LPG KABLO

Motor Yağı Tavsiyeleri

'Accent Forum - Club' forumunda RaMCoFB tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ali Bey,

10-30 ile 5-30 yağ arasındaki fark yağ sıcakken 5-30 olan yağın daha akışkan olmasıdır.

şöyle kabaca açıklayabilirim, yağ numarasındaki küçük olan 100C derecedeki yağın viskozitesidir. büyük olan rakam 0 C derecedeki yağın viskozitesidir. viskozite azaldıkça akışkanlık artar. yani dediğiniz yağlar arasında 5-30 olanın 0 derecede viskozitesi 30, 100 derecede 5tir. diğer yağ olan 10-30 yağda ise, 0 derecede yine aynı viskoziteye sahiptir fakat 100 derecede daha viskoz(akmaya karşı dirençli) bir değere sahip(10).

şimdi sizin erzincanda yaşadığınızı düşününce, zaten soğuk havada iki yağ arasında pek fark yok. şöyle bir tavsiyede bulunabilirim: eğer aracınızı yüksek devirli kullanıyorsanız 5-30 daha avantajlı olur. eğer aracınızın motorunda aşınma var ve yağ tüketiyorsa bu durumda 10-30 hatta belki daha kalın bir yağ kullanmalısınız.

servislerin yağ markası değişiyor. ayrıca çoğu servis varilden kullanıyor. ben kendi aracım için dışarıdan bidonla yağ alıyorum ya da castrolün yetkili bayisine gidip orada yağ değişimi yapıyorum.

ayrıca tanışma bölümüne kendinizi tanıtırsanız iyi olur,

2. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Malum bazı arkadaşların bildiği gibi aracım gaz yememe sorunundan dolayı tamirdeydi. Aracın işi bittikten sonra usta LUBEX diye bir yağ koymuş. Boşaltıp castrol koyasım geldi ,ustaya da kızdım ama zaten bayağı masraf ettiğim için bir şey yapamadım. Bu yağı kullanan var mı.

Tapatalk

3. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    bence yağınızı boşaltırın. Düzgün bir yağ doldursun...Bu esnaf milleti insanları iyice enayi yerine koyar oldu... Göz göre göre sormadan etmeden iş yapıyorlar.... Kazık atmaktan başka bir şey değil...

4. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
  5. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hiç değiştirtme kalsın yerli malı bir yağ diye biliyorum, benim ustada da lubex vardı son gittiğimde ben kendim mobil götürdüm onu koydu. Ustama güvenirim dandik mal kullanmaz 5w30u yoktu 10w40 ve 5w40 vardı o yüzden koydurmadım. İçiniz rahat değilse yağ değişimini 1-2 bin km erken yaparsınız sorun olmaz. Yepyeni yağa yazık etmeyin derim. Sonuçta o yağda belli standartları sağlamasa satılmaz. Mobil kullanmaya özen gösteriyorum bende ama başka markada koyabilirm duruma göre yeterki araca uygun olsun.

6. aytskal

aytskal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ayt Skal
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Bendede yumurta kasa var 10/40 Magnatec A3/B4 kullandım , forumdaki tavsiyeler ve eski araba sahibinin tavsiyesine uydum ; Memnun kaldım.4 lt yağda 0,5 lt arttı.Üçyoldaki benzincide değiştirdim yağ filtresi ve hava filtresi ile birlikte yanlış hatırlamıyor isem 100-105 ytl falan ödedim..

Her ne kadar konudan sapma olsada belirtmek istedim ;; Motosiklet kullanıcısı iseniz tek marka yağ tavsiye edebilirim oda kesinlikle Repsol.Pahalıdır ancak çok faydasını gördüm.

