşet geçirip yıkıyor üstüne birde cila çekiyorlar bak o zaman bide benim otomobilinizi tanıtın kısmındaki konulara bak görürsün motorları bütün elime geçen arabaları yıkattım çok şükür sorun olmadı

sadece ve sadece bujiler yada kablolar ıslanırsa motor pırpır yapar oda ısınınca geçer buda sorun değil gönül rahatlığı ile yıkat ama gelişigüzel yıkamacıda değil

Bu Sayfayı Paylaş