7. BASTUG55

BASTUG55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    MURAT BASTUG
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Arkadasım sana onerım yag degıstırme gıbı seylerı el becerın varsa kendın yap.ustalarla ugrasma.hepsı para dusmanı.ben aracımın on takımını kendım degıstrdım on numarada oldu 150 tlde cebımde kaldı.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    her aracın motoruna göre kullanılan yağ farklı oluyor bildiğim. örneğin silindirler arasındaki boşluk yeni nesil araçlarda az iken buna kalın yağ kullanmamak gerekirken silindirler arasındaki boşluk fazla olan motorlarda ise ince yağ kullanmamak gerekir diye biliyorum. örneğin bizim araca önce 15-40 koydu Gör-Tan ki çok buyuk bir yanlıştı bakım zamanı gelmeden değiştirdik. daha sonra Uçar 10-30 kullandı daha iyiydi bir sonraki bakımda yine aynı servis 5-40 kullandı ki buda tahminim ince geldi o yüzden sonraki bakımlarda hep 10-30 kullanmalarını istedim. sıcak ve soğuk motorda en uygunu bence.

9. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller

dediğiniz gibi yapıcam Bi sure kullanıp ondan sonra değiştircem. Mercedesin onay verdiği yağ listesinde (Lubex 10/40), o da Biraz daha güvenilir kılıyor sanki. Petrol ofisi maxima dan iyi olduğu kesin.po nun yağıyla araba bağırıyor resmen, bunda gayet sessiz. Değişince de Shell düşünüyorum.

Tapatalk

10. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Eğer ustan para almıcaksa yağı boşaltırsaydın... filtreden geçirir tekrar kullanırdı... olan olmuş o zaman....

11. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    İçiniz rahat olsun hiçbir sıkıntı olmaz,mis gibi bakımını yaptırmışsınız aracınızın keyfini sürün kafaya takılacak bir durum değil. Birdahaki sefer kendiniz götürürsünüz yağı belkide memnun kalır buna devam edersiniz :D

Tapatalk[/QUOTE]

12. Woody

Woody Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Fatih Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    kesinlikle ve kesinlikle mobil1 diyorum paraya kıy al performansdaki değişikliği sende görüceksin :)

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    şimdi 1000 puanlık bir soruyla ve kafamda bir sürü soru işareti ile yine karşınızdayım:) mevzu motor yağı, ben bu konuyu ilk sayfadan biraz okudum ama dedim ki benim kafamdaki şey başka,

mevzu şu sayın hyundai severler şimdi ben bu güne kadar ilk bakımda servise gittim ve 10W-30 PO maxima yağ koydular evet motor zırıltılı yani sesli çalıştı sonra kendim diğer bakımlarda iki kez Castrol magnatec 10W-40 kullandım motor geç ısındı yazın çekişte biraz düşüş oldu yakıt sarfiyatım biraz fazlaydı yine ve en son olarakta iki senedir Castrol edge 5W-40 kullandım motorun sesi mükemmel çıkıyordu ses azalmıştı ve yakıt safiyatım epey düştü güzeldi

şimdi birde hyundai nin önerdiği marka yağ olan Shell kullanmayı düşünüyorum ve aradım ettim Lubematch programı benim benzinli hyundai getz im için uygun yağı shell helix HX5 olarak önerdi zorlu koşullarda ise HX7 serisini önerdi tamam iyi güzelde birde benim ilgimi çeken şu yağ var Shell helix ultra, bildiğim kadarıyla bu yağ performanslı otomobiller için kullanılıyor ve performanslı otomobile derken benim aracım performans aracı değil ama ?

performanslı derken bu otomobillerin yağlama sistemleri bizim ortalama hyundailerin karterden biraz pompayla biraz krank mili yardımıyla yağlamalı değilde bir yağ deposundan alınan yağın motorun içine nozullardan püskürtülmesi ve sonra püskürtülen yağın çekilip filtre edilip tekrar yağ deposuna gönderilmesi biçiminde dry sump yağ sistemi diyorlar kuru yağlama yani, viraja 4-5G gibi bir merkezkaç kuvveti ile giren otomobillerin motorlarının her daim yağlanması için kullanılan bir sistemmiş aslında, bizimkiler karterli ve 4-5G görmüyor 2G dahi görmüyor, fakat karterli normal yağlama olan araç 4-5G ile viraja girdiğinde yağ bir tarafa yaslandığı için anlık olarak ta olsa motorun belli bir kısmına yağ gitmiyor deniliyor bizim başımıza bu asla gelmeyecek ancak biz bu yağı bu klasik yağlama sistemimizle kullansak supap iticilerimiz motorumuzun kenarı köşesi acaba yağın kalitesinden ötürü daha sağlıklı yağlama yapmazmı? farklı ve güzel bir deneyim yaşarmıyızki?

uzun lafın kısası hyundai aracına shell helix ultra yağ kullanan ve tecrübe edinen varmı? DKY hyundai servis telefonda sordum olur dedi ama yinede pek tatmin olmadım, fakat bu yağın vaad ettiği özellikleri beğendim ILSAC API ACEA gibi otomobil standartları enstitülerince en son seviye standartlara sahip tam sentetik ve birçok performans markasının tek tercih ettiği yağ olması benim gibi motorunu çok seven birini bu yağa itiverdi fiyatı önemsemiyorum 140 lira civarı 4litresi helix ultra beni mahvetti diyen olmazsa hemen alıp önümüzdeki günlerde yapacağım bakım listesine ekleyivericem

kullanayım mı sizce? bu konuda fikri olan? daha önce kullanan?

14. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Kapasitesi ve özellikleri belli olan motorunuzda isterseniz 1000tl lik yağ kullanın farklı bir deneyim yaşamanız çok zor.. pisikolojik olarak tabi size iyi gelebilir o kadar para verince ama kağıt üstünde %1bile fark olacağını sanmam.. aracınızda kulanacağınız yağ taş çatlasın en iyisi 100tl olur(mobil1) ama 60-70tl lik yağlar bile idealdir. Bu sefer castrol veya mobil 5w30 kullanın madem değişiklik olsun 70-80tl cebinizde kalsın. Shellin yağları aşırı pahalı ve piyasada pek bulunmuyor.

15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    castrol edge ye devam edeceğim galiba, edge kullandığımda magnatec e göre daha iyi sonuçlar almıştım.

16. mental78

mental78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    sinan erdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    73-ŞIRNAK
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar uzun zamandır araştırıyorum arabama hangi yağı koysam diye. Bildiğim kadarıyla servislerde shell helix 10w-30 koyuyorlar ama ben servise götürmeyeceğim. internette araştırdım bu yağı satan yer yok :( ya da stoklarda yok diyor. Sizce hangi yağı kullanmalıyım. Bir de şu var ben görevim nedeniyle güneydoğudayım haliyle sıcak oluyor kışları da -5 gibi yada -10 'u görmez yani. Bu durumlarda göz önünde bulunduruluyor okuduğum kadarıyla. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Woody bunu beğendi.
  17. Woody

Woody Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Fatih Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    yağın kralı mobil1dir bence crdi motorlara genelde 5w30 atiyolar genelde ben 10w40 atmıştım ses yaptı helix yağ shell istasyonlarında hep denk geliyor bana sizde istasyonda bulabilirsiniz sanırım

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    5-40 yada 10-40 motor yagi sizin isinizi gorur pahalu yaglara gerek yok

19. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    MSC Serdar bey bir mesajinda getz 1.3 ler deki motor milenyum kasa accent lerin motoru ile aynı motoru kullandığını yazmıştı busta durumda getz 1.3 için en ideal yağ aşağıdakilerden hangisidir...

20. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaşlar 98 model 1.5 GLS LPG'li aracımın yağ değişim zamanı yaklaşıyor. 8000 km oldu. Araç 5000 km'de yaklaşık 1 lt yağ eksiltiyor. Aracı yeni aldığım için eski sahibi hangi yağ koydu bilmiyorum. 10/40 yağ almayı düşünüyorum ama hangisi olacağına karar veremedim. Sizce hangisini almalıyım.

SHELL Helix HX7 10W-40 = 52,90 TL
    Mobil Süper 2000 X1 10W-40 = 69,90 TL
    Castrol Magnatec 10W-40 4 Lt = 78,90 TL

Bu Sayfayı Paylaş